|
Тәрбие сағаты |
«Цифрлық әлемде қауіпсіз қадам» |
|
|
Күні |
|
|
|
Класс жетекші: |
7 сынып |
|
|
Класс: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: Эпиграфтар (тақырып мазмұнын ашатын) |
«Цифрлық әлемде қауіпсіз қадам» Қауіпсіздік сабағы (10 минут) № 7-САБАҚ 7- сыныптар: «Судағы қауіпті жағдайларды қалай тануға және судағы жазатайым оқиғларадың қалай алдын алуға болады?» |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушыларға цифрлық әлем туралы ақпарат беру; Цифрлық әлемді қауіпсіз қолдануға үйрету. |
|
|
Қауіпсіздік мақсаты |
судағы қауіпті жағдайларды тануға және жазатайым оқиғалардың алдын алуға үйрету. |
|
|
Қауіпсіздік міндеті |
1. Судағы қауіпсіздіктің негізгі ережелерін түсіндіру. 2. Судағы қауіпті жағдайлардың мысалын көрсету. 3. Жазатайым оқиғалардың алдын алу үшін әрекет алгоритмін жасау. |
|
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқушыларға толеранттылық туралы мағлұмат бере отырып, өздері жүрген орталарында мейірімді болуға, бұзақылық істерге бармауға, адами бойларындағы қасиеттерін сақтауға, әдепті де, тәртіпті де тұлға болып өсуін тәрбиелеу. |
|
|
Апта дәйек сөзі |
Отанды сүю – отбасынан басталады! |
|
|
Сабақтың барысы |
||
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 7 мин. |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Психологиялық тренинг жүргізеді Дүниедегі құбылыстың мәнін де,
|
Оқушылар мұғаліммен амандасады,түгенделеді, мектеп партасындағы қатарлары бойынша орындарына отырады
|
|
|
Жаңа сабаққа кіріспе
|
І. Бұл
әлемде интернетке кірмейтін адам мыңның бірінде ғана шығар. Бүкіл
дүние жүзіндегі адамдардың 90%-ға жуығы интернетке кіреді. Яғни
интернеттің маңызы зор. Интернетсіз адам өмірін елестету өте қиын.
Күн өткен сайын адамдар интернетке тәуелді болып барады. Адамзат
баласы кем дегенде күніне 1 сағатын Интернетте өткізетіні
белгілі.
|
1970 жылдары Internet (желілер
желісі) – желілерді біріктіру термині пайда болды |
|
|
Сабақтың ортасы 26 мин. |
Қазақ телеком ұсынған тариф – Megaline. 2006 жылдан бастап қолданылады. Жылдамдығы: 128 – 256 Кбит/с "Компьютердің пайдасы мен зияны" (пікір - талас) ойыны
Мұғалім:Енді компьютерлік ойындарға келсек, олардың
қаншалықты зиянды екенін айта кетейік. Интернеттегі онлайн ойындары
атыс-шабыс, тағы басқа қантөгу, жауыздық тақырыбында болады. Осы
ойындарды бала ойнаса, оның психологиясына жаман әсер береді. Ұдайы
ойнаған баланың миында ойынның мазмұны, әдіс-тәсілдері еніп, жаман
қылық, тіпті қылмысқа да баратын болады. Қалалы жерде ақша табу
үшін компьютерлік ойындарды жарнамалап, оқушы балаларды өздеріне
тарта бастап, жаман қылықтарға бағыттайды. Интернет ойындарынан
басқа да өзіміздің ұлттық ойындарымыз бар, соны неге ойнамасқа?
Асық ойнау, күрес, қол күресі, волейбол, футбол сияқты көп ойындар
бар. Біз бөлмеде тығылып компьютерлік ойынды ойнағанша, далада таза
ауа жұтып, көпшілікпен көңіл көтеріп, денемізді шынықтырып, сау
болғанымызға не жетсін.
|
1-оқушы:
«Интернет керек, ол біздің
өмірімізге қажет» Интернеттің пайдасы өте зор. Алдымен интернетке
анықтама берейік. Интернет бүкіл ғаламдық тор. Ол бүкіл әлемдегі
миллиондаған компьютерлік желілерді бір-бірімен байланыстыратын
орасан зор компьютерлік желі. |
интерактивті тақта, тақырыпқа байланысты дидактикалық материалдар, мультимедиа құралдары. |
|
|
Ой толғау. ТЖ. Мен интернетсіз күнді қалай өткіземін? . |
Әр топ интернетсіз өз күн тәртібін құрады. |
|
|
Қауіпсіздік 10 мин |
. Кіріспе (2 минутқа дейін) - Судағы қауіпсіздік ережелерін сақтау неліктен маңызды екенін талқылау. - Судағы қауіпті жағдайлардың мысалдары (ағыны, тереңдігі, құтқару құралдарының болмауы). 2. Негізгі бөлім (6 минутқа дейін) Судағы қауіпті жағдайлардың мысалдарымен презентацияны көрсету. Су жүзе алатындар үшін қорқынышты емес. Жақсы жүзе алатын адам суда өзін тыныш, сенімді сезінеді және қажет болған жағдайда қиындыққа тап болған адамға көмектесе алады. Жақсы жүзе білу – судағы қауіпсіздіктің маңызды кепілдіктерінің бірі, бірақ тіпті жақсы жүзуші де үнемі сақтық, тәртіпті сақтап, судағы мінез-құлық ережелерін қатаң сақтауы керек екенін есте ұстаған жөн. Арнайы жабдықталған жерлерде: жағажайларда, бассейндерде, міндетті түрде медициналық куәландырудан өтіп, шомылатын орынның ішкі тәртіп ережелерімен танысқан соң ғана шомылу ұсынылады. Жаяу серуендеу кезінде таза су, тегіс құм немесе қиыршық тас түбі, таяз тереңдігі (2 метрге дейін), күшті ағын мен құйындар жоқ жерде шомылатын орынды таңдау керек. |
Шомылу кезінде жол берілмейді: Суда ойнау кезінде бір-бірінің қолдары мен аяқтарын ұстау. Тереңдігі 1-2 метрден аспайтын арнайы жабдықталған жерлерде ғана жүзу! Ескерту: су объектілерінде шомылуға қатаң тыйым салынады «ШОМЫЛУҒА ТЫЙЫМ САЛЫНАДЫ» деген жерге бармау керек!!! Есіңізде болсын! Судағы қауіпсіз мінез-құлық шараларын қатаң сақтау керек. Суда тыйымсалынады!!! 1) тыйым салу белгілері мен жазулары бар қалқандар (аншлагтар) қойылған жерлерде шомылуға; 2) жүзу шегарасын белгілейтін жүзу; 3) кез келген жүзу құралдарына жүзуге, осы мақсаттарға бейімделмеген құрылыстардан суға секіруге; 4) су айдындары мен жағалауларды ластауға және бітеуге; 5) мас күйінде шомылуға; 6) тақталарда, бөренелерде, күн төсектерінде, автомобиль камераларында және шомылуға қауіп төндіретін басқа да заттарда жүзуге жол берілмейді. |
https://youtu.be/VGA4vZjQQVY?si=2-Xw3HhEk6xkI-tS |
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7
|
Қорытынды: Қорыта келе, Интернетті
меңгеруіміз керек деп, таңертеннен кешке дейін заман техникасымен
шұғылдана бергеніміздің адамзат өміріне тигізетін өзіндік пайдасы
мен зияны баршылық екеніне көзіміз жетті. Әрқашан әр нәрсенің
жақсысын үйреніп, жаманнан жиреніп, пайдасын көріп біліп, ал
зиянынан сақтанайық демекпін. |
«Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
«Цифрлық әлемде қауіпсіз қадам» Қауіпсіздік сабағы (10 минут) № 7-САБАҚ 7- сыныптар: «Судағы қауіпті жағдайларды қалай тануға және судағы жазатайым оқиғларадың қалай алдын алуға болады?»
|
Тәрбие сағаты |
«Цифрлық әлемде қауіпсіз қадам» |
|
|
Күні |
|
|
|
Класс жетекші: |
7 сынып |
|
|
Класс: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: Эпиграфтар (тақырып мазмұнын ашатын) |
«Цифрлық әлемде қауіпсіз қадам» Қауіпсіздік сабағы (10 минут) № 7-САБАҚ 7- сыныптар: «Судағы қауіпті жағдайларды қалай тануға және судағы жазатайым оқиғларадың қалай алдын алуға болады?» |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушыларға цифрлық әлем туралы ақпарат беру; Цифрлық әлемді қауіпсіз қолдануға үйрету. |
|
|
Қауіпсіздік мақсаты |
судағы қауіпті жағдайларды тануға және жазатайым оқиғалардың алдын алуға үйрету. |
|
|
Қауіпсіздік міндеті |
1. Судағы қауіпсіздіктің негізгі ережелерін түсіндіру. 2. Судағы қауіпті жағдайлардың мысалын көрсету. 3. Жазатайым оқиғалардың алдын алу үшін әрекет алгоритмін жасау. |
|
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқушыларға толеранттылық туралы мағлұмат бере отырып, өздері жүрген орталарында мейірімді болуға, бұзақылық істерге бармауға, адами бойларындағы қасиеттерін сақтауға, әдепті де, тәртіпті де тұлға болып өсуін тәрбиелеу. |
|
|
Апта дәйек сөзі |
Отанды сүю – отбасынан басталады! |
|
|
Сабақтың барысы |
||
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 7 мин. |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Психологиялық тренинг жүргізеді Дүниедегі құбылыстың мәнін де,
|
Оқушылар мұғаліммен амандасады,түгенделеді, мектеп партасындағы қатарлары бойынша орындарына отырады
|
|
|
Жаңа сабаққа кіріспе
|
І. Бұл
әлемде интернетке кірмейтін адам мыңның бірінде ғана шығар. Бүкіл
дүние жүзіндегі адамдардың 90%-ға жуығы интернетке кіреді. Яғни
интернеттің маңызы зор. Интернетсіз адам өмірін елестету өте қиын.
Күн өткен сайын адамдар интернетке тәуелді болып барады. Адамзат
баласы кем дегенде күніне 1 сағатын Интернетте өткізетіні
белгілі.
|
1970 жылдары Internet (желілер
желісі) – желілерді біріктіру термині пайда болды |
|
|
Сабақтың ортасы 26 мин. |
Қазақ телеком ұсынған тариф – Megaline. 2006 жылдан бастап қолданылады. Жылдамдығы: 128 – 256 Кбит/с "Компьютердің пайдасы мен зияны" (пікір - талас) ойыны
Мұғалім:Енді компьютерлік ойындарға келсек, олардың
қаншалықты зиянды екенін айта кетейік. Интернеттегі онлайн ойындары
атыс-шабыс, тағы басқа қантөгу, жауыздық тақырыбында болады. Осы
ойындарды бала ойнаса, оның психологиясына жаман әсер береді. Ұдайы
ойнаған баланың миында ойынның мазмұны, әдіс-тәсілдері еніп, жаман
қылық, тіпті қылмысқа да баратын болады. Қалалы жерде ақша табу
үшін компьютерлік ойындарды жарнамалап, оқушы балаларды өздеріне
тарта бастап, жаман қылықтарға бағыттайды. Интернет ойындарынан
басқа да өзіміздің ұлттық ойындарымыз бар, соны неге ойнамасқа?
Асық ойнау, күрес, қол күресі, волейбол, футбол сияқты көп ойындар
бар. Біз бөлмеде тығылып компьютерлік ойынды ойнағанша, далада таза
ауа жұтып, көпшілікпен көңіл көтеріп, денемізді шынықтырып, сау
болғанымызға не жетсін.
|
1-оқушы:
«Интернет керек, ол біздің
өмірімізге қажет» Интернеттің пайдасы өте зор. Алдымен интернетке
анықтама берейік. Интернет бүкіл ғаламдық тор. Ол бүкіл әлемдегі
миллиондаған компьютерлік желілерді бір-бірімен байланыстыратын
орасан зор компьютерлік желі. |
интерактивті тақта, тақырыпқа байланысты дидактикалық материалдар, мультимедиа құралдары. |
|
|
Ой толғау. ТЖ. Мен интернетсіз күнді қалай өткіземін? . |
Әр топ интернетсіз өз күн тәртібін құрады. |
|
|
Қауіпсіздік 10 мин |
. Кіріспе (2 минутқа дейін) - Судағы қауіпсіздік ережелерін сақтау неліктен маңызды екенін талқылау. - Судағы қауіпті жағдайлардың мысалдары (ағыны, тереңдігі, құтқару құралдарының болмауы). 2. Негізгі бөлім (6 минутқа дейін) Судағы қауіпті жағдайлардың мысалдарымен презентацияны көрсету. Су жүзе алатындар үшін қорқынышты емес. Жақсы жүзе алатын адам суда өзін тыныш, сенімді сезінеді және қажет болған жағдайда қиындыққа тап болған адамға көмектесе алады. Жақсы жүзе білу – судағы қауіпсіздіктің маңызды кепілдіктерінің бірі, бірақ тіпті жақсы жүзуші де үнемі сақтық, тәртіпті сақтап, судағы мінез-құлық ережелерін қатаң сақтауы керек екенін есте ұстаған жөн. Арнайы жабдықталған жерлерде: жағажайларда, бассейндерде, міндетті түрде медициналық куәландырудан өтіп, шомылатын орынның ішкі тәртіп ережелерімен танысқан соң ғана шомылу ұсынылады. Жаяу серуендеу кезінде таза су, тегіс құм немесе қиыршық тас түбі, таяз тереңдігі (2 метрге дейін), күшті ағын мен құйындар жоқ жерде шомылатын орынды таңдау керек. |
Шомылу кезінде жол берілмейді: Суда ойнау кезінде бір-бірінің қолдары мен аяқтарын ұстау. Тереңдігі 1-2 метрден аспайтын арнайы жабдықталған жерлерде ғана жүзу! Ескерту: су объектілерінде шомылуға қатаң тыйым салынады «ШОМЫЛУҒА ТЫЙЫМ САЛЫНАДЫ» деген жерге бармау керек!!! Есіңізде болсын! Судағы қауіпсіз мінез-құлық шараларын қатаң сақтау керек. Суда тыйымсалынады!!! 1) тыйым салу белгілері мен жазулары бар қалқандар (аншлагтар) қойылған жерлерде шомылуға; 2) жүзу шегарасын белгілейтін жүзу; 3) кез келген жүзу құралдарына жүзуге, осы мақсаттарға бейімделмеген құрылыстардан суға секіруге; 4) су айдындары мен жағалауларды ластауға және бітеуге; 5) мас күйінде шомылуға; 6) тақталарда, бөренелерде, күн төсектерінде, автомобиль камераларында және шомылуға қауіп төндіретін басқа да заттарда жүзуге жол берілмейді. |
https://youtu.be/VGA4vZjQQVY?si=2-Xw3HhEk6xkI-tS |
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7
|
Қорытынды: Қорыта келе, Интернетті
меңгеруіміз керек деп, таңертеннен кешке дейін заман техникасымен
шұғылдана бергеніміздің адамзат өміріне тигізетін өзіндік пайдасы
мен зияны баршылық екеніне көзіміз жетті. Әрқашан әр нәрсенің
жақсысын үйреніп, жаманнан жиреніп, пайдасын көріп біліп, ал
зиянынан сақтанайық демекпін. |
«Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. |
|
шағым қалдыра аласыз



















