|
Білім беру ұйымының атауы |
№66 ЖОББМ |
|
||||
|
Пәні: |
Музыка |
|
||||
|
Бөлім: |
Қоршаған ортаны қорғау. |
|
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
||||
|
Күні: |
14.02.2025 |
|
||||
|
Сынып |
4 сынып |
Қатыспағандар саны |
||||
|
Тақырыбы |
№ 22 сабақ Арал тағдыры – ел тағдыры |
|
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
;4.1.2.1 – ән айту ережесін сақтай отырып, түрлі сипаттағы екідауысты қарапайым элементтері бар әндерді орындау; 4.1.2.2 – түрлі сипаттағы әндерді айтуда жеңіл, созып орындау дағдыларын көрсету; |
|
||||
|
Сабақтың мақсаты |
. Ауызша және жазбаша жұмыстарды орындау барысында нота сауаттылығының негіздерін қолданады. |
|
||||
|
Құндылықтар |
Ұлттық мүдде:Елінің тарихын құрметтейді. |
|
||||
|
|
Сабақтың барысы |
|
||||
|
Сабақ-тың жоспар-ланған кезең- |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|
|
|
Сабақтың басы 2 минут |
|
Оқушылар бір-бірімен
амандасады. |
Жарайсыңдар!
|
Оқулық суреттер |
|
|
|
Сабақтың ортасы 2минут Білу. 2 минут 5минут
5мин 2минут 2минут 2минут 5минут 4минут 3минут |
1-тапсырма. Ойтолғау. Арал теңізі-ең маңызды теңіздердің бірі. Бірақ қәзір оның тартылып бара жатқаны, желмен жан-*жаққа ұшқан ащы тұзының табиғатқа, адам денсаулығына зиян келтіріп жатқаны белгілі. Арал мәселесі тек біздің Қазақстанға ғана емес, басқа мемлекеттер үшін де өзекті мәселелердің бірі. Аралды зерттеп жатқан отандық және шет елдік ғалымдар оның арнасын қайта толтыру жолдарын қарастырып жатыр. «Арал тағдыры» Қ. Сайжанның күйі. Төмендегі сұрақтарға жауап бер. -Күйдің орындалу нақышы қандай? -Күйдің орындалуы адамның қандай сезімдерін тербетеді? 2-тапсырма.Зерттеу жүргізу, ақпарат іздеу. Тұңғыш рет украйнның әйгілі ақыны әрі суретшісі Тарас Шевченко Арал туралы пейзаж салған. Тек сурет салумен шектелмей, керемет ақын болған. 3-тапсырма. Ән орындау. «Аралым» әні (өлеңін жазған: Ж. Мəтенəлі, əнін жазған: Н. Алғашбаев)
Әуелеп ұшқан, әнім
де менің елші екен
Қарт Аралыма сәлемін
беріп келсе екен
Теңіздей терең болса
екен
Өзіммен ғана
көрсетем
Ақ желкен келіп,
айдынға қайта шықса екен
Ұл қыздарыңның
санасы Оқушыларға талап бойынша əнді орындап береді,үнтаспадан тыңдатқызады, «əн үйрену» талаптары бойынша үйретеді. . Оқушылардан əннің мазмұнына көңіл бөлуді талап етеді. Мынадай тапсырмалар мен сұрақтарды береді: – Авторлар Аралдың бұрынғы кездегі əдемі көріністерін жəне оның болашағы туралы армандарын қандай сөздермен бейнелеген? – Т. Шевченконың пейзаждарымен салыстырып, айырмашылығы мен байланысын тауып, өз ойларын айтуды сұрайды. |
Үй тапсырмасын тексеру. Жаңа тақырыпты меңгереді. Мұғалімге Арал теңізі жайлы бейне жазбаны дайындап алу ұсынылады. Бейне жазбаның сюжеті мен ойналып тұрған музыка жайлы оқушылармен әңгімелесіңіз. Сабаққа қатысып,сұрақтарға жауап береді. Арал теңізі туралы өз пікірлерін айтады. Топпен жұмыс; тапсырманы бірге орындайды Сұрақтарға жауап береді. |
Дескриптор. Жаңа тақырыпты меңгереді. Өлеңді мәнерлеп оқиды. Сұрақтарға жауап береді. Берілген тапсырманы орындайды. Әнді жатқа хормен айтады.
Дескриптор: Арал туралы білгендерін айтады. Өлеңдә мәнерлеп оқи алады.
Оқушылар бүгінгі
сабақтың
|
Оқулық Ноталармен танысып оларды нота сызығына жазып үйренейік.
До нотасы 1-сызықтың Астындағы қосымша Сызықшада жазылады. |
|
|
|
Сабақтың соңы 2 минут 2мин 2мин |
IV.Сабақты қорытындылау
Үй тапсырма :
|
Кері байланыс береді. |
Кері байланыс береді. |
Кері байланыс береді. |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Цифрлық сауаттылық Оқу бағдарламасы мен стандарт
Цифрлық сауаттылық Оқу бағдарламасы мен стандарт
|
Білім беру ұйымының атауы |
№66 ЖОББМ |
|
||||
|
Пәні: |
Музыка |
|
||||
|
Бөлім: |
Қоршаған ортаны қорғау. |
|
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
||||
|
Күні: |
14.02.2025 |
|
||||
|
Сынып |
4 сынып |
Қатыспағандар саны |
||||
|
Тақырыбы |
№ 22 сабақ Арал тағдыры – ел тағдыры |
|
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
;4.1.2.1 – ән айту ережесін сақтай отырып, түрлі сипаттағы екідауысты қарапайым элементтері бар әндерді орындау; 4.1.2.2 – түрлі сипаттағы әндерді айтуда жеңіл, созып орындау дағдыларын көрсету; |
|
||||
|
Сабақтың мақсаты |
. Ауызша және жазбаша жұмыстарды орындау барысында нота сауаттылығының негіздерін қолданады. |
|
||||
|
Құндылықтар |
Ұлттық мүдде:Елінің тарихын құрметтейді. |
|
||||
|
|
Сабақтың барысы |
|
||||
|
Сабақ-тың жоспар-ланған кезең- |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|
|
|
Сабақтың басы 2 минут |
|
Оқушылар бір-бірімен
амандасады. |
Жарайсыңдар!
|
Оқулық суреттер |
|
|
|
Сабақтың ортасы 2минут Білу. 2 минут 5минут
5мин 2минут 2минут 2минут 5минут 4минут 3минут |
1-тапсырма. Ойтолғау. Арал теңізі-ең маңызды теңіздердің бірі. Бірақ қәзір оның тартылып бара жатқаны, желмен жан-*жаққа ұшқан ащы тұзының табиғатқа, адам денсаулығына зиян келтіріп жатқаны белгілі. Арал мәселесі тек біздің Қазақстанға ғана емес, басқа мемлекеттер үшін де өзекті мәселелердің бірі. Аралды зерттеп жатқан отандық және шет елдік ғалымдар оның арнасын қайта толтыру жолдарын қарастырып жатыр. «Арал тағдыры» Қ. Сайжанның күйі. Төмендегі сұрақтарға жауап бер. -Күйдің орындалу нақышы қандай? -Күйдің орындалуы адамның қандай сезімдерін тербетеді? 2-тапсырма.Зерттеу жүргізу, ақпарат іздеу. Тұңғыш рет украйнның әйгілі ақыны әрі суретшісі Тарас Шевченко Арал туралы пейзаж салған. Тек сурет салумен шектелмей, керемет ақын болған. 3-тапсырма. Ән орындау. «Аралым» әні (өлеңін жазған: Ж. Мəтенəлі, əнін жазған: Н. Алғашбаев)
Әуелеп ұшқан, әнім
де менің елші екен
Қарт Аралыма сәлемін
беріп келсе екен
Теңіздей терең болса
екен
Өзіммен ғана
көрсетем
Ақ желкен келіп,
айдынға қайта шықса екен
Ұл қыздарыңның
санасы Оқушыларға талап бойынша əнді орындап береді,үнтаспадан тыңдатқызады, «əн үйрену» талаптары бойынша үйретеді. . Оқушылардан əннің мазмұнына көңіл бөлуді талап етеді. Мынадай тапсырмалар мен сұрақтарды береді: – Авторлар Аралдың бұрынғы кездегі əдемі көріністерін жəне оның болашағы туралы армандарын қандай сөздермен бейнелеген? – Т. Шевченконың пейзаждарымен салыстырып, айырмашылығы мен байланысын тауып, өз ойларын айтуды сұрайды. |
Үй тапсырмасын тексеру. Жаңа тақырыпты меңгереді. Мұғалімге Арал теңізі жайлы бейне жазбаны дайындап алу ұсынылады. Бейне жазбаның сюжеті мен ойналып тұрған музыка жайлы оқушылармен әңгімелесіңіз. Сабаққа қатысып,сұрақтарға жауап береді. Арал теңізі туралы өз пікірлерін айтады. Топпен жұмыс; тапсырманы бірге орындайды Сұрақтарға жауап береді. |
Дескриптор. Жаңа тақырыпты меңгереді. Өлеңді мәнерлеп оқиды. Сұрақтарға жауап береді. Берілген тапсырманы орындайды. Әнді жатқа хормен айтады.
Дескриптор: Арал туралы білгендерін айтады. Өлеңдә мәнерлеп оқи алады.
Оқушылар бүгінгі
сабақтың
|
Оқулық Ноталармен танысып оларды нота сызығына жазып үйренейік.
До нотасы 1-сызықтың Астындағы қосымша Сызықшада жазылады. |
|
|
|
Сабақтың соңы 2 минут 2мин 2мин |
IV.Сабақты қорытындылау
Үй тапсырма :
|
Кері байланыс береді. |
Кері байланыс береді. |
Кері байланыс береді. |
|
|
шағым қалдыра аласыз
















