Материалдар / Cтатистикалық деректерді көрсету тәсілдері 5 сынып
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Cтатистикалық деректерді көрсету тәсілдері 5 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Статистикалық деректерді көрсету тәсілдері 5 сынып. Пиза есептеріне арналған қысқа мерзімді сабақ жоспары
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
20 Шілде 2021
432
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді жоспар


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімдері:

Диаграмма

Мектеп: Знаменка жалпы орта білім беретін мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Кистаубаева А.К

Сынып: 5

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Статистикалық деректерді көрсету тәсілдері

Оқу мақсаттары

5.4.3.3

Кесте немесе диаграмма түрінде берілген статистикалық ақпаратты алу;

Сабақ мақсаттары

Барлығы: диаграмма түрлерін біледі, диаграмма салу алгоритмін біледі.

Басым көпшілігі: дөңгелек,сызықтық, графиктік және бағанды диаграммалар сала алады және диаграммалар түрінде берілген статистикалық ақпараттарды ала алады.

Кейбір: диаграмма түрінде берілген статистикалық ақпараттарды алады және талдау жүргізіп есептер шығарады

Бағалау критерийлері

Дөңгелек,сызықтық, графиктік және бағанды диаграммалар салады;

диаграммалар түрінде берілген статистикалық ақпараттарды алады

Тілдік мақсаттар

Оқушылар :

-дөңгелек,графиктік, сызықтық және бағанды диаграммалар туралы өз түсініктерін сипаттай алады;

- диаграммаларды салу алгоритмін түсіндіреді;

- кестелер және диаграммалармен берілген деректерді оқи алады.

Пәнге тән лексика мен терменология:

-Бағанды диаграмма

-сызықтық диаграмма

-дөңгелек диаграмма

-графиктік диаграмма

-шама мәндерінің өзгерісі

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

«менің ойымша,

Құндылықтарды дарыту

Оқушылар жұптық, топтық жұмыс барысында өз сыныптастарымен диалогқа қатысады, сыныппен талқылауда коммуникативтік дағдыларын дамытады.

Оқушылар есептерді шығару үшін шығармашылықпен жұмыс жасай отырып, талап қоя біледі, топпен жұмыста бір біріне қолдау көрсетеді. Жұппен жұмыста оқушылар сыныптасына қарап, идеяларымен бөлісіп және талқылауға қатысып, жауапты болуға үйренеді.

Пәнаралық байланыстар

Геометрия, логика

Бастапқы білім

Статистикалық деректерді көрсету тәсілдері. Бағанды, сызықтық, дөңгелек және графиктік диаграммалар. кестелер

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланға кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

3 минут


Ұйымдастыру.

1. Оқушылармен амандасу, түгендеу, оқу құралдарын алуын қадағалау. Сабақтың мақсатын, өту ерекшеліктерін хабарлап, сабаққа кірісу.
2.
Оқушылар өздеріне ұнаған диаграмма түрлерін таңдап алып топтарға бөлінеді.

«Бағанды диаграмма» тобы

«Сызықтық диаграмма» тобы

«Дөңгелек диаграмма» тобы
Осы таңдалған диаграмма түрлері бірігіп, топ құрады.

Әр топқа бағалау парағын тапсыру

3.Оқушының сабақтың тақырыбына қызығушылығын ояту . «Жасырылған сөзді тап» мұғалім тақтаға бір оқушы шығарады. Оқушыға жасырылған сөз жазылған планшет не А4 қағаз беріледі. Оқушы жасырылған сөз көрінбейтіндей етіп планшетті жоғары ұстайды.

Қалған оқушылар ортадағы оқушы сөзді табу үшін сұрақтар қояды немесе ишара түрінде көмек сөздер айтады. Жасырылған сөз -Диаграмма


Үй тапсырмасын тексеру Мұғалім қадағалайды, оқушылар бірін –бірі дұрыс жауап арқылы тексеріп, өзара бағалау жүргізеді.












А 4 қағаз

Сабақтың ортасы
5 минут





















10 минут



































15 минут































































1 минут

Білімді өзектендіру. Жекелеме жұмыс.

Төменде төрт қыз баланың өсу диаграммасы көрсетілген (бойы сантиметрмен).


Диаграммада кыз балалардың есімдері көрсетілмеген. Ажардың бойы ең биік, Қарлығаштың бойы ең аласасы, ал Жұлдыздың бойы Айжанның бойынан ұзынырақ.
Айжанның бойы қандай?

а) 75 см

ә) 100 см

б) 125 см

с) 150 см
Жауабы: Ә

Дискриптор

  • Диаграмммадағы статистикалық ақпаратты алады.

  • Диаграммадан Айжанның бойын анықтайды

«Шапалақ» арқылы бағалайды

Жұптық жұмыс.

ТҮРЛІ ТҮСТІ КӘМПИТТЕР

Тапсырма: Роберттің анасы кәмпиттің қорабына қарамай , қораптан бір кәмпитті алуға рұқсат берді. Қораптағы түрлі түсті кәмпиттердің саны диаграммада көрсетілген.



Роберттің қызыл кәмпитті алу ықтималдығы қандай?

А. 10% B.20% C.25% D.50%


Шешуі: Берілген қораптағы кәмпиттер санын табайық, диаграммадағы 6+5+3+3+2+4+2+5=30 кәмпит және олардың ішіндегі 6-уы қызыл. Қызыл кәмпиттің алу ықтималдығы қызыл кәмпиттің саны жалпы кәмпиттерінің санының қатынасына тең.

Дұрыс жауабы: В

Дискриптор

  • Диаграмммадағы статистикалық ақпаратты алады.

  • Берілген қораптағы кәмпиттер санын анықтайды

  • Қызыл кәмпиттің алу ықтималдығын анықтайды

«Басбармақ» әдісі арқылы бағалайды

Оқушыларды топқа бөлу. Оқушылар өздеріне ұнаған диаграмма түрлерін таңдап алып, топ құрайды.
«Бағанды диаграмма» тобы

«Сызықтық диаграмма» тобы

«Дөңгелек диаграмма» тобы

Топтық жұмыс.

PISA тапсырмасы

ЭКСПОРТ

Диаграммада Зедландия (ақша бірлігі ретінде зедты қолданатын мемлекеттің) экспорттау туралы мәліметі бейнеленген.


1СҰРАҚ.

1998 жылы Зедландиядан экспорттаудың жалпы құны қанша?

Шешімі. Баған диаграммадан 1998 жылы Зедландиядан экспорттаудың жалпы құны 27,1 миллион зед екенін көруге болады.

Ж а у а б ы: 27,1 млн зед.

2 СҰРАҚ

2000 жылы Зедландиядан экспортталған жеміс шырынының құны қанша?

А. 1,8 млн зед

В. 2.3 млн зед

C. 2.4 млн зед

D. 3.4 млн зед

E. 3.8 млн зед

Шешімі. . Баған диаграммадан 2000 жылыЗедландиядан экспорттаудың жалпы құны 42,6 миллион зед екенін көруге болады.Дөңгелек диаграммадан жеміс шырынының үлесі 9 %, немесе 42,6∙0,09=3,834≈3,8 млн зед

Ж а у а б ы: Е. 3,8 млн зед

Дискриптор:

  • Диаграмммадағы статистикалық ақпаратты алады.

  • Бағанды диаграммадан 1998 жылғы экспорттаудың жалпы құнын анықтайды

  • 2000 жылғы экспортталған жеміс шырынының құнын анықтайды

Диаграммада кыз балалардың есімдері көрсетілмеген. Ажардың бойы ең биік, Қарлығаштың бойы ең аласасы, ал Жұлдыздың бойы Айжанның бойынан ұзынырақ. Айжанның бойы қандай?

а) 75 см

ә) 100 см

б) 125 см

с) 150 см
Жауабы: Ә

Дискриптор

  • Диаграмммадағы статистикалық ақпаратты алады.

  • Диаграммадан Айжанның бойын анықтайды

«Көз жаттығуы» сергіту сәті.


«PISA, TIMSS зерттеулерінің тапсырмалары негізінде

оқушылардың математикалық сауаттылығын дамыту»

Әдістемелік құрал
Астана 2014









PISA тапсырмалар жинағы Павлодар,2014 жыл






























PISA тапсырмалар жинағы Павлодар,2014 жыл
















































Сабақтың соңы.

3 минут













3 минут










Сабақты қорытындылау

Топ басшылары өз тобындағы балаларды бағалау парағына бағалайды.

Аты-жөні

Кім шапшаң

(есептер шығару)

Бірге ойлаймыз

(мәтінді есеп)

Ой қозғау (сәйкестендіру тесті)

1





2





3





4





5





6






Кері байланыс

Рефлексия: БББ тәсілі. (білемін,білгім келеді,білдім)

Оқушылар өздеріне белгілі мағлұматтар мен жаңа деректерді салыстыруға, бұрыннан білетіндерінің негізінде өздерінің танымдық тaлаптарын анықтауға үйренеді.

Нені білемін? Нені білгім келеді? Нені білдім? Сұрақтарына жауап жазып, стикерлерін «Табыс ағашына» жапсырады.


Үйге тапсырма: №1301 есеп













578тг - Сатып алу
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!