|
|
Сафи Өтебаев атындағы Жылыой мұнай және газ технологиялық колледжі
«Технологиялық процесстерді автоматтандыру және басқару» мамандығының өндірістік оқыту шебері және арнайы пән оқытушысы: Көшербаева Орынгүл Адиқызы
|
Модуль атауы: Аспаптарды, автоматика жүйелерінің электрлік және пневматикалық сұлбаларын монтаждау
Сабақтың тақырыбы: Дабылқаққыштардың түрлері мен сұлбасы
Сабақтың түрі: Теориялық сабақ
Мақсаты: Білім алушыларға дабылқаққыштар туралы түсінік бере отырып, дабылқаққыштардың түрлерімен таныстыру, дабылқаққыштың жұмыс жасау сұлбасын меңгерту.
Міндеті: Студенттерге сабақта алған теориялық білімдерін өндірісте қолдана білуге үйрету.
Күтілетін нәтижелер:
1. Дабылқаққыш туралы түсінік алу.
2. Дабылқаққыш түрлерін ажырата біледі.
3. Дабылқаққыш сұлбасымен жұмыс жасай алады.
Қажетті ресурстар
1. Тугерова Г.Б., Байтемирова Г.Ж., Байкенова Н.Б., Касантаев А.Р. «Бақылау және автоматика құралдарын пайдалану
және техникалық қызмет көрсету» Астана 2018 ж.
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Студенттің әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||
|
І. Ұйымдастыру кезеңі |
Студенттерді топқа бөлу |
Топқа бөліну |
|
|
||||||||||||||||||||||||
|
ІІ. Сұлбамен жұмыс |
Функционалдық сұлбаға шартты белгілерді қою 1. Температураны өлшейтін аспаптардың шартты белгісі 2. Қысым өлшейтін аспаптардың шартты белгісі 3. Деңгей өлшейтін аспаптардың шартты белгісі 4. Шығын өлшейтін аспаптардың шартты белгісі |
Шартты белгілерді дұрыс орнату |
Дұрыс шартты белгі орналасуы, 7 мин уақыт беріледі |
Сұлба Шартты белгі қималары |
||||||||||||||||||||||||
|
ІІІ. «Кинометафора» әдісі
INZERT әдісі (түртіп алу)
CLIL әдісі
|
Тақырыпқа байланысты бейнесюжеттен үзінді, суреттер мен аудиодыбыстар көрсетіледі, сол арқылы тақырып анықталады. Технологиялық шамалар берілген мәнінен ауытқығанда, бақылау-өлшеу аспаптары апатты жағдайда немесе істен шыққанда қандай процесс орын алады? Power Point бағдарламасы арқылы көрсетіледі.
|
Студенттер көрсетілген мәліметтер арқылы жаңа тақырыпты анықтау Сұрақтарға өз ойларын айту Өмірмен байланыстыра білу
Жаңа тақырыптағы анықтамаларды меңгеру, дәптерге түртіп алу. |
Жауаптың нақтылығы Ойын ашық білдіре алуы |
https://yandex.kz/video/preview/15743657803436882404
Слайд |
||||||||||||||||||||||||
|
Кейс әдісі – 1
Кейс - 2 Learningapps Бағдарламасымен
Сәйкестендіру әдісі Learningapps бағдарламасымен |
Дабылқаққыш сұлбасы Cұлба 2 (Принципиалды сұлба, слайд арқылы) - Сұлбадан дабылқаққыш белгілерін көрсете аласыздар ма? - Жарықтық дабылқаққыш белгісі қай жерде орналасқан деп ойлайсыздар? - Дыбыстық дабылқаққыш белгісі қай жерде орналасқан деп ойлайсыздар?
Дабылқаққыштың сұлбасын жинау
Жаңа тақырыпта өтілген суреттерді, анықтамаларды сәйкестендіру. |
Сұрақтарға өз ойларын айту Сұлбадан белгілерді көрсету
Сұлбаны дұрыс жинай білу.
Learningapps бағдарламасында сәйкестендіреді. |
Жауаптың нақтылығы Ойын ашық білдіре алуы
Тапсырманы орындау жылдамдығы, дұрыстығы Тақырыпты меңгеруі |
Сұлба Слайд
https://learningapps.org/display?v=pqm6hgefk23
https://learningapps.org/display?v=p0ndtdtp323
|
||||||||||||||||||||||||
|
Қорытындылау
|
Рулетка әдісі арқылы студент анықталып, БҮҮ кестесі арқылы өз ойларын айтады.
Тик ток әдісі
Баспалдақ әдісі |
Студенттер БҮҮ кестесіне жауап беру Студенттер жаңа тақырып бойынша алған әсерлерін жүрекше, пікір, сілтеме арқылы көрсетеді. Студенттер өзін-өзі смайликтер арқылы бағалайды Үйге тапсырма Қосымша материалдарды оқып, сұлбаға дайындалу
|
|
https://wordwall.net/ru/resource/52845939 Әлеуметтік желілердің суреттері, смайликтері |

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Дабылқаққыштардың түрлері мен сұлбасы
Дабылқаққыштардың түрлері мен сұлбасы
|
|
Сафи Өтебаев атындағы Жылыой мұнай және газ технологиялық колледжі
«Технологиялық процесстерді автоматтандыру және басқару» мамандығының өндірістік оқыту шебері және арнайы пән оқытушысы: Көшербаева Орынгүл Адиқызы
|
Модуль атауы: Аспаптарды, автоматика жүйелерінің электрлік және пневматикалық сұлбаларын монтаждау
Сабақтың тақырыбы: Дабылқаққыштардың түрлері мен сұлбасы
Сабақтың түрі: Теориялық сабақ
Мақсаты: Білім алушыларға дабылқаққыштар туралы түсінік бере отырып, дабылқаққыштардың түрлерімен таныстыру, дабылқаққыштың жұмыс жасау сұлбасын меңгерту.
Міндеті: Студенттерге сабақта алған теориялық білімдерін өндірісте қолдана білуге үйрету.
Күтілетін нәтижелер:
1. Дабылқаққыш туралы түсінік алу.
2. Дабылқаққыш түрлерін ажырата біледі.
3. Дабылқаққыш сұлбасымен жұмыс жасай алады.
Қажетті ресурстар
1. Тугерова Г.Б., Байтемирова Г.Ж., Байкенова Н.Б., Касантаев А.Р. «Бақылау және автоматика құралдарын пайдалану
және техникалық қызмет көрсету» Астана 2018 ж.
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Студенттің әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||
|
І. Ұйымдастыру кезеңі |
Студенттерді топқа бөлу |
Топқа бөліну |
|
|
||||||||||||||||||||||||
|
ІІ. Сұлбамен жұмыс |
Функционалдық сұлбаға шартты белгілерді қою 1. Температураны өлшейтін аспаптардың шартты белгісі 2. Қысым өлшейтін аспаптардың шартты белгісі 3. Деңгей өлшейтін аспаптардың шартты белгісі 4. Шығын өлшейтін аспаптардың шартты белгісі |
Шартты белгілерді дұрыс орнату |
Дұрыс шартты белгі орналасуы, 7 мин уақыт беріледі |
Сұлба Шартты белгі қималары |
||||||||||||||||||||||||
|
ІІІ. «Кинометафора» әдісі
INZERT әдісі (түртіп алу)
CLIL әдісі
|
Тақырыпқа байланысты бейнесюжеттен үзінді, суреттер мен аудиодыбыстар көрсетіледі, сол арқылы тақырып анықталады. Технологиялық шамалар берілген мәнінен ауытқығанда, бақылау-өлшеу аспаптары апатты жағдайда немесе істен шыққанда қандай процесс орын алады? Power Point бағдарламасы арқылы көрсетіледі.
|
Студенттер көрсетілген мәліметтер арқылы жаңа тақырыпты анықтау Сұрақтарға өз ойларын айту Өмірмен байланыстыра білу
Жаңа тақырыптағы анықтамаларды меңгеру, дәптерге түртіп алу. |
Жауаптың нақтылығы Ойын ашық білдіре алуы |
https://yandex.kz/video/preview/15743657803436882404
Слайд |
||||||||||||||||||||||||
|
Кейс әдісі – 1
Кейс - 2 Learningapps Бағдарламасымен
Сәйкестендіру әдісі Learningapps бағдарламасымен |
Дабылқаққыш сұлбасы Cұлба 2 (Принципиалды сұлба, слайд арқылы) - Сұлбадан дабылқаққыш белгілерін көрсете аласыздар ма? - Жарықтық дабылқаққыш белгісі қай жерде орналасқан деп ойлайсыздар? - Дыбыстық дабылқаққыш белгісі қай жерде орналасқан деп ойлайсыздар?
Дабылқаққыштың сұлбасын жинау
Жаңа тақырыпта өтілген суреттерді, анықтамаларды сәйкестендіру. |
Сұрақтарға өз ойларын айту Сұлбадан белгілерді көрсету
Сұлбаны дұрыс жинай білу.
Learningapps бағдарламасында сәйкестендіреді. |
Жауаптың нақтылығы Ойын ашық білдіре алуы
Тапсырманы орындау жылдамдығы, дұрыстығы Тақырыпты меңгеруі |
Сұлба Слайд
https://learningapps.org/display?v=pqm6hgefk23
https://learningapps.org/display?v=p0ndtdtp323
|
||||||||||||||||||||||||
|
Қорытындылау
|
Рулетка әдісі арқылы студент анықталып, БҮҮ кестесі арқылы өз ойларын айтады.
Тик ток әдісі
Баспалдақ әдісі |
Студенттер БҮҮ кестесіне жауап беру Студенттер жаңа тақырып бойынша алған әсерлерін жүрекше, пікір, сілтеме арқылы көрсетеді. Студенттер өзін-өзі смайликтер арқылы бағалайды Үйге тапсырма Қосымша материалдарды оқып, сұлбаға дайындалу
|
|
https://wordwall.net/ru/resource/52845939 Әлеуметтік желілердің суреттері, смайликтері |

шағым қалдыра аласыз














