Ақмола облысы
Жақсы ауданы
Лозовое орта мектебі
Ашық сабақ
Тақырыбы: Дала өсімдіктері мен жануарлар
Дайындаған: Какенова Жадыра Маратовна
2018-2019 оқу жылы
|
Сабақ тақырыбы: Дала өсімдіктері мен жануарлары |
Мектеп: Лозовое орта мектебі |
|||||||||
|
Күні: 24.01.2019 ж |
Мұғалім есімі: Какенова Жадыра Маратовна |
|||||||||
|
Сынып 4 «А» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
Оқушыларға дала, ормансыз алқап, далалық белдеу, оның ерекшеліктері және дала жануарлары мен өсімдіктері туралы түсінік қалыптастыру. |
|||||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар: Айнала қоршаған ортаны, табиғатты, жер бетіндегі тіршілікті қорғай алады. |
|||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: Дала өсімдіктері мен жануарлар туралы жаңа білім қалыптастырады. |
||||||||||
|
Кейбір оқушылар: Пікір таласта өзін көрсете алады, мазмұнды зерттей алады, ойын ашық айтуға, еркін ой бөлісуде өз көзқарасын дәлелдеуге үйренеді. |
||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар ....(істей алады) Өздері білетін мәліметтермен бөлісіп үйренеді. |
|||||||||
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: -Даланы неліктен ормансыз алқап дейміз, өздерің қалай ойлайсыңдар? -Себебі, ол жерлерде көп ағаштар өспейді.Көбінесе бұталар өседі. -Неге көп ағаштар өспейді деп ойлайсыңдар? -Себебі, ол жерлерде өзендер мен көлдер сирек кездеседі. |
||||||||||
|
Жазылым бойынша ұсыныстар: Тапсырмаларды орындау. |
||||||||||
|
Алдыңғы оқу : Шалғын өсімдіктері мен жануарлары |
||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||
|
Жоспарланған уақыт: |
Жоспарланған жаттығулар(төменде жоспарланған жаттығулармен қатар,ескертпелерді жазыңыз ) |
Оқу үшін бағалау |
||||||||
|
Психологиялық ахуал 1минут |
|
|
||||||||
|
Қызығушылықты ояту 1минут |
1.Сыныпты топқа
бөлу. ІІ топ. Экология орталығы ІІІ топ. Ғылыми
орталық |
Сұрақ-жауап парақша лары |
||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут Сабақтың ортасы Мағынаны тану 3 минут 5 мин 5 мин 1 мин 5 мин 2 мин 4 мин |
2. Өткен сабақты қаншалықты меңгергенімізді, түсінгенімізді анықтау. 3. Оқушының сөйлеу қабілетін, сөйлеу тілін сөздік қорын байқау. І топ. Оқу орталығы: -Шалғындегенне? ( Анықтама беру) - Шөптесін өсімдіктер жаз бойы жайқалып өсетін ылғалы жеткілікті шағын үлескілерді, әдетте – көгал, ал аумағы жағынан үлкендерін – шалғын дейді. Шалғындар, көбінесе, көктемде тасыған су жайылатын өзен аңғарларын, көл жағаларын, тау етектерін алып жатады. ІІ топ. Экология орталығы: -Шалғынды қорғау мақсатында қандай үндеу тастар едіңдер? Жалпы «экология» (грекше эйкос – үй, тұрақ, логос – ғылым) қоршаған ортаның қарым – қатынасын зерттейтін ғылым. Қоршаған ортаның тазалығы үшін күресу деген мағына. Табиғатты қорғау – бәріміздің борышымыз. Өйткені қазір теңізіміз тартылып, орманымыз кесіліп, құнарлы жерлеріміз сортаңдалып қалды. ІІІ топ. Ғылыми орталық: -Шалғын өсімдіктері мен жануарларын ата? -Шалғында мал жемейтін қандай өсімдіктер өседі? ІҮ топ. Математикалық орталығы: Ақмола облысы бойынша математикалық цифрлармен берілген деректер жинақтау.
Қазақстан табиғаты алуан түрлілігімен ерекшеленеді, өйткені біздің еліміз ұлан ғайыр жерді алып жатыр. Жер бедері бөлімінде танысқан болатынбыз осы кең байтақ жеріміз жер бедеріне қарай қалай жіктеледі? (Ойпатты, төбелі, қыратты, жазық болып жіктеледі.) –Балалар, жазық дегеніміз не? –Кей жерлерде қыратта, тау да жоқ, төңірек айқын көрінеді, айнала теп-тегіс болады. Мұндай жерлер жазықтар немесе жазық дала дейді. –Иә балалар бүгін біз кең байтақ жеріміздің жазықтығындағы дала өсімдіктері мен жануарлары жайлы оқып танысамыз.
Бейнебаян көрсетілім (Дала зонасы) -Не көрдік? -Не байқадыңдар? -Табиғат зоналары дегеніміз не? Табиғат зонасы – белдеу, климат жағдайлары, топырақ, өсімдік жамылғысы және жануарлар дүниесі біртектес ендік, өңір - Табиғат зонасы нешеге бөлінеді?
ІІІ. Жаңа сабақ: Кіріспе әңгіме. Электоронды оқулықтан аудио жазба тыңдау. Дала – ормансыз жазық алқап. Қазақстанның солтүстік бөлігін негізінен далалы аймақ құрайды. Далалы аймақ 7 облыс жерін алып жатыр, олар: Орал, Ақтөбе, Қостанай, Көкшетау, Повладар, Астана, Қарағанды (картадан көрсету), яғни Қазақстан жерінің 29% – ға жуығы далалы аймақ. Далалы аймақ үшін ауа-райы қатаң, қысы суық, ұзақ, аяз, қардың қалындығы 20 см болып, 140-160 күн жатады. Ал жазы керісінше ыстық, құрғақ болады, ауа температурасы жоғары болады. Дескриптор:
«Дала өсімдіктері мен жануарлары» — мәтінді бөлу — іштен оқу — тезис жазу — талқылау — лидер «Аквариум» әдісі арқылы тақырыпты бекіту үшін топаралық сұрақ Сергіту «Қыдырып қайтайық!» VI. «Ойлан-бірік-талқыла!» Дескриптор: 1.Топтық білімді жинақтап, ынтымақтаса жұмыс жасау 2. Өз ойларын еркін, дәлелді түрде жеткізе білу. 1 топ. Өсімдіктер мен жануарлар жер бетінің ажарын аша түсетін, сәнін келтіретін әлем. 2 топ. Өсімдік-денсаулыққа қажетті дәрі-дәрмек. 3 топ. Дала түрлерінің бір – бірінен қандай айырмашылығы бар?
4 топ. Өсімдік-адамдар мен ұшқан құс, жүгірген аңға баспана. Осы тақырыптар бойынша әр топ өз ойларын ортаға салып талқылайды. Топтың ойын бір бала оқып қорғайды. V.Шығармашылық тапсырма: Сіз білесіз бе? (топ аралық сайысы) -Үйден өсімдіктер мен жануарлар туралы ызықты мәліметтер жинап келуге тапсырылған. VI.Жұптық жұмыс Сөйлемдерді толықтыру.
VII.Сарамандықжұмыс
Картадан дала зонасын тап. Оны кескін картаға белгіле. VIII.Экологиялық есептер. Мәтіні жазылады, әр оқушы өз бетінше орындайды. 1.Борсықтар орманда мекен етеді. Бұл пайдалы жануарлар. Олардың қорегі-орман зиянкестері. Егер бір борсық бір күнде 5 кг жәндіктермен тышқандарды жейтін болса, 1 аптада қанша зиянкестерді жей алады? (35кг) 2.Қорықтағы маралдарға шөп берілді. Егер бір марал 12 кг шөп жесе, үш жуз маралға неше кг шөп керек? (3600кг) |
«Бағдаршам» әдісі арқылы топтар бірін- бірі бағалайды.
«Бас бармақ» әдісі арқылы бағалау
«Жапондық» бағалау әдісі
Ынталандыру мақсатында: Толық жауапқа-
Жартылай жауапқа-
Әр дұрыс жауапқа-
Жұлдызша беріледі.
|
||||||||
|
Аяқталуы 8 мин |
Кері байланыс. 1. Сізге қай тапсырманы орындаған ұнады, неліктен? 2. Бүгінгі сабақтан өзіңізге қандай ақпарат алдыңыз? 3. Алған ақпаратыңыз болашақта қажет болады деп ойлайсыз ба? 4. Сіз өз біліміңізді көрсете алдыңыз ба? 5. Болашақта ғарыш саласын дамытуға сіз қандай үлес қосар едіңіз? 6. Сіз бүгінгі нәтижеңізге қаншалықты ризасыз? ІХ . Үйге тапсырма: Сөзжұмбақ құрастыру. Х. Бағалау.
|
|
||||||||
|
Сабақтың сәтті тұсы: |
- мәтінді өз беттерінше оқу арқылы мазмұнын меңгерді; -әр түрлі тәсілдер арқылы білімдерін жеткізе білді; - сыни тұрғыдан ойланды; -жеке,топпен жұмыс жасай отырып, көшбасшылар көрінді; - жас ерекшеліктеріне сай берілген білімді қабылдай отырып, тақырыптың мәнін ашты,ойларын дәлелдеді; - талантты және дарынды балалар қабілеті дамыды; - сабақ барысында оқушылар ынтымақтастықта болды. |
|
||||||||
|
Сабақтың сәтсіз тұсы: |
- Топтық ережені толық сақтамау ( қабаттаса сөйлеу, пікірді айтуға таласу); - кейбір оқушылардың өз ойларын қысқа, нұсқа жеткізе білмеуі |
|
||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Дала өсімдіктері мен жануарлары
Ақмола облысы
Жақсы ауданы
Лозовое орта мектебі
Ашық сабақ
Тақырыбы: Дала өсімдіктері мен жануарлар
Дайындаған: Какенова Жадыра Маратовна
2018-2019 оқу жылы
|
Сабақ тақырыбы: Дала өсімдіктері мен жануарлары |
Мектеп: Лозовое орта мектебі |
|||||||||
|
Күні: 24.01.2019 ж |
Мұғалім есімі: Какенова Жадыра Маратовна |
|||||||||
|
Сынып 4 «А» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
Оқушыларға дала, ормансыз алқап, далалық белдеу, оның ерекшеліктері және дала жануарлары мен өсімдіктері туралы түсінік қалыптастыру. |
|||||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар: Айнала қоршаған ортаны, табиғатты, жер бетіндегі тіршілікті қорғай алады. |
|||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: Дала өсімдіктері мен жануарлар туралы жаңа білім қалыптастырады. |
||||||||||
|
Кейбір оқушылар: Пікір таласта өзін көрсете алады, мазмұнды зерттей алады, ойын ашық айтуға, еркін ой бөлісуде өз көзқарасын дәлелдеуге үйренеді. |
||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар ....(істей алады) Өздері білетін мәліметтермен бөлісіп үйренеді. |
|||||||||
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: -Даланы неліктен ормансыз алқап дейміз, өздерің қалай ойлайсыңдар? -Себебі, ол жерлерде көп ағаштар өспейді.Көбінесе бұталар өседі. -Неге көп ағаштар өспейді деп ойлайсыңдар? -Себебі, ол жерлерде өзендер мен көлдер сирек кездеседі. |
||||||||||
|
Жазылым бойынша ұсыныстар: Тапсырмаларды орындау. |
||||||||||
|
Алдыңғы оқу : Шалғын өсімдіктері мен жануарлары |
||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||
|
Жоспарланған уақыт: |
Жоспарланған жаттығулар(төменде жоспарланған жаттығулармен қатар,ескертпелерді жазыңыз ) |
Оқу үшін бағалау |
||||||||
|
Психологиялық ахуал 1минут |
|
|
||||||||
|
Қызығушылықты ояту 1минут |
1.Сыныпты топқа
бөлу. ІІ топ. Экология орталығы ІІІ топ. Ғылыми
орталық |
Сұрақ-жауап парақша лары |
||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут Сабақтың ортасы Мағынаны тану 3 минут 5 мин 5 мин 1 мин 5 мин 2 мин 4 мин |
2. Өткен сабақты қаншалықты меңгергенімізді, түсінгенімізді анықтау. 3. Оқушының сөйлеу қабілетін, сөйлеу тілін сөздік қорын байқау. І топ. Оқу орталығы: -Шалғындегенне? ( Анықтама беру) - Шөптесін өсімдіктер жаз бойы жайқалып өсетін ылғалы жеткілікті шағын үлескілерді, әдетте – көгал, ал аумағы жағынан үлкендерін – шалғын дейді. Шалғындар, көбінесе, көктемде тасыған су жайылатын өзен аңғарларын, көл жағаларын, тау етектерін алып жатады. ІІ топ. Экология орталығы: -Шалғынды қорғау мақсатында қандай үндеу тастар едіңдер? Жалпы «экология» (грекше эйкос – үй, тұрақ, логос – ғылым) қоршаған ортаның қарым – қатынасын зерттейтін ғылым. Қоршаған ортаның тазалығы үшін күресу деген мағына. Табиғатты қорғау – бәріміздің борышымыз. Өйткені қазір теңізіміз тартылып, орманымыз кесіліп, құнарлы жерлеріміз сортаңдалып қалды. ІІІ топ. Ғылыми орталық: -Шалғын өсімдіктері мен жануарларын ата? -Шалғында мал жемейтін қандай өсімдіктер өседі? ІҮ топ. Математикалық орталығы: Ақмола облысы бойынша математикалық цифрлармен берілген деректер жинақтау.
Қазақстан табиғаты алуан түрлілігімен ерекшеленеді, өйткені біздің еліміз ұлан ғайыр жерді алып жатыр. Жер бедері бөлімінде танысқан болатынбыз осы кең байтақ жеріміз жер бедеріне қарай қалай жіктеледі? (Ойпатты, төбелі, қыратты, жазық болып жіктеледі.) –Балалар, жазық дегеніміз не? –Кей жерлерде қыратта, тау да жоқ, төңірек айқын көрінеді, айнала теп-тегіс болады. Мұндай жерлер жазықтар немесе жазық дала дейді. –Иә балалар бүгін біз кең байтақ жеріміздің жазықтығындағы дала өсімдіктері мен жануарлары жайлы оқып танысамыз.
Бейнебаян көрсетілім (Дала зонасы) -Не көрдік? -Не байқадыңдар? -Табиғат зоналары дегеніміз не? Табиғат зонасы – белдеу, климат жағдайлары, топырақ, өсімдік жамылғысы және жануарлар дүниесі біртектес ендік, өңір - Табиғат зонасы нешеге бөлінеді?
ІІІ. Жаңа сабақ: Кіріспе әңгіме. Электоронды оқулықтан аудио жазба тыңдау. Дала – ормансыз жазық алқап. Қазақстанның солтүстік бөлігін негізінен далалы аймақ құрайды. Далалы аймақ 7 облыс жерін алып жатыр, олар: Орал, Ақтөбе, Қостанай, Көкшетау, Повладар, Астана, Қарағанды (картадан көрсету), яғни Қазақстан жерінің 29% – ға жуығы далалы аймақ. Далалы аймақ үшін ауа-райы қатаң, қысы суық, ұзақ, аяз, қардың қалындығы 20 см болып, 140-160 күн жатады. Ал жазы керісінше ыстық, құрғақ болады, ауа температурасы жоғары болады. Дескриптор:
«Дала өсімдіктері мен жануарлары» — мәтінді бөлу — іштен оқу — тезис жазу — талқылау — лидер «Аквариум» әдісі арқылы тақырыпты бекіту үшін топаралық сұрақ Сергіту «Қыдырып қайтайық!» VI. «Ойлан-бірік-талқыла!» Дескриптор: 1.Топтық білімді жинақтап, ынтымақтаса жұмыс жасау 2. Өз ойларын еркін, дәлелді түрде жеткізе білу. 1 топ. Өсімдіктер мен жануарлар жер бетінің ажарын аша түсетін, сәнін келтіретін әлем. 2 топ. Өсімдік-денсаулыққа қажетті дәрі-дәрмек. 3 топ. Дала түрлерінің бір – бірінен қандай айырмашылығы бар?
4 топ. Өсімдік-адамдар мен ұшқан құс, жүгірген аңға баспана. Осы тақырыптар бойынша әр топ өз ойларын ортаға салып талқылайды. Топтың ойын бір бала оқып қорғайды. V.Шығармашылық тапсырма: Сіз білесіз бе? (топ аралық сайысы) -Үйден өсімдіктер мен жануарлар туралы ызықты мәліметтер жинап келуге тапсырылған. VI.Жұптық жұмыс Сөйлемдерді толықтыру.
VII.Сарамандықжұмыс
Картадан дала зонасын тап. Оны кескін картаға белгіле. VIII.Экологиялық есептер. Мәтіні жазылады, әр оқушы өз бетінше орындайды. 1.Борсықтар орманда мекен етеді. Бұл пайдалы жануарлар. Олардың қорегі-орман зиянкестері. Егер бір борсық бір күнде 5 кг жәндіктермен тышқандарды жейтін болса, 1 аптада қанша зиянкестерді жей алады? (35кг) 2.Қорықтағы маралдарға шөп берілді. Егер бір марал 12 кг шөп жесе, үш жуз маралға неше кг шөп керек? (3600кг) |
«Бағдаршам» әдісі арқылы топтар бірін- бірі бағалайды.
«Бас бармақ» әдісі арқылы бағалау
«Жапондық» бағалау әдісі
Ынталандыру мақсатында: Толық жауапқа-
Жартылай жауапқа-
Әр дұрыс жауапқа-
Жұлдызша беріледі.
|
||||||||
|
Аяқталуы 8 мин |
Кері байланыс. 1. Сізге қай тапсырманы орындаған ұнады, неліктен? 2. Бүгінгі сабақтан өзіңізге қандай ақпарат алдыңыз? 3. Алған ақпаратыңыз болашақта қажет болады деп ойлайсыз ба? 4. Сіз өз біліміңізді көрсете алдыңыз ба? 5. Болашақта ғарыш саласын дамытуға сіз қандай үлес қосар едіңіз? 6. Сіз бүгінгі нәтижеңізге қаншалықты ризасыз? ІХ . Үйге тапсырма: Сөзжұмбақ құрастыру. Х. Бағалау.
|
|
||||||||
|
Сабақтың сәтті тұсы: |
- мәтінді өз беттерінше оқу арқылы мазмұнын меңгерді; -әр түрлі тәсілдер арқылы білімдерін жеткізе білді; - сыни тұрғыдан ойланды; -жеке,топпен жұмыс жасай отырып, көшбасшылар көрінді; - жас ерекшеліктеріне сай берілген білімді қабылдай отырып, тақырыптың мәнін ашты,ойларын дәлелдеді; - талантты және дарынды балалар қабілеті дамыды; - сабақ барысында оқушылар ынтымақтастықта болды. |
|
||||||||
|
Сабақтың сәтсіз тұсы: |
- Топтық ережені толық сақтамау ( қабаттаса сөйлеу, пікірді айтуға таласу); - кейбір оқушылардың өз ойларын қысқа, нұсқа жеткізе білмеуі |
|
||||||||
шағым қалдыра аласыз












