|
Бөлімі: |
Дені саудың – жаны сау |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Бишаева А.Р. |
|
Күні: |
24.01.2025ж |
|
Сыныбы:2 «Б» |
Қатысушылар саны: 15 Қатыспағандар саны 0 |
|
Сабақтың тақырыбы: |
А.Байтұрсынұлы «Дәрігер бізге не айтты?» |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
2.2.2.1 – мұғалімнің көмегімен қарапайым және нақтылау сұрақтарын қою және оның жауабын шығармадан таба білу; 2.2.3.1 – мұғалімнің көмегімен мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойын анықтау. |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: мұғалімнің көмегімен қарапайым және нақтылау сұрақтарын қояды және оның жауабын шығармадан таба біледі; Көптеген оқушылар: нақтылау сұрақтарын қояды және оның жауабын шығармадан таба біледі. Кейбір оқушылар: мәтінді түсінеді, тақырыбы мен негізгі ойын анықтайды.Өз ойын жүйелі жеткізеді. |
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 1 минут
7 минут
Сабақтың ортасы
1 минут
Оқулықпен жұмыс 2 минут
Дәптермен жұмыс 2 минут
8 минут
1 минут
2 минут
1 минут
2 минут
5 минут
1 минут
2 минут 1 минут
2 минут
2 минут
2 минут |
Қызығушылығын ояту(Ұ) І «Психологиялық ахуал қалыптастыру: Мақсаты: жылылық, сенімділік деңгейін, еркіндікті дамыту. «Қал қалай?» -Осылай! (Бас бармағын көтереді). Жүріс қалай? -Осылай! (Алақанда екі саусақпен адымдайды). Жүгіріс ше? -Осылай! (Қолдарын шынтағына бүгіп, жүгіргендей етіп қозғалады). Түнгі ұйқы? -Осылай! (Қолдарын беттерінің астына салып, бастарын түсіреді). Аласың ба? -Осылай! (Қолдарымен қармайтын әрекеттер жасайды). Бергенде ше? -Осылай! (Қолдарымен бір затты беріп тұрғандай қозғалтады). Ұрысқанда ше? (көршілеріне ұрысқандай болады) Күлкіміз қалай? -Осылай! (Езу тартады). Дайындықтарыңыз қалай? -Осылай! (Екі қолмен бас бармақтарын көтереді). «Антижалқаулық» дәрумендерін беру. Сабақ барысында: -зейініңді ашады; -жылдам жауап беруге көмектеседі; -ізденпаз болуға жетелейді; II.Үй тапсырмасы 1.Мәтін мазмұнын көрініс ретінде баяндау. ІІІ Өткен сабақты бекіту 1.Байлық мәтінінің авторы кім? (Міржақып Дулатұлы) 2Жарлы жігіт кіммен жолығып қалды? (Жас күнінде оқыған ұстазымен жолығып қалды.) 3.Жас жігіттің өз өміріне неліктен көңілі толмады? (Жас жігіттің көңілі толмау себебі, онымен бірге оқыған серіктерінің көбі, бай болып, кейбіреулері жұртқа қадірлі кісі болып кеткенде, өзінің әрқашан көрген күні жоқшылық екеніне көңілі толмады.) 4.Ұстазының жауабы қандай болды? (Қалайша сен өзің айтқандай кедейсің?-деді ұстазы.- Сенің денің сау, қол-аяғын аман, жұмысқа жарарлықсың.) 5.Ұстаз жігіттің кедей емес екеніне көзін қалай жеткізді? (Шәкірттің оң қолын көрсетіп сұрады: -Сен мына қолыңды мың сомға кестіруге рұқсат етер ме едің?) 6.Ұстазы көзін жеткізгеннен кейін, шәкірт қалай жауап берді? (-Құдай сақтасын! Он сомға да кестірмеймін,- деді жігіт.) 7. Шәкіртке ұстазы тағы не айтты? (-Қаншаға берер едің жарық дүниені көретін көздеріңді, сақ құлақтарыңды, мықты аяқтарыңды?-деді ұстазы.) 8.Шәкірт ұстазының сұрағына қалай жауап берді? (Мен бұларды дүниенің малына да айырбастамас едім,- деді шәкірт.) 9.Ұстазы сонда шәкіртке не айтты? (Қалайша енді осынша байлыққа ие бола тұрып, жарлымын дейсің?-деді.) IV.Топқа бөлу 1-топ «Тазалық» тобы 2-топ «Спорт» тобы 3-топ «Дәрумендер» тобы Топ туралы түсіндіру Денсаулығымыз мықты болу үшін не керек? Біздің тақырып осы сыныптың ішінде жасырылып тұр. Менің сұрағыма жасап бересіздер. Егер дұрыс болған жағдайда сол сөзді табасыздар. Сыныпты желдету үшін біздер нені ашамыз? (терезені)Олай болса алғашқы жасырылған сөз терезенің алдында. Біздің сыныпта минутына жылдам, көп сөз оқитын оқушы кім? Келесі жасырылған сөз Бекназардың партасының астында. Біздің сыныпта көркем, әдемі етіп жазатын оқушы кім? Келесі жасырылған сөз Назиманың отырғышының астында. Үнемі сабаққа кешігіп қалатын оқушы кім? Даниярдың партасының астында. V.Мақал-Мәтелдер «Дұрыс-бұрыс»әдісі интер.акт.тақтамен жұмыс Мәтіндегі мақал-мәтелдердің мағынасын түсініп,ішінен денсаулыққа қатыстысын дұрыс-бұрыс әдісімен тауып орындайды. Талазалық-денсаулық кепілі. Ішің ауырса, аузыңды тый, Көзің ауырса, қолыңды тый. Денсаулық-зор байлық. VI.Жаңа тақырып: Ахмет Байтұрсынұлы (1872-1937) Торғай өңірінде дүниеге келген. Белгілі қоғам қайраткері, ақын, жазушы, аудармашы. Балаларға арналған оқу құралдарының, алғашқы қазақ әліпбиінің авторы. А.Байтұрсынұлының 6-том шығармалар жинағы бар. «Дәрігер бізге не айтты?» VII.Мәтінді тізбектеп оқу Көрініс көрсету (автор мен дәрігер)жаңа тақырып бойынша рольге бөлініп,мәтін мазмұны бойынша көрініс көрсетеді. VIII.«Бір минут» әдісі Сөздік жұмыс Шыны-бұл жерде лупа, яғни ұсақ нәрсені үлкейтіп көрсететін оптикалық құрал, ұлғайтқыш. Тән-адам денесі, тұла бойы. Лупамен қолдағы шұрқ-шұрқ тесікті көрсету. Микробтарды микроскоппен көрсету. Жасанды интеллект арқылы Бейнежазбадан дәргер теріні қалай дұрыс күту керектігі жөнінде айтады. IX.Жұптық тапсырма. 3-тапсырманы орындайды. 1.Көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қойып, оқыңдар. А) Бас ауырса жан қорқады. Ә) Тәртіп тән үшін, ынтымақ жан үшін. Б) Жанын аяған тәніне жау. В) Тәнім-жанымның садағасы, жаным-арымның садағасы. X. Топтық тапсырма 1-топ Дәрігер тән сипаттаманы жаз. Жанашыр, абзал жан, емдейді, ақ халатты, мейірімді. Зиянды микробтар. Су, бұрыш, сабын арқылы тәжірибе көрсету. 2-топ Керекті сөздерді орнына қойып, өлеңді толықтырып жаз. Сәлем бердік, дәрігер, Ісіңе сенің қанық ел. Көтерілді қызуым, Келіп маған дәрі бер. Су, маркер, салфетка арқылы тәжірибе көрсету. 3-топ. Мақал-мәтелдер жалғасын табу. 1. Тазалық-саулық негізі, Саулық-байлық негізі 2.Ауырып ем іздегенше, Ауырмайтын жол ізде Су бояу, шемікі май арқылы тәжірибе көрсету. «Құпия қорапша» Құпия қорапшаның ішін ашқаннан кейін, шыныдан жасалатын заттарды суырып алады. Қалғандары сол қораптың ішінде қалады. Айна, сия,кітап, жапқыш, көзілдірік, экран,терезе, шалбар, лупа. Осы заттардың ішінде микробтарды көре алатын заттар бар ма? Ендеше микроскоп қарайық. Микроскоп арқылы микробтарды көруге болады. Қарап көрейік. Микроскоптың кейбір жерлері шыныдан жасалған. «3д Голограмма» арқылы микробтарды көру. 4-тапсырма Суретке қарап сұрақ-тапсырмаларды орында. 1.Берілген суреттердің мәтінмен байланысы бар ма? 2.Бірінші және екінші суреттергі балаларды салыстыр. Не байқадың? 3.Үшінші және төртінші суреттегі балалардың іс-әрекеті туралы айтып бер. Сергіті сәті. «Гигиена»-денсаулық пен жақсы әдеттер туралы ән. XI.Дәптермен жұмыс 5-тапсырма. Түсіп қалған сөздердің тиістісін тауып, орындарына қойып жаз. Тән тазалығын сақтау өте маңызды. Дәрігер бір шыны әкеліп қойып, әрқайсысымызға қаратты. Тән кір болса, осы тесіктердің бәрі бітеледі, тер шықпайтын болады. «Галереяға саяхат» әдісі Пайдалы және зиянды тағамдарды ажырату. Теріміз жақсы болуы үшін, тек тазалық деп ойламаңыз. Сонымен қатар теріміз жақсы болу үшін дұрыс тамақтану керек. «Жебе» әдісі. Мәтін мазмұны бойынша сұрақтар қойылады. Дәрігер мектепке не үшін келді? Неге көңілі толмады? Дәрігер тері тазалығының өте қажет екенін қалай көрсетті? |
Амандасып,көңіл-күй ахуалын білдіреді.
Бағалау «Антижалқаулық» дәрумендерін беру.
Үй тапсырмасын баядайды.
Сұрақтарға жауап береді.
«Көніл-күй» дәрумендері арқылы бағалау
3-Топқа бөлінеді.
А.Байтұрсынұлы туралы тақтаға жазады. Қоғам қайраткері, ақын, жазушы, ағартушы
Көрініс көрсету (автор мен дәрігер)рольдерін сомдайды.
3-тапсырманы жұптасып орындайды. Көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қойып оқиды.
Топтық тапсырма Әр топ тиісті тапсырмаларын орындайды.
Шыныдан жасалатын заттарды суырып алады.
Түсіп қалған сөздерді тауып, орнына қойып жазады.
Сұраққа жауап береді.
|
Дескриптор: 1.Оқушылар мәтінді оқиды, өз сөздерімен мазмұндайды. 2.Түсіндірме сөздікпен танысып, оқиды.
Дескриптор: Көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қояды Оқушылар жұмыстарын көршісімен алмасып,тақтада берілген дұрыс жауап бойынша өздерін тексереді.
|
Интерактивті тақтамен жұмыс
Суреттер
Сурет
«Голограмма»
Суреттер |
|
Сабақтың соңы 3 минут
|
Бонустық карталар арқылы бағалау.
Рефлексия «Керуен» әдісімен сабақты қорытындылап, кері байланыс береді. |
Кері байланыс береді. |
|
Бонустық карта
|
![]()
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Дәрігер бізге не айтты?
Дәрігер бізге не айтты?
|
Бөлімі: |
Дені саудың – жаны сау |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Бишаева А.Р. |
|
Күні: |
24.01.2025ж |
|
Сыныбы:2 «Б» |
Қатысушылар саны: 15 Қатыспағандар саны 0 |
|
Сабақтың тақырыбы: |
А.Байтұрсынұлы «Дәрігер бізге не айтты?» |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
2.2.2.1 – мұғалімнің көмегімен қарапайым және нақтылау сұрақтарын қою және оның жауабын шығармадан таба білу; 2.2.3.1 – мұғалімнің көмегімен мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойын анықтау. |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: мұғалімнің көмегімен қарапайым және нақтылау сұрақтарын қояды және оның жауабын шығармадан таба біледі; Көптеген оқушылар: нақтылау сұрақтарын қояды және оның жауабын шығармадан таба біледі. Кейбір оқушылар: мәтінді түсінеді, тақырыбы мен негізгі ойын анықтайды.Өз ойын жүйелі жеткізеді. |
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 1 минут
7 минут
Сабақтың ортасы
1 минут
Оқулықпен жұмыс 2 минут
Дәптермен жұмыс 2 минут
8 минут
1 минут
2 минут
1 минут
2 минут
5 минут
1 минут
2 минут 1 минут
2 минут
2 минут
2 минут |
Қызығушылығын ояту(Ұ) І «Психологиялық ахуал қалыптастыру: Мақсаты: жылылық, сенімділік деңгейін, еркіндікті дамыту. «Қал қалай?» -Осылай! (Бас бармағын көтереді). Жүріс қалай? -Осылай! (Алақанда екі саусақпен адымдайды). Жүгіріс ше? -Осылай! (Қолдарын шынтағына бүгіп, жүгіргендей етіп қозғалады). Түнгі ұйқы? -Осылай! (Қолдарын беттерінің астына салып, бастарын түсіреді). Аласың ба? -Осылай! (Қолдарымен қармайтын әрекеттер жасайды). Бергенде ше? -Осылай! (Қолдарымен бір затты беріп тұрғандай қозғалтады). Ұрысқанда ше? (көршілеріне ұрысқандай болады) Күлкіміз қалай? -Осылай! (Езу тартады). Дайындықтарыңыз қалай? -Осылай! (Екі қолмен бас бармақтарын көтереді). «Антижалқаулық» дәрумендерін беру. Сабақ барысында: -зейініңді ашады; -жылдам жауап беруге көмектеседі; -ізденпаз болуға жетелейді; II.Үй тапсырмасы 1.Мәтін мазмұнын көрініс ретінде баяндау. ІІІ Өткен сабақты бекіту 1.Байлық мәтінінің авторы кім? (Міржақып Дулатұлы) 2Жарлы жігіт кіммен жолығып қалды? (Жас күнінде оқыған ұстазымен жолығып қалды.) 3.Жас жігіттің өз өміріне неліктен көңілі толмады? (Жас жігіттің көңілі толмау себебі, онымен бірге оқыған серіктерінің көбі, бай болып, кейбіреулері жұртқа қадірлі кісі болып кеткенде, өзінің әрқашан көрген күні жоқшылық екеніне көңілі толмады.) 4.Ұстазының жауабы қандай болды? (Қалайша сен өзің айтқандай кедейсің?-деді ұстазы.- Сенің денің сау, қол-аяғын аман, жұмысқа жарарлықсың.) 5.Ұстаз жігіттің кедей емес екеніне көзін қалай жеткізді? (Шәкірттің оң қолын көрсетіп сұрады: -Сен мына қолыңды мың сомға кестіруге рұқсат етер ме едің?) 6.Ұстазы көзін жеткізгеннен кейін, шәкірт қалай жауап берді? (-Құдай сақтасын! Он сомға да кестірмеймін,- деді жігіт.) 7. Шәкіртке ұстазы тағы не айтты? (-Қаншаға берер едің жарық дүниені көретін көздеріңді, сақ құлақтарыңды, мықты аяқтарыңды?-деді ұстазы.) 8.Шәкірт ұстазының сұрағына қалай жауап берді? (Мен бұларды дүниенің малына да айырбастамас едім,- деді шәкірт.) 9.Ұстазы сонда шәкіртке не айтты? (Қалайша енді осынша байлыққа ие бола тұрып, жарлымын дейсің?-деді.) IV.Топқа бөлу 1-топ «Тазалық» тобы 2-топ «Спорт» тобы 3-топ «Дәрумендер» тобы Топ туралы түсіндіру Денсаулығымыз мықты болу үшін не керек? Біздің тақырып осы сыныптың ішінде жасырылып тұр. Менің сұрағыма жасап бересіздер. Егер дұрыс болған жағдайда сол сөзді табасыздар. Сыныпты желдету үшін біздер нені ашамыз? (терезені)Олай болса алғашқы жасырылған сөз терезенің алдында. Біздің сыныпта минутына жылдам, көп сөз оқитын оқушы кім? Келесі жасырылған сөз Бекназардың партасының астында. Біздің сыныпта көркем, әдемі етіп жазатын оқушы кім? Келесі жасырылған сөз Назиманың отырғышының астында. Үнемі сабаққа кешігіп қалатын оқушы кім? Даниярдың партасының астында. V.Мақал-Мәтелдер «Дұрыс-бұрыс»әдісі интер.акт.тақтамен жұмыс Мәтіндегі мақал-мәтелдердің мағынасын түсініп,ішінен денсаулыққа қатыстысын дұрыс-бұрыс әдісімен тауып орындайды. Талазалық-денсаулық кепілі. Ішің ауырса, аузыңды тый, Көзің ауырса, қолыңды тый. Денсаулық-зор байлық. VI.Жаңа тақырып: Ахмет Байтұрсынұлы (1872-1937) Торғай өңірінде дүниеге келген. Белгілі қоғам қайраткері, ақын, жазушы, аудармашы. Балаларға арналған оқу құралдарының, алғашқы қазақ әліпбиінің авторы. А.Байтұрсынұлының 6-том шығармалар жинағы бар. «Дәрігер бізге не айтты?» VII.Мәтінді тізбектеп оқу Көрініс көрсету (автор мен дәрігер)жаңа тақырып бойынша рольге бөлініп,мәтін мазмұны бойынша көрініс көрсетеді. VIII.«Бір минут» әдісі Сөздік жұмыс Шыны-бұл жерде лупа, яғни ұсақ нәрсені үлкейтіп көрсететін оптикалық құрал, ұлғайтқыш. Тән-адам денесі, тұла бойы. Лупамен қолдағы шұрқ-шұрқ тесікті көрсету. Микробтарды микроскоппен көрсету. Жасанды интеллект арқылы Бейнежазбадан дәргер теріні қалай дұрыс күту керектігі жөнінде айтады. IX.Жұптық тапсырма. 3-тапсырманы орындайды. 1.Көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қойып, оқыңдар. А) Бас ауырса жан қорқады. Ә) Тәртіп тән үшін, ынтымақ жан үшін. Б) Жанын аяған тәніне жау. В) Тәнім-жанымның садағасы, жаным-арымның садағасы. X. Топтық тапсырма 1-топ Дәрігер тән сипаттаманы жаз. Жанашыр, абзал жан, емдейді, ақ халатты, мейірімді. Зиянды микробтар. Су, бұрыш, сабын арқылы тәжірибе көрсету. 2-топ Керекті сөздерді орнына қойып, өлеңді толықтырып жаз. Сәлем бердік, дәрігер, Ісіңе сенің қанық ел. Көтерілді қызуым, Келіп маған дәрі бер. Су, маркер, салфетка арқылы тәжірибе көрсету. 3-топ. Мақал-мәтелдер жалғасын табу. 1. Тазалық-саулық негізі, Саулық-байлық негізі 2.Ауырып ем іздегенше, Ауырмайтын жол ізде Су бояу, шемікі май арқылы тәжірибе көрсету. «Құпия қорапша» Құпия қорапшаның ішін ашқаннан кейін, шыныдан жасалатын заттарды суырып алады. Қалғандары сол қораптың ішінде қалады. Айна, сия,кітап, жапқыш, көзілдірік, экран,терезе, шалбар, лупа. Осы заттардың ішінде микробтарды көре алатын заттар бар ма? Ендеше микроскоп қарайық. Микроскоп арқылы микробтарды көруге болады. Қарап көрейік. Микроскоптың кейбір жерлері шыныдан жасалған. «3д Голограмма» арқылы микробтарды көру. 4-тапсырма Суретке қарап сұрақ-тапсырмаларды орында. 1.Берілген суреттердің мәтінмен байланысы бар ма? 2.Бірінші және екінші суреттергі балаларды салыстыр. Не байқадың? 3.Үшінші және төртінші суреттегі балалардың іс-әрекеті туралы айтып бер. Сергіті сәті. «Гигиена»-денсаулық пен жақсы әдеттер туралы ән. XI.Дәптермен жұмыс 5-тапсырма. Түсіп қалған сөздердің тиістісін тауып, орындарына қойып жаз. Тән тазалығын сақтау өте маңызды. Дәрігер бір шыны әкеліп қойып, әрқайсысымызға қаратты. Тән кір болса, осы тесіктердің бәрі бітеледі, тер шықпайтын болады. «Галереяға саяхат» әдісі Пайдалы және зиянды тағамдарды ажырату. Теріміз жақсы болуы үшін, тек тазалық деп ойламаңыз. Сонымен қатар теріміз жақсы болу үшін дұрыс тамақтану керек. «Жебе» әдісі. Мәтін мазмұны бойынша сұрақтар қойылады. Дәрігер мектепке не үшін келді? Неге көңілі толмады? Дәрігер тері тазалығының өте қажет екенін қалай көрсетті? |
Амандасып,көңіл-күй ахуалын білдіреді.
Бағалау «Антижалқаулық» дәрумендерін беру.
Үй тапсырмасын баядайды.
Сұрақтарға жауап береді.
«Көніл-күй» дәрумендері арқылы бағалау
3-Топқа бөлінеді.
А.Байтұрсынұлы туралы тақтаға жазады. Қоғам қайраткері, ақын, жазушы, ағартушы
Көрініс көрсету (автор мен дәрігер)рольдерін сомдайды.
3-тапсырманы жұптасып орындайды. Көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қойып оқиды.
Топтық тапсырма Әр топ тиісті тапсырмаларын орындайды.
Шыныдан жасалатын заттарды суырып алады.
Түсіп қалған сөздерді тауып, орнына қойып жазады.
Сұраққа жауап береді.
|
Дескриптор: 1.Оқушылар мәтінді оқиды, өз сөздерімен мазмұндайды. 2.Түсіндірме сөздікпен танысып, оқиды.
Дескриптор: Көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қояды Оқушылар жұмыстарын көршісімен алмасып,тақтада берілген дұрыс жауап бойынша өздерін тексереді.
|
Интерактивті тақтамен жұмыс
Суреттер
Сурет
«Голограмма»
Суреттер |
|
Сабақтың соңы 3 минут
|
Бонустық карталар арқылы бағалау.
Рефлексия «Керуен» әдісімен сабақты қорытындылап, кері байланыс береді. |
Кері байланыс береді. |
|
Бонустық карта
|
![]()
шағым қалдыра аласыз














