|
Бөлім: |
8.1D Қоректену |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Тажибаева А |
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Дәрумендер және олардың маңызы. Зертханалық жұмыс «Тағамдық заттар құрамынан С дәруменді анықтау» |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.1.2.5 адам ағзасындағы дәрумендердің маңыздылығын сипаттау 8.1.2.6 құрамында дәрумендердің маңызды мөлшері бар азық-түліктер тізімін жасау |
|
Сабақтың
мақсаты: |
Адам ағзасындағы дәрумендердің маңыздылығын сипаттай алады. Дәрумендердің маңызды мөлшері бар азық-түліктер тізімін жасай алады |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу. «Бақа» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау.
Жаңа сабаққа сілтеме жасау үшін сұрақ: Біздің ағзамыздың қалыпты өсуі үшін не қажет?
. |
Тақтаға жазылған нақыл сөзді қайталап оқу. Берілген жемістердің суреттерін алып, шағын топтарға бірігеді. I – зерттеушілер тобы II – жарнамалаушылар тобы III – кеңес берушілер тобы |
Үй тапсырмасын сұрауда дайын жауаптары арқылы бағаланады. |
Жеміс суреттері |
|
Сабақтың ортасы |
Мұғалім түсіндірмесі
Тыңдалым алды сұрақтар: 1.Дәрігер-эпидемиолог Джозеф Гольдбергерг ауруға себеп болатын қай дәруменді анықтады? 2.Пеллагра ауруының белгілері қандай? 3.Сдәруменінің жетіспеуінен қандай ауру туындайды? 4.D дәруменінің жетіспеуінен қандай ауру туындайды? Бейнекөрініс Дәрумендердің жетіспеушілігінен туындайтын аурулардың түрлерін сипаттау
І I – « Фишбоун» әдісі II – «Өрмекші торы» әдісі III- зертханалық жұмыс жасайды |
Мәтіндегі мәліметті оқып танысып шығады. Тірек сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып алады. Бейнекөріністен көрген мәліметті сипаттайды. І I – Дәрумендердің маңыздылығын сипаттау II – Дәрумендердің жеткіліксіздігінен туындайтын ауруларды сипаттау III- Табиғи шырындардың құрамындағы С дәруменін анықтау жасайды. Әр топтан топ баяндамашылары баяндама жасайды.
|
Топтарда өзара бағалау жүргізіледі. |
Тақырып бойынша интернет желісін пайдаланып видеоролик көру |
|
|
Оқушыларға «Lays» әдісі арқылы сараланған жеке тапсырмалары таратылады. |
«Сәйкестендіру» Оқушылар алған білімдерін қолданып, дәрумендерді маңызы бойынша сәйкестендіреді. 1.Сүйек ұлпасына – А.Филлохинон ( К) 2 .Пеллагра – Б.Аскорбин қышқылы (С) 3. Қанның ұюына - В. Ретинол (А) 4. Қанның түзілуне – С. Кальциферол ( Д) 5. Қырқұлақ – Д.Никотин қышқылы ( РР) 6. Көздің көруіне – Е.Цианокобаламин (В12) Жауабы: 1с;2д;3а;4е;5б;6в |
Дайын жауаптар арқылы бағаланады.
|
ДК экраны 8-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. |
|
Сабақтың соңы Рефлексия 7 мин. |
«Шолиер табақшасы » әдісі арқылы сабақтан кері байланыс алынады. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. Үйге тапсырма: Тағамды дайындау, сақтау кезінде оның құрамындағы дәруменнің мөлшерін сақтау жолдары туралы ақпараттар жинап келу. |
. |
Жиналған жемістердің саны бойынша балдық жүйемен бағаланады.
Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
Жемістер суреті |
«Сәйкестендіру» кестесі
Оқушылар алған білімдерін қолданып, дәрумендерді маңызы бойынша сәйкестендіреді.
1.Сүйек ұлпасына – А.Филлохинон ( К)
2 .Пеллагра – Б.Аскорбин қышқылы (С)
3. Қанның ұюына - В. Ретинол (А)
4. Қанның түзілуне – С. Кальциферол ( Д)
5. Қырқұлақ – Д.Никотин қышқылы ( РР)
6. Көздің көруіне – Е.Цианокобаламин (В12)
«Сәйкестендіру» кестесі
Оқушылар алған білімдерін қолданып, дәрумендерді маңызы бойынша сәйкестендіреді.
1.Сүйек ұлпасына – А.Филлохинон ( К)
2 .Пеллагра – Б.Аскорбин қышқылы (С)
3. Қанның ұюына - В. Ретинол (А)
4. Қанның түзілуне – С. Кальциферол ( Д)
5. Қырқұлақ – Д.Никотин қышқылы ( РР) 6. Көздің көруіне – Е.Цианокобаламин (В12)
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Дәрумендер
Дәрумендер
|
Бөлім: |
8.1D Қоректену |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Тажибаева А |
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Дәрумендер және олардың маңызы. Зертханалық жұмыс «Тағамдық заттар құрамынан С дәруменді анықтау» |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.1.2.5 адам ағзасындағы дәрумендердің маңыздылығын сипаттау 8.1.2.6 құрамында дәрумендердің маңызды мөлшері бар азық-түліктер тізімін жасау |
|
Сабақтың
мақсаты: |
Адам ағзасындағы дәрумендердің маңыздылығын сипаттай алады. Дәрумендердің маңызды мөлшері бар азық-түліктер тізімін жасай алады |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу. «Бақа» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау.
Жаңа сабаққа сілтеме жасау үшін сұрақ: Біздің ағзамыздың қалыпты өсуі үшін не қажет?
. |
Тақтаға жазылған нақыл сөзді қайталап оқу. Берілген жемістердің суреттерін алып, шағын топтарға бірігеді. I – зерттеушілер тобы II – жарнамалаушылар тобы III – кеңес берушілер тобы |
Үй тапсырмасын сұрауда дайын жауаптары арқылы бағаланады. |
Жеміс суреттері |
|
Сабақтың ортасы |
Мұғалім түсіндірмесі
Тыңдалым алды сұрақтар: 1.Дәрігер-эпидемиолог Джозеф Гольдбергерг ауруға себеп болатын қай дәруменді анықтады? 2.Пеллагра ауруының белгілері қандай? 3.Сдәруменінің жетіспеуінен қандай ауру туындайды? 4.D дәруменінің жетіспеуінен қандай ауру туындайды? Бейнекөрініс Дәрумендердің жетіспеушілігінен туындайтын аурулардың түрлерін сипаттау
І I – « Фишбоун» әдісі II – «Өрмекші торы» әдісі III- зертханалық жұмыс жасайды |
Мәтіндегі мәліметті оқып танысып шығады. Тірек сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып алады. Бейнекөріністен көрген мәліметті сипаттайды. І I – Дәрумендердің маңыздылығын сипаттау II – Дәрумендердің жеткіліксіздігінен туындайтын ауруларды сипаттау III- Табиғи шырындардың құрамындағы С дәруменін анықтау жасайды. Әр топтан топ баяндамашылары баяндама жасайды.
|
Топтарда өзара бағалау жүргізіледі. |
Тақырып бойынша интернет желісін пайдаланып видеоролик көру |
|
|
Оқушыларға «Lays» әдісі арқылы сараланған жеке тапсырмалары таратылады. |
«Сәйкестендіру» Оқушылар алған білімдерін қолданып, дәрумендерді маңызы бойынша сәйкестендіреді. 1.Сүйек ұлпасына – А.Филлохинон ( К) 2 .Пеллагра – Б.Аскорбин қышқылы (С) 3. Қанның ұюына - В. Ретинол (А) 4. Қанның түзілуне – С. Кальциферол ( Д) 5. Қырқұлақ – Д.Никотин қышқылы ( РР) 6. Көздің көруіне – Е.Цианокобаламин (В12) Жауабы: 1с;2д;3а;4е;5б;6в |
Дайын жауаптар арқылы бағаланады.
|
ДК экраны 8-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. |
|
Сабақтың соңы Рефлексия 7 мин. |
«Шолиер табақшасы » әдісі арқылы сабақтан кері байланыс алынады. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. Үйге тапсырма: Тағамды дайындау, сақтау кезінде оның құрамындағы дәруменнің мөлшерін сақтау жолдары туралы ақпараттар жинап келу. |
. |
Жиналған жемістердің саны бойынша балдық жүйемен бағаланады.
Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
Жемістер суреті |
«Сәйкестендіру» кестесі
Оқушылар алған білімдерін қолданып, дәрумендерді маңызы бойынша сәйкестендіреді.
1.Сүйек ұлпасына – А.Филлохинон ( К)
2 .Пеллагра – Б.Аскорбин қышқылы (С)
3. Қанның ұюына - В. Ретинол (А)
4. Қанның түзілуне – С. Кальциферол ( Д)
5. Қырқұлақ – Д.Никотин қышқылы ( РР)
6. Көздің көруіне – Е.Цианокобаламин (В12)
«Сәйкестендіру» кестесі
Оқушылар алған білімдерін қолданып, дәрумендерді маңызы бойынша сәйкестендіреді.
1.Сүйек ұлпасына – А.Филлохинон ( К)
2 .Пеллагра – Б.Аскорбин қышқылы (С)
3. Қанның ұюына - В. Ретинол (А)
4. Қанның түзілуне – С. Кальциферол ( Д)
5. Қырқұлақ – Д.Никотин қышқылы ( РР) 6. Көздің көруіне – Е.Цианокобаламин (В12)
шағым қалдыра аласыз















