№16 Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
№40А.Қыраубаева атындағы орта мектеп
(білім беру ұйымының атауы)
Қазақ тілі пәнінен
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
1-тоқсан
|
Бөлім: |
Менің отбасым және достарым |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) |
Турежанова Молдир |
|
|
Күні: |
22.10.2024ж |
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: 1 |
Қатыспағандар саны:0 |
|
Оқушы АЖТ: |
Туленді Сабыржан |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Дауыссыз П мен Б |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
|
|
|
Сабақтың мақсаты |
Дауыссыз п-б дыбыстарының емлесін сақтап жазуды үйренеді; Мұғалімнің көмегімен мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойды анықтауды меңгереді; |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 7 мин |
Ұйымдастыру кезеңі -Оқу құралдарын түгендеу
Қызығушылықты ояту әдісі Ашық аспан болсын! Әр күніміз біздің Сәттілікке толсын!
Өткен тақырыпты қайталау. -Дыбыстар нешеге бөлінеді? - Дауыссыз дыбыстар нешеге бөлінеді? |
Оқушы арнайы педагогпен амандасады. Өткен тақырыпқа шолу жасайды. Педагогтың сұрақтарына жауап береді. |
Ауызша мадақтама айту. Керемет! Жарайсың! Тамаша! «Баскетбол ойыны» арқылы ұпай жинау |
Теннис доптары мен баскетбол себеті |
|
Сабақтың ортасы 35 мин |
Жаңа сабақ тақырыбын таныстыру: «Дауыссыз П мен Б» Сабақ мақсатын хабарлау: Бүгінгі сабақта дауыссыз п-б дыбыстарының емлесін сақтап жазуды үйренетің боласың. Мұғалімнің көмегімен мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойды анықтауды меңгересің.
Сөз соңында б естілгенімен, п әрпі жазылады: мектеп, кітап, доп, қап.
Арнайы педагог: ендеше жаңа ақпаратты пайдаланып тапсырмаларды орындап көреміз. |
Оқушы сабақтың тақырыбы және мақсатымен танысады. Жаңа тақырып бойынша, қажетті мәліметтерді естеріне сақтайды. |
Жарайсың!
|
|
|
Сұрақ қою және талқылау тәсілі 1-тапсырма. Мәтінді оқы. Мәтінге ат қой. Негізгі ойды анықта. Асқар әдеттегідей мектепке бір ғана қалам алмады, үш қалам алды. Оны әкесі байқаса да, ештеңе демеді. Бірде ол өте абыржып, әкесіне келді. «Әке, сізде бір-екі қалам болса, беріңізші» - деді. Әкесі жұмыс үстелінің тартпасынан екі қалам алып, үндемей ұсынды. Бір күні әкесі: «Асқар, сенің бұл әрекетің мені таңғалдырады. Мектебіңе бірнеше қаламмен кетесің де, біреуімен ғана қайтасың. Қалғандарын қайда жібересің?» - деді. «Менің кейбір жолдастарымның жиі-жиі қаламы болмай қалады. Біреулері үйінде ұмыт қалдырады. Сондайда мен оған өз қаламымның біреуін беремін», - деді Асқар. |
Оқушы мәтінді түсініп оқиды. Мәтінге ат қояды. Негізгі ойды анықтайды. |
Тамаша!
|
|
|
|
Жаңаны қолдану әдісі 2-тапсырма. Сөйлемдерді мағыналық байланысына қарай сәйкестендір.
|
Оқушы сөйлемдерді мағыналық байланысына қарай сәйкестендіреді. |
Сенің қолыңнан келеді!
|
интер. тақта арқылы сәй-кестендіреді. Wordwall программасы арқылы https://wordwall.net/play/80156/090/177 |
|
|
3-тапсырма. «Жұбын тап» ойыны арқылы екі бағандағы сөздерді сәйкестендір және дәптерге жаз.
|
Оқушы бағандағы сөздерді «Қолшатыр әдісімен» жұптастырады және дәптерге жазады. |
Керемет!
|
Қолшатыр, қиынды қағаз, магнит
Интер белсенді тақтамен жұмыс |
|
|
4-тапсырма. «Мединаға тілек» ойыны. Медина туған күніне достарын шақырды. Суретте достары оны құттықтап жатыр. Мединаға тілегіңді жазып көр.
|
Оқушы тірек сөздер бойынша тілектерін айтады және суреттің бетіне жабыстырады.. |
Тамаша! |
Сюжетті суретпен жұмыс. Қиынды
қағаздар |
|
|
5-тапсырма. Сөздік диктант. Берілген сөздерге ы, і әріптерінің тиістісін қосып жаз. П-ның өзгеру себебін түсіндір. Мектеп, тәртіп, талап, сап, қолғап, шөп. Бүгінгі сабақта дауыссыз п-б дыбыстарының емлесін сақтап жазуды және мұғалімнің көмегімен мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойды анықтауды үйрендің. |
Оқушы берілген сөздерге ы, і әріптерінің тиістісін қойып жазады. |
Жарайсың! |
Тақтамен жұмыс |
|
|
Сабақтың соңы 3 мин |
Рефлексия «Смайликтер» әдісі.
|
Оқушы сабақ басында және аяғында қалаған карточкасын көрсетеді. |
|
3Д ручкамен бір смайликті бояйды. |
|
Үй тапсырмасы |
Кестедегі сөздерді оқы. Екі бағандағы сөздерді салыстырып, сөз соңында п дыбысы неліктен б-ға өзгергенін айтып бер.
|
Оқушы үй тапсырмасын орындайды. |
|
|
Тексерілді: В.Бейсбаева
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Дауыссыз п және б
Дауыссыз п және б
№16 Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
№40А.Қыраубаева атындағы орта мектеп
(білім беру ұйымының атауы)
Қазақ тілі пәнінен
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
1-тоқсан
|
Бөлім: |
Менің отбасым және достарым |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) |
Турежанова Молдир |
|
|
Күні: |
22.10.2024ж |
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: 1 |
Қатыспағандар саны:0 |
|
Оқушы АЖТ: |
Туленді Сабыржан |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Дауыссыз П мен Б |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
|
|
|
Сабақтың мақсаты |
Дауыссыз п-б дыбыстарының емлесін сақтап жазуды үйренеді; Мұғалімнің көмегімен мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойды анықтауды меңгереді; |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 7 мин |
Ұйымдастыру кезеңі -Оқу құралдарын түгендеу
Қызығушылықты ояту әдісі Ашық аспан болсын! Әр күніміз біздің Сәттілікке толсын!
Өткен тақырыпты қайталау. -Дыбыстар нешеге бөлінеді? - Дауыссыз дыбыстар нешеге бөлінеді? |
Оқушы арнайы педагогпен амандасады. Өткен тақырыпқа шолу жасайды. Педагогтың сұрақтарына жауап береді. |
Ауызша мадақтама айту. Керемет! Жарайсың! Тамаша! «Баскетбол ойыны» арқылы ұпай жинау |
Теннис доптары мен баскетбол себеті |
|
Сабақтың ортасы 35 мин |
Жаңа сабақ тақырыбын таныстыру: «Дауыссыз П мен Б» Сабақ мақсатын хабарлау: Бүгінгі сабақта дауыссыз п-б дыбыстарының емлесін сақтап жазуды үйренетің боласың. Мұғалімнің көмегімен мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойды анықтауды меңгересің.
Сөз соңында б естілгенімен, п әрпі жазылады: мектеп, кітап, доп, қап.
Арнайы педагог: ендеше жаңа ақпаратты пайдаланып тапсырмаларды орындап көреміз. |
Оқушы сабақтың тақырыбы және мақсатымен танысады. Жаңа тақырып бойынша, қажетті мәліметтерді естеріне сақтайды. |
Жарайсың!
|
|
|
Сұрақ қою және талқылау тәсілі 1-тапсырма. Мәтінді оқы. Мәтінге ат қой. Негізгі ойды анықта. Асқар әдеттегідей мектепке бір ғана қалам алмады, үш қалам алды. Оны әкесі байқаса да, ештеңе демеді. Бірде ол өте абыржып, әкесіне келді. «Әке, сізде бір-екі қалам болса, беріңізші» - деді. Әкесі жұмыс үстелінің тартпасынан екі қалам алып, үндемей ұсынды. Бір күні әкесі: «Асқар, сенің бұл әрекетің мені таңғалдырады. Мектебіңе бірнеше қаламмен кетесің де, біреуімен ғана қайтасың. Қалғандарын қайда жібересің?» - деді. «Менің кейбір жолдастарымның жиі-жиі қаламы болмай қалады. Біреулері үйінде ұмыт қалдырады. Сондайда мен оған өз қаламымның біреуін беремін», - деді Асқар. |
Оқушы мәтінді түсініп оқиды. Мәтінге ат қояды. Негізгі ойды анықтайды. |
Тамаша!
|
|
|
|
Жаңаны қолдану әдісі 2-тапсырма. Сөйлемдерді мағыналық байланысына қарай сәйкестендір.
|
Оқушы сөйлемдерді мағыналық байланысына қарай сәйкестендіреді. |
Сенің қолыңнан келеді!
|
интер. тақта арқылы сәй-кестендіреді. Wordwall программасы арқылы https://wordwall.net/play/80156/090/177 |
|
|
3-тапсырма. «Жұбын тап» ойыны арқылы екі бағандағы сөздерді сәйкестендір және дәптерге жаз.
|
Оқушы бағандағы сөздерді «Қолшатыр әдісімен» жұптастырады және дәптерге жазады. |
Керемет!
|
Қолшатыр, қиынды қағаз, магнит
Интер белсенді тақтамен жұмыс |
|
|
4-тапсырма. «Мединаға тілек» ойыны. Медина туған күніне достарын шақырды. Суретте достары оны құттықтап жатыр. Мединаға тілегіңді жазып көр.
|
Оқушы тірек сөздер бойынша тілектерін айтады және суреттің бетіне жабыстырады.. |
Тамаша! |
Сюжетті суретпен жұмыс. Қиынды
қағаздар |
|
|
5-тапсырма. Сөздік диктант. Берілген сөздерге ы, і әріптерінің тиістісін қосып жаз. П-ның өзгеру себебін түсіндір. Мектеп, тәртіп, талап, сап, қолғап, шөп. Бүгінгі сабақта дауыссыз п-б дыбыстарының емлесін сақтап жазуды және мұғалімнің көмегімен мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойды анықтауды үйрендің. |
Оқушы берілген сөздерге ы, і әріптерінің тиістісін қойып жазады. |
Жарайсың! |
Тақтамен жұмыс |
|
|
Сабақтың соңы 3 мин |
Рефлексия «Смайликтер» әдісі.
|
Оқушы сабақ басында және аяғында қалаған карточкасын көрсетеді. |
|
3Д ручкамен бір смайликті бояйды. |
|
Үй тапсырмасы |
Кестедегі сөздерді оқы. Екі бағандағы сөздерді салыстырып, сөз соңында п дыбысы неліктен б-ға өзгергенін айтып бер.
|
Оқушы үй тапсырмасын орындайды. |
|
|
Тексерілді: В.Бейсбаева
шағым қалдыра аласыз






















