|
Бөлім |
Өзім туралы |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
1.10.2025ж |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып:2 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Дауыссыз дыбыстардың түрлері. 1 – 4-жаттығулар. |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
2.2.5.1- дереккөздерден (сөздік, анықтамалық, энциклопедия) мәліметті табу жолын анықтап, берілген тақырып, сұрақ бойынша мәліметті іріктеп алу 2.3.5.1 - жіберілген пунктуациялық, орфографиялық қателерді мұғалімнің көмегімен тауып түзету, толықтыру 2.4.1.3* - дауыссыз дыбыс түрлерін ажырату және емлесін сақтап жазу |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Дереккөздерден (сөздік, анықтамалық, энциклопедия) мәліметті табу жолын анықтап, берілген тақырып, сұрақ бойынша мәліметті іріктеп алды Жіберілген пунктуациялық, орфографиялық қателерді мұғалімнің көмегімен тауып түзету, толықтырады Дауыссыз дыбыс түрлерін ажырату және емлесін сақтап жазады |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықты дарыту |
Ай құндылығы: тәуелсіздік және отаншылдық айы Апталық дәйек сөз: «Ел-жұртымның бақыты аталатын, Сөнбесін мәңгі сенің, Отан, атың!» |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезең уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ Тың басы 5мин |
Психологиялық ахуал қалыптастыру Бір-бірімізді тыңдаймыз десек, 1 рет қол шапалақтаймыз! Ұйымшыл боламыз десек, 2 рет қол шапалақтаймыз! Белсенділік танытамыз десек, 3 рет қол шапалақтаймыз! |
Оқушылар тапсырманы бірлесе орындайды. |
Жарайсыңдар ! |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ ортасы 10 мин |
Ұжыммен жұмыс
-Балалар сендерге бірнеше сұрақтар қоямын, жауап берелік. -Дыбыс дееніміз не? -Дыбыс нешеге бөлінеді? -Дауысты дыбыстар дегеніміз не? -Дауыссыз дыбыстар дегенімі не? -Жарайсыңдар, олай болса бәріміз тақтадағы әріптерге қарайықшы. -Бұл әріптер қандай дыбыс шығарады? -Балалар, тақтадағы әріптерді түстеріне қарай топтастырайықшы. -Тамаша, дауыссыздар өзі үшке бөлінеді. Қатаң, ұяң,үнді |
Әр топ топ ережелерін сақтай отырып, моншақтар тізбегін құрайды. Дауыссыз дыбыстардың түрлерін, айтылуын байқап, салыстырады. |
Жарайсыңдар, тамаша! |
Оқулық . Суреттер |
||||||||||||||||||||||||||
|
10 мин |
Тақтамен жұмыс 2- тапсырма. . Мәнерлеп оқы -Өлең не туралы? -Жеті атаңды үлкендерден сұрап біліп ал. -Қарамен жазылған сөздерді жатқа жаз.Дауыссыз дыбыс түрлерін ажырату.
Әке, ата, арғы ата, баба, түп ата, тек ата, ұлы ата ЕБҚ:Ата сөзіне дыбыстық талдау жасайды
Топпен жұмыс 1 топ қатаң
2 топ қатаң
3топ үнді
4 топ Ұяң
Жұппен жұмыс 1жұп Дауыссыздарды тап
2 жұп Әр жұпқа бір дауыссыз дыбыс беріледі, сол дыбыстан басталатын үш сөз жазу
|
Тақырып бойынша өлеңнің мазмұнын болжап айтады. Қарамен жазылған сөздерді теріп жазады. Дауыссыз дыбыстар түрін ажыратады. Ұлы,ата сөздеріне дыбыстық талдау жасайды. |
Бағалау критерийі: дереккөздерден мәліметті табу жолын анықтап, берілген тақырыпты, сұрақ бойынша мәліметті іріктеп алады Дескриптор: өлеңнің тақырыбына қарап, мазмұнын болжайды 2 балл өлеңнің мазмұнын өз сөзімен баяндайды;1 балл қарамен жазылған сөздерді теріп жазады;1 балл дауыссыз дыбыс түрлерін ажыратады; ұлы, ата сөздеріне дыбыстық талдау жасайды;1 балл баба сөзін сөздіктен тауып, түсіндіреді. 1 балл ҚБ: «Отшашу» |
Қазақ тілі оқулығы. Алматы «Атамұра» 2022 жыл,
|
||||||||||||||||||||||||||
|
5 мин |
Сергіту Дауысты сөздер айтылса қол ұрмайды Дауыссыз сөздер айтылса, шапалақтаймыз. |
Дауысты және дауыссыз дыбысты ажыратады. |
: Жарайсың! Тамаша! |
Музыка |
||||||||||||||||||||||||||
|
10 мин |
Өзіндік жұмыс 4-тапсырма Жаңылтпашты жатқа айтып, көркем жазады.
Саралау тапсырмасы А деңгейге немере, шөбере сөздеріне дыбыстық талдау жасайды. В деңгей дауыссыз дыбыстардың түрлерін ажыратып жазады. С деңгей |
Жаңылтпашты жатқа жазады.
Сөздерге дыбыстық талдау жасайды.
|
Бағалау критерийі: дауыссыз дыбыс түрлерін (қатаң, ұяң, үнді) ажыратады Дескриптор:
|
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Рефлексия: «Хат жолдау» Рефлексия парақшаларыңдағы шеңберлерді боя. Дұрыс болса жасылмен,дұрыс емес болса қызылмен. Бюллетендеріңді пошта жәшігіне сал. Енді балалар кім қанша балл жинағанын санайық. Ол үшін өздеріңнің көліктерің неше ағашты жүріп өткенін санау қажет.
Үй тапсырмасы: Жеті ата жазып келу.
|
Дыбыстар қаласына хат жолдайды. Жинаған балдарын санайды. |
ҚБ қойыла-ды. |
|
||||||||||||||||||||||||||

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Дауыссыздардың түрлері
Дауыссыздардың түрлері
|
Бөлім |
Өзім туралы |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
1.10.2025ж |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып:2 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Дауыссыз дыбыстардың түрлері. 1 – 4-жаттығулар. |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
2.2.5.1- дереккөздерден (сөздік, анықтамалық, энциклопедия) мәліметті табу жолын анықтап, берілген тақырып, сұрақ бойынша мәліметті іріктеп алу 2.3.5.1 - жіберілген пунктуациялық, орфографиялық қателерді мұғалімнің көмегімен тауып түзету, толықтыру 2.4.1.3* - дауыссыз дыбыс түрлерін ажырату және емлесін сақтап жазу |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Дереккөздерден (сөздік, анықтамалық, энциклопедия) мәліметті табу жолын анықтап, берілген тақырып, сұрақ бойынша мәліметті іріктеп алды Жіберілген пунктуациялық, орфографиялық қателерді мұғалімнің көмегімен тауып түзету, толықтырады Дауыссыз дыбыс түрлерін ажырату және емлесін сақтап жазады |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықты дарыту |
Ай құндылығы: тәуелсіздік және отаншылдық айы Апталық дәйек сөз: «Ел-жұртымның бақыты аталатын, Сөнбесін мәңгі сенің, Отан, атың!» |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезең уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ Тың басы 5мин |
Психологиялық ахуал қалыптастыру Бір-бірімізді тыңдаймыз десек, 1 рет қол шапалақтаймыз! Ұйымшыл боламыз десек, 2 рет қол шапалақтаймыз! Белсенділік танытамыз десек, 3 рет қол шапалақтаймыз! |
Оқушылар тапсырманы бірлесе орындайды. |
Жарайсыңдар ! |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ ортасы 10 мин |
Ұжыммен жұмыс
-Балалар сендерге бірнеше сұрақтар қоямын, жауап берелік. -Дыбыс дееніміз не? -Дыбыс нешеге бөлінеді? -Дауысты дыбыстар дегеніміз не? -Дауыссыз дыбыстар дегенімі не? -Жарайсыңдар, олай болса бәріміз тақтадағы әріптерге қарайықшы. -Бұл әріптер қандай дыбыс шығарады? -Балалар, тақтадағы әріптерді түстеріне қарай топтастырайықшы. -Тамаша, дауыссыздар өзі үшке бөлінеді. Қатаң, ұяң,үнді |
Әр топ топ ережелерін сақтай отырып, моншақтар тізбегін құрайды. Дауыссыз дыбыстардың түрлерін, айтылуын байқап, салыстырады. |
Жарайсыңдар, тамаша! |
Оқулық . Суреттер |
||||||||||||||||||||||||||
|
10 мин |
Тақтамен жұмыс 2- тапсырма. . Мәнерлеп оқы -Өлең не туралы? -Жеті атаңды үлкендерден сұрап біліп ал. -Қарамен жазылған сөздерді жатқа жаз.Дауыссыз дыбыс түрлерін ажырату.
Әке, ата, арғы ата, баба, түп ата, тек ата, ұлы ата ЕБҚ:Ата сөзіне дыбыстық талдау жасайды
Топпен жұмыс 1 топ қатаң
2 топ қатаң
3топ үнді
4 топ Ұяң
Жұппен жұмыс 1жұп Дауыссыздарды тап
2 жұп Әр жұпқа бір дауыссыз дыбыс беріледі, сол дыбыстан басталатын үш сөз жазу
|
Тақырып бойынша өлеңнің мазмұнын болжап айтады. Қарамен жазылған сөздерді теріп жазады. Дауыссыз дыбыстар түрін ажыратады. Ұлы,ата сөздеріне дыбыстық талдау жасайды. |
Бағалау критерийі: дереккөздерден мәліметті табу жолын анықтап, берілген тақырыпты, сұрақ бойынша мәліметті іріктеп алады Дескриптор: өлеңнің тақырыбына қарап, мазмұнын болжайды 2 балл өлеңнің мазмұнын өз сөзімен баяндайды;1 балл қарамен жазылған сөздерді теріп жазады;1 балл дауыссыз дыбыс түрлерін ажыратады; ұлы, ата сөздеріне дыбыстық талдау жасайды;1 балл баба сөзін сөздіктен тауып, түсіндіреді. 1 балл ҚБ: «Отшашу» |
Қазақ тілі оқулығы. Алматы «Атамұра» 2022 жыл,
|
||||||||||||||||||||||||||
|
5 мин |
Сергіту Дауысты сөздер айтылса қол ұрмайды Дауыссыз сөздер айтылса, шапалақтаймыз. |
Дауысты және дауыссыз дыбысты ажыратады. |
: Жарайсың! Тамаша! |
Музыка |
||||||||||||||||||||||||||
|
10 мин |
Өзіндік жұмыс 4-тапсырма Жаңылтпашты жатқа айтып, көркем жазады.
Саралау тапсырмасы А деңгейге немере, шөбере сөздеріне дыбыстық талдау жасайды. В деңгей дауыссыз дыбыстардың түрлерін ажыратып жазады. С деңгей |
Жаңылтпашты жатқа жазады.
Сөздерге дыбыстық талдау жасайды.
|
Бағалау критерийі: дауыссыз дыбыс түрлерін (қатаң, ұяң, үнді) ажыратады Дескриптор:
|
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Рефлексия: «Хат жолдау» Рефлексия парақшаларыңдағы шеңберлерді боя. Дұрыс болса жасылмен,дұрыс емес болса қызылмен. Бюллетендеріңді пошта жәшігіне сал. Енді балалар кім қанша балл жинағанын санайық. Ол үшін өздеріңнің көліктерің неше ағашты жүріп өткенін санау қажет.
Үй тапсырмасы: Жеті ата жазып келу.
|
Дыбыстар қаласына хат жолдайды. Жинаған балдарын санайды. |
ҚБ қойыла-ды. |
|
||||||||||||||||||||||||||

шағым қалдыра аласыз














