Материалдар / Д.Бабатайұлы "О, Ақтан жас, Ақтан жас"
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Д.Бабатайұлы "О, Ақтан жас, Ақтан жас"

Материал туралы қысқаша түсінік
5-сынып оқушыларына арналған сабақ
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
19 Желтоқсан 2023
196
0 рет жүктелген
450 ₸
Бүгін алсаңыз
+23 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +23 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Тақырып: Д. Бабатайұлы «О, Ақтан жас, Ақтан жас» өлеңі.


Бөлім:


Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)

Хайрушева Мира Шайхуллиевна

Күні:

15.11.2022 ж.

Сынып: 5 «ә»

Қатысушылар саны: 15

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Д. Бабатайұлы «О, Ақтан жас, Ақтан жас» өлеңі.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

5.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу;

Сабақтың мақсаты

Барлығы: Шығарманың мазмұнын түсінеді, кейіпкерлерді салыстырады.

Көпшілігі: Іс-әрекеті арқылы кейіпкер образын аша алады, тапсырмаларды орындау арқылы салыстырып бағалайды.

Кейбірі: шығарма кейіпкерін шынайы өмірмен салыстырып бағалайды, мазмұнын түсінеді, іс-әрекетіне қарай кейіпкерлерді ажырата алады;

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы




2 мин











5 мин































5 мин

  1. Оқушылармен амандасу. «Амандасу» тренингі арқылы амандасамыз


  1. Топқа бөлу.





  1. Өткен тақырыпты еске түсіру.


«Ақиқат , Жалған» әдісі арқылы.

  1. «О, Ақтан жас, Ақтан жас» өлеңінің авторы Д.Бабатайұлы (ия)

  2. «О, Ақтан жас, Ақтан жас» бұл әңгіме (жоқ)

  3. Д.Бабатайұлы Ақтанның болашағына алаңдайды (ия)

  4. Д.Бабатайұлы 1802 жылы дүниеге келді (ия)

  5. Д.Бабатайұлының алғашқы өлеңдер жинағы «Өткен күндер» (жоқ)

  6. «Керсен» - ағаштан жасалған ыдыс (ия)

  7. «Сапы» - серіппелі мылтық (жоқ)

  8. «О, Ақтан жас, Ақтан жас» өлеңінің кейіпкері Қобыланды батыр (жоқ)

  9. Ақтан жас жетім бала (ия)


  1. Топқа бөлінген суретке қарай отырып, оқушылар жаңа тақырыпты ашады.

  2. Бейнебаян көрсетіледі.


Сабақтың тақырыбы мен мақсаты хабарланады.

Оқушылар таңдау жасай отырып, мұғаліммен амандасып кіреді.


Бала Ақтан

Жетім бала

13 жаста

Қажымау

Бақытты болашақ


Оқушылар берілген сұрақтарға жауап береді. Ақиқат - жасыл қолды басады, жалған болған жағдайда қызыл қолды басады.




Мадақтау сөздері арқылы











Смайлик арқылы




Қима қағаздар

Ортасы


4 мин




3 мин





8 мин











5 мин















8 мин







  1. Оқушылар хрестоматия бойынша өлеңді бір рет қайталап шығады.


  1. Әр топ өздеріне берілген шумақ туралы баяндайды.


  1. «Салыстыру аймағы» Қазіргі жетімдер мен Ақтан жас өміріндегі ұқсастықтар мен айырмашылықты анықтаңыз.

Өзіңді тексер!


  1. Берілген мақал мәтелдердің мағынасын аышп, Ақтан жаспен байланыстырыңыздар.

  • Жетімге жеті бидай да тамақ.

  • Жетім көрсең, жебей жүр,
    Жесір көрсең, демей жүр.

  • Жетім көрсең, жабей жүр

  • Жетімнің алпыс анасы бар

  • Жетімнің қарны жетеу.


  1. Бүгінгі күндегі жетім балалар жағдайын анықтаңыздар, сіз егер ел басшысы, министр болсаңыз, қандай үкім шығарар едіңіздер?


Әр шумаұты оқып шығады, кейін баяндайды







Кесте толттырады.










Шығармадағы негізгі мәселені бүгінгі өмірмен байланыстыра салыстырады











Орындыққа отырып өз ойларымен бөліседі.

Смайлик арқылы

Қима қағаздар

Соңы

5 мин

  • Шығармада кездескен өмірлік жағдаятқа байланысты өлеңнен алынған үзіндіге сәйкес өз ойларыңызды салыстыра суреттеп жеткіздіңіздер;

  • Шығармадағы кейіпкер өміріне байланысты жағдаяттарды суреттедіңіздер

  • шығармалардан дәлелдер келтірдіңіздер;

  • Бүгінгі күндегі жетім балалар жағдайын анықтап, мәлімет бердіңіздер;

  • Жетімін жылатпаған халықтың жетімді есіркеуі жайлы даналық сөздерін іздестіріп, жаздыңыздар.


Рефлексия: «WatsAPP тағы диалог» әдісі арқылы


Жинаған смайликтеріне сай балл қойылады




Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!