Қысқамерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Демографиялық көрсеткіштер мен демографиялық жағдай
|
Бөлім: |
Бөлім 4. Әлеуметтік география 4.1 Халық географиясы |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Жарасова Асель |
|
Күні: |
11.02.2025 |
|
Сыныбы: 8 «В» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Демографиялық көрсеткіштер мен демографиялық жағдай |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.4.1.3 елдердің демографиялық жағдайын талдап, басты демографиялық көрсеткіштерін есептейді: халық саны, туу және өлім коэффициенттері, табиғи және механикалық өсім, жалпы өсім, жас- жыныстық көрсеткіштер, ұлттық және діни құрамы |
|
Сабақтың мақсаты: |
Елдердің демографиялық жағдайын талдап, басты демографиялық көрсеткіштерін есептейді: халық саны, туу және өлім коэффициенттері, табиғи және механикалық өсім, жалпы өсім, жас- жыныстық көрсеткіштер, ұлттық және діни құрамы |
|
Құндылықтарға баулу: |
«Жасампаздық пен жаңашылдық» айы негізінде оқушыларды жаңа идеялар мен жаңа платформалармен жұмыс жасауға баулу |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 3 мин. |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру Топқа бөлу ∞ QAZ MATH платформасымен топқа бөлу |
||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе 5 мин |
(Ұ) «Миға шабуыл» Wordwall платформасымен миға шаубыл Ұдайы өсудің түрлері - Gameshow quiz -2 мин 1.Халықтың өсу коэффиценті дегеніміз? 2. Туу мен өлім және табиғи өсім көрсеткіштерінің жиынтығы? 3. Өтпелі өсу халқы типіне жататын ел? 4. Ұдайы өсу түрлері? 5. Табиғи өсім 1 пайыздан аз ұдайы өсу түрі 1 тапсырма Жеке жұмыс Карточкалар
|
Оқушылар сұрақтарға жауап береді. Өткен тақырыпты естеріне түсіре отырып, 1 тапсырманы орындайды Әр оқушы 1сұрақтан алады |
Белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру Дескриптор 1.Ұдайы өсудің түрлерін жазады -1б |
. |
|
|
Сабақтың ортасы 31 мин. |
Презентациямен жаңа сабақты түсіндіреді Сабақтың мақсатына негізделген тапсырманы орындатады 2-тапсырма Топтық жұмыс 1 топ Германияның демографиялық жағдайын талдап, басты демографиялық көрсеткіштерін есептейді: халық саны, туу және өлім коэффициенттері, табиғи және өсім, жас- жыныстық көрсеткіштер, ұлттық және діни құрамын анықтау 2 топ Қазақстанның демографиялық жағдайын талдап, басты демографиялық көрсеткіштерін есептейді: халық саны, туу және өлім коэффициенттері, табиғи және механикалық өсім, жалпы өсім, жас- жыныстық көрсеткіштер, ұлттық және діни құрамын анықтау 3 топ Кенияның демографиялық жағдайын талдап, басты демографиялық көрсеткіштерін есептейді: халық саны, туу және өлім коэффициенттері, табиғи және механикалық өсім, жалпы өсім, жас- жыныстық көрсеткіштер, ұлттық және діни құрамын анықтау 3 тапсырма Жұптық жұмыс Сараланған тапсырма Көпшілігі
Кейбір оқушылар терминдерді сәйкестендіреді
Сабақты бекітуге арналған тапсырма Жер шары әдісі арқылы
1.Жас жыныстық көрсеткіштер неше топқа бөлінеді 2. Бірұлтты мемлекетке мысал |
Оқушылар тақырыбты дәптеріне жазады, Түртіп алу әдісі арқылы дәптерге қысқаша мәлімет жазады. Дескрипторды негізге ала отырып тапсырманы орындайды, толық топ мүшесі қатысады Топпен бірлесе отырып тапсырманы орындайды Топпен бірлесе отырып тапсырманы орындайды Оқушылар жұптасып тапсырманы орындайды Үлгерімі төмен оқушы жеңілдетілген тапсырманы орындайды Оқушылар бір карточканы таңдап сұраққа ауызша жауап береді |
Дескриптор: 4б 1. Германияның демографиялық жағдайын талдайды -1б 2. Демографиялық көрсеткіштерін: туу және өлім коэффиценттері және табиғи өсімді есептейді – 1б 3. Жас-жыныстық көрсеткіштерін жазады -1б 4. Ұлттық және діни құрамын айтады -1б Дескриптор: 1. Қазақстанның демографиялық жағдайын талдайды -1б 2. Демографиялық көрсеткіштерін: туу және өлім коэффиценттері және табиғи өсімді есептейді – 1б 3. Жас-жыныстық көрсеткіштерін жазады -1б 4. Ұлттық және діни құрамын айтады -1б Дескриптор: 1.Кенияның демографиялық жағдайын талдайды -1б 2. Демографиялық көрсеткіштерін: туу және өлім коэффиценттері және табиғи өсімді есептейді – 1б 3. Жас-жыныстық көрсеткіштерін жазады -1б 4. Ұлттық және діни құрамын айтады -1б Дескриптор 1. Демографиялық жағдайдың анықтамасын жазады -1 б 2. Демографиялық жағдайы төмен елдерге мысал келтіреді – 1б 3. Алға басушы тип, тұрақты тип, кері кетуші типтің анықтамасын дұрыс сәйкестендіреді -1б Дескриптор 1. Туу коэффицентінің анықтамасын сәйкестендіреді-1 б 2. Өлім коэффицентінің анықтамасын сәйкестендіреді – 1б 3. Халықтың табиғи өсімінің анықтамасын сәйкестендіреді -1б Дескриптор 1.Сұрақтың жауабын дұрыс айтады -1 б |
|
|
|
ДК экраны 8-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. Слайд. Слайд. Таратпа материал Слайд. Таратпа материал Таратпа материал Карточкалар
|
|||||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 6 мин. |
Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушыларға Word wall тапсырмасын береді. Кері байланыс жүргізеді Рефлексия https://classroomscreen.com/ платформасы арқылы Үй жұмысы Дамыған елдердің туу көрсеткішін есептеу |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. Үй жұмысын жазып алады. |
Бағалау парағындағы жинаған баллдарын айтады
|
|
|
Тексерілді
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Демографиялық көрсеткіштер мен демографиялық жағдай
Демографиялық көрсеткіштер мен демографиялық жағдай
Қысқамерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Демографиялық көрсеткіштер мен демографиялық жағдай
|
Бөлім: |
Бөлім 4. Әлеуметтік география 4.1 Халық географиясы |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Жарасова Асель |
|
Күні: |
11.02.2025 |
|
Сыныбы: 8 «В» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Демографиялық көрсеткіштер мен демографиялық жағдай |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.4.1.3 елдердің демографиялық жағдайын талдап, басты демографиялық көрсеткіштерін есептейді: халық саны, туу және өлім коэффициенттері, табиғи және механикалық өсім, жалпы өсім, жас- жыныстық көрсеткіштер, ұлттық және діни құрамы |
|
Сабақтың мақсаты: |
Елдердің демографиялық жағдайын талдап, басты демографиялық көрсеткіштерін есептейді: халық саны, туу және өлім коэффициенттері, табиғи және механикалық өсім, жалпы өсім, жас- жыныстық көрсеткіштер, ұлттық және діни құрамы |
|
Құндылықтарға баулу: |
«Жасампаздық пен жаңашылдық» айы негізінде оқушыларды жаңа идеялар мен жаңа платформалармен жұмыс жасауға баулу |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 3 мин. |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру Топқа бөлу ∞ QAZ MATH платформасымен топқа бөлу |
||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе 5 мин |
(Ұ) «Миға шабуыл» Wordwall платформасымен миға шаубыл Ұдайы өсудің түрлері - Gameshow quiz -2 мин 1.Халықтың өсу коэффиценті дегеніміз? 2. Туу мен өлім және табиғи өсім көрсеткіштерінің жиынтығы? 3. Өтпелі өсу халқы типіне жататын ел? 4. Ұдайы өсу түрлері? 5. Табиғи өсім 1 пайыздан аз ұдайы өсу түрі 1 тапсырма Жеке жұмыс Карточкалар
|
Оқушылар сұрақтарға жауап береді. Өткен тақырыпты естеріне түсіре отырып, 1 тапсырманы орындайды Әр оқушы 1сұрақтан алады |
Белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру Дескриптор 1.Ұдайы өсудің түрлерін жазады -1б |
. |
|
|
Сабақтың ортасы 31 мин. |
Презентациямен жаңа сабақты түсіндіреді Сабақтың мақсатына негізделген тапсырманы орындатады 2-тапсырма Топтық жұмыс 1 топ Германияның демографиялық жағдайын талдап, басты демографиялық көрсеткіштерін есептейді: халық саны, туу және өлім коэффициенттері, табиғи және өсім, жас- жыныстық көрсеткіштер, ұлттық және діни құрамын анықтау 2 топ Қазақстанның демографиялық жағдайын талдап, басты демографиялық көрсеткіштерін есептейді: халық саны, туу және өлім коэффициенттері, табиғи және механикалық өсім, жалпы өсім, жас- жыныстық көрсеткіштер, ұлттық және діни құрамын анықтау 3 топ Кенияның демографиялық жағдайын талдап, басты демографиялық көрсеткіштерін есептейді: халық саны, туу және өлім коэффициенттері, табиғи және механикалық өсім, жалпы өсім, жас- жыныстық көрсеткіштер, ұлттық және діни құрамын анықтау 3 тапсырма Жұптық жұмыс Сараланған тапсырма Көпшілігі
Кейбір оқушылар терминдерді сәйкестендіреді
Сабақты бекітуге арналған тапсырма Жер шары әдісі арқылы
1.Жас жыныстық көрсеткіштер неше топқа бөлінеді 2. Бірұлтты мемлекетке мысал |
Оқушылар тақырыбты дәптеріне жазады, Түртіп алу әдісі арқылы дәптерге қысқаша мәлімет жазады. Дескрипторды негізге ала отырып тапсырманы орындайды, толық топ мүшесі қатысады Топпен бірлесе отырып тапсырманы орындайды Топпен бірлесе отырып тапсырманы орындайды Оқушылар жұптасып тапсырманы орындайды Үлгерімі төмен оқушы жеңілдетілген тапсырманы орындайды Оқушылар бір карточканы таңдап сұраққа ауызша жауап береді |
Дескриптор: 4б 1. Германияның демографиялық жағдайын талдайды -1б 2. Демографиялық көрсеткіштерін: туу және өлім коэффиценттері және табиғи өсімді есептейді – 1б 3. Жас-жыныстық көрсеткіштерін жазады -1б 4. Ұлттық және діни құрамын айтады -1б Дескриптор: 1. Қазақстанның демографиялық жағдайын талдайды -1б 2. Демографиялық көрсеткіштерін: туу және өлім коэффиценттері және табиғи өсімді есептейді – 1б 3. Жас-жыныстық көрсеткіштерін жазады -1б 4. Ұлттық және діни құрамын айтады -1б Дескриптор: 1.Кенияның демографиялық жағдайын талдайды -1б 2. Демографиялық көрсеткіштерін: туу және өлім коэффиценттері және табиғи өсімді есептейді – 1б 3. Жас-жыныстық көрсеткіштерін жазады -1б 4. Ұлттық және діни құрамын айтады -1б Дескриптор 1. Демографиялық жағдайдың анықтамасын жазады -1 б 2. Демографиялық жағдайы төмен елдерге мысал келтіреді – 1б 3. Алға басушы тип, тұрақты тип, кері кетуші типтің анықтамасын дұрыс сәйкестендіреді -1б Дескриптор 1. Туу коэффицентінің анықтамасын сәйкестендіреді-1 б 2. Өлім коэффицентінің анықтамасын сәйкестендіреді – 1б 3. Халықтың табиғи өсімінің анықтамасын сәйкестендіреді -1б Дескриптор 1.Сұрақтың жауабын дұрыс айтады -1 б |
|
|
|
ДК экраны 8-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. Слайд. Слайд. Таратпа материал Слайд. Таратпа материал Таратпа материал Карточкалар
|
|||||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 6 мин. |
Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушыларға Word wall тапсырмасын береді. Кері байланыс жүргізеді Рефлексия https://classroomscreen.com/ платформасы арқылы Үй жұмысы Дамыған елдердің туу көрсеткішін есептеу |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. Үй жұмысын жазып алады. |
Бағалау парағындағы жинаған баллдарын айтады
|
|
|
Тексерілді
шағым қалдыра аласыз



















