Мектеп баспасы – 36 – 37 параграф
Алматы баспасы – 42 – 43 параграф
Бекітемін________________________
Қазақстанның Оқу – ағарту министрлігі
_____________________________________
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Демографиялық жағдай
(Сабақтың тақырыбы)
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||||||
|
Пәні: |
География |
|||||||||||||||||
|
Бөлім: |
4.1 Халық географиясы |
|||||||||||||||||
|
Педагогтің аты – жөні: |
|
|||||||||||||||||
|
Күні: |
09.01.2025 |
|||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Демографиялық жағдай |
|||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
8. 4. 1. 4 елдердің демографиялық көрсеткіштерін графикалық түрде ұсынып, түсіндіреді |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Елдердің демографиялық көрсеткіштерін графикалық түрде ұсынады; Туу мен өлім жітім көп елдерді анықтайды; ЕББҚ: Демографиялық көрсеткіштерді графикалық түрде көрсетеді; |
|||||||||||||||||
|
Құндылықты дарыту |
Жасампаздық пен жаңашылдық |
|||||||||||||||||
|
Аптаның дәйек сөзі |
«Жасампаздық – бәрімізге өнеге» |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің іс - әрекеті |
Білім алушының іс - әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 мин 3 мин 3 мин |
(Ұ) Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасып, оқушылардың көңілін сабаққа аудару. Сыныпты түгелдеу, сыныптағы оқушылардың зейінін сабаққа аудару Апта дәйек сөзі «Жасампаздық – бәрімізге өнеге» Мысал ретінде: "Томас Эдисонның табандылығы" атты мағыналы оқиғасы таныстырылады. Үй жұмысы «Диаграмма » әдісі арқылы әлем елдерінің ұлттық құрамы бойынша елдерді анықтайды
|
Мұғаліммен амандасып, кезекші оқушы сыныптағы оқушылардың санын баяндайды Оқушылар Т.Эдиссонның өмірбаяны бойынша мысал келтіреді Оқушылар өткен тақырып бойынша елдердің ұлттық құрамын анықтайды |
(ҚБ) мұғалім 1-10 балл аралығында бағалайды Дескриптор: Жалпы – 2 балл: Елдердің ұлттық құрамын анықтайды |
https://youtu.be/f9H1-Rhsb9o?si=XWjT8qMaLILC4dra |
||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 2 мин 3 мин 10 мин 10 мин 10 мин |
Жаңа сабақ «Салыстыру» әдісі
Мағынаны тану Бейнеролик: Еліміздің демографиялық жағдайы
(ТЖ) Топтық жұмыс
І қатар Туу жоғары елдер (себептері, салдары) ІІ қатар Өлім жоғары елдер (себептері, салдары) ІІІ қатар Сәбилер өлімі жоғары елдер (себептері, салдары)
(ЖЖ) Жұптық жұмыс ЕББҚ
(ЖТ)Жеке тапсырма ЕББҚ «Салыстыру» әдісі
|
Оқушыларға салыстыру әдісі арқылы тақырыпты анықтайды. Сабаққа мақсат қояды
Бейнероликті қарайды. Қазақстанның демографиялық жағдайына баға береді
Оқушылар туу, өлім және сәбилер өлімі бойынша ақпараттарды топтық жұмыс ретінде орындайды
Оқушылар фишбоун әдісі арқылы елдердің өмір сүру ұзақтығы бойынша талдау жасайды
Оқушылар орталық азиядағы екі ірі елдерді Қазақстан мен Өзбекстанды салыстырады
|
«Жарайсың» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.
Дескриптор: Жалпы 3 – балл: 1.Туу жоғары елді анықтап себеп салдарын анықтайды 2.Өлім жоғары елді анықтап себеп салдарын анықтайды 3.Сәбилер өлімі жоғары елді анықтап себеп салдарын анықтайды
Дескриптор: Жалпы 2 – балл: 1.Өмір сүру ұзақтығы қысқа елдерді анықтайды 2.Өмір сүру ұзақтығы жоғары елдерді анықтайды 3.Талдау жасайды
Дескриптор: Жалпы 3 – балл: 1.Елдердің халық санын анықтайды 2.Өсу динамикасын анықтайды 3.Миллионер қалаларын анықтайды |
https://youtu.be/hLj4VH4MSx4?si=YA2y0YHI68Oqc-6u
|
||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс «Жеке әңгімелесу» әдісі Мұғалім оқушылармен жеке сөйлесіп, олардың сабақ жайлы ойлары мен ұсыныстарын тыңдайды. Үйге тапсырма Мектеп баспасы – 36 – 37 параграф Алматы баспасы – 42 – 43 параграф
|
Оқушы жаңа тақырыпты қорытындылап бүгінгі сабаққа кері байланыс орнатады |
Мұғалім оқушылардың тапсырмаларды орындауына байланысты 1 – 10 балл аралығында бағалайды |
|||||||||||||||
Құндылық мысал
Томас Эдисон жас кезінде мектепте "ақыл-есі кем" деп бағаланған. Ол көп нәрсеге құштар болғанымен, оқуда қиындықтар көрген. Бірақ ол ешқашан бас тартпады. Эдисон электр шамын ойлап тауып, әлемді таңқалдырды. Оның ең үлкен жетістігі — жасампаздық пен табандылықтың нәтижесі еді. Бірнеше мың рет сәтсіздікке ұшырағаннан кейін де, ол: "Мен сәтсіздікке ұшыраған жоқпын, мен жұмыс істемеген 10 мың жолды таптым," деп айтқан.
Деңгейлік тапсырма
-
Тапсырма. Не себепті қазақ халқының саны азайған?

-
Сұрақтарды талдаңыздар
-
Қытайдың «бір отбасы, бір бала» саясатының әсері.
-
Үндістан, Африка елдеріндегі жастардың көбеюі.
-
Еуропадағы халықтың қартайып, халықтың азаюы.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Демографиялық көрсеткіштер мен демографиялық жағдайы
Демографиялық көрсеткіштер мен демографиялық жағдайы
Мектеп баспасы – 36 – 37 параграф
Алматы баспасы – 42 – 43 параграф
Бекітемін________________________
Қазақстанның Оқу – ағарту министрлігі
_____________________________________
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Демографиялық жағдай
(Сабақтың тақырыбы)
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||||||
|
Пәні: |
География |
|||||||||||||||||
|
Бөлім: |
4.1 Халық географиясы |
|||||||||||||||||
|
Педагогтің аты – жөні: |
|
|||||||||||||||||
|
Күні: |
09.01.2025 |
|||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Демографиялық жағдай |
|||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
8. 4. 1. 4 елдердің демографиялық көрсеткіштерін графикалық түрде ұсынып, түсіндіреді |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Елдердің демографиялық көрсеткіштерін графикалық түрде ұсынады; Туу мен өлім жітім көп елдерді анықтайды; ЕББҚ: Демографиялық көрсеткіштерді графикалық түрде көрсетеді; |
|||||||||||||||||
|
Құндылықты дарыту |
Жасампаздық пен жаңашылдық |
|||||||||||||||||
|
Аптаның дәйек сөзі |
«Жасампаздық – бәрімізге өнеге» |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің іс - әрекеті |
Білім алушының іс - әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 мин 3 мин 3 мин |
(Ұ) Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасып, оқушылардың көңілін сабаққа аудару. Сыныпты түгелдеу, сыныптағы оқушылардың зейінін сабаққа аудару Апта дәйек сөзі «Жасампаздық – бәрімізге өнеге» Мысал ретінде: "Томас Эдисонның табандылығы" атты мағыналы оқиғасы таныстырылады. Үй жұмысы «Диаграмма » әдісі арқылы әлем елдерінің ұлттық құрамы бойынша елдерді анықтайды
|
Мұғаліммен амандасып, кезекші оқушы сыныптағы оқушылардың санын баяндайды Оқушылар Т.Эдиссонның өмірбаяны бойынша мысал келтіреді Оқушылар өткен тақырып бойынша елдердің ұлттық құрамын анықтайды |
(ҚБ) мұғалім 1-10 балл аралығында бағалайды Дескриптор: Жалпы – 2 балл: Елдердің ұлттық құрамын анықтайды |
https://youtu.be/f9H1-Rhsb9o?si=XWjT8qMaLILC4dra |
||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 2 мин 3 мин 10 мин 10 мин 10 мин |
Жаңа сабақ «Салыстыру» әдісі
Мағынаны тану Бейнеролик: Еліміздің демографиялық жағдайы
(ТЖ) Топтық жұмыс
І қатар Туу жоғары елдер (себептері, салдары) ІІ қатар Өлім жоғары елдер (себептері, салдары) ІІІ қатар Сәбилер өлімі жоғары елдер (себептері, салдары)
(ЖЖ) Жұптық жұмыс ЕББҚ
(ЖТ)Жеке тапсырма ЕББҚ «Салыстыру» әдісі
|
Оқушыларға салыстыру әдісі арқылы тақырыпты анықтайды. Сабаққа мақсат қояды
Бейнероликті қарайды. Қазақстанның демографиялық жағдайына баға береді
Оқушылар туу, өлім және сәбилер өлімі бойынша ақпараттарды топтық жұмыс ретінде орындайды
Оқушылар фишбоун әдісі арқылы елдердің өмір сүру ұзақтығы бойынша талдау жасайды
Оқушылар орталық азиядағы екі ірі елдерді Қазақстан мен Өзбекстанды салыстырады
|
«Жарайсың» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.
Дескриптор: Жалпы 3 – балл: 1.Туу жоғары елді анықтап себеп салдарын анықтайды 2.Өлім жоғары елді анықтап себеп салдарын анықтайды 3.Сәбилер өлімі жоғары елді анықтап себеп салдарын анықтайды
Дескриптор: Жалпы 2 – балл: 1.Өмір сүру ұзақтығы қысқа елдерді анықтайды 2.Өмір сүру ұзақтығы жоғары елдерді анықтайды 3.Талдау жасайды
Дескриптор: Жалпы 3 – балл: 1.Елдердің халық санын анықтайды 2.Өсу динамикасын анықтайды 3.Миллионер қалаларын анықтайды |
https://youtu.be/hLj4VH4MSx4?si=YA2y0YHI68Oqc-6u
|
||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс «Жеке әңгімелесу» әдісі Мұғалім оқушылармен жеке сөйлесіп, олардың сабақ жайлы ойлары мен ұсыныстарын тыңдайды. Үйге тапсырма Мектеп баспасы – 36 – 37 параграф Алматы баспасы – 42 – 43 параграф
|
Оқушы жаңа тақырыпты қорытындылап бүгінгі сабаққа кері байланыс орнатады |
Мұғалім оқушылардың тапсырмаларды орындауына байланысты 1 – 10 балл аралығында бағалайды |
|||||||||||||||
Құндылық мысал
Томас Эдисон жас кезінде мектепте "ақыл-есі кем" деп бағаланған. Ол көп нәрсеге құштар болғанымен, оқуда қиындықтар көрген. Бірақ ол ешқашан бас тартпады. Эдисон электр шамын ойлап тауып, әлемді таңқалдырды. Оның ең үлкен жетістігі — жасампаздық пен табандылықтың нәтижесі еді. Бірнеше мың рет сәтсіздікке ұшырағаннан кейін де, ол: "Мен сәтсіздікке ұшыраған жоқпын, мен жұмыс істемеген 10 мың жолды таптым," деп айтқан.
Деңгейлік тапсырма
-
Тапсырма. Не себепті қазақ халқының саны азайған?

-
Сұрақтарды талдаңыздар
-
Қытайдың «бір отбасы, бір бала» саясатының әсері.
-
Үндістан, Африка елдеріндегі жастардың көбеюі.
-
Еуропадағы халықтың қартайып, халықтың азаюы.
шағым қалдыра аласыз


















