ҰМЖ бөлімі:
3-бөлім
Гимнастиканыңнегізгіэлементтері
Пәні: Дене шынықтыру
|
Мектеп: №148
|
Күні: 08.11.19ж
|
Мұғалімнің аты-жөні: Қ.
Бегманов
|
Сыныптары:
4 а, ә, б,
в
|
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
|
|
Сабақ тақырыбы
|
Қауіпсіздікережесі. Жалпы дамытуға арналған жаттығулар
|
Осы сабақта
қол
жеткізілетін оқу
мақсаттары (оқу
бағдарламасына сілтеме)
|
4.3.4.1
денсаулықтынығайтуғаықпалететінденежаттығуларынорындаукезіндеқиындықтарментәуекелдердіеңсеруүшінтиістіреакциялардытаңдаужәнеқолдану
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар: Оқушылар жалпы дамытуға арналған
жаттығу элементтерін пайдалану арқылы қозғалыс дағдыларын, допты
пайдалану арқылы командада жұмыс жасау дағдыларын дамытады,
қарапайым техниканы пайдалану арқылы тапсырмалар
орындаудыүйренеді.
Көптеген оқушылар: Жеке және топтық жаттығулары
арқылы таңғы гимнастикалық жаттығуларды орындайды
Кейбір оқушылар: Қозғалмалы ойындармен
эстафеталар негізінде төзімділікті дамытады
|
Тілідік мақсаттар
|
Пәндік лексика және
терминология
• Ереже, жарыс, серіктестік
• Рөлдер, көшбасшы, шабуылшы,
қорғаушы
• Кеңістік орындары: сызықтар, зиззагтар,
шеңберлер
• Шабуыл, қорғаныс
• Қозғалыс дағдылары
•
Допты жоғарыдан, төменнен беру
|
Жетістік критерийлері
|
|
Құндылықтарды дарыту
|
Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне
тәрбиелеу.
|
Пәнаралық байланыстар
|
Сабақ барысында жаттығуларды орындау, сын есімді
анықтауға арналған әдебиеттік оқу пәннен алған білімдерін
пайдаланады.
|
Ойлау деңгейі
|
Қолдану және талдау
|
Ресурстар
|
Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе
қағаздар және постер, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер,
слайд, флипчарт.
|
Бастапқы білім
|
Оқушылар бұрынғы денешынықтыру ойындарынан және
сабақтан тыс уақыттағы жаттығулардан қозғалыс ойындарын және
спорттық ойындарды қалай ойнау керектігін біледі.
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың
жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
|
Шаттық шеңбері
Дене мүшелерімен амандасу (көзбен, қол алысып,
құлақпен, аяқпен амандасу)
Мұғалім: — Екі көз не үшін
керек?
Оқушы: — Жақсыларды көру
үшін.
Мұғалім: — Екі құлақ не үшін
керек?
Оқушы: — Ақыл – кеңес тыңдау
үшін.
Мұғалім: — Екі қол не үшін
керек?
Оқушы: — Елге көмек беру
үшін.
Мұғалім: — Екі аяқ не үшін
қажет?
Оқушы: — Шетте жүрсең,
Туған жерге жету үшін
Мүғалім: — Ал басың не үшін
керек?
Окушы: — Бәрін-бәрін ойлау
үшін.
Дұрыс балалар, олай болса мен сендердің
құлақтарың, көздерің, қолдарың мен аяқтарыңа саулық
тілеймін.
Жұмыс ережесін келісу
Алдыңғы білімді еске түсіру (жеке,жұпта,топта,
ұжымда)
(Ұ)
«Допты қағып ал» тәсілі бойынша сыныпқа сұрақтар
қоямын.
ҚБ: Отшашу арқылы бір-бірін
бағалау.
Оқу
мақсатын таныстыру
Күтілетін нәтижені
анықтау
|
Оқушыларды топтарға бөлуге арналған
суреттер.
Сұраққа жауап берген оқушыны мадақтау,толықтыру
жасау, тиімді кері байланыс орнату.
Алдыңғы білімді еске түсіру
тапсырмалары
|
Сабақтың ортасы
|
(С,
Т, ҚБ) Команданың ойыншылары ойын алаңының алдыңғы сызығына
тұрады.
Алаңның жанындағы сызық 0,5 м-ге
бөлінеді.
Мұғалім әр командадан бір-бір ойыншыны шақырады,
олар ортаға шығады, мұғалімнің белгісі бойынша допты лақтырады, оны
бар күштерін салып жерге ұрып, жанындағы сызықтың бойымен
жүгіреді.
Доп
ауада болған кезде қанша бөлікті жүгіріп өтсе, сонша ұпай
жинайды.
Көп
ұпай жинаған команда жеңіске жетеді.
(С,
Ж, ҚБ) Сынып екі командаға бөлінеді. Екі ойын алаңы дайындалады. Әр
алаңда бір-бірінен 5-6 м қашықтықта орналасқан екі параллель сызық
сызылады.
Параллель сызықтардың жанына ойыншылар жұп болып
сапқа тұрады. Жұптардың арасындағы интервал 1 м болады. Бағытталушы
ойыншылардың қолында доп болады. Қолында жоғары көтерген шеңбері
бар ойыншы жұптардың арасында жүріп отырады.
Шеңбер ойыншылардың алдына келген кезде олар
допты шеңберге түсетіндей етіп беруі керек. Ойын команданың барлық
ойыншылары допты беріп біткенге дейін жалғасады. Көп ұпай жинаған
команда жеңіске жетеді.
(С,
Т, ҚБ) «Төрт жаққа бағытталған доп». Ойыншылар төрт команда құрады.
Әр команданың бір ойыншысы өз ойыншыларына қарама-қарсы шеңберде
тұрады.
Мұғалімнің белгісі бойынша олар өз командасының
бірінші ойыншысына допты лақтырады.
Д опты кері алған соң, оны екінші ойыншыға
береді.
Д опты алған соңғы ойыншы шеңберге келеді де, шеңбердегі
ойыншы саптағы бірінші ойыншы болып тұрады.
Ойын шеңберде бірінші тұрған ойыншы қайта
шеңберге келгенге дейін жалғасады.
Ойында шеңберде көп ойыншысы болған команда
жеңіске жетеді.
Дескриптор:
-
Спорттық ойындарда қозғалыс дағдыларын дамыту
түсінігін біледі
-
Қауіпсіздік ережесін ұстанады
-
Дамыту жаттығуларын қолданады
КБ «екі тілек, бір жұлдыз» Бағалау «басбармақ»
әдісі арқылы
|
Тапсырманы орындаған оқушыны мадақтау,толықтыру
жасау, тиімді кері байланыс орнату.
Белсенді оқу
тапсырмалары.
Оқулық
Жұмыс
дәптерлері,
Оқулық
|
Сабақтың соңы
|
Жаңа білім мен тәжірибені
қолдану.
Ой
толғаныс кезеңі.
( С, ЖЖ) «Қағып ал да, қайта лақтыр». Сынып командаларға
бөлінеді.
Әр
команда алаңның бір жағына екі жерге сапқа
тұрады.
Командалар допты қағып алып, қайта беріп
дайындалады.
Нұсқа: ойын екі команда жарысатын тор арқылы
ойналады.
Допты тек төменнен лақтырып, қайта алу
керек.
Допты көп қағып алған команда жеңіске
жетеді.
Рефлексия (жеке,жұпта,топта,
ұжымда)
|
Тапсырманы орындаған оқушыны
мадақтау,
толықтыру жасау, тиімді кері байланыс
орнату.
Оқушылар сабақтан алған әсерлерін кері байланыс
парағы тапсырмалары арқылы білдіре алады.
|
Қосымша ақпарат
|
Саралау. Сіз қосымша көмек көрсетуді
қалай
жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары
оқушыларға
қандай міндет қоюды
жоспарлайсыз?
|
Дереккөздер: Кейбір оқушылар басқа сыныптастарына
қарағанда анағұрлым
күрделі дереккөздермен жұмыс
істей
алады.
|
Бағалау. Оқушылардың үйренгенін, материалды
меңгергенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Бағалау парақтары
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма?
Бүгін оқушылар не білді?
Сыныптағы ахуал қандай болды?
Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды
ма?
Мен сабақжоспарымды орындап үлгердім
бе?
Мен
өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және
неліктен?
|
|
Қорытынды бағалау
|
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды
да ескеріңіз)?
1.
2.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды
да, оқуды да ескеріңіз)?
1.
Сабақ барысында сынып немесе жекелеген
оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы не
білдім? Менің келесі сабағымды жетілдіруге не
көмектеседі, неге көңіл бөлу керек?
1.
2.
|