Сабақтың тақырыбы:
Денелердің өзара әрекеттесуі. Дененің массасы. Заттың
тығыздығы.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік:
денелердің өзара әрекетін түсіну, жаңа
физикалық шамалармен танысу.
Дамытушылық: күнделікті өмірден мысалдар келтіре отырып
оқушының ойын және масса, тығыздық ұғымдарын терең дамыту;
Тәрбиелік: азаматтыққа, адамгершілікке,
жоғары саналылыққа, өз-өзін бағалауға тәрбиелеу.
Сабақ түрі: жаңа материалды меңгерту
Сабақтың әдісі: СТО элементтері, жеке және топтық жұмыс
Көрнекілік: карточкалар, слайд, ескерткіштердің суреттері, кесте.
Сабақтың барысы:
1.Ұйымдастыру кезеңі.
Психологиялық дайындық: тренинг «Сиқырлы қорапша»
2.Үй тапсырмасын қайталау.
Мини тест арқылы үй жұмысын тексердім.
Мини тест
-
Күш дегеніміз не?
а/ қозғалыстың шапшаңдығын сипаттайтын шама
б/ денелердің өзара әрекеттесуін сипаттайтын шама
в/ скаляр шама
-
Мыналардың ішінен скаляр шаманы көрсет.
а/жылдамдық б/ күш в/ жол
-
Инерция латын тілінен аударғанда қандай мағына береді?
а/ қозғалыссыздық, әрекетсіздік б/ орын ауыстыру в/ қозғалыс
-
Инерция құбылысын ашқан ғалым?
а/ Ломоносов б/ Галилей в/ Ньютон
-
Күшті қандай әріппен белгілейді?
а/ Н б/ m в/ F
-
Мына формула қай шамаға тән:
а/ F=ma б/ S=vt в / v=S/t
-
Күштің өлшем бірлігі ретінде SI жүйесінде не алынған?
а/ кг б/ Н в/ м/с
-
Күш векторлық шамаға жата ма?
а/ жоқ б/ жатпайды в/ ия, себебі оның бағыты бар
-
Сандық мәнімен және бағытымен сипатталатын шама?
а/ жол б/ жылдамдық в/ күш
-
Қозғалыс заңының формуласын көрсет
а/ F=ma б/х=x0+v*t в/ v=S/t
3. Жаңа материалды меңгерту
3.1 Қызығушылықты ояту
Оқушыларды екі топқа бөліп, «өзара әрекеттесу», «масса» деген тірек сөздері арқылы жаңа материалды меңгертуге қажетті ұғымдарды еске түсіртемін.
![]()
3.2 Жаңа материалды оқып үйрену(ДЖИК СО) әдісімен оқушылар оқу материалын өз еріктерімен оқу арқылы танысады.
Жаңа тақырыпты БББ стратегиясымен талқылап, түсіндіреміз. «Б-Б-Б» КЕСТЕСІ («БІЛЕМІН – БІЛГІМ КЕЛЕДІ – БІЛДІМ»
-
Білемін
Білгім келеді
Білдім
4.Жаңа материалды бекіту
«Жүйелі білім» жедел пойыздары.
Қай пойыз мәреге бірінші жетеді.
1-топтың контролері –
2- топтың контролері –
Ал осы тексерушілердің білімін темір жол торабының бастығы мен бағалаймын. Біздің поездарымыз жылжиды.
I бекет. Қармақшыдағы Қорқыт ата ескерткіші. Қорқыт атақты қобыздан күңіренткен күйші болған. Тек қана қазақтар емес, өзбектер Қорқыт біздікі деп иеленген. Бұл станциядағы тапсырма физикалық шамалар жайында кестені толтыру, сәйкестендіру.
|
Физикалық шама |
Белгіленуі |
Негізгі өлшем бірлігі |
Есептеу формуласы |
|
Тығыздық |
|
|
|
|
Масса |
|
|
|
|
күш |
|
|
|
|
Орын ауыстыру |
|
|
|
|
уақыт |
|
|
|
|
жылдамдық |
|
|
|
II бекет. бұл «Кіші Мекке» аталған Қожа Ахмет Яссауи кесенесі. Бұл кесенені тұрғызуға бұйрық берген Әмір Темір. Қазір көптеген адамдар онда барып, тайқазанды көріп, саяхат жасайды. Ал, біздер бұл жерден осы кесенені тұрғызуға арналған құрылыс материалдарына байланысты есептер шығарамыз. Бұл тапсырманы контролер-тексерушілер орындайды.
1.Коньки киген екі бала бір – бірінен кері итеріліп, қарама – қарсы жаққа қарай сәйкес 3 және 4 м/с жылдамдықпен сырғанап кетті: Бірінші баланың массасы 40 кг. Екінші баланың массасы неге тең?
2. Массасы 300 г білеушенің өлшемі 15*5*2 см. Білеуше жасалған заттың тығыздығын анықта.
3. Күн жүйесі планеталарының зат тығыздығы кестесі берілген:
|
ПЛАНЕТА |
Заттың орташа тығыздығы (г/см3) |
|
Меркурий |
5,4 |
|
Венера |
5,2 |
|
Жер |
5,5 |
|
Марс |
4,0 |
|
Юпитер |
1,3 |
|
Сатурн |
0,6 |
|
Уран |
1,3 |
|
Нептун |
1,6 |
|
Плутон |
1-1,5 |
Осы кестенің көмегімен мына сұрақтарға жауап бер:
А. Қай планетаның тығыздығы ең үлкен?
Б. Қайсынікі кіші?
4. Бер:
m = 3 кг
V = 200см3
Т/к: ρ
Екі бекеттен өткен соң Тайқазандағы тапсырманы орындайық. Мұнда жұмбақтар жасырылған.
1.Өзі затты құрайды
Теңелуге таразыны сұрайды (масса)
2.Қозғалысқа келтіріп
Жылдамдығын береді
өлшем бірлігін қарасаң
Ньютонға ол келеді (күш
3.Оңынан оқы тіршілік нәрі
Солынан оқы онсыз адам
өсімдік, аң, құс
әп-сәтте сөнер
тұншығып бәрі (ауа)
4.Көтерілсе жоғары
Ерітер мұхит мұздарды
Төмен түссе шамалы
Сездірер суық ызғарды (температура)
V. Үй тапсырмасы: §23,24
VI. Сабақты қорытындылау.
Оқушыларды бағалау.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Денелердің өзара әрекеттесуі. Дененің массасы. Заттың тығыздығы.
Сабақтың тақырыбы:
Денелердің өзара әрекеттесуі. Дененің массасы. Заттың
тығыздығы.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік:
денелердің өзара әрекетін түсіну, жаңа
физикалық шамалармен танысу.
Дамытушылық: күнделікті өмірден мысалдар келтіре отырып
оқушының ойын және масса, тығыздық ұғымдарын терең дамыту;
Тәрбиелік: азаматтыққа, адамгершілікке,
жоғары саналылыққа, өз-өзін бағалауға тәрбиелеу.
Сабақ түрі: жаңа материалды меңгерту
Сабақтың әдісі: СТО элементтері, жеке және топтық жұмыс
Көрнекілік: карточкалар, слайд, ескерткіштердің суреттері, кесте.
Сабақтың барысы:
1.Ұйымдастыру кезеңі.
Психологиялық дайындық: тренинг «Сиқырлы қорапша»
2.Үй тапсырмасын қайталау.
Мини тест арқылы үй жұмысын тексердім.
Мини тест
-
Күш дегеніміз не?
а/ қозғалыстың шапшаңдығын сипаттайтын шама
б/ денелердің өзара әрекеттесуін сипаттайтын шама
в/ скаляр шама
-
Мыналардың ішінен скаляр шаманы көрсет.
а/жылдамдық б/ күш в/ жол
-
Инерция латын тілінен аударғанда қандай мағына береді?
а/ қозғалыссыздық, әрекетсіздік б/ орын ауыстыру в/ қозғалыс
-
Инерция құбылысын ашқан ғалым?
а/ Ломоносов б/ Галилей в/ Ньютон
-
Күшті қандай әріппен белгілейді?
а/ Н б/ m в/ F
-
Мына формула қай шамаға тән:
а/ F=ma б/ S=vt в / v=S/t
-
Күштің өлшем бірлігі ретінде SI жүйесінде не алынған?
а/ кг б/ Н в/ м/с
-
Күш векторлық шамаға жата ма?
а/ жоқ б/ жатпайды в/ ия, себебі оның бағыты бар
-
Сандық мәнімен және бағытымен сипатталатын шама?
а/ жол б/ жылдамдық в/ күш
-
Қозғалыс заңының формуласын көрсет
а/ F=ma б/х=x0+v*t в/ v=S/t
3. Жаңа материалды меңгерту
3.1 Қызығушылықты ояту
Оқушыларды екі топқа бөліп, «өзара әрекеттесу», «масса» деген тірек сөздері арқылы жаңа материалды меңгертуге қажетті ұғымдарды еске түсіртемін.
![]()
3.2 Жаңа материалды оқып үйрену(ДЖИК СО) әдісімен оқушылар оқу материалын өз еріктерімен оқу арқылы танысады.
Жаңа тақырыпты БББ стратегиясымен талқылап, түсіндіреміз. «Б-Б-Б» КЕСТЕСІ («БІЛЕМІН – БІЛГІМ КЕЛЕДІ – БІЛДІМ»
-
Білемін
Білгім келеді
Білдім
4.Жаңа материалды бекіту
«Жүйелі білім» жедел пойыздары.
Қай пойыз мәреге бірінші жетеді.
1-топтың контролері –
2- топтың контролері –
Ал осы тексерушілердің білімін темір жол торабының бастығы мен бағалаймын. Біздің поездарымыз жылжиды.
I бекет. Қармақшыдағы Қорқыт ата ескерткіші. Қорқыт атақты қобыздан күңіренткен күйші болған. Тек қана қазақтар емес, өзбектер Қорқыт біздікі деп иеленген. Бұл станциядағы тапсырма физикалық шамалар жайында кестені толтыру, сәйкестендіру.
|
Физикалық шама |
Белгіленуі |
Негізгі өлшем бірлігі |
Есептеу формуласы |
|
Тығыздық |
|
|
|
|
Масса |
|
|
|
|
күш |
|
|
|
|
Орын ауыстыру |
|
|
|
|
уақыт |
|
|
|
|
жылдамдық |
|
|
|
II бекет. бұл «Кіші Мекке» аталған Қожа Ахмет Яссауи кесенесі. Бұл кесенені тұрғызуға бұйрық берген Әмір Темір. Қазір көптеген адамдар онда барып, тайқазанды көріп, саяхат жасайды. Ал, біздер бұл жерден осы кесенені тұрғызуға арналған құрылыс материалдарына байланысты есептер шығарамыз. Бұл тапсырманы контролер-тексерушілер орындайды.
1.Коньки киген екі бала бір – бірінен кері итеріліп, қарама – қарсы жаққа қарай сәйкес 3 және 4 м/с жылдамдықпен сырғанап кетті: Бірінші баланың массасы 40 кг. Екінші баланың массасы неге тең?
2. Массасы 300 г білеушенің өлшемі 15*5*2 см. Білеуше жасалған заттың тығыздығын анықта.
3. Күн жүйесі планеталарының зат тығыздығы кестесі берілген:
|
ПЛАНЕТА |
Заттың орташа тығыздығы (г/см3) |
|
Меркурий |
5,4 |
|
Венера |
5,2 |
|
Жер |
5,5 |
|
Марс |
4,0 |
|
Юпитер |
1,3 |
|
Сатурн |
0,6 |
|
Уран |
1,3 |
|
Нептун |
1,6 |
|
Плутон |
1-1,5 |
Осы кестенің көмегімен мына сұрақтарға жауап бер:
А. Қай планетаның тығыздығы ең үлкен?
Б. Қайсынікі кіші?
4. Бер:
m = 3 кг
V = 200см3
Т/к: ρ
Екі бекеттен өткен соң Тайқазандағы тапсырманы орындайық. Мұнда жұмбақтар жасырылған.
1.Өзі затты құрайды
Теңелуге таразыны сұрайды (масса)
2.Қозғалысқа келтіріп
Жылдамдығын береді
өлшем бірлігін қарасаң
Ньютонға ол келеді (күш
3.Оңынан оқы тіршілік нәрі
Солынан оқы онсыз адам
өсімдік, аң, құс
әп-сәтте сөнер
тұншығып бәрі (ауа)
4.Көтерілсе жоғары
Ерітер мұхит мұздарды
Төмен түссе шамалы
Сездірер суық ызғарды (температура)
V. Үй тапсырмасы: §23,24
VI. Сабақты қорытындылау.
Оқушыларды бағалау.
шағым қалдыра аласыз


