|
Бөлім: |
Күш моменті |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Дененің массалық центрі. №8 зертханалық жұмыс. «Жазық фигураның массалар центрін анықтау» |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.2.4.3 – жазық фигураның массалық центрін тәжірибеде анықтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
-Массалар центрі мен ауырлық центрі ұғымдарын ажыратады. -Жазық фигураның массалар центрін эксперимент -Массалар центрін білудің маңызын түсінеді, өмірде қолдана алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу: |
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына баулу. Бұл арқылы оқушыларда шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы, функционалдық сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен жауапкершілігі артады. Сонымен қатар өмір бойы оқуға, еңбеу етуге, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікке деген дағдысы қалыптасады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Сабақтың басы 10 минут Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім 10 минут Бекіту 10 минут Кері байланыс Сабақтың соңы 10 минут |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Сабақ тақырыбын және оқу мақсатын таныстыру Топтарға бөлу. «Қағаз қиындылары» Бірнеше құттықтау қағаздарын топ құрамындағы оқушылар саны бойынша беске, алтыға жыртып, оларды араластырып, оқушыларға таратып беру керек. Оқушылар қиықтарды құрастырып бүтін сурет шығарады. Сол арқылы топтарға бөлінеді. Психологиялық ахуал қалыптастыру: 3 минут «Өзі туралы кластер» тренинг Оқушылар танысу үшін өздері туралы кластерлер құрастыруы керек. Олар парақтың ортасындағы шеңберге өз есімдерін жазып, одан таралатын шеңберлерге өздерінің өмірінде маңызы бар бес негізгі рөлін жазады. Мысалы: Жанұяның еркесі, адал дос т.б Жаңа сабақ https://www.youtube.com/watch?v=Ashora2iHng 1.Видео «Жазық фигураның массалар центрін анықтау» сілтемесі бойынша оқу материалдары мен таныстырылымдар. 2.Оқулықтағы жұмыс мақсатымен,құрал-жабдықтарды жазып алады. Оқу тапсырмасы: 1.Тәжірибе жасау: Қолдарыңызға ине-жіпті алып бір нүктеге іліп тіке ұстаңдар. Кесілісу нүктесін сызып алыңдар Қайшы,А4 парақ, ине –жіп, қарындаш, сызғыш,маркер, массалы кіші
2. Жазық фигураның массалар центрін сипаттаңыздар. Бекіту тапсырмалары Есептер шығару 1. Массасы 400 г қаршығаны ауа тасқыны 70 м биікке көтереді. Құсты көтерген күштің жұмысын анықтаңдар. 2. Автокран массасы 1,5 т жүкті көтеріп, 22, 5 кДж жұмыс атқарды. Сонда жүк неше метрге жоғары көтерілді? 3. Тепе-теңдік күйдегі иіндіктің иіндері сәйкес 15 және 90 см-ге тең. Иіндікке түсетін күш 1,2Н. Үлкен күштің мәнін табыңдар? 4. Спортшы массасы 200 кг штанганы 4 с-те 2 м-ге көтерді. Сонда оның қуаты қандай? Серпілген сауал әдісі бойынша сабақты бекіту
1.Иіндік дегеніміз не? 2.Күш иінідеп нені айтамыз? 3.Күш моменті дегеніміз не? 4.Массалар центрінің анықтамасы қалай айтылады? 5.Дененің массалар центрін қандай тәсілдермен анқытайды? 6.Эксперименттік тәсілмен дененің массалар центрі қалай анықталады? 7.Екі дененің массалар центрін қандай теориялық формуламен анықтайды?
Рефлексия: «Аргумент» Бугінгі сабақта менің көңіл –күйім болды ..................................,себебі.................................... Сабақта мен ............................................. жұмыс жасадым, себебі................................................ Сабақтағы мен үшін ........................................, себебі....................................................................... Үйге тапсырма §35 тақырыпты оқу Үшбұрышты фигураның массалар центрін анықтау –тәжірибені жасап қорытынды жазу. |
Оқушылар үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға тез-тез жауап беріп белсене қатысып отырады Оқушылар жаңа тақырыпты меңгереді Оқушылар бекіту тапсырмаларын орындайды Әр бір тапсырмаға жауап береді, өз тапсырмаларын бағалайды. Оқушылар кері байланыс береді |
Дескриптор Сұрақтарға жауап береді Есептің шешімін слайдттан қарап тексереді 2-балл Дескриптор -Қайшы көмегімен кез келген фигураны қиып алады; -Фигураның кез келген 3 нүктесін белгілейді; -Әр нүктеге инені іліп, түсу нүктесін белгіліп түзу жүргізеді; -Әр нүктеден жүргізілген сызықтардың қиылысу нүктесін белгілейді; -Дененің массалық центрін анықтайды, қорытынды жасайды 5 балл Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Бөлім: Күш моменті Педагогтің
аты-жөні: Күні: Сынып:
7 Қатысушылар
саны: Қатыспағандар
саны: Сабақтың
тақырыбы: Дененің массалық
центрі. №8 зертханалық жұмыс.
«Жазық фигураның массалар центрін
анықтау» Оқу бағдарламасына сәйкес
оқыту мақсаты: 7.2.4.3
–
жазық фигураның массалық
центрін тәжірибеде анықтау Сабақтың
мақсаты -Массалар центрі мен ауырлық
центрі ұғымдарын ажыратады. -Жазық фигураның массалар
центрін эксперимент -Массалар центрін білудің
маңызын түсінеді, өмірде қолдана
алады. Құндылықтарға
баулу: «Мәңгілік ел»
жалпыұлттық идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы»
құндылығына баулу. Бұл
арқылы оқушыларда шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы,
функционалдық сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен
жауапкершілігі артады. Сонымен қатар өмір бойы оқуға, еңбеу етуге,
Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікке деген
дағдысы қалыптасады. Сабақтың
барысы Сабақтың
кезеңі//уақыты Педагогтің
әрекеті Оқушының
әрекеті Бағалау Ресурстар Ұйымдастыру Өзін-өзі
тексеру Сабақтың
басы 10
минут Өткен білімді еске
түсіру Жаңа
білім 10
минут Бекіту 10
минут Кері
байланыс Сабақтың
соңы 10
минут Ұйымдастыру
кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу,
оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.
Оқушылардың назарын сабаққа
аудару. Сабақ тақырыбын және оқу
мақсатын таныстыру Топтарға бөлу. «Қағаз
қиындылары» Бірнеше құттықтау қағаздарын
топ құрамындағы оқушылар
саны бойынша беске, алтыға жыртып,
оларды араластырып,
оқушыларға таратып беру керек. Оқушылар
қиықтарды құрастырып бүтін
сурет шығарады. Сол арқылы топтарға
бөлінеді. Психологиялық ахуал қалыптастыру: 3
минут «Өзі туралы кластер»
тренинг Оқушылар танысу үшін өздері туралы кластерлер
құрастыруы керек. Олар парақтың ортасындағы шеңберге өз есімдерін
жазып, одан таралатын шеңберлерге өздерінің өмірінде маңызы
бар бес негізгі рөлін жазады. Мысалы: Жанұяның еркесі, адал дос
т.б Жаңа
сабақ https://www.youtube.com/watch?v=Ashora2iHng
1.Видео «Жазық фигураның
массалар центрін анықтау» сілтемесі бойынша оқу материалдары мен
таныстырылымдар.
2.Оқулықтағы жұмыс
мақсатымен,құрал-жабдықтарды жазып алады. Оқу тапсырмасы:
1.Тәжірибе жасау: Қолдарыңызға ине-жіпті алып бір нүктеге іліп тіке
ұстаңдар. Кесілісу нүктесін сызып алыңдар Қайшы,А4 парақ, ине –жіп,
қарындаш, сызғыш,маркер, массалы
кіші
2.
Жазық фигураның массалар центрін
сипаттаңыздар. Бекіту
тапсырмалары Есептер
шығару 1. Массасы 400 г қаршығаны ауа
тасқыны 70 м биікке көтереді. Құсты көтерген күштің жұмысын
анықтаңдар. 2. Автокран массасы 1,5 т
жүкті көтеріп, 22, 5 кДж жұмыс атқарды. Сонда жүк неше метрге
жоғары көтерілді? 3. Тепе-теңдік күйдегі
иіндіктің иіндері сәйкес 15 және 90 см-ге тең. Иіндікке түсетін күш
1,2Н. Үлкен күштің мәнін
табыңдар? 4. Спортшы массасы 200 кг
штанганы 4 с-те 2 м-ге көтерді. Сонда оның қуаты
қандай? Серпілген сауал әдісі
бойынша сабақты бекіту 1.Иіндік дегеніміз
не? 2.Күш иінідеп нені
айтамыз? 3.Күш моменті дегеніміз
не? 4.Массалар центрінің
анықтамасы қалай айтылады? 5.Дененің массалар центрін
қандай тәсілдермен
анқытайды? 6.Эксперименттік тәсілмен
дененің массалар центрі қалай
анықталады? 7.Екі дененің массалар центрін
қандай теориялық формуламен
анықтайды?
Рефлексия:
«Аргумент» Бугінгі сабақта менің
көңіл –күйім болды
..................................,себебі.................................... Сабақта мен
............................................. жұмыс жасадым,
себебі................................................ Сабақтағы мен үшін
........................................,
себебі.......................................................................
Үйге тапсырма §35 тақырыпты
оқу
Үшбұрышты фигураның массалар центрін анықтау –тәжірибені
жасап қорытынды жазу. Оқушылар үй тапсырмасы бойынша
сұрақтарға тез-тез жауап беріп белсене қатысып
отырады Оқушылар жаңа тақырыпты
меңгереді Оқушылар бекіту тапсырмаларын
орындайды Әр бір тапсырмаға жауап
береді, өз тапсырмаларын
бағалайды. Оқушылар кері байланыс
береді Дескриптор Сұрақтарға жауап
береді Есептің шешімін слайдттан
қарап тексереді 2-балл Дескриптор -Қайшы көмегімен кез келген
фигураны қиып алады; -Фигураның кез
келген 3 нүктесін
белгілейді; -Әр нүктеге инені іліп, түсу
нүктесін белгіліп түзу
жүргізеді; -Әр нүктеден жүргізілген
сызықтардың қиылысу нүктесін
белгілейді; -Дененің массалық центрін
анықтайды, қорытынды
жасайды 5
балл | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||





