Қазыбек би атындағы №36 жалпы орта білім беретін мектебі
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Сабақтың тақырыбы: Дененің салмағы, салмақсыздық
|
Бөлімі: |
Динамика негіздері |
|
Педагогтің аты-жөні: |
А.С.Шакирова |
|
Күні: |
6.12.2024жыл |
|
Сыныбы: 9 а |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Дененің салмағы, салмақсыздық |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.2.2.10 үдеумен қозғалған дененің салмағын анықтау; 9.2.2.11 салмақсыздық күйді түсіндіру |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар істей алады: Оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды орындайды. Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Дененің салмағына мысалдар келтіре алады, оқулықтағы тапсырмалармен жұмыс жасайды. Көптеген оқушылар істей алады: Топтық жұмысты брлесе орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Кейбір оқушылар істей алады: Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады. |
|
Бағалау критерийлері |
үдеумен қозғалған дененің салмағын анықтайды салмақсыздық күйді түсіндіреді |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 10 мин.
7-8 мин “Ой қозғау әдісі”
5 мин Сәйкестендіру
|
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау. «Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін.
“Сиқырлы хат” әдісі арқылы білім алушылардың көңіл күйін көтеру, сыныпта жағымды ахуал қалыптастыру.
Үй тапсырмасын сұрау. Әділдік және жауапкершілік дағдыларын шыңдау. Білім алушыларда тапсырмаларды орындауда әділ болуға, өз ісіне жауапкершілік таныта отырып орындауына дағдыландырамын. WORD WALL.net платформасында «Сөйлемді аяқтаңыз»
Физика кабинетінде және демонстрациялық столда тұрған денелер сіздерге қандай ой туғызады? (Жасампаздық және жаңашылдық( өскелең ұрпақты ғылым-білімді тереңірек меңгеруге шақыру)) Білім алушылар ойларын айтып, ашық сөзге шыққаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады Оқушылар сабақтың мақсатын анықтайды. І.Білу. Жаңа тақырыпты білу мақсатында, «Сіз қалай ойлайсыз?»әдісі 1.Дененің салмағының ауырлық күшінен айырмашылығы бар ма? Бар болса қандай? 2.Шелектегі судың массасын 2 есе азайтқанда, оның салмағы өзгере ме? Қалай өзгереді? 3. ? ІІ. Түсіну. Тақырыпты түсіндіру, бейне ролик- 1мин «Сәйкестендіру» дұрыс жауаптарды табады.
|
Білім алушылар алдарында тұрған конвертті ашып оқиды, ішінде жазылған сөздер олардың көңіл күйін көтереді.
Білім алушылар үй тапсырмасын қайталайды.
Сұрақтарға жауап береді,өз ойларын айтады, бүгінгі сабақтың тақырыбын ашады Білім алушылар дененің салмағына мысалдар келтіріп, түрлерін ажыратады.
Сәйкестендіру тапсырмасын орындайды, лентаны сәйкес жауапқа бекітеді |
Мадақтау, қошеметтеу
Дескриптор: Әр бір дұрыс жауапқа 1 б Жалпы балл -7
Қошеметтеу Мадақтау Бармақ әдісі арқылы
Дескриптор Тапсырманы орындайды,3 дұрыс жауапқа 1 балл,2 дұрыс жауапқа-0 Жалпы балл -2
|
жылы сөздер жазылған хат: Сен ғалам сияқты кереметтерге толысың! Тартылыс заңындай барлығын өзіңе тартасың! Күн сәулесіндей жылу таратасың! Молекула сияқты үнемі үздіксіз қозғалыстасың! Сенің көру қабілетің лупадан 1000000 есе кремет! Т.б.
Ұялы телефон, Интербелсенді
тақта
https://youtu.be/_ZqnvoF8o2Y?feature=shared
Интербелсенді тақта
Сәйкестендіру парақшасы, тілшелер |
||
|
Сабақтың ортасы. 10 мин
|
ІІІ.Қолдану. «Кім жылдам?» әдісі Көпірдің қисықтық радиусы 100 м. Автокөліктің массасы 2000 кг, оның осы нүктедегі қозғалыс жылдамдығы 5 м/с, Ойыс көпірдің төменгі нүктесіндегі автокөліктің салмағы?
ІV.Талдау. Сұрақтарға жауап беріңдер:
|
есеп шығарады
Білім алушылар сұрақтарға жауап береді
|
Қошеметтеу,мадақтау
|
Оқулық , дәптер
|
||
|
Сабақтың соңы. 7-мин
Рефлексия 5 мин
Бағалау
Үй тапсырмасы |
V. Жинақтау. Жұппен жұмыс «Серіктес болайық!» Лифт 1,5 м/с үдеумен вертикаль жоғары көтерледі. Лифтідегі жүктің массасы 50 кг. Жүктің лифт еденіне түсіретін қысым күшін анықтаңдар?
Уақыт еншісіне қарай 17 жаттығу есебін шығарады
Padlet.com платформасында кері байланыс
береді
Әр тапсырманың бағалау критериилері бойынша 10 баллдық жүйемен бағалау & 20 оқу 17 жаттығу -3 есебін шығару Қосымша мәлімет- Салмақсыздық. |
Қасындағы білім алушымен серіктес болып,есепті шығарады |
Дескриптор: Есептің берілгенін дұрыс жазады,формуланы дұрыс қолданып есептейді–1 балл
Бағалау парақшалары арқылы өзін өзі бағалайды Жалпы тапсырмалар бойынша 10 балл |
дәптер, оқулық
ЕСКЕРТУ
Ұялы телефон, Интербелсенді тақта
Оқулық |
||
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? |
Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
||||
|
Оқушыларға өткен білімдерін еске түсіру мақсатында жеке жұмыс беремін. Жаңа тақырыптың мазмұнын ашуға «Ой қозғау» әдісі арқылы бағыттаймын. Жан –жақты зерттеуге «Сіз қалай ойлайсыз?»әдісі арқылы, «Сәйкестендіру» тәсілі арқылы ықпал етемін. «Кім жылдам» әдісі арқылы, білім алушылардың тез ойлау қабілеттерін, жылдамдық дағдыларын ашуға мүмкіндік беремін. Қолдану, талдау, жинақтау бөлімдерінде сараланып алынған тапсырмаларды орындауда іздене отырып, жаңа тақырыптан алған білімдері мен түсініктерін қорытындылай алады. |
Білім алушылар бұл сабақта Салмақ, Салмақсыздық туралы біледі және әр түрлі жағдайлардағы асқын салмақ пен, салмақсыздық күйге түсу сәттерін түсінеді, есептер шығаруда білімдерін қолдана алады. |
Физика кабинетіндегі қауіпсіздік ережесі еске салынады, сақталады. |
||||
|
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек? 1: 2: |
||||||
Сәйкестендіру
|
1 |
Дененің тірекке немесе аспаға әсер ететін күші |
Асқын салмақ |
|
2 |
Дененің салмағы нөлге тең болатын күйі |
Бүкіләлемдік тартылыс заңы |
|
3 |
Тіреудің немесе аспаның үдемелі қозғалысы кезінде дененің салмағының артуы |
Дененің салмағы |
|
4 |
Тіреудің (аспаның) денеге түсіретін күші |
Салмақсыздық |
|
5 |
Екі дене бір-біріне өздерінің массаларының көбейтіндісіне тура пропорционал, арақашықтығының квадратына кері пропорционал күшпен тартылады |
Тіреудің реакция күші |
https://youtu.be/_ZqnvoF8o2Y?feature=shared 53 минут Салмақ туралы
Оқушының аты-жөні______________________________________ Сыныбы ______
|
№ |
Тапсырмалар |
Дескриптор |
Балл |
|
1 |
Wordwall net платформасында үй тапсырмасына шолу |
Әр бір дұрыс жауапқа 1 б |
7 |
|
2 |
Сәйкестендіру тапсырмасы |
2 дұрыс жауапқа-0 3 дұрыс жауапқа 1 балл, Толық дұрыс жауапқа -2 балл |
2 |
|
3 |
Жұппен жұмыс «Серіктес болайық!» |
Есептің берілгенін дұрыс жазады,формуланы дұрыс қолданып есептейді–1 балл |
1 |
Жалпы балл_________
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Дененің салмағы, салмақсыздық
Дененің салмағы, салмақсыздық
Қазыбек би атындағы №36 жалпы орта білім беретін мектебі
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Сабақтың тақырыбы: Дененің салмағы, салмақсыздық
|
Бөлімі: |
Динамика негіздері |
|
Педагогтің аты-жөні: |
А.С.Шакирова |
|
Күні: |
6.12.2024жыл |
|
Сыныбы: 9 а |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Дененің салмағы, салмақсыздық |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.2.2.10 үдеумен қозғалған дененің салмағын анықтау; 9.2.2.11 салмақсыздық күйді түсіндіру |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар істей алады: Оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды орындайды. Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Дененің салмағына мысалдар келтіре алады, оқулықтағы тапсырмалармен жұмыс жасайды. Көптеген оқушылар істей алады: Топтық жұмысты брлесе орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Кейбір оқушылар істей алады: Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады. |
|
Бағалау критерийлері |
үдеумен қозғалған дененің салмағын анықтайды салмақсыздық күйді түсіндіреді |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 10 мин.
7-8 мин “Ой қозғау әдісі”
5 мин Сәйкестендіру
|
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау. «Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін.
“Сиқырлы хат” әдісі арқылы білім алушылардың көңіл күйін көтеру, сыныпта жағымды ахуал қалыптастыру.
Үй тапсырмасын сұрау. Әділдік және жауапкершілік дағдыларын шыңдау. Білім алушыларда тапсырмаларды орындауда әділ болуға, өз ісіне жауапкершілік таныта отырып орындауына дағдыландырамын. WORD WALL.net платформасында «Сөйлемді аяқтаңыз»
Физика кабинетінде және демонстрациялық столда тұрған денелер сіздерге қандай ой туғызады? (Жасампаздық және жаңашылдық( өскелең ұрпақты ғылым-білімді тереңірек меңгеруге шақыру)) Білім алушылар ойларын айтып, ашық сөзге шыққаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады Оқушылар сабақтың мақсатын анықтайды. І.Білу. Жаңа тақырыпты білу мақсатында, «Сіз қалай ойлайсыз?»әдісі 1.Дененің салмағының ауырлық күшінен айырмашылығы бар ма? Бар болса қандай? 2.Шелектегі судың массасын 2 есе азайтқанда, оның салмағы өзгере ме? Қалай өзгереді? 3. ? ІІ. Түсіну. Тақырыпты түсіндіру, бейне ролик- 1мин «Сәйкестендіру» дұрыс жауаптарды табады.
|
Білім алушылар алдарында тұрған конвертті ашып оқиды, ішінде жазылған сөздер олардың көңіл күйін көтереді.
Білім алушылар үй тапсырмасын қайталайды.
Сұрақтарға жауап береді,өз ойларын айтады, бүгінгі сабақтың тақырыбын ашады Білім алушылар дененің салмағына мысалдар келтіріп, түрлерін ажыратады.
Сәйкестендіру тапсырмасын орындайды, лентаны сәйкес жауапқа бекітеді |
Мадақтау, қошеметтеу
Дескриптор: Әр бір дұрыс жауапқа 1 б Жалпы балл -7
Қошеметтеу Мадақтау Бармақ әдісі арқылы
Дескриптор Тапсырманы орындайды,3 дұрыс жауапқа 1 балл,2 дұрыс жауапқа-0 Жалпы балл -2
|
жылы сөздер жазылған хат: Сен ғалам сияқты кереметтерге толысың! Тартылыс заңындай барлығын өзіңе тартасың! Күн сәулесіндей жылу таратасың! Молекула сияқты үнемі үздіксіз қозғалыстасың! Сенің көру қабілетің лупадан 1000000 есе кремет! Т.б.
Ұялы телефон, Интербелсенді
тақта
https://youtu.be/_ZqnvoF8o2Y?feature=shared
Интербелсенді тақта
Сәйкестендіру парақшасы, тілшелер |
||
|
Сабақтың ортасы. 10 мин
|
ІІІ.Қолдану. «Кім жылдам?» әдісі Көпірдің қисықтық радиусы 100 м. Автокөліктің массасы 2000 кг, оның осы нүктедегі қозғалыс жылдамдығы 5 м/с, Ойыс көпірдің төменгі нүктесіндегі автокөліктің салмағы?
ІV.Талдау. Сұрақтарға жауап беріңдер:
|
есеп шығарады
Білім алушылар сұрақтарға жауап береді
|
Қошеметтеу,мадақтау
|
Оқулық , дәптер
|
||
|
Сабақтың соңы. 7-мин
Рефлексия 5 мин
Бағалау
Үй тапсырмасы |
V. Жинақтау. Жұппен жұмыс «Серіктес болайық!» Лифт 1,5 м/с үдеумен вертикаль жоғары көтерледі. Лифтідегі жүктің массасы 50 кг. Жүктің лифт еденіне түсіретін қысым күшін анықтаңдар?
Уақыт еншісіне қарай 17 жаттығу есебін шығарады
Padlet.com платформасында кері байланыс
береді
Әр тапсырманың бағалау критериилері бойынша 10 баллдық жүйемен бағалау & 20 оқу 17 жаттығу -3 есебін шығару Қосымша мәлімет- Салмақсыздық. |
Қасындағы білім алушымен серіктес болып,есепті шығарады |
Дескриптор: Есептің берілгенін дұрыс жазады,формуланы дұрыс қолданып есептейді–1 балл
Бағалау парақшалары арқылы өзін өзі бағалайды Жалпы тапсырмалар бойынша 10 балл |
дәптер, оқулық
ЕСКЕРТУ
Ұялы телефон, Интербелсенді тақта
Оқулық |
||
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? |
Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
||||
|
Оқушыларға өткен білімдерін еске түсіру мақсатында жеке жұмыс беремін. Жаңа тақырыптың мазмұнын ашуға «Ой қозғау» әдісі арқылы бағыттаймын. Жан –жақты зерттеуге «Сіз қалай ойлайсыз?»әдісі арқылы, «Сәйкестендіру» тәсілі арқылы ықпал етемін. «Кім жылдам» әдісі арқылы, білім алушылардың тез ойлау қабілеттерін, жылдамдық дағдыларын ашуға мүмкіндік беремін. Қолдану, талдау, жинақтау бөлімдерінде сараланып алынған тапсырмаларды орындауда іздене отырып, жаңа тақырыптан алған білімдері мен түсініктерін қорытындылай алады. |
Білім алушылар бұл сабақта Салмақ, Салмақсыздық туралы біледі және әр түрлі жағдайлардағы асқын салмақ пен, салмақсыздық күйге түсу сәттерін түсінеді, есептер шығаруда білімдерін қолдана алады. |
Физика кабинетіндегі қауіпсіздік ережесі еске салынады, сақталады. |
||||
|
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек? 1: 2: |
||||||
Сәйкестендіру
|
1 |
Дененің тірекке немесе аспаға әсер ететін күші |
Асқын салмақ |
|
2 |
Дененің салмағы нөлге тең болатын күйі |
Бүкіләлемдік тартылыс заңы |
|
3 |
Тіреудің немесе аспаның үдемелі қозғалысы кезінде дененің салмағының артуы |
Дененің салмағы |
|
4 |
Тіреудің (аспаның) денеге түсіретін күші |
Салмақсыздық |
|
5 |
Екі дене бір-біріне өздерінің массаларының көбейтіндісіне тура пропорционал, арақашықтығының квадратына кері пропорционал күшпен тартылады |
Тіреудің реакция күші |
https://youtu.be/_ZqnvoF8o2Y?feature=shared 53 минут Салмақ туралы
Оқушының аты-жөні______________________________________ Сыныбы ______
|
№ |
Тапсырмалар |
Дескриптор |
Балл |
|
1 |
Wordwall net платформасында үй тапсырмасына шолу |
Әр бір дұрыс жауапқа 1 б |
7 |
|
2 |
Сәйкестендіру тапсырмасы |
2 дұрыс жауапқа-0 3 дұрыс жауапқа 1 балл, Толық дұрыс жауапқа -2 балл |
2 |
|
3 |
Жұппен жұмыс «Серіктес болайық!» |
Есептің берілгенін дұрыс жазады,формуланы дұрыс қолданып есептейді–1 балл |
1 |
Жалпы балл_________
шағым қалдыра аласыз




















