Материалдар / Деректер типтері
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Деректер типтері

Материал туралы қысқаша түсінік
Деректер типін талдай алады, олар туралы тұжырымдар жасай алады және практикалық тұрғыда қолдана алады, берілген тапсырманың шешімін ұсына алады.
Авторы:
25 Мамыр 2023
230
3 рет жүктелген
Материал тегін
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Күні: 30.11.2023 ж.


Сыныбы: 7 «Ә»,«Б»


Тақырыбы:

Деректер типтері

Сабақтың мақсаты:

Деректер типін жіктеу

Оқыту нәтижелері және жетістік өлшемдері

Барлық оқушылар

Деректер типін жіктей алады

Оқушылардың басым бөлігі

Бұрын алған білімдерін кез келген жағдайларда дұрыс қолданады

Кейбір оқушылар

Деректер типін талдай алады, олар туралы тұжырымдар жасай алады және практикалық тұрғыда қолдана алады, берілген тапсырманың шешімін ұсына алады.

Қолданылатын әдіс - тәсілдер

Сын тұрғысынан ойлау, топтық жұмыс, «Ой қозғау»

Қолданылатын ресурстар

Bilim Land, оқулық 100-104 беттер

Түйін сөз және сөйлем

Программалау жүйесі – системы программирования – system programming

Программалау тілі – языки программирования – languages programming

Деректер типтері – типы данных - Data types

Жұмыс түрлері

Тапсырмалар, қосымшалар

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ұйымдастыру кезеңі

«Шаттық шеңбері»

Оқушылар бір – біріне тілектерін айтады.

Сурет қиындысы арқылы 2 топқа бөлінеді.

Сынып оқушыларының зейінін сабаққа аудару. Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру.

Сынып оқушылары шаттық шеңберіне тұрады, бір – біріне тілекетрін айтады.

Топқа бөліну.

Үй тапсырмасын тексеру

«Инсерт» әдісі бойынша үй тапсырмасын тексеру.

Программалау тілі ұғымын қалай түсінесіңдер?

Транслятор терминін қалай түсінесіңдер?

Компиляторлар дегеніміз не?

«Программалау тілдері» атты шағын зерттеу жұмысын талдау.


Дұрыс жауап бергендігін қадағалау, тексеру.

Мұғалім берген сұрақтарға жауап беру. Оқушылар өз ойларын айтады.

Қызығушылығын ояту, мәселе қою

«Ой қозғау» бойынша көпір тапсырмасы сұралады. Bilim Land электрондық оқулықтан бейнежазба көрсетіледі.

Оқушы жауаптары тыңдалады. Қосымша сұрақтар қою арқылы толықтырылады.

Көпір тапсырмаларында берілген сұрақтарға әр топ сыни тұрғыдан ойлау арқылы жауап береді.

Жаңа тақырып кезеңі

Оқушыларға келесі мысалдарды түсіндіру ұсынады.

45 12 -96 23 5 8 -9

4.2 23.6 -25.3 -6.5

Арман Айдар Асқат

True False

Содан кейін «Деректер типі» ұғымын енгізу.

Оқушылар өз бетімен деректер типтері туралы ақпаратты оқып, олардың компьютердің жедел жадында сақталуын талқылайды.

Оқушыларға кестеде берілген сандарға сәйкес келетін деректер типін таңдауды және көрсетуді ұсыну қажет.

Жауабы:

5 (int)

X’ – (char)

*’ – (char)

-5 (float)

999 (int)

-999 (float)

5’ – (char)

-5’ – (char)

True – (bool)

False - (bool)

5.0 - (float)

-5.0 - (float)

Бекіту

«Бірге орындаймыз» рубрикасы

  • Сәйкес деректер типін таңдаңдар:

  • 1. Сыныптағы оқушылар саны.

  • 2. Шеңбер ауданы.

  • 3. Аудандағы автокөлік саны.

  • 4. Жеке тұлғаның автокөлік саны.

  • 5. Тегінің бірінші әрпі.

  • 6. Мемлекетте тұратын адамдар саны.

  • 7. Мемлекеттегі халықтың тығыздығы.

  • 8. Екі таңбалы сандардың көбейтіндісі.

  • 9. Үш таңбалы сандардың көбейтіндісі.

  • 10. Фирма қызметкерінің тегі. Қызметкердің айлық төлемақысы.

Рефлексия



«Кеме»



Тақырыпты қаншалықты түсінгендігін кеменің жалауын боятқызады. Мұғалім тексеріп болған соң оқушылардың дұрыс нәтижелерін салыстырып, бағалайды.

Кеменің жалауын бояйды.

Кері байланыс жасайды.

Өз ойларын айтады.

Топтар өзара бағалайды.


Үй тапсырмасы:

§ 4.3 –ті оқу, анықтамаларды жаттау, тапсырмаларды орындау.

Оқушыларға бағдар беру, түсіндіру, үй тапсырмасын қалай орындалу керектігіне шолу жасау.

Үй тапсырмасын күнделіктеріне жазады.

















5 -

X’ –

*’ –

-5

999 -

-999

5’ –

-5’ –

True –

False -

5.0 -

-5.0 -



5 -

X’ –

*’ –

-5

999 -

-999

5’ –

-5’ –

True –

False -

5.0 -

-5.0 -



5 -

X’ –

*’ –

-5

999 -

-999

5’ –

-5’ –

True –

False -

5.0 -

-5.0 -



5 -

X’ –

*’ –

-5

999 -

-999

5’ –

-5’ –

True –

False -

5.0 -

-5.0 -



5 -

X’ –

*’ –

-5

999 -

-999

5’ –

-5’ –

True –

False -

5.0 -

-5.0 -



5 -

X’ –

*’ –

-5

999 -

-999

5’ –

Материалды жүктеу

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!