|
Бөлім: |
3-бөлім – Электронды кесте арқылы есеп шығару |
|||||
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Деректер типтері. Электронды кестеде деректердің түрлерін қолдану. |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.2.2.5 электрондық кестеде деректердің әртүрлі түрлерін қолдану. 7.2.2.6 электрондық кестеде есептеулер үшін формулаларды жасау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
- электрондық кестеде деректердің әртүрлі түрлерін қолдана алады; - электрондық кестеде есептеулер үшін формулаларды жаза алады; |
|||||
|
Әділдік пен жауапкершілік құндылығы |
Дәйек сөз - Әділдік пен жауапкершілік бір тұтас ұғым; - қоғамның барлық мүшелеріне тең құқық пен мүмкіндіктерді қамтамасыз ету; - өз іс-әрекеті үшін жауапкершілікті түсіну; - құқықтық білімді өмірде қолдана білу; |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы
7 мин
|
І. Ұйымдастыру кезеңі
Психологиялық ақуал
қалыптастыру. Оқушылар шеңберде тұрады
мұғалім қолындағы жүрекшелерді
Үй тапсырмасын сұрау WordWoll да тапсырманы кезекпен келіп орындайды. https://wordwall.net/resource/82031352/электронды-кестелер-элементтерін-пішімдеу |
Оқушылар жүрекшелерді алып кодты сканерлеп шыққан сан бойынша 1 ші, 2-ші топқа бөлінеді. 1-ші топ 2-ші топ 3-ші топ Оқушылар тақтадағы тест сұрақтарын кезек кезекпен орындайды. . Бір дұрыс жауап бір балл |
Ауызша қолдау: «Жарайсыңдар, Жақсы»
|
Информатика. https://wordwall.net/resource/82031352/электронды-кестелер-элементтерін-пішімдеу |
||
|
Сабақтың ортасы 10 мин |
ІІІ. Жаңа сабақты жұмысты түсіндіру. Топтық жұмыс. «Айналмалы бекеттер әдісі» арқылы 3- топқа жаңа сабақтан бөлімдерді бөліп беремін. Excel-дегі Автотолтыру қызметі – кестені сандармен толтыруға,
формулаларды автоматты қолдану мен есеп жүргізуге өте ыңғайлы
функция. Деректер типі- программа көмегімен кестедегі деректер мазмұнын қабылдап, сәйкестендіріп, сипаттамасына қарай өңдеу бағыты. Деректер типі келесідей; -Мәтіндік, -Формула, -Сандық, Сандық деректер типі өзі 3 ке бөлінеді Сандық, Ақшалай, Мерзімдік болып. |
Әр топ өз бекеттерінде отырып берілген ақпаратты топта талқылап қағаз бетіне негізгі ақпараттарды жазып ортаға шығып түсіндіреді. Әр бекеттеді топтар кезек кезекпен өз жұмыстарын ортаға шығып қорғайды. 1-ші топ Мәтіндік деректер типі 2-ші топ Сандық деректер типі 3-ші топ Формула түріндегі деректер типі. |
Ауызша қолдау көрсету.
Жарайсыңдар Өте жақсы |
|
||
|
7 мин 10 мин 6 мин |
Жұптық жұмыс. Оқушылар компьютерде отырып learningapps та жұптық жұмысты орындайды https://learningapps.org/32835530
|
Дескриптор: - learningapps та аша алады - Деректер типтерін ажырата алады -сандық деректер типін біледі; -мәтіндік деректер типін біледі; -Формулалар типін біледі; |
ҚБ: стикер /5 балл/
|
Компьютер, ноутбук Информатика. Оқулық. Алматыкітап |
||
|
Жеке жұмыс. Компьютерде жеке жұмыс.Берілген кестені толтырып доллар бөлімінде ақша деректер типін орнатып Теңгеге шаққандағы ақшасын есептеп формула бойынша шығарады.
Сабақты бекіту: https://quizizz.com/join/quiz/6741d81360de4f1ec7b30587/start?studentShare=true
|
Дескриптор: -Excell терезесін ашып кестені толтырады -деректер типін орналастырады; -доллардың теғгеге шаққандағы бағасын анықтайды; -доллар бағанын теңгеге көбейтіп ақшаны тенгеге айналдырады -есепті формуламен шығарады.
|
ҚБ: стикер /5 балл/
|
Қосымша Кітап Арайы тапсырма жазылған таратпа қағаз
|
|||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Рефлексия сөйлем соңын аяқта. Мобилді технологияны қолданып. Оқушылар топта кубикті лақтырып QR –ды сканерлеп шыққан сөзді оқып сөйлемді аяқтайды:
|
Оқушылар сабаққа кері байланыс жасайды. |
Жиналған баллдар саналады. оқушылар жинаған балдарын қолындағы білім клас бағалау парақшасында көрсетеді. |
Стикерлер
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Деректер типтері. Электронды кестеде деректердің түрлерін қолдану.
Деректер типтері. Электронды кестеде деректердің түрлерін қолдану.
|
Бөлім: |
3-бөлім – Электронды кесте арқылы есеп шығару |
|||||
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Деректер типтері. Электронды кестеде деректердің түрлерін қолдану. |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.2.2.5 электрондық кестеде деректердің әртүрлі түрлерін қолдану. 7.2.2.6 электрондық кестеде есептеулер үшін формулаларды жасау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
- электрондық кестеде деректердің әртүрлі түрлерін қолдана алады; - электрондық кестеде есептеулер үшін формулаларды жаза алады; |
|||||
|
Әділдік пен жауапкершілік құндылығы |
Дәйек сөз - Әділдік пен жауапкершілік бір тұтас ұғым; - қоғамның барлық мүшелеріне тең құқық пен мүмкіндіктерді қамтамасыз ету; - өз іс-әрекеті үшін жауапкершілікті түсіну; - құқықтық білімді өмірде қолдана білу; |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы
7 мин
|
І. Ұйымдастыру кезеңі
Психологиялық ақуал
қалыптастыру. Оқушылар шеңберде тұрады
мұғалім қолындағы жүрекшелерді
Үй тапсырмасын сұрау WordWoll да тапсырманы кезекпен келіп орындайды. https://wordwall.net/resource/82031352/электронды-кестелер-элементтерін-пішімдеу |
Оқушылар жүрекшелерді алып кодты сканерлеп шыққан сан бойынша 1 ші, 2-ші топқа бөлінеді. 1-ші топ 2-ші топ 3-ші топ Оқушылар тақтадағы тест сұрақтарын кезек кезекпен орындайды. . Бір дұрыс жауап бір балл |
Ауызша қолдау: «Жарайсыңдар, Жақсы»
|
Информатика. https://wordwall.net/resource/82031352/электронды-кестелер-элементтерін-пішімдеу |
||
|
Сабақтың ортасы 10 мин |
ІІІ. Жаңа сабақты жұмысты түсіндіру. Топтық жұмыс. «Айналмалы бекеттер әдісі» арқылы 3- топқа жаңа сабақтан бөлімдерді бөліп беремін. Excel-дегі Автотолтыру қызметі – кестені сандармен толтыруға,
формулаларды автоматты қолдану мен есеп жүргізуге өте ыңғайлы
функция. Деректер типі- программа көмегімен кестедегі деректер мазмұнын қабылдап, сәйкестендіріп, сипаттамасына қарай өңдеу бағыты. Деректер типі келесідей; -Мәтіндік, -Формула, -Сандық, Сандық деректер типі өзі 3 ке бөлінеді Сандық, Ақшалай, Мерзімдік болып. |
Әр топ өз бекеттерінде отырып берілген ақпаратты топта талқылап қағаз бетіне негізгі ақпараттарды жазып ортаға шығып түсіндіреді. Әр бекеттеді топтар кезек кезекпен өз жұмыстарын ортаға шығып қорғайды. 1-ші топ Мәтіндік деректер типі 2-ші топ Сандық деректер типі 3-ші топ Формула түріндегі деректер типі. |
Ауызша қолдау көрсету.
Жарайсыңдар Өте жақсы |
|
||
|
7 мин 10 мин 6 мин |
Жұптық жұмыс. Оқушылар компьютерде отырып learningapps та жұптық жұмысты орындайды https://learningapps.org/32835530
|
Дескриптор: - learningapps та аша алады - Деректер типтерін ажырата алады -сандық деректер типін біледі; -мәтіндік деректер типін біледі; -Формулалар типін біледі; |
ҚБ: стикер /5 балл/
|
Компьютер, ноутбук Информатика. Оқулық. Алматыкітап |
||
|
Жеке жұмыс. Компьютерде жеке жұмыс.Берілген кестені толтырып доллар бөлімінде ақша деректер типін орнатып Теңгеге шаққандағы ақшасын есептеп формула бойынша шығарады.
Сабақты бекіту: https://quizizz.com/join/quiz/6741d81360de4f1ec7b30587/start?studentShare=true
|
Дескриптор: -Excell терезесін ашып кестені толтырады -деректер типін орналастырады; -доллардың теғгеге шаққандағы бағасын анықтайды; -доллар бағанын теңгеге көбейтіп ақшаны тенгеге айналдырады -есепті формуламен шығарады.
|
ҚБ: стикер /5 балл/
|
Қосымша Кітап Арайы тапсырма жазылған таратпа қағаз
|
|||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Рефлексия сөйлем соңын аяқта. Мобилді технологияны қолданып. Оқушылар топта кубикті лақтырып QR –ды сканерлеп шыққан сөзді оқып сөйлемді аяқтайды:
|
Оқушылар сабаққа кері байланыс жасайды. |
Жиналған баллдар саналады. оқушылар жинаған балдарын қолындағы білім клас бағалау парақшасында көрсетеді. |
Стикерлер
|
||
шағым қалдыра аласыз

















