Сабақ жоспары:
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Диаграмма Мектеп: Сынып: 5 Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Статистикалық деректерді көрсету тəсілдері |
||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
5.4.4.3 кестелер немесе диаграммалар түрінде берілген статистикалық ақпаратты алу; |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: Статистикалық сипаттамалар түрлерін анықтай, ажырата алады. Есептерді шығара алады. Оқушылардың басым бөлігі: Статистикалық сипаттамалар түрлерін анықтай отырып, бірнеше санның арифметикалық ортасын, модасын, өзгерім ауқымын және медианасын табуды үйренеді. Кейбір оқушылар: Есептер шығару арқылы логикалық оймен іске асыра біледі. Өз бетінше статистикалық деректер жинақтай алады. |
||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Арифметикалық амалдарды орындай алады; Бірнеше санның арифметикалық ортасын, модасын, өзгерім ауқымын және медианасын таба алады; Есептер шығару арқылы логикалық оймен іске асыра біледі. |
||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
- бірнеше санның арифметикалық ортасын, модасын, өзгерім ауқымын және медианасын табудағы амал-тәсілдерді меңгереді, олардың есеп шығарудағы қолданылуын түсіндіреді; |
||||||||||||||||||||
|
Пәнге қатысты лексика мен терминология:
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: Бірнеше санның арифметикалық ортасы деп сол сандардың қосындысын қосылғыштар санына бөлгенде шығатын бөліндіні айтады. Өзгеріс ауқымы дегеніміз – берілген сандар қатарындағы ең үлкен сан мен ең кіші санның айырмасы. Берілген сандар қатарындағы жиілігі ең көп сан сол сандардың модасы болады |
|||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар-ға баулу |
Индустрия заңдары мен инновацияларға мен экономикалық өсуге негізделген: Еңбек және шығармашылық, өмір бойы білім алуға баулу. |
||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Жаратылыс тану және информатика |
||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Ауыл шаруашылығы кітабынан, басқа пән оқулықтарынан(жаратылыс тану) статистикалық мәліметтерге мысалдар алу қажет болады |
||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
-ондық және жай бөлшектерге амалдар қолдана біледі; -сандарды дөңгелектеп жуық мәнін табуды біледі; -мәліметтерді дөңгелек диаграммада кескіндей алады. |
||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспар-ланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 0 – 5
|
1.Ұйымдастыру: а) Оқушылармен амандасу ә) Сыныпты топқа бөлу: Тақтаға бірнеше формула , цифрлар және термин сөздер жазып(ол слайдта болуы керек), оқушылар, тақтаға қараңдаршы деп оқушылардың назарын аудартып, 4-5 секундтан соң өшіріп тастаймын да, қане балалар , тақтадан не көрдіңдер соны қағазға жазыңдар (1 мин) деп айтамын. Олар жазғандарын оқиды(ескерту: оқылып жатқанда басқа әрекет істеуге болмайды). Сонда формуланы көп есте сақтағандар «зеректер», терминдер – «алғырлар», цифрлар – «талаптылар» тобын құрайды. Топ жетекшілері сайланады. б) Жағымды психологиялық ахуал тудыру: «Жылулық шеңбері» арқылы сабақты бастаймыз. Оқушылар бір –бірімен қол ұстасып, өз тілектерін айтып, жылулықты бір – біріне алақандары арқылы береді де, аудиторияға қарай «суф» дейді.. |
А4 форматтағы қағаз, слайд шоу,маркерлер, т,б, құрал-жабдықтар. |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 6 –10 11 –16 17 –22 23 – 28 29 – 39
|
2. «Ойымды жалғастыр» қайталау сұрақтары: «Ыстық орындық» әдісімен: Көп нүктенің орнына тиісті сөздерді ата: •Ондық бөлшек дегеніміз …; • Үлес дегеніміз … •санды қандайда бір разрялқа дейін дөңгелек-тегенде одан кейінгі барлық цифрлар ...: • Егер осы разрядтан кейінгі бірінші цифр 0,1,2,3,4 болса, онда қалған цифрлар …. • 9,3≈ ... 12,4≈ ... • Егер осы разрядтан кейінгі бірінші цифр 5,6,7,8,9 болса, онда оның алдында тұрған цифрға ….. • 5,6≈ ... 9,8≈... • Бүтінге дейін дөңгелектеу: 16,1 ≈ ...; 16,2 ≈ ...; 16,5 ≈ .... •Ондық үлеске дейін дөңгелектеу: 8,33 ≈ ... ; 8,37 ≈... • Жүздіктерге дейін дөңгелектеу: 26375 ≈ ... •Мыңдықтарға дейін дөңгелектеу: 26375 ≈ .... • Ондық үлеске дейін дөңгелектеу: 16,971 ≈... •Жүздік үлеске дейін дөңгелектеу: 0,896 ≈ ... • Мыңдық үлеске дейін дөңгелектеу: 1,4204 ≈... •дөңгелек диаграммадағы толық бұрыш..... 3. І. Сабақтың табыс критериін анықтау: 1. Статистикалық сипаттамалар түрлерін анықтаймын; 2. Бірнеше санның арифметикалық ортасын, модасын, өзгерім ауқымын және медианасын табуды үйренемін. 3. Өмірде қолдана аламын. ІІ. Әр топқа тапсырмалар беру(«Жигсо» әдісі): 1 топ: «Арифмеикалық орта» 2 топ: «өзгеріс ауқымы», «мода» 3 топ: «медиана» ІІІ. Талдау: жұпта, топта ІV. Мұғалім басшылығымен (толықтыруымен) қорытындылау. V. Есептер шығару: 1 топ: №1275 сандардың арифметикалық ортасын табыңдар:( 1 – 9).
2 топ: №1279 Моданы анықта(1 – 6)
3 топ: №1278 Өзгеріс ауқымын табу.
VІ. Тақтамен жұмыс: №1277 Сандардың арифметикалық ортасын табыңдар.
|
Интербелсенді тақта Слайдтар
5-сынып оқулығы, Алдамұратова Т.А.
|
|||||||||||||||||||
|
Аяқталуы 40–43 |
4. Кері байланыс. Бір ауыз сөз. Сабақтың мақсатына жеттік пе? Неліктен олай ойлайсыздар? Сабақта ең маңызды не болды?
Тақтада көрсетілген сәйкес бағанға стикер жабыстырады (аттарын жазып, өздерінің сабақты қалай түсінгенін немесе көңіл-күй деңгейін білдіреді).
Алға қарай жылжуға әзірмін
Кейбірін түсіндім, бірақ бәрін емес
Түсінбедім, қайта қарап шығуым керек
|
Интербелсенді тақтадағы смайликтер сызбасы |
|||||||||||||||||||
|
Келесі сабаққа тапсырма |
№1276 (Көп нүктенің орнына статистикалық сипаттаманың атын жазу) |
|
|||||||||||||||||||
|
44-45 Саралау: Оқушыларға жетекші тапсырмалар беремін: Ресурстарды ауыл шаруашылығы кітабынан және басқа оқулықтардан, әртүрлі дидактикалық материалдардан жинақтайды; Оқу материалының көлемі бойын-ша тапсырмаларды сараптаймын: Барлық оқушылар оқушылар ста-тистикалық мәліметтер жайлы біледі, бірақ есептегенде қателесе-ді, сол себепті ол оқушыларға әрбір қадамды түсінуге көмектесемін; Оқушылардың көбі арифметика-лық ортаны таба біледі, модасын медианасын, өзгеріс ауқымын анықтай алады, бірақ кейде қателе-седі, сондықтан ол оқушыларға бағыт-бағдар беремін; Кейбір оқушылар есептің шешімін тез табады; Мұндай оқушыларға қиындығы жоғары есептерден тапсырма беремін; |
Бағалау: Сабақ барысында қалып-тастырушы бағалауды жү-зеге асырамын. Ол үшін берілген әрбір тапсырмаға бағалау критериі мен дескрипторлар құрасты-рып, жинаған балдарын санаймын, оқушыларға смайликтер беріп отыра-мын. Топ басшыларының ойымен де санасамын 1-4 – Ізденуің керек.. 5-7 – Толықтыр.. 8-10 –Жарайсың !
|
Денсаулық және қауіпсіздік тех-никасын сақтау: Сабақ барысында оқушылар қауіп-сіздік техникасы ережелері мен тазалық-гигиена-лық талаптарды сақтайды; Жұмыс барысында олар жазатын (қа-ламсап) құралдар-ды пайдаланады; Жұмысты тек мұғалімнің рұқса-тымен бастайды; Оқу-құралдарын тек қажетті жағ-дайда ғана пайдаланады. |
|||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия: Сабақ мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шараларытиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
Жалпы бағалау: Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеремін)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеремін )? 1: 2: Сабақ барысында сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
|||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Диаграмма 5 сынып
Диаграмма 5 сынып
Сабақ жоспары:
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Диаграмма Мектеп: Сынып: 5 Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Статистикалық деректерді көрсету тəсілдері |
||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
5.4.4.3 кестелер немесе диаграммалар түрінде берілген статистикалық ақпаратты алу; |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: Статистикалық сипаттамалар түрлерін анықтай, ажырата алады. Есептерді шығара алады. Оқушылардың басым бөлігі: Статистикалық сипаттамалар түрлерін анықтай отырып, бірнеше санның арифметикалық ортасын, модасын, өзгерім ауқымын және медианасын табуды үйренеді. Кейбір оқушылар: Есептер шығару арқылы логикалық оймен іске асыра біледі. Өз бетінше статистикалық деректер жинақтай алады. |
||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Арифметикалық амалдарды орындай алады; Бірнеше санның арифметикалық ортасын, модасын, өзгерім ауқымын және медианасын таба алады; Есептер шығару арқылы логикалық оймен іске асыра біледі. |
||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
- бірнеше санның арифметикалық ортасын, модасын, өзгерім ауқымын және медианасын табудағы амал-тәсілдерді меңгереді, олардың есеп шығарудағы қолданылуын түсіндіреді; |
||||||||||||||||||||
|
Пәнге қатысты лексика мен терминология:
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: Бірнеше санның арифметикалық ортасы деп сол сандардың қосындысын қосылғыштар санына бөлгенде шығатын бөліндіні айтады. Өзгеріс ауқымы дегеніміз – берілген сандар қатарындағы ең үлкен сан мен ең кіші санның айырмасы. Берілген сандар қатарындағы жиілігі ең көп сан сол сандардың модасы болады |
|||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар-ға баулу |
Индустрия заңдары мен инновацияларға мен экономикалық өсуге негізделген: Еңбек және шығармашылық, өмір бойы білім алуға баулу. |
||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Жаратылыс тану және информатика |
||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Ауыл шаруашылығы кітабынан, басқа пән оқулықтарынан(жаратылыс тану) статистикалық мәліметтерге мысалдар алу қажет болады |
||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
-ондық және жай бөлшектерге амалдар қолдана біледі; -сандарды дөңгелектеп жуық мәнін табуды біледі; -мәліметтерді дөңгелек диаграммада кескіндей алады. |
||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспар-ланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 0 – 5
|
1.Ұйымдастыру: а) Оқушылармен амандасу ә) Сыныпты топқа бөлу: Тақтаға бірнеше формула , цифрлар және термин сөздер жазып(ол слайдта болуы керек), оқушылар, тақтаға қараңдаршы деп оқушылардың назарын аудартып, 4-5 секундтан соң өшіріп тастаймын да, қане балалар , тақтадан не көрдіңдер соны қағазға жазыңдар (1 мин) деп айтамын. Олар жазғандарын оқиды(ескерту: оқылып жатқанда басқа әрекет істеуге болмайды). Сонда формуланы көп есте сақтағандар «зеректер», терминдер – «алғырлар», цифрлар – «талаптылар» тобын құрайды. Топ жетекшілері сайланады. б) Жағымды психологиялық ахуал тудыру: «Жылулық шеңбері» арқылы сабақты бастаймыз. Оқушылар бір –бірімен қол ұстасып, өз тілектерін айтып, жылулықты бір – біріне алақандары арқылы береді де, аудиторияға қарай «суф» дейді.. |
А4 форматтағы қағаз, слайд шоу,маркерлер, т,б, құрал-жабдықтар. |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 6 –10 11 –16 17 –22 23 – 28 29 – 39
|
2. «Ойымды жалғастыр» қайталау сұрақтары: «Ыстық орындық» әдісімен: Көп нүктенің орнына тиісті сөздерді ата: •Ондық бөлшек дегеніміз …; • Үлес дегеніміз … •санды қандайда бір разрялқа дейін дөңгелек-тегенде одан кейінгі барлық цифрлар ...: • Егер осы разрядтан кейінгі бірінші цифр 0,1,2,3,4 болса, онда қалған цифрлар …. • 9,3≈ ... 12,4≈ ... • Егер осы разрядтан кейінгі бірінші цифр 5,6,7,8,9 болса, онда оның алдында тұрған цифрға ….. • 5,6≈ ... 9,8≈... • Бүтінге дейін дөңгелектеу: 16,1 ≈ ...; 16,2 ≈ ...; 16,5 ≈ .... •Ондық үлеске дейін дөңгелектеу: 8,33 ≈ ... ; 8,37 ≈... • Жүздіктерге дейін дөңгелектеу: 26375 ≈ ... •Мыңдықтарға дейін дөңгелектеу: 26375 ≈ .... • Ондық үлеске дейін дөңгелектеу: 16,971 ≈... •Жүздік үлеске дейін дөңгелектеу: 0,896 ≈ ... • Мыңдық үлеске дейін дөңгелектеу: 1,4204 ≈... •дөңгелек диаграммадағы толық бұрыш..... 3. І. Сабақтың табыс критериін анықтау: 1. Статистикалық сипаттамалар түрлерін анықтаймын; 2. Бірнеше санның арифметикалық ортасын, модасын, өзгерім ауқымын және медианасын табуды үйренемін. 3. Өмірде қолдана аламын. ІІ. Әр топқа тапсырмалар беру(«Жигсо» әдісі): 1 топ: «Арифмеикалық орта» 2 топ: «өзгеріс ауқымы», «мода» 3 топ: «медиана» ІІІ. Талдау: жұпта, топта ІV. Мұғалім басшылығымен (толықтыруымен) қорытындылау. V. Есептер шығару: 1 топ: №1275 сандардың арифметикалық ортасын табыңдар:( 1 – 9).
2 топ: №1279 Моданы анықта(1 – 6)
3 топ: №1278 Өзгеріс ауқымын табу.
VІ. Тақтамен жұмыс: №1277 Сандардың арифметикалық ортасын табыңдар.
|
Интербелсенді тақта Слайдтар
5-сынып оқулығы, Алдамұратова Т.А.
|
|||||||||||||||||||
|
Аяқталуы 40–43 |
4. Кері байланыс. Бір ауыз сөз. Сабақтың мақсатына жеттік пе? Неліктен олай ойлайсыздар? Сабақта ең маңызды не болды?
Тақтада көрсетілген сәйкес бағанға стикер жабыстырады (аттарын жазып, өздерінің сабақты қалай түсінгенін немесе көңіл-күй деңгейін білдіреді).
Алға қарай жылжуға әзірмін
Кейбірін түсіндім, бірақ бәрін емес
Түсінбедім, қайта қарап шығуым керек
|
Интербелсенді тақтадағы смайликтер сызбасы |
|||||||||||||||||||
|
Келесі сабаққа тапсырма |
№1276 (Көп нүктенің орнына статистикалық сипаттаманың атын жазу) |
|
|||||||||||||||||||
|
44-45 Саралау: Оқушыларға жетекші тапсырмалар беремін: Ресурстарды ауыл шаруашылығы кітабынан және басқа оқулықтардан, әртүрлі дидактикалық материалдардан жинақтайды; Оқу материалының көлемі бойын-ша тапсырмаларды сараптаймын: Барлық оқушылар оқушылар ста-тистикалық мәліметтер жайлы біледі, бірақ есептегенде қателесе-ді, сол себепті ол оқушыларға әрбір қадамды түсінуге көмектесемін; Оқушылардың көбі арифметика-лық ортаны таба біледі, модасын медианасын, өзгеріс ауқымын анықтай алады, бірақ кейде қателе-седі, сондықтан ол оқушыларға бағыт-бағдар беремін; Кейбір оқушылар есептің шешімін тез табады; Мұндай оқушыларға қиындығы жоғары есептерден тапсырма беремін; |
Бағалау: Сабақ барысында қалып-тастырушы бағалауды жү-зеге асырамын. Ол үшін берілген әрбір тапсырмаға бағалау критериі мен дескрипторлар құрасты-рып, жинаған балдарын санаймын, оқушыларға смайликтер беріп отыра-мын. Топ басшыларының ойымен де санасамын 1-4 – Ізденуің керек.. 5-7 – Толықтыр.. 8-10 –Жарайсың !
|
Денсаулық және қауіпсіздік тех-никасын сақтау: Сабақ барысында оқушылар қауіп-сіздік техникасы ережелері мен тазалық-гигиена-лық талаптарды сақтайды; Жұмыс барысында олар жазатын (қа-ламсап) құралдар-ды пайдаланады; Жұмысты тек мұғалімнің рұқса-тымен бастайды; Оқу-құралдарын тек қажетті жағ-дайда ғана пайдаланады. |
|||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия: Сабақ мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шараларытиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
Жалпы бағалау: Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеремін)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеремін )? 1: 2: Сабақ барысында сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
|||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз
















