|
Бөлім: |
Менің туған өлкем |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні |
Сейтгаппарова М |
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 2 |
Қатысушылар саны:23 |
Қатыспағандар саны:0 |
|
Сабақтың тақырыбы |
Дихан Әбілев. Туған тілім. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
2.1.5.1 - өз ойы мен сезімін тірек сөздерді пайдалана отырып жеткізу |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: тірек сөздерді пайдалана отырып өз ойы мен сезімін жеткізе алады. Көптеген оқушылар: тіл туралы тіркестерді толықтырып, өз пікірін білдіре алады. Кейбір оқушылар: тіл туралы мақал-мәтелдер айта алады. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 мин |
Психологиялық дайындық. Арайлап таң атты, Алтын сәуле таратты Жарқырайды күніміз Жарқырайды даламыз Қайырлы күн,достарым, Қайырлы күн,қонақтар! Оқушыларды 3 топқа бөлу. 1.Құдіретті тілім. 2.Қасиетті тілім. 3.Қазақ тілім. Ашық сұрақтар. -Біз қандай мемлекетте тұрамыз? -Біздің мемлекеттік тіліміз қандай тіл? -Басқа қандай тілдерді білеміз? Үй тапсырмасы. «Туған жердің тұрғындары» «Туған жеріңді танып біл!» әдісі арқылы үй жұмысын сұрау. 1.Сенің туған жерің қалай аталады? 2.Туған жеріңе деген сезіміңді ерекше сөздермен жеткізіп көр. 3.Сенің туған жеріңде қандай адамдар тұрады? 4.Туған жердің тұрғындары әңгімесінің авторы кім? 5.Әбдіжәміл Нұрпейісов қай жерде туылған? 6.Әбдіжәміл Нұрпейісов кім? 7.Әбдіжәміл Нұрпейісовтың қандай шығармаларын білесіңдер? Оқу материалын жариялау: «Миға шабуыл» әдісі. -«Мен оның қасиетті тілін сүйем...» деп жырлаған ақынды ата. Ақынның қасиетті тіл деп отырғаны қай тіл? -Қазақ тілі туралы не білесің? -Ендеше бүгін не туралы әңгімелейміз? Олай болса, біздің өтетін жаңа сабағымыз Қазақ тілім – анам тілі- өз тілім. |
Өлең оқиды. Сұраққа жауап береді, тақырыпты ашады. |
«Бас бармақ» әдісі |
Оқулық, Суреттер,топқа бөлуге арналған кеспе қағазлар,жеке және топтық тапсырмалар,кері бавйланыс. |
|
Сабақтың ортасы 18 мин 2 мин 10 мин |
(Ұ) 1- тапсырмада «Еркін әңгіме» әдісі арқылы жүзеге асады. «Туған тілім» өлеңін мәнерлеп, түсініп оқы. Сызбаға сүйеніп автор туралы әңгімеле. Ақынның туған тіл дегені қай тіл? Өлеңдегі туған тіл сөзінің орнына қазақ тіл деп қойып өлеңді мәнерлеп оқы. Дескриптор: -Өлеңді оқиды. - Сызбаға сүйеніп автор туралы әңгімелейді. - Өлеңдегі туған тіл сөзінің орнына қазақ тіл деп қойып өлеңді мәнерлеп оқиды.
Айтылым,тыңдалым. Д.Әбілев туралы видео көрсету. Д.Әбілевтің «Туған тілім»өлеңімен танысамыз. Д.Әбілевтің өміріне тоқталу.(1907-2003) Әдебиетіміздің ақсақалы Д.Әбілев 1907 жылы 26 желтоқсанда Павлодар облысы,Баянауыл ауданында дүниеге келген.1926 жылы «Қызыл әскер» атты алғашқы өлеңі,1928 жылы «Сырлы шкафтың сыры» атты бірінші әңгімесі жарық көрген.71 жыл бойы қазақ әдебиетінің өркенін өсіріп,мерейін биіктету жолында қаламымен қызмет етті,көптеген кітаптар дүниеге келді.Оның артта қалған мол мұрасы ұрпақтың рухани қазынасына айнала берері сөзсіз.
(Ұ) 2- тапсырмада дәптермен жұмыс жүреді. А) Қазақ тілі туралы сөз тіркестер қатарын толықтырып жаз.
Дескриптор. Өлеңнің соңғы екі шумағын көшіріп жазады. -Қазақ тілі туралы сөз тіркестер қатарын толықтырып жазады. Сергіту сәті . «Жас ұландар» әні (Ұ) 3- тапсырмада .Топтық жұмыс: 1.топ Құдіретті тілім.Туған жер туралы сурет салу. 2.топ.Қасиетті тілім.Туған жер,Отан,тіл туралы мақал-мәтел жазу. 3.топ.Қазақ тілім. Отан туралы өлең оқу. Дескриптор. -Білім алушылар Отан туралы,туған жер,туған тіл туралы мақал-мәтелдер айта алады,сурет салады,өлең оқиды.
|
-Өлеңді оқиды. - Сызбаға сүйеніп автор туралы әңгімелейді. - Өлеңдегі туған тіл сөзінің орнына қазақ тіл деп қойып өлеңді мәнерлеп оқиды.
Жаттығу жасайды.
Қазақ тілі туралы сөз тіркестер қатарын толықтырып жазады. |
ҚБ: 1-10 балдық жүйе. ҚБ: 1-10 балдық жүйе. |
Оқулық Оқулық |
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс: «Еркін микрофон» әдісі.
Оқушылар өз білімдерін бағалайды. Оқу тапсырмасы: Өлеңді жаттау. |
Рефлексия жасайды. |
|
|
ДОІЖО: Түгел.Ә
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Дихан Әбілов.Туған тілім.
Дихан Әбілов.Туған тілім.
|
Бөлім: |
Менің туған өлкем |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні |
Сейтгаппарова М |
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 2 |
Қатысушылар саны:23 |
Қатыспағандар саны:0 |
|
Сабақтың тақырыбы |
Дихан Әбілев. Туған тілім. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
2.1.5.1 - өз ойы мен сезімін тірек сөздерді пайдалана отырып жеткізу |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: тірек сөздерді пайдалана отырып өз ойы мен сезімін жеткізе алады. Көптеген оқушылар: тіл туралы тіркестерді толықтырып, өз пікірін білдіре алады. Кейбір оқушылар: тіл туралы мақал-мәтелдер айта алады. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 мин |
Психологиялық дайындық. Арайлап таң атты, Алтын сәуле таратты Жарқырайды күніміз Жарқырайды даламыз Қайырлы күн,достарым, Қайырлы күн,қонақтар! Оқушыларды 3 топқа бөлу. 1.Құдіретті тілім. 2.Қасиетті тілім. 3.Қазақ тілім. Ашық сұрақтар. -Біз қандай мемлекетте тұрамыз? -Біздің мемлекеттік тіліміз қандай тіл? -Басқа қандай тілдерді білеміз? Үй тапсырмасы. «Туған жердің тұрғындары» «Туған жеріңді танып біл!» әдісі арқылы үй жұмысын сұрау. 1.Сенің туған жерің қалай аталады? 2.Туған жеріңе деген сезіміңді ерекше сөздермен жеткізіп көр. 3.Сенің туған жеріңде қандай адамдар тұрады? 4.Туған жердің тұрғындары әңгімесінің авторы кім? 5.Әбдіжәміл Нұрпейісов қай жерде туылған? 6.Әбдіжәміл Нұрпейісов кім? 7.Әбдіжәміл Нұрпейісовтың қандай шығармаларын білесіңдер? Оқу материалын жариялау: «Миға шабуыл» әдісі. -«Мен оның қасиетті тілін сүйем...» деп жырлаған ақынды ата. Ақынның қасиетті тіл деп отырғаны қай тіл? -Қазақ тілі туралы не білесің? -Ендеше бүгін не туралы әңгімелейміз? Олай болса, біздің өтетін жаңа сабағымыз Қазақ тілім – анам тілі- өз тілім. |
Өлең оқиды. Сұраққа жауап береді, тақырыпты ашады. |
«Бас бармақ» әдісі |
Оқулық, Суреттер,топқа бөлуге арналған кеспе қағазлар,жеке және топтық тапсырмалар,кері бавйланыс. |
|
Сабақтың ортасы 18 мин 2 мин 10 мин |
(Ұ) 1- тапсырмада «Еркін әңгіме» әдісі арқылы жүзеге асады. «Туған тілім» өлеңін мәнерлеп, түсініп оқы. Сызбаға сүйеніп автор туралы әңгімеле. Ақынның туған тіл дегені қай тіл? Өлеңдегі туған тіл сөзінің орнына қазақ тіл деп қойып өлеңді мәнерлеп оқы. Дескриптор: -Өлеңді оқиды. - Сызбаға сүйеніп автор туралы әңгімелейді. - Өлеңдегі туған тіл сөзінің орнына қазақ тіл деп қойып өлеңді мәнерлеп оқиды.
Айтылым,тыңдалым. Д.Әбілев туралы видео көрсету. Д.Әбілевтің «Туған тілім»өлеңімен танысамыз. Д.Әбілевтің өміріне тоқталу.(1907-2003) Әдебиетіміздің ақсақалы Д.Әбілев 1907 жылы 26 желтоқсанда Павлодар облысы,Баянауыл ауданында дүниеге келген.1926 жылы «Қызыл әскер» атты алғашқы өлеңі,1928 жылы «Сырлы шкафтың сыры» атты бірінші әңгімесі жарық көрген.71 жыл бойы қазақ әдебиетінің өркенін өсіріп,мерейін биіктету жолында қаламымен қызмет етті,көптеген кітаптар дүниеге келді.Оның артта қалған мол мұрасы ұрпақтың рухани қазынасына айнала берері сөзсіз.
(Ұ) 2- тапсырмада дәптермен жұмыс жүреді. А) Қазақ тілі туралы сөз тіркестер қатарын толықтырып жаз.
Дескриптор. Өлеңнің соңғы екі шумағын көшіріп жазады. -Қазақ тілі туралы сөз тіркестер қатарын толықтырып жазады. Сергіту сәті . «Жас ұландар» әні (Ұ) 3- тапсырмада .Топтық жұмыс: 1.топ Құдіретті тілім.Туған жер туралы сурет салу. 2.топ.Қасиетті тілім.Туған жер,Отан,тіл туралы мақал-мәтел жазу. 3.топ.Қазақ тілім. Отан туралы өлең оқу. Дескриптор. -Білім алушылар Отан туралы,туған жер,туған тіл туралы мақал-мәтелдер айта алады,сурет салады,өлең оқиды.
|
-Өлеңді оқиды. - Сызбаға сүйеніп автор туралы әңгімелейді. - Өлеңдегі туған тіл сөзінің орнына қазақ тіл деп қойып өлеңді мәнерлеп оқиды.
Жаттығу жасайды.
Қазақ тілі туралы сөз тіркестер қатарын толықтырып жазады. |
ҚБ: 1-10 балдық жүйе. ҚБ: 1-10 балдық жүйе. |
Оқулық Оқулық |
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс: «Еркін микрофон» әдісі.
Оқушылар өз білімдерін бағалайды. Оқу тапсырмасы: Өлеңді жаттау. |
Рефлексия жасайды. |
|
|
ДОІЖО: Түгел.Ә
шағым қалдыра аласыз














