Сабақтың
басы
Қызығушылықты
ояту
5
мин.
|
І.Ұйымдастыру
кезеңі:
Сәлеметсіз
бе балалар! Тақтаға шығамыз, шеңбер
құраймыз.
-
Балалар бүгін қандай
күн?
-
Бүгін аптаның қай
күні?
-
Бүгін ауа райы
қандай?
-
Сендер Қазақстан Республикасының атақты
адамдарын білесіңдер
ма?
Қазір балалар топқа бөлініп
алайық!
І топ:
Қобыз
ІІ топ
Домбыра
Мұғалім оқушыларға сәттілік
тілейді!
|
Оқушылар
амандасады
Тақтаға
шығады.
Мұғалімнің сұрақтарына хормен
немесе жеке жауап береді.
Қасым Жомарт Тоқаев, Қайрат
Нұртас т.б.
Оқушылар сурет бойынша топқа
бөлінеді.
|
|
Тақта
Суреттер
|
Жаңа сабаққа
кіріспе
5 минут
|
(Ұ) «Миға
шабуыл» Сабақ тақырыбын
анықтау
Қазір балалар мен сендерге
музыкалық аспаптардың әуендерін қосамын, ал сендер ол қандай
музыкалық аспап екенін анықтау
қажет
І қобыз
ойнайды
ІІ домбыра
ойнайды
ІІІ жетіген
ойнайды
ІV
пианино
ойнайды
V
баян
ойналады
VI
гитара
ойналады
Жәрайсыңдар, балалар! Балалар
біз бүгін музыкалық аспап, оның ішінде домбыраны және атақты күйші
Дина Нүрпейісова туралы өтетін боламыз. Сабақтың тақырыбы мен
мақсатымен таныстыру.
|
Музыкалық аспаптарды мұқият
тыңдап, оның қандай музыкалық аспап екенін
айтады.
|
ҚБ: Әрбір дұрыс жауапқа бір
шапалақ соғу

|
Музыкалық
таспа
Интербелсенді
тақта
|
Сабақтың
ортасы
23
минут
|
Сабақтың басы жаңа
сөздермен танысу.
Жаңа
сөздер
Атақты –
знаменитый
Ұлы –
великий
Дарынды –
одарённый
Күйші –
музыкант
Күй шерту
–исполнять кюй
Ұстаз -
наставник
Жаңа сөздерді еске
сақтау
“Бөтелке”әдісі
Бөтелкенің ішіне жарты су құйылып, жаңа
сөздерді табады. Сөз тіркесін
құрайды.
І
топ
Атақты
Ұлы
Дарынды
ІІ
топ
Күйші
Күй
шерту
Ұстаз
Дескриптор:
|
Жаңа сөздермен
танысады
Бөтелкеден әрбір топ сөздерді
тауып, сөз тркестерін құрайды.
І
топ
Қайрат Нұртас
атақты
Абай
ұлы
Дарынды
оқушы
ІІ
топ
Менің атам
күйші
Мен күй
шертемін.
Менің ұстазым
әдемі.
|
ҚБ: Қол
шапалақ

|
Карточкалар
Жаңа
сөздер
Бөтелке
Интербелсенді
тақта
|
7
минут
2
минут
7
минут
5
минут
|
1 –
тапсырма.
Тыңдалым
Тыңдалым алды
жұмыс
“Сурет”
әдісі
Балалар бұл
Дина Нұрпейісова. Ол өзі күй шығарған. Ол домбырада
ойнаған.
“Бейнебаян” әдісі
Сәлем
балалар, Менің атым Дина Нұрпейісова. Мен кішкентай кезімнен бастап
күй шерткенмін.. Мен ұстазым Құрманғазы . Өзім күй
шығарғанмын.
Тыңдалымнан кейінгі
тапсырма
“Қолшатыр”
әдісі
Қолшатырға сұрақтар
ілінеді
1
Суретте кім
бейнеленген?
2
Ол
қашаннан
бастап күй
шерткен?
3
Оның ұстазы
кім?
4
Ол не
істеген?
Дескриптор:
Сергіту
сәті:
“Аспалы күй” қалам мен
қарандаш
2
-
тапсырма
ОҚЫЛЫМ
Оқылым алды
жұмыс
Класстер
толтыру
Д ина
кім?



Оқылым.
36
бет 2
тапсырма
“Дауыстап оқу” әдісі
Дина
Нұрпейісова – қазақтың атақты күйшісі. Ол кішкенекезінен күй
шертеді. Динаның ұстазы – ұлы күйші Құрманғазы. Ол дарынды қызға
бата береді. Дина ұстазының жолын жалғастырады. Кейін өзі де күй
шығарады.
Оқылымнан кейінгі
тапсырма
“Кроссворд” әдісі.
Оқушылар
кроссворд
шешеді.
Дескриптор:
-
Класстер
толтырады;
-
Мәтінді мазмұндап
оқиды;
-
Кроссворд
шешеді.
3
-
тапысырма
Жазылым
Жазылым алды
жұмыс
“Қар кесегі” әдісі
І топ ІІ
топқа қар кезегін лақтырады. Мәліметтің дұрыс немесе бұрыс екенін
айту керек. Әр топқа екі
ақпарат.
№
|
Сөйлемдер
|
Дұрыс
|
Бұрыс
|
1
|
Дина –
қазақтың атақты
күйшісі
|
|
|
2
|
Дина
домбыраны тоғыз жасында
үйренді
|
|
|
3
|
Дина
Құрманғазыны іздеп
келді.
|
|
|
4
|
Дина
Құрманғазыдан күй шертуді
үйренеді.
|
|
|
5
|
Құрманғазы –
Динаның
ұстазы.
|
|
|
Жазылым
36
бет 3
тапсырма
атақты
Д
ина домбыра
к
үй
Құрманғазыдан
күй
ұстазының
жолын
Тірек
сөздер: жалғастырды, үйренеді, тартады, шертеді, күйші
болды.
Дескриптор:
-
Қар кесегін бір біріне лақтырып ақпараттың
дұрыс бұрыстығын
анықтайды;
-
Тірек сөздерді қолданып, сөйлем
құрастырады.
|
Оқушылар тақтаға
қарайды.
Суретке
қарайды.
Дина Нұрпейісовамен
танысады.
Дина Нұрпейісованы мұқият
тыңдайды.
Қолшатырдан сұрақтарды алып
жауап береді.
Әр топтан екі
сұрақтан,
-
Суретте Дина Нұрпейісова
бейнеленген
-
Ол кішкентай кезінен бастап
күй шерткен.
-
Оның ұстазы
Құрманғазы.
-
Ол күй
шығарған.
Оқушылар ритммен
ойнайды.
Оқушылар алдарында жатқан
А 3
форматындағы класстерді
толытрады.
Дина кім? Деген сұраққа жауап
береді.
Дина күйші, Құрманғазы
оқушысы, атақыт күйші, күй
шығарған.
Оқушылар
оқулықтағы
Мәтінмен танысады,
оқиды.
Оқушылар интербелсенді
тақтамен жұмыс жүргізеді. Интербелсенді тақта жоқ болған жағдайда
алдарына карточкалар беріледі.
Қарлы кесекте жазылған
ақпаратты бір топтан бір топқа лақтырып кезекпен кезек дұрыс немесе
бұрыс деп жауап береді.
Дәптерлерін ашып бүгінгі к.нді
жазады, Тірек сөздерді қолданып сөйлем
құрастырады.
|
ҚБ Қол шапалақ
әдісі 
ҚБ Қол шапалақ
әдісі 
ҚБ Қол шапалақ
әдісі 
|
Интербелсенді
тақта
Суреттер
Бейнебаян
https://studio.d-id.com/share?id=099e80fa409ecea2b85e146598cb46df&utm_source=copy
Қолшатыр
Сұрақтар
Қалам мен
қарандаш
Класстер
Оқулық 3
сынып “Қазақ
тілі”
https://wordwall.net/ru/resource/28777716/дина-күй-шертеді
Карта
Қар
кесегі
Оқулық
Дәптер
Интербелсенді
тақта
|
Сабақтың
соңы
Ой
толғаныс.
Рефлексия
7
мин.
|
Қорытынды:
Мен бүгін
үйрендім:
Дина Нұрпейісова
туралы
Мен үшін жаңалық
болды: Дина
Нұрпейісова қазақтың атақты
күйшісі.
Мен білгім
келеді:
Құрманғазы
туралы.
Мұғалімнің кері байланысы:
“Тілек
білдіру”
әдісі
Білімің
кеңейсін
Жұлдызың
жансын
Айың оңынан тусын деп баға
қояды.
|
Оқушылар Мен бүгін үйрендім,
не жаңалық болғанын, нені білгілері келетіндерін
айтады.
|
ҚБ Қол шапалақ
әдісі

|
Рефлексия
|