|
Бөлім: Махаббат пен абырой |
Мектеп: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Қатыспағандар: Қатысқандар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Қазақ қызының бауырмалдық ниеті мен пейілінің символы болған шығарма. «Әпке» драмасы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.1.1.1 әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог, прологтарды анықтау; 8.1.2.1 әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Д. Исабековтың «Әпке» драмасының сюжеттік желілерін анықтау, шығарманың идеясы ұлттық мүдде тұрғысынан ашу, шығарманың пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашу; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Түсіну, талдау. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Зайырлы қоғам және жоғары руханият (3-құндылық) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пән лексикасы және терминология: драма, Дулат Исабеков, әпке, бауыр, туған-туыс, тәрбие, т.т. Диалог және жазылымға пайдалы тіркестер: Менің байқағаным,... Менің ойымша,... Мен ойлаймын.... |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақ тілі, тарих |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Д. Исабеков және қазақ драматургиясы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Жаттығу-тренинг. «Мен саған сенемін!» тренингі. ІІ. Қызығушылықты ояту. Оқушылар «Әпке» драмасы туралы бейнеролик тамашалайды. https://www.youtube.com/watch?v=YYOAyut0xDQ
Оқушылар «Әпке» сөзіне топтастыру жасайды. қанатымен су сепкен бауырын қ
көретін
бар қазақ қыздарының қызықтан типтік бейнесі бауырлары үшін бас тартқан жан Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтайды. |
Оқушылар «Әпке» драмасы туралы бейнеролик тамашалайды. Оқушылар жаңа тақырыпты ашу мақсатында сұрақтарға жауап береді. Өз пікірлерін білдіреді. «Әпке» сөзіне топтастыру жасайды. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтайды. |
Тамаша жауап!
Жақсы
жауап! Төмен жауап
|
8-сынып қазақ әдебиеті https://www.youtube.com/watch?v=YYOAyut0xDQ 1-таратпа |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 10 мин 20 мин |
ІІІ. Мағынаны тану. Мұғалім шығарма жанры және автор туралы қысқаша ақпарат береді. Драма жанрының ерекшелігі: «Пьеса тек сахнада ғана тіршілік етеді, сахнасыз драма – денесіз ем» Н.В.Гоголь. «Драмада адам өміріндегі ең маңызды, өнегелі дейтін, жұртқа қызықты жағдай ғана бейнеленуі керек» Д.Дидро. «Әпке» драмасы 1977 жылы жазылып, 1978 жылы сахналанған; Драматург ұзын саны 27 пьеса жазған, соның біразы шет елдер сахнасында қойылып келеді. Шығарма туралы қысқаша түсінік: Әдеби-теориялық ұғымдармен жұмыс. Оқушыларға әдеби-теориялық ұғымдар беріледі, мәтіндерді оқып, драма жанрына тән ерекшеліктерді анықтайды, сыныпқа түсіндіреді. 1-тапсырма. Шығарма кейіпкерлерін анықта. Қатынасушылар: Қамажай - Омар – Темірбек (Тимур) – Ермек – Нәзила (Наз) – Гауһар – Кәмила (Кама) – Сұлтан – Сұлухан (Светлана) – Қабен - Оқушылар шығарманың бірінші актісін рөлдерге бөліп оқиды. 2-тапсырма. Кейіпкерлердің мінез ерекшеліктерін дәлелдеу үшін шығармадан мысал келтіру
3-тапсырма. Оқушылар драма мәтіні бойынша төмендегі кестені толтырады.
Саралау. Қабілеті жоғары оқушылар драманың идеясынан туындайтын әлеуметтік мәселені түсінеді, ал қабілеті төмендеу оқушылар мазмұнын әңгімелейді. Дескриптор
ҚБ |
Оқушылар шығарма жанры және автор туралы қысқаша ақпарат тыңдайды. Оқушыларға әдеби-теориялық ұғымдар беріледі, мәтіндерді оқып, драма жанрына тән ерекшеліктерді анықтайды, сыныпқа түсіндіреді. Шығарма кейіпкерлерін анықтайды. Оқушылар шығарманың бірінші актісін рөлдерге бөліп оқиды. Кейіпкерлердің мінез ерекшеліктерін дәлелдеу үшін шығармадан мысал келтіреді. Оқушылар драма мәтіні бойынша төмендегі кестені толтырады. Қабілеті жоғары оқушылар драманың идеясынан туындайтын әлеуметтік мәселені түсінеді, ал қабілеті төмендеу оқушылар мазмұнын әңгімелейді. |
Тамаша жауап!
Жақсы
жауап! Төмен жауап
Тамаша жауап!
Жақсы
жауап! Төмен жауап
Тамаша жауап!
Жақсы
жауап! Төмен жауап
|
https://bilimland.kz/kk/courses/qazaq-adebieti/8-synyp/lesson/dulat-isabekov-apke-dramasy 3-таратпа |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
7 мин |
Кері байланыс. Сабақ қорытындысы бойынша оқушылар үш рет шапалақтайды: кімге? неге? не үшін? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау:Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырма бересіз? |
Бағалау: Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысында қабілеті жоғары оқушылардың топ спикері ретінде бағалау арқылы сыни ойлау, топ мүшелерінің ойын қорытындылау арқылы шығармашылық қабілетін арттыру көзделеді. Сабақтың барысындағы. Қабілеті орташа оқушылардың сыни ойлау қабілеттерін арттыруға сұрақ-жауап әдісі кезінде жағдай жасалады. |
Сабақ барысында сынып оқушыларының материалды меңгеру деңгейі әр тапсырма барысында бағалау критерийі бойынша топтық, өздік бағалау ретінде жүзеге асырылады. |
Үстелдер мен орындықтардың әр оқушының жеке жұмыс жасауына қолайлы болуына назар аудару қажет. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланаңыз. Төменде өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты қолжетімді болды ма?
Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме?
Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Бөлім: Махаббат пен
абырой Мектеп: Сынып:
8 Мұғалімнің
аты-жөні: Күні:
Қатыспағандар:
Қатысқандар: Сабақ тақырыбы Қазақ қызының
бауырмалдық ниеті мен пейілінің символы болған шығарма. «Әпке»
драмасы Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту
мақсаттары 8.1.1.1 әдеби шығарманың жанрына байланысты
сюжеттік желілерін, эпилог, прологтарды анықтау; 8.1.2.1 әдеби
шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан
ашу Сабақ мақсаттары Д. Исабековтың
«Әпке» драмасының сюжеттік желілерін анықтау, шығарманың идеясы
ұлттық мүдде тұрғысынан ашу, шығарманың пафосын ұлттық мүдде
тұрғысынан ашу; Бағалау критерийі әдеби шығарманың
сюжеттік желілерін
анықтайды; шығарманың идеясы
ұлттық мүдде тұрғысынан
ашады; пафосын ұлттық мүдде
тұрғысынан ашады; Ойлау дағдыларының
деңгейі Түсіну, талдау. Құндылықтарға баулу Зайырлы қоғам және жоғары руханият
(3-құндылық) Тілдік мақсаттар Пән лексикасы
және терминология: драма, Дулат Исабеков, әпке,
бауыр, туған-туыс, тәрбие,
т.т. Диалог және
жазылымға пайдалы
тіркестер: Менің байқағаным,... Менің
ойымша,... Мен
ойлаймын.... Пәнаралық байланыс Қазақ тілі, тарих Алдыңғы білім Д. Исабеков және
қазақ драматургиясы Сабақ барысы: Сабақтың кезеңі/ уақыт Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау Ресурстар Сабақтың басы 3
мин І. Ұйымдастыру
кезеңі. Жаттығу-тренинг. «Мен саған
сенемін!» тренингі. ІІ. Қызығушылықты
ояту. Оқушылар «Әпке» драмасы туралы бейнеролик
тамашалайды. https://www.youtube.com/watch?v=YYOAyut0xDQ «Әпке» кім/кімдер туралы
шығарма? «Қанатымен су
сепкен қарлығаштай» деген сөздің мағынасын қалай
түсінесіздер? «Әпке» өзінің
қоғамдағы актуалдылығын жоғалтпаған екен. Оның себебі
неде? Жазушының «Әпкені» жазуына не түрткі
болды? Оқушылар «Әпке»
сөзіне топтастыру
жасайды. қанатымен су сепкен
бауырын қ көретін бар қазақ қыздарының
қызықтан типтік бейнесі
бауырлары үшін бас тартқан
жан Сабақтың тақырыбы мен мақсатын
анықтайды. Оқушылар «Әпке» драмасы туралы бейнеролик
тамашалайды. Оқушылар жаңа
тақырыпты ашу мақсатында сұрақтарға жауап береді. Өз пікірлерін
білдіреді. «Әпке» сөзіне топтастыру
жасайды. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын
анықтайды. Тамаша
жауап! Жақсы
жауап! Төмен жауап 8-сынып қазақ әдебиеті https://www.youtube.com/watch?v=YYOAyut0xDQ 1-таратпа Сабақтың ортасы 10
мин
20 мин ІІІ. Мағынаны
тану. Мұғалім шығарма
жанры және автор туралы қысқаша ақпарат
береді. Драма жанрының
ерекшелігі: «Пьеса тек сахнада ғана
тіршілік етеді, сахнасыз драма – денесіз ем»
Н.В.Гоголь. «Драмада адам
өміріндегі ең маңызды, өнегелі дейтін, жұртқа қызықты жағдай ғана
бейнеленуі керек» Д.Дидро. «Әпке» драмасы 1977
жылы жазылып, 1978 жылы сахналанған; Драматург ұзын саны 27 пьеса
жазған, соның біразы шет елдер сахнасында қойылып
келеді. Шығарма туралы қысқаша
түсінік: Әдеби-теориялық
ұғымдармен жұмыс. Оқушыларға
әдеби-теориялық ұғымдар беріледі, мәтіндерді оқып, драма жанрына
тән ерекшеліктерді анықтайды, сыныпқа
түсіндіреді. 1-тапсырма.
Шығарма кейіпкерлерін
анықта. Қатынасушылар: Қамажай
- Омар – Темірбек (Тимур)
– Ермек – Нәзила (Наз) – Гауһар – Кәмила (Кама) – Сұлтан – Сұлухан (Светлана)
– Қабен
- Оқушылар шығарманың бірінші актісін рөлдерге
бөліп оқиды.
2-тапсырма. Кейіпкерлердің мінез
ерекшеліктерін дәлелдеу үшін шығармадан мысал
келтіру
Кейіпкер
Шығармадан үзінді
Менің ойымша....
Қамажай
Тимур
Омар
Нәзила
Гауһар
3-тапсырма. Оқушылар драма мәтіні бойынша
төмендегі кестені толтырады. Талдау
жоспары мысалдар Шығарманың тақырыбы Драманың жазылуына негіз болған
жағдай Шығарманың идеясы Жанры Саралау. Қабілеті
жоғары оқушылар драманың идеясынан туындайтын
әлеуметтік мәселені түсінеді, ал қабілеті төмендеу
оқушылар мазмұнын
әңгімелейді. Дескриптор әдеби-теориялық ұғымдарды
түсіндіреді; драма үзіндісін оқиды; шығарманың тақырыбын
анықтайды; драманың жазылуына
негіз болған жағдайды
анықтайды; шығарманың идеясын
анықтайды. ҚБ Оқушылар шығарма
жанры және автор туралы қысқаша ақпарат
тыңдайды. Оқушыларға әдеби-теориялық ұғымдар беріледі,
мәтіндерді оқып, драма жанрына тән ерекшеліктерді анықтайды,
сыныпқа түсіндіреді. Шығарма
кейіпкерлерін анықтайды. Оқушылар шығарманың бірінші актісін рөлдерге
бөліп оқиды. Кейіпкерлердің мінез
ерекшеліктерін дәлелдеу үшін шығармадан мысал
келтіреді. Оқушылар драма мәтіні бойынша төмендегі кестені
толтырады. Қабілеті жоғары
оқушылар драманың идеясынан туындайтын әлеуметтік мәселені
түсінеді, ал қабілеті төмендеу оқушылар мазмұнын
әңгімелейді. Тамаша
жауап!
Жақсы
жауап!
Төмен жауап
Тамаша
жауап!
Жақсы
жауап!
Төмен жауап
Тамаша
жауап!
Жақсы
жауап!
Төмен жауап
https://bilimland.kz/kk/courses/qazaq-adebieti/8-synyp/lesson/dulat-isabekov-apke-dramasy 3-таратпа
Сабақтың соңы
7 мин Кері
байланыс. Сабақ қорытындысы бойынша
оқушылар үш рет шапалақтайды: кімге? неге? не
үшін?
Саралау:Сіз қандай тәсілмен көбірек
қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға
қандай тапсырма бересіз?
Бағалау: Сіз оқушылардың материалды игеру
деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын
сақтау Сабақ
барысында қабілеті жоғары
оқушылардың топ спикері
ретінде бағалау арқылы сыни ойлау, топ мүшелерінің ойын
қорытындылау арқылы шығармашылық қабілетін арттыру көзделеді.
Сабақтың барысындағы. Қабілеті орташа
оқушылардың сыни ойлау қабілеттерін арттыруға сұрақ-жауап әдісі
кезінде жағдай жасалады.
Сабақ барысында сынып оқушыларының материалды
меңгеру деңгейі әр тапсырма барысында бағалау критерийі бойынша
топтық, өздік бағалау ретінде жүзеге
асырылады. Үстелдер мен орындықтардың әр
оқушының жеке жұмыс жасауына қолайлы болуына назар аудару
қажет.
Сабақ бойынша рефлексия
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін
пайдаланаңыз. Төменде өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап
беріңіз
Сабақ мақсаты қолжетімді болды
ма?
Барлық оқушылар оқу
мақсатына қол жеткізді ме?
Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса,
неліктен деп ойлайсыз?
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||

















