|
Бөлім: |
Махаббат және абырой |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
Коленкина Г.К. |
|
|
Күні: 18. 02 2025 |
Пәні: қазақ әдебиеті |
|
|
Сынып:8 «А»/8 «В» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Д. Исабеков «Әпке» драмасы 2-сабақ |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.1.1.1әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог,прологтарды анықтау; 8.2.1.1 композицияны тұтастан бөлшекке, бөлшектен тұтасқа қарай талдау; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
«Әпке» драмасының жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог,прологтарды анықтайды композицияны тұтастан бөлшекке, бөлшектен тұтасқа қарай талдайды |
|
|
Құндылықтарға баулу |
ЖАСАМПАЗДЫҚ ПЕН ЖАҢАШЫЛДЫҚ: оқу міндеттерін шешудің оңтайлы шешімдерін тәсілдерін қолдана білу, ол үшін жаңаны қолдану және бұрыннан таныс алгоритмдерді біріктіру. Әр түрлі таным құралдарын қолдану. Әлем туралы білімді жинақтай білу. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы |
Оқушылармен амандасу Оқушылардың назарын сабаққа аудару Үй тапсырмасын сұрау
|
Мұғаліммен амандасады Үй тапсырмасын айтады
|
Ауызша мадақтау
1 балл |
https://wordwall.net/resource/52562961/ |
||||
|
Сабақтың ортасы |
1-тапсырма. Оқушылар шығарманың композициялық құрылысына қарай талдаңыз Оқиғаның басталуы Қабен мен Қамажайдың телефон арқылы әңгімесі Оқиғаның байланысы Үй ішіндегі жиналыс Оқиғаның дамуы Тимурдың үйленуі Оқиғаның шиеленісі Үйдегі «жынойнақ» Оқиағаның шарықтау шегі Сүйінші хабар Оқиғаның шешімі Ананың мерейтойы Дескриптор: -шығарманың мазмұнын біледі; -оқиға желісін реттілік бойынша анықтайды. 2-тапсырма.Автор шығарма прологі мен эпилогі арқылы оқырманға қандай ой салғысы келді? Шығарма түйініндегі негізгі айтар ой не деп ойлайсыздар?
Дескриптор: -прологте айтылған ойды анықтайды -эпилогте айтылған ойды анықтайды. 3-тапсырма.Автор осы үзіндіде қандай қасиетке ерекше мән береді? Драманың өн бойынан аңғарылатын автор позициясына талдау жасаңыз
Үйдегі төртеуі азамат болмай,мен өз басымның қамын ойлауға хақым жоқ. Өз жөнін тауып, әке кетті, талқаны тауысылып , шеше байғұс арманда ол кетті. Тағдырдың соққысынан есеңгіреген естерін енді жинап, көкіректерінен қайғы ұмытп бола бастағанда «Не болсаң ,ол бол» деп өзө жөнімен мен кетсем, олардың күні не болмақ? Жо-жоқ, Қабен. Кешір мені . Бақытыңа кедергі болғым келмейді.Сенің жолың басқа. Інілерімнің біреуі шығып қалса, ұят болады. Сау бол. Таңертең ерте жұмысқа баруым керек. Дескриптор: - үзіндідегі қасиеттерді анықтайды; - автор позициясын талдайды.
4-тапсырма «Бір минуттық эссе»
Мені таңғалдырғаны... Мені ойландырды... Мені уайымдатты.. |
Сюжеттік желілерін анықтап, тақырып қояды
Өзіңді тексер! Пролог – көркем шығарманың оқиға мазмұны мен мәнін оқырманға таныстыратын кіріспе бөлімі. Ол – шығарма идеясын дұрыс түсіндіру. Автор Қабен мен Қамажайдың монологы арқылы оқырманға түйінді ой тастайды. Қамажайдың алдына екі таңдау қояды. Не бауырлары, не сүйіктісі. Шығарманың прологі оқырманды еріксіз қызықтырып, басты кейіпкер Қамажайдың таңдауын білгенше асықтырады
Өзіңді тексер! Эпилог – көркем шығарманы қорытындылап, негізгі оқиға желісінен бөлек тұрса да авторлық идеяны толықтыра түсіп, шығарманың басты кейіпкерлері жайында қысқаша мәлімет береді, олардың кейінгі іс-әрекеттерінің жалғасын көрсетеді. Бұл күн Қамажайдың отбасы үшін қуанышты күн еді. Қамажай осы мерекеге барлық отбасының басы қосылғанын қалады. Әйтсе де үзіндіден оқып көргеніміздей, барлық нәрсе біз күткендей бола бермейді. Шығарманың негізгі түйіні де бауырларын бақытты етсем деген әпкенің тілегі мен өз бақытын құрбан етуін көрсету және шығарма соңында жалғыз қалған Қамажай бейнесі арқылы басқаларға ой салу
|
2 балл
1 балл
1 балл
2 балл
3 балл |
Интерактивті тақта
Таратпа материалдары |
|
Сабақтың соңы
|
Қызық Қиын Қажет Үйге тапсырма «Аман болшы, әпкетай!» Қамажайға хат |
Сабаққа кері байланыс береді |
1-10 балл аралығында бағалау |
Кері байланыс-қа арналған суреттер |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Д.Исабеков "Әпке" драмасы. 8-сынып
Д.Исабеков "Әпке" драмасы. 8-сынып
|
Бөлім: |
Махаббат және абырой |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
Коленкина Г.К. |
|
|
Күні: 18. 02 2025 |
Пәні: қазақ әдебиеті |
|
|
Сынып:8 «А»/8 «В» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Д. Исабеков «Әпке» драмасы 2-сабақ |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.1.1.1әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог,прологтарды анықтау; 8.2.1.1 композицияны тұтастан бөлшекке, бөлшектен тұтасқа қарай талдау; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
«Әпке» драмасының жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог,прологтарды анықтайды композицияны тұтастан бөлшекке, бөлшектен тұтасқа қарай талдайды |
|
|
Құндылықтарға баулу |
ЖАСАМПАЗДЫҚ ПЕН ЖАҢАШЫЛДЫҚ: оқу міндеттерін шешудің оңтайлы шешімдерін тәсілдерін қолдана білу, ол үшін жаңаны қолдану және бұрыннан таныс алгоритмдерді біріктіру. Әр түрлі таным құралдарын қолдану. Әлем туралы білімді жинақтай білу. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы |
Оқушылармен амандасу Оқушылардың назарын сабаққа аудару Үй тапсырмасын сұрау
|
Мұғаліммен амандасады Үй тапсырмасын айтады
|
Ауызша мадақтау
1 балл |
https://wordwall.net/resource/52562961/ |
||||
|
Сабақтың ортасы |
1-тапсырма. Оқушылар шығарманың композициялық құрылысына қарай талдаңыз Оқиғаның басталуы Қабен мен Қамажайдың телефон арқылы әңгімесі Оқиғаның байланысы Үй ішіндегі жиналыс Оқиғаның дамуы Тимурдың үйленуі Оқиғаның шиеленісі Үйдегі «жынойнақ» Оқиағаның шарықтау шегі Сүйінші хабар Оқиғаның шешімі Ананың мерейтойы Дескриптор: -шығарманың мазмұнын біледі; -оқиға желісін реттілік бойынша анықтайды. 2-тапсырма.Автор шығарма прологі мен эпилогі арқылы оқырманға қандай ой салғысы келді? Шығарма түйініндегі негізгі айтар ой не деп ойлайсыздар?
Дескриптор: -прологте айтылған ойды анықтайды -эпилогте айтылған ойды анықтайды. 3-тапсырма.Автор осы үзіндіде қандай қасиетке ерекше мән береді? Драманың өн бойынан аңғарылатын автор позициясына талдау жасаңыз
Үйдегі төртеуі азамат болмай,мен өз басымның қамын ойлауға хақым жоқ. Өз жөнін тауып, әке кетті, талқаны тауысылып , шеше байғұс арманда ол кетті. Тағдырдың соққысынан есеңгіреген естерін енді жинап, көкіректерінен қайғы ұмытп бола бастағанда «Не болсаң ,ол бол» деп өзө жөнімен мен кетсем, олардың күні не болмақ? Жо-жоқ, Қабен. Кешір мені . Бақытыңа кедергі болғым келмейді.Сенің жолың басқа. Інілерімнің біреуі шығып қалса, ұят болады. Сау бол. Таңертең ерте жұмысқа баруым керек. Дескриптор: - үзіндідегі қасиеттерді анықтайды; - автор позициясын талдайды.
4-тапсырма «Бір минуттық эссе»
Мені таңғалдырғаны... Мені ойландырды... Мені уайымдатты.. |
Сюжеттік желілерін анықтап, тақырып қояды
Өзіңді тексер! Пролог – көркем шығарманың оқиға мазмұны мен мәнін оқырманға таныстыратын кіріспе бөлімі. Ол – шығарма идеясын дұрыс түсіндіру. Автор Қабен мен Қамажайдың монологы арқылы оқырманға түйінді ой тастайды. Қамажайдың алдына екі таңдау қояды. Не бауырлары, не сүйіктісі. Шығарманың прологі оқырманды еріксіз қызықтырып, басты кейіпкер Қамажайдың таңдауын білгенше асықтырады
Өзіңді тексер! Эпилог – көркем шығарманы қорытындылап, негізгі оқиға желісінен бөлек тұрса да авторлық идеяны толықтыра түсіп, шығарманың басты кейіпкерлері жайында қысқаша мәлімет береді, олардың кейінгі іс-әрекеттерінің жалғасын көрсетеді. Бұл күн Қамажайдың отбасы үшін қуанышты күн еді. Қамажай осы мерекеге барлық отбасының басы қосылғанын қалады. Әйтсе де үзіндіден оқып көргеніміздей, барлық нәрсе біз күткендей бола бермейді. Шығарманың негізгі түйіні де бауырларын бақытты етсем деген әпкенің тілегі мен өз бақытын құрбан етуін көрсету және шығарма соңында жалғыз қалған Қамажай бейнесі арқылы басқаларға ой салу
|
2 балл
1 балл
1 балл
2 балл
3 балл |
Интерактивті тақта
Таратпа материалдары |
|
Сабақтың соңы
|
Қызық Қиын Қажет Үйге тапсырма «Аман болшы, әпкетай!» Қамажайға хат |
Сабаққа кері байланыс береді |
1-10 балл аралығында бағалау |
Кері байланыс-қа арналған суреттер |
шағым қалдыра аласыз













