Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Бөлім: Отбасы құндылықтары |
Мектеп: |
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
Сынып: |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
Сабақтың тақырыбы |
Д.Лондон «Мексика ұлы» әңгімесі |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.1.1. - әдеби шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау |
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Әдеби шығармадағы оқиғалар мазмұны мен оқиғалар тізбегінің дамуын сипаттайды: Көпшілігі: Әдеби шығармадағы оқиғалар мазмұны мен оқиғалар тізбегінің дамуын жан-жақты сипаттай алады; Кейбір оқушылар: Әдеби шығармадағы оқиғалар мазмұны мен оқиғалар тізбегінің дамуын толық әрі әдеби тілмен сипаттайды, өзіндік көзқарас танытады. |
|
Бағалау критерийі |
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
Сабақтың басы |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру: «Сенімділік» жаттығуы Шарты: Таратылған ақ парақтарды ортасынан екіге бөліңіз. Бір бөлігіне өзіңіздің жақсы қасиеттеріңізді, екінші бөлігіне жағымсыз қылықтарыңызды жазыңыз. Осы парақтардың сіздің жақсы азамат не азаматша болып өсуіңізге көмектесетін бөлігін жыртып, өзіңізге алып қалыңыз. Екінші бөлікті (жағымсыз қылықтарды) умаждап, қоқыс жәшігіне салыңыз. Қызығушылықты ояту «Болжау» әдісі арқылы бүгінгі сабақ тақырыбын ашу. Тақтадан суреттер көрсетемін.
1. Жалауша мен бокс қолғабын көргенде қандай ой түйдіңіздер? 2. Бокс жайында не білесіздер? 3. Суреттерден қандай спорт түрін көріп отырсыздар? 4. Қазақстандағы кеңінен дамыған спорт түрлерін атаңдар. 5. Бүгінгі сабақта қандай тақырыпты талқылауымыз мүмкін? Оқушылар жауаптарын тыңдай отырып,бүгінгі сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстырамын. Оқушыларды қағаз қималары арқылы үш топқа топтастырылады да, топ атауларына талдама жасайды 1-топ «Бокс» 2-топ «Күрес» 3-топ «Футбол» 4-топ «Хоккей» |
Оқушылар жағымды психологиялық ахуал. «Болжау» әдісі арқылы бүгінгі сабақ тақырыбын ашу. Оқушылар сұрақтарға жауап беру арқылы сабақ тақырыбы мен мақсаты анықталады. |
ҚБ «Түстер»
ҚБ «Түстер»
|
Ақ парақтар
суреттер
Қима қағаздар |
Сабақтың ортасы |
Мағынаны тану. Шығарма мазмұнымен таныспас бұрын автор туралы мәлімет алайық. 1-тапсырма. Оқушыларға Д.Лондонның «Мексика ұлы» әңгімесінен үзінділер таратамын.«ДЖИГСО» әдісімен өз бөліктерін бір-біріне түсіндіреді.Берілген үзіндіні топ ішінде талқылап, басқа топтарға өкілдерді жіберіп, өз жұмысы туралы топта талқылау, идеялармен бөлісу, ынтымақтастықты дамыту. Сөздік жұмысы: Дескриптор:
ҚБ 2-тапсырма. «Хикая тауы» әдісі бойынша шығарманың композициялық құрылымын талдап жазыңыз
1. Оқиғаның басталуы: Ривераның көз алдына өз елінің елестеуі. 2. Оқиғаның дамуы: Ривераның қарсыласынан ауыр соққы алуы. 3. Оқиғаның шиеленісуі: Ривераның қарсыласына қарсы соққы беруі. Деннидің әлсіреуі. 5. Оқиғаның шарықтау шегі: Ривераға «Жеңіл!» деген бұйрықтың келуі. Денидің мұрттай ұшуы. 6. Оқиғаның шешімі: Ривераның жеңіске жетуі. Дескриптор:
ҚБ Тапсырма. Екі кейіпкерді Венн диаграммасы арқылы салыстырыңдар. Дескриптор:
ҚБ Бекіту. ПОПС формуласы арқылы бүгінгі тақырыпты қорытындылайды. |
Шығарма мазмұнымен таныспас бұрын автор туралы мәлімет алады.
Оқушыларға Д.Лондонның «Мексика ұлы» әңгімесінен үзінділер таратамын.«ДЖИГСО» әдісімен өз бөліктерін бір-біріне түсіндіреді.Берілген үзіндіні топ ішінде талқылап, басқа топтарға өкілдерді жіберіп, өз жұмысы туралы топта талқылау, идеялармен бөлісу, ынтымақтастықты дамыту.
«Хикая тауы» әдісі бойынша шығарманың композициялық құрылымын талдап жазыңыз.
Екі кейіпкерді Венн диаграммасы арқылы салыстырыңдар.
ПОПС формуласы арқылы бүгінгі тақырыпты қорытындылайды. |
ҚБ «Түстер»
ҚБ «Түстер»
ҚБ «Түстер»
ҚБ «Түстер»
|
Парақша лар
Қызыл, сары,көк түсті қағаз қиындылары
Таратпа қағаздар
Таратпа қағаздар |
Сабақтың соңы |
Кері байланыс. |
|
|
|
Сабақтың басы
5 минут
|
|
Ақ парақтар
суреттер
Қима қағаздар |
|||||||||||
Сабақтың ортасы 12 минут
10 минут
3 минут
7 минут |
1-Тапсырма Оқушыларға Д.Лондонның «Мексика ұлы» әңгімесінен үзінділер таратамын.«ДЖИГСО» әдісімен өз бөліктерін бір- біріне түсіндіреді.Берілген үзіндіні топ ішінде талқылап, басқа топтарға өкілдерді жіберіп, өз жұмысы туралы топта талқылау, идеялармен бөлісу, ынтымақтастықты дамыту.
Топтық бағалау. (Әр оқушыға қызыл, сары, көк түстердегі қағаз қиындыларын үлестіріп беру. Осы қағаздарды көтеру арқылы өзге топты бағалайды.) Қызыл түс – түсініксіз, кемшіліктерін атап кетер едім.... немесе ұсынысым бар Сары түс – сұрағым бар Көк түс – барлығы жақсы, түсінікті 2-тапсырма «Хикая тауы» әдісі бойынша шығарманың композициялық құрылымын талдап жазыңыз 1. Оқиғаның басталуы 2. Оқиғаның дамуы. 3. Оқиғаның өрбуі 4. Оқиғаның шиеленісуі. 5. Оқиғаның шарықтау шегі. 6. Оқиғаның шешімі
|