|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Мектеп: Ә.Жангелдин атындағы орта мектеп 9.3B Молекулалық биология Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Кисимова Г.О. Сынып: 9 Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
ДНҚ молекулалық құрылысының принцптері: нуклеотидтердің комплементарлылығы. |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
9.4.1.2 - ДНҚ молекуласының қос шиыршықты құрылымын сипаттау |
|
Сабақтың мақсаты |
ДНҚ молекуласының қос шиыршықты құрылымын сипаттайды. |
|
Бағалау критерийі |
ДНҚ молекуласының қос шиыршықты құрылымын анықтайды. ДНҚ молекуласының қос шиыршықты құрылымын сипаттайды. |
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәндік лексика және терминология: нуклеотид,комплементарлы, аденин, гуанин, тимин, цитозин, нуклеозид, қант, фосфор қышқылы, пуриндік, пиримидиндік негіз және т.б. Диалог/жазу үшін пайдалы сөз тіркестерінің топтамасы
Нуклеотид .........,
............ және ............тұрады. Пуриндік негіздерге .............. мен .............. жатады. |
|
Құндылықтарға баулу
|
Мәңгілік ел жалпы ұлттық идеясының Зайырлы қоғам және жоғары руханият құндалығын негізге ала отырып, ДНҚ-ның адам өміріндегі алатын орнын түсіну, генетикалық аурулардың алдын алу туралы дарыту. |
|
Пәнаралық байланыс |
Химия - нуклеин қышқылдарын зерттеудегі сутектік байланыс туралы білімі бар. |
|
Алдыңғы білім |
Оқушылар 7-сынып курсынан хромосомалардағы ДНҚ-ның генетикалық материалдағы рөлін біледі. |
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық ахуал қалыптастыру. Ширату жаттығуы Анаңа не болмаса әкене ұқсайды екенсің деп өмірде естіп жатасыздар, осылай айту себебі неде деп ойлайсыздар? Сабақтың тақырыбын ашу мақсатында оқушыларға бейнеролик көрсете отырып сабақтың мақсатын анықтау. Нуклеотид компоненттерінің фигураларын алу арқылы 3 топқа бөлу. 1-топ Азотты негіздер 2-топ Бескөміртекті қант 3-топ Фосфор қышқылы |
https://www.youtube.com/watch?v=KlMB-YZfqDA
|
|
Сабақтың ортасы 7 минут 13 минут 10 минут |
1 тапсырма. Оқыту формасы: Жеке жұмыс Әдісі: «Тізбектен не түсіп қалған?» Төменде көрсетілген ДНҚ молекуласындағы қос шиыршықты құрылымындағы азотты негіздердің жұбын тауып, комплементарлық принцип арасындағы байланысты сызып анықтаңыз. А)
Б) Суретке қарай отырып, ДНҚ молекуласының қос шиыршықты құрылымы мен комплементарлық принцип арасындағы байланысты сиппаттаңыз.
Тез орындап болған оқушыға қосымша тапсырма: ДНҚ бөлігінің ұзындығын есептеңіз (нм). Қолдауды орташа қажет ететіндерге:
а) Үлгіге қарай
отырып, тапсырманы орындайды. б) Көп нүктенің орнына сөздерді жазып, сипаттайды. ДНҚ - ...................................................... Нуклеотидтердің комплементарлылығы ........ Бір нуклеотидтер арасындағы қашықтық........ Қолдауды көп қажет ететіндерге: а)Азоттық негіздер: Г-гуанин, Ц-цитозин, Т-тимин, А-аденин. Гуанинге цитозин комплементарлы түрде орналасады.Аденинге тимин комплементарлы түрде орналасады. Б) ДНҚ-қос шиыршықты құрылым. Әр қадамның ұзындығы -3,4 нм. Дескриптор:
ҚБ: «Бағдаршам» әдісі 2 тапсырма. Оқыту формасы: Топтық жұмыс Әдісі: «Сәйкестендіру» ДНҚ молекуласының суретін қарай отырып, сандармен көрсетілген бөліктерді атауларын тауып сәйкестендіріп, анықтаңыз.
Атаулары: Азоттық негіз ________ Нуклеозид _______ Жұп нуклеотидтер _____ Қант-фосфорлы қаңқа _____ Дескриптор:
ҚБ: «Екі жұлдыз бір тілек» әдісі |
Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма жинағы биология 9-сынып Үлестірме материладар Үлестірме материладар Үлестірме материладар |
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Оқушылар рефлексия жүргізеді. «Білім ағаш» әдісі Төмендегі қызыл, сары, жасыл түстерде жазылған сөздері бар стикерлерді таңдай отырып, ағашты жеміске толтырыңыз. Қызыл – сабақ өте қызықты өтті. Маған бәрі ұнады. Сары – маған сабақ ұнады, мәлімет аздау болды. Жасыл – тапсырманы түсініп отырдым, алайда маған сабақ қызықты болмады. |
|
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
|
Қабілетті оқушылар: ДНҚ молекуласындағы қос шиыршықтықұрылымындағы азотты негіздердің жұбын тауып, комплементарлық принцип арасындағы байланысты сызып көрсетіп, сипаттайды. Қолдауды орташа қажет етеін оқушылар: Үлгіге қарай отырып, тапсырманы орындап, көп нүкте тұрған жердегі орынға өз жауаптарын жазып сипаттайды. Қолдауды көп қажет ететін оқушылар: Азоттық негіздер: Г-гуанин, Ц-цитозин, Т-тимин, А-аденин.Гуанинге цитозин комплементарлы түрде орналасады.Аденинге тимин комплементарлы түрде орналасады. Берілген сөйлемдер арқылы сипаттайды. |
ҚБ: «Бағдаршам» әдісі ҚБ: «Екі жұлдыз бір тілек» әдісі Рефлексия «Білім ағаш» әдісі. |
Жұмыс жасау кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтайды. |
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болдыма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қолжеткіздіме?Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ДНҚ молекулалық құрылысының принцптері нуклеотидтердің комплементарлылығы.
ДНҚ молекулалық құрылысының принцптері нуклеотидтердің комплементарлылығы.
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Мектеп: Ә.Жангелдин атындағы орта мектеп 9.3B Молекулалық биология Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Кисимова Г.О. Сынып: 9 Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
ДНҚ молекулалық құрылысының принцптері: нуклеотидтердің комплементарлылығы. |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
9.4.1.2 - ДНҚ молекуласының қос шиыршықты құрылымын сипаттау |
|
Сабақтың мақсаты |
ДНҚ молекуласының қос шиыршықты құрылымын сипаттайды. |
|
Бағалау критерийі |
ДНҚ молекуласының қос шиыршықты құрылымын анықтайды. ДНҚ молекуласының қос шиыршықты құрылымын сипаттайды. |
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәндік лексика және терминология: нуклеотид,комплементарлы, аденин, гуанин, тимин, цитозин, нуклеозид, қант, фосфор қышқылы, пуриндік, пиримидиндік негіз және т.б. Диалог/жазу үшін пайдалы сөз тіркестерінің топтамасы
Нуклеотид .........,
............ және ............тұрады. Пуриндік негіздерге .............. мен .............. жатады. |
|
Құндылықтарға баулу
|
Мәңгілік ел жалпы ұлттық идеясының Зайырлы қоғам және жоғары руханият құндалығын негізге ала отырып, ДНҚ-ның адам өміріндегі алатын орнын түсіну, генетикалық аурулардың алдын алу туралы дарыту. |
|
Пәнаралық байланыс |
Химия - нуклеин қышқылдарын зерттеудегі сутектік байланыс туралы білімі бар. |
|
Алдыңғы білім |
Оқушылар 7-сынып курсынан хромосомалардағы ДНҚ-ның генетикалық материалдағы рөлін біледі. |
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық ахуал қалыптастыру. Ширату жаттығуы Анаңа не болмаса әкене ұқсайды екенсің деп өмірде естіп жатасыздар, осылай айту себебі неде деп ойлайсыздар? Сабақтың тақырыбын ашу мақсатында оқушыларға бейнеролик көрсете отырып сабақтың мақсатын анықтау. Нуклеотид компоненттерінің фигураларын алу арқылы 3 топқа бөлу. 1-топ Азотты негіздер 2-топ Бескөміртекті қант 3-топ Фосфор қышқылы |
https://www.youtube.com/watch?v=KlMB-YZfqDA
|
|
Сабақтың ортасы 7 минут 13 минут 10 минут |
1 тапсырма. Оқыту формасы: Жеке жұмыс Әдісі: «Тізбектен не түсіп қалған?» Төменде көрсетілген ДНҚ молекуласындағы қос шиыршықты құрылымындағы азотты негіздердің жұбын тауып, комплементарлық принцип арасындағы байланысты сызып анықтаңыз. А)
Б) Суретке қарай отырып, ДНҚ молекуласының қос шиыршықты құрылымы мен комплементарлық принцип арасындағы байланысты сиппаттаңыз.
Тез орындап болған оқушыға қосымша тапсырма: ДНҚ бөлігінің ұзындығын есептеңіз (нм). Қолдауды орташа қажет ететіндерге:
а) Үлгіге қарай
отырып, тапсырманы орындайды. б) Көп нүктенің орнына сөздерді жазып, сипаттайды. ДНҚ - ...................................................... Нуклеотидтердің комплементарлылығы ........ Бір нуклеотидтер арасындағы қашықтық........ Қолдауды көп қажет ететіндерге: а)Азоттық негіздер: Г-гуанин, Ц-цитозин, Т-тимин, А-аденин. Гуанинге цитозин комплементарлы түрде орналасады.Аденинге тимин комплементарлы түрде орналасады. Б) ДНҚ-қос шиыршықты құрылым. Әр қадамның ұзындығы -3,4 нм. Дескриптор:
ҚБ: «Бағдаршам» әдісі 2 тапсырма. Оқыту формасы: Топтық жұмыс Әдісі: «Сәйкестендіру» ДНҚ молекуласының суретін қарай отырып, сандармен көрсетілген бөліктерді атауларын тауып сәйкестендіріп, анықтаңыз.
Атаулары: Азоттық негіз ________ Нуклеозид _______ Жұп нуклеотидтер _____ Қант-фосфорлы қаңқа _____ Дескриптор:
ҚБ: «Екі жұлдыз бір тілек» әдісі |
Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма жинағы биология 9-сынып Үлестірме материладар Үлестірме материладар Үлестірме материладар |
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Оқушылар рефлексия жүргізеді. «Білім ағаш» әдісі Төмендегі қызыл, сары, жасыл түстерде жазылған сөздері бар стикерлерді таңдай отырып, ағашты жеміске толтырыңыз. Қызыл – сабақ өте қызықты өтті. Маған бәрі ұнады. Сары – маған сабақ ұнады, мәлімет аздау болды. Жасыл – тапсырманы түсініп отырдым, алайда маған сабақ қызықты болмады. |
|
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
|
Қабілетті оқушылар: ДНҚ молекуласындағы қос шиыршықтықұрылымындағы азотты негіздердің жұбын тауып, комплементарлық принцип арасындағы байланысты сызып көрсетіп, сипаттайды. Қолдауды орташа қажет етеін оқушылар: Үлгіге қарай отырып, тапсырманы орындап, көп нүкте тұрған жердегі орынға өз жауаптарын жазып сипаттайды. Қолдауды көп қажет ететін оқушылар: Азоттық негіздер: Г-гуанин, Ц-цитозин, Т-тимин, А-аденин.Гуанинге цитозин комплементарлы түрде орналасады.Аденинге тимин комплементарлы түрде орналасады. Берілген сөйлемдер арқылы сипаттайды. |
ҚБ: «Бағдаршам» әдісі ҚБ: «Екі жұлдыз бір тілек» әдісі Рефлексия «Білім ағаш» әдісі. |
Жұмыс жасау кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтайды. |
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болдыма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қолжеткіздіме?Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|
|
||
шағым қалдыра аласыз



















