|
Бөлім: |
Мәтінді есептер |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Умурбекова Аякоз Шодиярхановна |
|
Күні: |
05.03.2025жыл |
|
Сыныбы: 5 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ондық бөлшектерді дөңгелектеуге есеп шығару. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
5.1.1.1 5 дөңгелектеу ережелерін түсіну және мысалдар арқылы оларды қолдануды үйрену |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар үшін: Ондық бөлшекті дөңгелектеу тақырыбын қайталай отырып, осыған дейін алған білімдерінді қорытыңдылау. Көпшілік оқушылар үшін: Өздерінің сыныпта қандай оқу құралдарын пайдаланатынын айта алады,сұрақты түсінеді,сұраққа еркін жауап беру. Кейбір оқушылар үшін: Дөңгелектеудің ережелерін игерте отырып практикада кеңінен қолдануға және ойлау,есте сақтау,зейінділік қабілеттерін дамыту.. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 7 мин
|
Ұйымдастыру Жағымды ахуал қалыптастыру Оқушыларды топтарға « Шаңырақ әдісі» арқылы 3 топқа бөлемін: ондықтар, жүздіктер, мыңдықтар. «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар және жаттығу түрлері беріледі. Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Өзгенің пікірін толықтырады. 987 есеп Ондық бөлшектердің жуық мәндерін тауып,кестені толтырыңдар:
Оқушылар өздерін Елтаңба әдісі арқылы бағалайды |
1. Ондық бөлшектер қандай разрядтарға дейін дөңгелектенеді?
2.Ондық бөлшектерді дөңгелектеу ережесін айтып беріңдер.
3. Қалдырылған соңғы цифрдан кейін 7 цифры тұрса, ондық бөлшек қалай дөңгелектенеді? |
Дескриптор: Жалпы - 3 балл
|
|
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 31 мин. |
Жаңа сабақты ашу, түсіндіру. |
1-тапсырма Жұптық жұмыс 3 топтан 2 оқушыдан мыңдықтарға, жүздіктерге, ондықтарға дейінгі дөңгелектеуді тез арады ажыратып дұрыс жауаптарын орнына қойып, кестені толтырады.
|
Дескриптор: Жалпы - 1 балл 1.дұрыс жауапты табады.
|
5-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері.
|
|
|||||||||||||||||||||
|
|
2 тапсырмаға бағыт-бағдар көрсетеді |
2-тапсырма
Топтық жұмыс сәйкестендіру тесті.
|
Дескриптор: Оқушылар өз-өздерін 3 балдық бағалау шкаласы арқылы бағалайды.
|
5-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері.
|
|
|||||||||||||||||||||
|
2 мин |
Сергіту сәті |
Балалар сергіту сәтін жасайды. Балалардың барлығы бірдей қимылдайды. Іс әрекетті қайталайды. |
|
|
|
|||||||||||||||||||||
|
|
3- тапсырманы орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді.
|
3- тапсырма.
Оқулықпен жұмыс. Жеке жұмыс 988 есеп 1. Жердің радиусы 6371 км. Марс планетасының радиусы Жер радиусының 0,53-іне тең. Марс планетасы радиусының ондық үлестерге дейін дөңгелектенген жуық мәнін жазыңдар. Жауабы: 6371*0,53=3376,63≈3376,6
2.1 метр матаның бағасы 600 теңге. Осы матаның қалдығының құны 255т. Мата қалдығы неше сантиметр? Жауабын бүтінге дейін дөңгелектеңдер. Жауабы: 1 600 Х 255 600х=1*255 х=255/600
х=0,425 3. 3.1. 372 секунд шамамен неше минутқа тең? А. 5 мин С. 4 мин В. 6 мин Д. 7 мин 3.2. 390 минут шамамен неше сағатқа тең? А. 8 сағ С. 7 сағ В. 9 сағ Д. 4 сағ
|
Жеке жұмыс мәтінді есепті шығарады. Дискриптор 3 балл
Бағалау. Оқушылар өз-өздерін 10 дық бағалау шкаласы арқылы бағалайды.
|
5-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері.
|
|
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Сабақты қорытындылау Дөңгелектеуді біз қай жерлерде қолданамыз? Бізге сандарды дөңгелектеп қолданған ыңғайлыма?
Үйге тапсырма №998 87 бет
Кері байланыс |
Оқушылар берілген сұрақтарға жауап береді. Есептерді шығарады.
Оқушылар үй тапсырмасын күнделіктеріне белгілеп алады.
Көбелек кері байланысы арқылы бүгінгі сабақтан алған әсерлерімен бөліседі. |
|
|
|
|||||||||||||||||||||
Сәлемдесу.
Психологиялық ахуал . мен сендерге үш түрлі қол қимылын көрсетемін соның қайсысы есте қалды
Топқа бөлу Шаңырақ арқылы
Бағалауды алдарына беремін
Сабаққа белсене қатысқандары үшін тәттілер беремін
-
Миға шабуыл . Дөңгелектеу дегеніміз не?
-
2. Ондық бөлшектер қандай разрядтарға дейін дөңгелектенеді?
-
3. дөңгелектегенде қандай теңдік қолданылады?
Бүгін дөңгелектеу тақыыбын жалғастырамыз
Сабақтың мақсаты
5.1.1.1 5 дөңгелектеу ережелерін түсіну және мысалдар арқылы оларды қолдануды үйрену
Дөңгелектеу ережелері
-
Разрядты анықтау. Қай разрядқа дейін дөңгелектеу керек
-
Кейінгі санды тексеруДөңгелектелетін разрядтан кейінгі санды қарау
-
5-тен кіші болса Дөңгелектелетін сан өзгеріссіз қалады
-
5 немесе одан үлкен болса Дөңгелектелетін сан 1-ге артады.
Дөңгелектеуді қолдану

Жұптық жұмыс
-
Жұптық жұмыс
-
3 топтан 2 оқушыдан шығып, мыңдықтарға, жүздіктерге, ондықтарға дейінгі дөңгелектеуді тез арада ажыратып, дұрыс жауаптарын орнына қойып, кестені толтырады
Топтық жұмыс сәйкестендіру тесті.
Сергіту сәті
Оқулықпен
жұмыс 
6371*0,53=3376,63≈3376,6
-
Үйге тапсырма №998 87 бет.
-
Кері байланыс.
-
«Көбелек» әдісі арқылы бүгінгі сабақтан алған әсерлерімен бөліседі.
Дөңгелектеуді біз қай жерлерде қолданамыз?
-
Бізге сандарды дөңгелектеп қолданған ыңғайлыма?
-
79,25≈
-
195,759≈
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
дөңгелектеу ашық сабақ 5 сынып
дөңгелектеу ашық сабақ 5 сынып
|
Бөлім: |
Мәтінді есептер |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Умурбекова Аякоз Шодиярхановна |
|
Күні: |
05.03.2025жыл |
|
Сыныбы: 5 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ондық бөлшектерді дөңгелектеуге есеп шығару. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
5.1.1.1 5 дөңгелектеу ережелерін түсіну және мысалдар арқылы оларды қолдануды үйрену |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар үшін: Ондық бөлшекті дөңгелектеу тақырыбын қайталай отырып, осыған дейін алған білімдерінді қорытыңдылау. Көпшілік оқушылар үшін: Өздерінің сыныпта қандай оқу құралдарын пайдаланатынын айта алады,сұрақты түсінеді,сұраққа еркін жауап беру. Кейбір оқушылар үшін: Дөңгелектеудің ережелерін игерте отырып практикада кеңінен қолдануға және ойлау,есте сақтау,зейінділік қабілеттерін дамыту.. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 7 мин
|
Ұйымдастыру Жағымды ахуал қалыптастыру Оқушыларды топтарға « Шаңырақ әдісі» арқылы 3 топқа бөлемін: ондықтар, жүздіктер, мыңдықтар. «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар және жаттығу түрлері беріледі. Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Өзгенің пікірін толықтырады. 987 есеп Ондық бөлшектердің жуық мәндерін тауып,кестені толтырыңдар:
Оқушылар өздерін Елтаңба әдісі арқылы бағалайды |
1. Ондық бөлшектер қандай разрядтарға дейін дөңгелектенеді?
2.Ондық бөлшектерді дөңгелектеу ережесін айтып беріңдер.
3. Қалдырылған соңғы цифрдан кейін 7 цифры тұрса, ондық бөлшек қалай дөңгелектенеді? |
Дескриптор: Жалпы - 3 балл
|
|
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 31 мин. |
Жаңа сабақты ашу, түсіндіру. |
1-тапсырма Жұптық жұмыс 3 топтан 2 оқушыдан мыңдықтарға, жүздіктерге, ондықтарға дейінгі дөңгелектеуді тез арады ажыратып дұрыс жауаптарын орнына қойып, кестені толтырады.
|
Дескриптор: Жалпы - 1 балл 1.дұрыс жауапты табады.
|
5-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері.
|
|
|||||||||||||||||||||
|
|
2 тапсырмаға бағыт-бағдар көрсетеді |
2-тапсырма
Топтық жұмыс сәйкестендіру тесті.
|
Дескриптор: Оқушылар өз-өздерін 3 балдық бағалау шкаласы арқылы бағалайды.
|
5-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері.
|
|
|||||||||||||||||||||
|
2 мин |
Сергіту сәті |
Балалар сергіту сәтін жасайды. Балалардың барлығы бірдей қимылдайды. Іс әрекетті қайталайды. |
|
|
|
|||||||||||||||||||||
|
|
3- тапсырманы орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді.
|
3- тапсырма.
Оқулықпен жұмыс. Жеке жұмыс 988 есеп 1. Жердің радиусы 6371 км. Марс планетасының радиусы Жер радиусының 0,53-іне тең. Марс планетасы радиусының ондық үлестерге дейін дөңгелектенген жуық мәнін жазыңдар. Жауабы: 6371*0,53=3376,63≈3376,6
2.1 метр матаның бағасы 600 теңге. Осы матаның қалдығының құны 255т. Мата қалдығы неше сантиметр? Жауабын бүтінге дейін дөңгелектеңдер. Жауабы: 1 600 Х 255 600х=1*255 х=255/600
х=0,425 3. 3.1. 372 секунд шамамен неше минутқа тең? А. 5 мин С. 4 мин В. 6 мин Д. 7 мин 3.2. 390 минут шамамен неше сағатқа тең? А. 8 сағ С. 7 сағ В. 9 сағ Д. 4 сағ
|
Жеке жұмыс мәтінді есепті шығарады. Дискриптор 3 балл
Бағалау. Оқушылар өз-өздерін 10 дық бағалау шкаласы арқылы бағалайды.
|
5-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері.
|
|
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Сабақты қорытындылау Дөңгелектеуді біз қай жерлерде қолданамыз? Бізге сандарды дөңгелектеп қолданған ыңғайлыма?
Үйге тапсырма №998 87 бет
Кері байланыс |
Оқушылар берілген сұрақтарға жауап береді. Есептерді шығарады.
Оқушылар үй тапсырмасын күнделіктеріне белгілеп алады.
Көбелек кері байланысы арқылы бүгінгі сабақтан алған әсерлерімен бөліседі. |
|
|
|
|||||||||||||||||||||
Сәлемдесу.
Психологиялық ахуал . мен сендерге үш түрлі қол қимылын көрсетемін соның қайсысы есте қалды
Топқа бөлу Шаңырақ арқылы
Бағалауды алдарына беремін
Сабаққа белсене қатысқандары үшін тәттілер беремін
-
Миға шабуыл . Дөңгелектеу дегеніміз не?
-
2. Ондық бөлшектер қандай разрядтарға дейін дөңгелектенеді?
-
3. дөңгелектегенде қандай теңдік қолданылады?
Бүгін дөңгелектеу тақыыбын жалғастырамыз
Сабақтың мақсаты
5.1.1.1 5 дөңгелектеу ережелерін түсіну және мысалдар арқылы оларды қолдануды үйрену
Дөңгелектеу ережелері
-
Разрядты анықтау. Қай разрядқа дейін дөңгелектеу керек
-
Кейінгі санды тексеруДөңгелектелетін разрядтан кейінгі санды қарау
-
5-тен кіші болса Дөңгелектелетін сан өзгеріссіз қалады
-
5 немесе одан үлкен болса Дөңгелектелетін сан 1-ге артады.
Дөңгелектеуді қолдану

Жұптық жұмыс
-
Жұптық жұмыс
-
3 топтан 2 оқушыдан шығып, мыңдықтарға, жүздіктерге, ондықтарға дейінгі дөңгелектеуді тез арада ажыратып, дұрыс жауаптарын орнына қойып, кестені толтырады
Топтық жұмыс сәйкестендіру тесті.
Сергіту сәті
Оқулықпен
жұмыс 
6371*0,53=3376,63≈3376,6
-
Үйге тапсырма №998 87 бет.
-
Кері байланыс.
-
«Көбелек» әдісі арқылы бүгінгі сабақтан алған әсерлерімен бөліседі.
Дөңгелектеуді біз қай жерлерде қолданамыз?
-
Бізге сандарды дөңгелектеп қолданған ыңғайлыма?
-
79,25≈
-
195,759≈
шағым қалдыра аласыз

























