«Бекітемін»
Мектеп-лицей директоры:
К.Б.Бакытбекова
«19»02.2025 ж.
|
Бөлім: |
Әлеуметтік география |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) |
Нұркен Күләндән |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
19.02.2025 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: 23 |
Қатыспағандар саны: 2 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Дүниежүзі халықтарының тілдік әулеттері мен топтары |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.4.1.1 -дүниежүзі халқықтарының этнолингвистикалық жіктелінуін түсіндіреді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Дүниежүзі халқықтарының этнолингвистикалық жіктелінуін атап бере алады. Дүниежүзі халқықтарының этнолингвистикалық жіктелінуін түсіндіре алады. Дүниежүзі халқықтарының этнолингвистикалық жіктелінуін біледі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі: Қызығушылықты ояту 7 мин. |
Сәлеметсіздерме оқушылар! Бүгінгі сабағымыз күндегіден өзгеше, себебі қонақтар бар. Сынып кезекшісінен сыныпты түгендейміз. Жағымды психологиялық ахуал орнату. Арнайы қорапта берілген төсбелгілерді алып, жазылған жағымды сөздерді оқып, төсбелгі түстеріне қарай топтарға отырады. Үй тапсырмасын сұрау: https://learningapps.org/display?v=pum5cs4hc25 платформасында сәйкестендіру арқылы жаңа тақырып ашылады.
Мұғалімнің сұрағы:
|
Мұғаліммен амандасады. Арнайы қорапта берілген төсбелгілерді алып, жазылған жағымды сөздерді оқып, төсбелгі түстеріне қарай топтарға отырады. Learningapps платформасында үй тапсырмасын орындайды. Оқушылар сәйкестендіру тапсырмасы арқылы жаңа тақырыпты ашады. Мұғалімнің сұрақтарына жауап береді. |
Бағалау парағы таратылады.
Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан оқушыларды Мұғалімнің бағалауы: «Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың! Өте жақсы! Жақсы! Талпын!». Үй тапсырмасы бойынша бағалау парағын толтырады. Оқушының өзін-өзі бағалауы |
Жалпы білім беретін мектептің 7 сыныбына арналған оқулық. Тақта Кітап Дәптер Интерактивті тақта Бағалау парақтары Презентация
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе 4 мин |
Мұғалім жаңа тақырып бойынша оқушыларға түсіндіреді |
Берілген мәліметтерді тыңдайды. Термин сөздерді дәптерге жазады. |
Мұғалімнің бағалауы: «Жарайсың!» деген мақтау сөзімен ынталандыру. |
Жалпы білім беретін мектептің 7 сыныбына арналған оқулық. Тақта Кітап Дәптер Интерактивті тақта Бағалау парақтары Презентация |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 27 мин |
Топтық жұмыс: 1. Тапсырма «ДЖИГСО» әдісі. Мәтінмен жұмыс әр топқа жеке тапсырма беріледі. 1 Топ. Тіл тобы және этникалық шығу тегі ұғымдарының арасындағы айырмашылықтарды түсіндіріңдер? 2 Топ. Бір тілді және екі тілді елдерді қарастырыңдар. Оларға мысал келтіріңдер? 3 Топ. Қазақстан жеріндегі этностардың таралуын түсіндіріңдер? 4 Топ. Дүниежүзінде ең көп тараған тілдер қай мемлекеттер?
Жұптық жұмыс Тапсырма №2 Берілген тілдердің дүниежүзінде таралуын төмендегі кестеге толтыр. Қытай, Жапон, Француз, Нивх, Айг, Ағылшын, Кет, Орыс, Баск, Араб, Бурушаски, Испан, Юкагир
Дескриптор:
ішінен кең таралған тілдерді тауып жазады;
ішінен оқшау тілдерді тауып жазады.
Тапсырма №2 Берілген кестедегі бос орындарды кестелерді пайдаланып халықтардың этнолингвистикалық жіктелуі бойынша толтыр.
Тапсырма №2 Дүниежүзінің тіл әулеттері картасын пйдалана отырып үндіеуропалық тіл әулетінің таралған аймақтарды тауып, кескін картаға түсіріңіздер.
ІV ТОП. Жұптық жұмыс. Кескін картаға түсіру. Тапсырма №2 Дүниежүзінің тіл әулеттері картасын пйдалана отырып алтай, қытай-тибет тіл әулеттері таралған аймақтарды тауып, кескін картаға түсіріңіздер.
|
«ДЖИГСО» әдісі. Мәтінмен жұмыс әр топқа жеке тапсырма берілеген тапсырмаларды орындайды. Топпен ортаға шығып орындайды. |
Мұғалімнің бағалауы: «Жарайсың!» деген мақтау сөзімен ынталандыру.
Оқушының өзін-өзі бағалауы.
Мұғалімнің бағалауы: «Жарайсың!» деген мақтау сөзімен ынталандыру.
Оқушының өзін-өзі бағалауы.
Мұғалімнің бағалауы: «Жарайсың!» деген мақтау сөзімен ынталандыру.
Оқушының өзін-өзі бағалауы.
Мұғалімнің бағалауы: «Жарайсың!» деген мақтау сөзімен ынталандыру.
.
Оқушының өзін-өзі бағалауы
Мұғалімнің бағалауы: «Жарайсың!» деген мақтау сөзімен ынталандыру
Оқушының өзін-өзі бағалауы. |
Жалпы білім беретін мектептің 7 сыныбына арналған оқулық. Тақта Кітап Дәптер Интерактивті тақта Бағалау парақтары Презентация
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Қортынды Кері байланыс Үйге тапсырма 7 мин. |
Қортынды: жеке жұмыс. https://wordwall.net/myactivities Кері байланыс: Power Point арқылы оқушылармен кері байланыс алу. Үйге тапсырма: §39. Тақырыпты оқу. Көп ұлтты елдерге мысал келтіріп, кескін картаға түсіріп келіңіздер.
|
Ұялы телефондары арқылы сәйкестендіру тапсырмасын орындайды. Кері байланыс жасап, қортынды бағаларын талдайды.
|
Дұрыс жауаптары ескеріліп бағаланады.
Мұғалімнің қортынды бағалауы жүзеге асады. |
Тақта Интерактивті тақта
Бағалау парақтары Презентация |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Дүниежүзі халықтарының тілдік әулеттері мен топтары
Дүниежүзі халықтарының тілдік әулеттері мен топтары
«Бекітемін»
Мектеп-лицей директоры:
К.Б.Бакытбекова
«19»02.2025 ж.
|
Бөлім: |
Әлеуметтік география |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) |
Нұркен Күләндән |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
19.02.2025 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: 23 |
Қатыспағандар саны: 2 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Дүниежүзі халықтарының тілдік әулеттері мен топтары |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.4.1.1 -дүниежүзі халқықтарының этнолингвистикалық жіктелінуін түсіндіреді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Дүниежүзі халқықтарының этнолингвистикалық жіктелінуін атап бере алады. Дүниежүзі халқықтарының этнолингвистикалық жіктелінуін түсіндіре алады. Дүниежүзі халқықтарының этнолингвистикалық жіктелінуін біледі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі: Қызығушылықты ояту 7 мин. |
Сәлеметсіздерме оқушылар! Бүгінгі сабағымыз күндегіден өзгеше, себебі қонақтар бар. Сынып кезекшісінен сыныпты түгендейміз. Жағымды психологиялық ахуал орнату. Арнайы қорапта берілген төсбелгілерді алып, жазылған жағымды сөздерді оқып, төсбелгі түстеріне қарай топтарға отырады. Үй тапсырмасын сұрау: https://learningapps.org/display?v=pum5cs4hc25 платформасында сәйкестендіру арқылы жаңа тақырып ашылады.
Мұғалімнің сұрағы:
|
Мұғаліммен амандасады. Арнайы қорапта берілген төсбелгілерді алып, жазылған жағымды сөздерді оқып, төсбелгі түстеріне қарай топтарға отырады. Learningapps платформасында үй тапсырмасын орындайды. Оқушылар сәйкестендіру тапсырмасы арқылы жаңа тақырыпты ашады. Мұғалімнің сұрақтарына жауап береді. |
Бағалау парағы таратылады.
Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан оқушыларды Мұғалімнің бағалауы: «Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың! Өте жақсы! Жақсы! Талпын!». Үй тапсырмасы бойынша бағалау парағын толтырады. Оқушының өзін-өзі бағалауы |
Жалпы білім беретін мектептің 7 сыныбына арналған оқулық. Тақта Кітап Дәптер Интерактивті тақта Бағалау парақтары Презентация
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе 4 мин |
Мұғалім жаңа тақырып бойынша оқушыларға түсіндіреді |
Берілген мәліметтерді тыңдайды. Термин сөздерді дәптерге жазады. |
Мұғалімнің бағалауы: «Жарайсың!» деген мақтау сөзімен ынталандыру. |
Жалпы білім беретін мектептің 7 сыныбына арналған оқулық. Тақта Кітап Дәптер Интерактивті тақта Бағалау парақтары Презентация |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 27 мин |
Топтық жұмыс: 1. Тапсырма «ДЖИГСО» әдісі. Мәтінмен жұмыс әр топқа жеке тапсырма беріледі. 1 Топ. Тіл тобы және этникалық шығу тегі ұғымдарының арасындағы айырмашылықтарды түсіндіріңдер? 2 Топ. Бір тілді және екі тілді елдерді қарастырыңдар. Оларға мысал келтіріңдер? 3 Топ. Қазақстан жеріндегі этностардың таралуын түсіндіріңдер? 4 Топ. Дүниежүзінде ең көп тараған тілдер қай мемлекеттер?
Жұптық жұмыс Тапсырма №2 Берілген тілдердің дүниежүзінде таралуын төмендегі кестеге толтыр. Қытай, Жапон, Француз, Нивх, Айг, Ағылшын, Кет, Орыс, Баск, Араб, Бурушаски, Испан, Юкагир
Дескриптор:
ішінен кең таралған тілдерді тауып жазады;
ішінен оқшау тілдерді тауып жазады.
Тапсырма №2 Берілген кестедегі бос орындарды кестелерді пайдаланып халықтардың этнолингвистикалық жіктелуі бойынша толтыр.
Тапсырма №2 Дүниежүзінің тіл әулеттері картасын пйдалана отырып үндіеуропалық тіл әулетінің таралған аймақтарды тауып, кескін картаға түсіріңіздер.
ІV ТОП. Жұптық жұмыс. Кескін картаға түсіру. Тапсырма №2 Дүниежүзінің тіл әулеттері картасын пйдалана отырып алтай, қытай-тибет тіл әулеттері таралған аймақтарды тауып, кескін картаға түсіріңіздер.
|
«ДЖИГСО» әдісі. Мәтінмен жұмыс әр топқа жеке тапсырма берілеген тапсырмаларды орындайды. Топпен ортаға шығып орындайды. |
Мұғалімнің бағалауы: «Жарайсың!» деген мақтау сөзімен ынталандыру.
Оқушының өзін-өзі бағалауы.
Мұғалімнің бағалауы: «Жарайсың!» деген мақтау сөзімен ынталандыру.
Оқушының өзін-өзі бағалауы.
Мұғалімнің бағалауы: «Жарайсың!» деген мақтау сөзімен ынталандыру.
Оқушының өзін-өзі бағалауы.
Мұғалімнің бағалауы: «Жарайсың!» деген мақтау сөзімен ынталандыру.
.
Оқушының өзін-өзі бағалауы
Мұғалімнің бағалауы: «Жарайсың!» деген мақтау сөзімен ынталандыру
Оқушының өзін-өзі бағалауы. |
Жалпы білім беретін мектептің 7 сыныбына арналған оқулық. Тақта Кітап Дәптер Интерактивті тақта Бағалау парақтары Презентация
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Қортынды Кері байланыс Үйге тапсырма 7 мин. |
Қортынды: жеке жұмыс. https://wordwall.net/myactivities Кері байланыс: Power Point арқылы оқушылармен кері байланыс алу. Үйге тапсырма: §39. Тақырыпты оқу. Көп ұлтты елдерге мысал келтіріп, кескін картаға түсіріп келіңіздер.
|
Ұялы телефондары арқылы сәйкестендіру тапсырмасын орындайды. Кері байланыс жасап, қортынды бағаларын талдайды.
|
Дұрыс жауаптары ескеріліп бағаланады.
Мұғалімнің қортынды бағалауы жүзеге асады. |
Тақта Интерактивті тақта
Бағалау парақтары Презентация |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз
























