|
Бөлім |
IV бөлім Әлеуметтік география |
||||
|
Педагогтың аты-жөні |
Ишаулова Г.М. |
||||
|
Күні |
21.02.2024ж |
||||
|
Сынып |
Қатысушылар саны-24 |
Қатыспағандар саны -0 |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Дүниежүзі халқының тілдік әулеттері мен топтары |
||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.4.1.1 -дүниежүзі халқықтарының этнолингвистикалық жіктелінуін түсіндіреді |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Халықтың этникалық құрамы ұғымын айтады. Оқушылардың басым бөлігі: Картаны пайдаланып, халықтардың таралу аймақтарын картадан түсіндіреді, кестелермен,мәтінмен жұмыс жасай алады Кейбір оқушылар: Дүниежүзі халықтарының этнолингвистикалық классификациясының жіктелуін анықтай алады. |
||||
|
Бағалау критерииі |
Дүние жүзі халықтарының тілдік әулеттері мен топтары туралы түсініктері қалыптасады. Картадан халықтардың таралу аймақтарын біледі, әулеттері туралы сипаттайды. Халықтың этникалық құрамы ұғымын айтып, картадан пайдаланып тіл әулеттерін ойын арқылы топтастырады. |
||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Басы |
Амандасу әр ұлт өкілі бойынша. Үй тапсырасын сұрау «Кім жылдам» әдісі 1.Географиялық қабықта заттар неше күйде кездеседі? 2.Географиялық қабықтың ең ірі бөліктері? 3.Географиялық қабықтың компоненттерін ата 4.Ландшафт деген не? 5.Ландшафт ұғымын ерекше жүйе ретінде қарастырған кім? «Өз туысыңды тап» деген кезде ұлттық киімдері бойынша тұра қалады. |
Оқушылар жұптасып отырады. Сұрақ жауап арқылы үй тапсырмасын қайталайды. |
Қол шапалақ |
дидактикалық материалдар Интерактивті тақта |
|
|
Ортасы |
Этнос, этникалық қауымдастық [грек, ethnos - тайпа, халық] - бір халықты екіншісінен ажыратуға мүмкіндік беретін ортақ белгілері бар қауымдастық. "Этнос" ұғымы әлі күнге бірыңғай түсіндірілмейді. Кең мағынада, "этнос" ұғымын көпшілік зерттеушілер барлық дәрежедегі этникалық жүйелер жиынтығы ретінде түсіндіру қалыптасқан (тайпа, халық, ұлт және т.б.). Халық (тұрғындар) — қандай да бір аумақта тұрақты дамыған немесе бүкіл жер шарын жайлаған адамдар жиынтығы. Тіл — белгілі бір ұғымды немесе затты, түсінікті белгілейтін және дыбыстауы бар ортақ қабылданған таңбалар жүйесі. Ұлт (ағылш. Nation) — тіл, тарих, қандастық, мәдениет, мінез секілді ортақтықтар негізінде қалыптасқан адамдар қауымдастығы. Оқулықпен жұмыс. «Домино» әдісі 1-тапсырма Берілген тіл тобы мен тіл тобының халықтарын ретімен орналастырып, сәйкестендіру.
Дискриптор
2-тапсырма бойынша оқушылар атлас картаны қолданып дүниежүзіндегі тіл топтарына талдау жасайды:
Дискриптор
3-тапсырма «Еducaplay» платформасы арқылы сұрақтарға жауап беру Үйге тапсырма: «ІІІ деңгейлік тапсырма» әдісі арқылы беріледі. 1) А деңгей: §39 Тақырыпты оқып келу; 2) В деңгей: Көпұлтты елдерге мысал келтіріңіз. 3) С деңгей: Өздерің тұрған жердің қандай ұлттық, нәсілдік, тілдік құрылысдағы халықтарды білесіңдер, айырмашылығын анықтау. Дескриптор:
|
Жұп бойынша өзара тақырыпты түсінгендерін мұғалімге қол көтеру арқылы білдіреді Слайдта көрсетілген ресурстарды талқылайды Слайдта берілген сұрақ жауапты орындайды Сұрақ жауап арқылы сұраққа жауап береді, логикалық ойлай білуі мен сыни көзқарасы таныта білу дағдылары қалыптасады Сұрақтарға тез және дұрыс жауап беру арқылы мәреге жету |
ҚБ «Бәрекелді,әттеген-ай» ҚБ «Жұлдызша» Қол шапалақ |
Интерактивті тақ. Қиынды домино Интерактивті тақта |
|
|
Сабақтың соңы |
Білімді бекіту: «Стикер сөйлейді» әдісі бойынша оқушылардың орындықтарының артына сұрақтар жасырылған, сол сұрақтарға жауап береді. 1.Дүниежүзі халқы тілдерінің жалпы саны қанша? 2.Өлі тілдер дегеніміз не? 3.Дүниежүзі тілдері қанша тіл әулетіне топтастырылады? 4.Бірде- бір тіл әулетіне жатпайтын қандай тілдерді білесің? 5.Билингвизм деген не? 6.Тілдерді зерттейтін ғалымды кім деп атайды? 7.Этнолингвистика деген не? Кері байланыс: Оқушыларға рефлексия парағын ұсынамын.Сабақ барысында алған білімдері туралы кері байланыс жазады. «Бес саусақ» әдісі Бас бармақ - Бүгін сабақта ең құнды мәселе қандай болды? Балан үйрек - Мен жұпта қалай жұмыс жасадым. Ортан терек - Мен бүгін қандай білім алдым? Шылдыр шүмек - Сабақ ұнадыма ? Кішкентай бөбек -Мен сабақта өзімді қалайша сезіндім? |
Бүгінгі сабақтан
түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс
жасайды. |
|
Рефлексия парағы |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Дүниежүзі халықтарының тілдік әулеттері мен топтары
Дүниежүзі халықтарының тілдік әулеттері мен топтары
|
Бөлім |
IV бөлім Әлеуметтік география |
||||
|
Педагогтың аты-жөні |
Ишаулова Г.М. |
||||
|
Күні |
21.02.2024ж |
||||
|
Сынып |
Қатысушылар саны-24 |
Қатыспағандар саны -0 |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Дүниежүзі халқының тілдік әулеттері мен топтары |
||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.4.1.1 -дүниежүзі халқықтарының этнолингвистикалық жіктелінуін түсіндіреді |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Халықтың этникалық құрамы ұғымын айтады. Оқушылардың басым бөлігі: Картаны пайдаланып, халықтардың таралу аймақтарын картадан түсіндіреді, кестелермен,мәтінмен жұмыс жасай алады Кейбір оқушылар: Дүниежүзі халықтарының этнолингвистикалық классификациясының жіктелуін анықтай алады. |
||||
|
Бағалау критерииі |
Дүние жүзі халықтарының тілдік әулеттері мен топтары туралы түсініктері қалыптасады. Картадан халықтардың таралу аймақтарын біледі, әулеттері туралы сипаттайды. Халықтың этникалық құрамы ұғымын айтып, картадан пайдаланып тіл әулеттерін ойын арқылы топтастырады. |
||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Басы |
Амандасу әр ұлт өкілі бойынша. Үй тапсырасын сұрау «Кім жылдам» әдісі 1.Географиялық қабықта заттар неше күйде кездеседі? 2.Географиялық қабықтың ең ірі бөліктері? 3.Географиялық қабықтың компоненттерін ата 4.Ландшафт деген не? 5.Ландшафт ұғымын ерекше жүйе ретінде қарастырған кім? «Өз туысыңды тап» деген кезде ұлттық киімдері бойынша тұра қалады. |
Оқушылар жұптасып отырады. Сұрақ жауап арқылы үй тапсырмасын қайталайды. |
Қол шапалақ |
дидактикалық материалдар Интерактивті тақта |
|
|
Ортасы |
Этнос, этникалық қауымдастық [грек, ethnos - тайпа, халық] - бір халықты екіншісінен ажыратуға мүмкіндік беретін ортақ белгілері бар қауымдастық. "Этнос" ұғымы әлі күнге бірыңғай түсіндірілмейді. Кең мағынада, "этнос" ұғымын көпшілік зерттеушілер барлық дәрежедегі этникалық жүйелер жиынтығы ретінде түсіндіру қалыптасқан (тайпа, халық, ұлт және т.б.). Халық (тұрғындар) — қандай да бір аумақта тұрақты дамыған немесе бүкіл жер шарын жайлаған адамдар жиынтығы. Тіл — белгілі бір ұғымды немесе затты, түсінікті белгілейтін және дыбыстауы бар ортақ қабылданған таңбалар жүйесі. Ұлт (ағылш. Nation) — тіл, тарих, қандастық, мәдениет, мінез секілді ортақтықтар негізінде қалыптасқан адамдар қауымдастығы. Оқулықпен жұмыс. «Домино» әдісі 1-тапсырма Берілген тіл тобы мен тіл тобының халықтарын ретімен орналастырып, сәйкестендіру.
Дискриптор
2-тапсырма бойынша оқушылар атлас картаны қолданып дүниежүзіндегі тіл топтарына талдау жасайды:
Дискриптор
3-тапсырма «Еducaplay» платформасы арқылы сұрақтарға жауап беру Үйге тапсырма: «ІІІ деңгейлік тапсырма» әдісі арқылы беріледі. 1) А деңгей: §39 Тақырыпты оқып келу; 2) В деңгей: Көпұлтты елдерге мысал келтіріңіз. 3) С деңгей: Өздерің тұрған жердің қандай ұлттық, нәсілдік, тілдік құрылысдағы халықтарды білесіңдер, айырмашылығын анықтау. Дескриптор:
|
Жұп бойынша өзара тақырыпты түсінгендерін мұғалімге қол көтеру арқылы білдіреді Слайдта көрсетілген ресурстарды талқылайды Слайдта берілген сұрақ жауапты орындайды Сұрақ жауап арқылы сұраққа жауап береді, логикалық ойлай білуі мен сыни көзқарасы таныта білу дағдылары қалыптасады Сұрақтарға тез және дұрыс жауап беру арқылы мәреге жету |
ҚБ «Бәрекелді,әттеген-ай» ҚБ «Жұлдызша» Қол шапалақ |
Интерактивті тақ. Қиынды домино Интерактивті тақта |
|
|
Сабақтың соңы |
Білімді бекіту: «Стикер сөйлейді» әдісі бойынша оқушылардың орындықтарының артына сұрақтар жасырылған, сол сұрақтарға жауап береді. 1.Дүниежүзі халқы тілдерінің жалпы саны қанша? 2.Өлі тілдер дегеніміз не? 3.Дүниежүзі тілдері қанша тіл әулетіне топтастырылады? 4.Бірде- бір тіл әулетіне жатпайтын қандай тілдерді білесің? 5.Билингвизм деген не? 6.Тілдерді зерттейтін ғалымды кім деп атайды? 7.Этнолингвистика деген не? Кері байланыс: Оқушыларға рефлексия парағын ұсынамын.Сабақ барысында алған білімдері туралы кері байланыс жазады. «Бес саусақ» әдісі Бас бармақ - Бүгін сабақта ең құнды мәселе қандай болды? Балан үйрек - Мен жұпта қалай жұмыс жасадым. Ортан терек - Мен бүгін қандай білім алдым? Шылдыр шүмек - Сабақ ұнадыма ? Кішкентай бөбек -Мен сабақта өзімді қалайша сезіндім? |
Бүгінгі сабақтан
түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс
жасайды. |
|
Рефлексия парағы |
|
шағым қалдыра аласыз
















