|
Күні: Сынып: 6 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Дүниежүзілік мұхиттың табиғаты |
||||||||||||||||||||||
|
6.2.6.2 жоспар бойынша мұхиттар табиғатының ерекшеліктерін анықтау 6.2.6.3 мұхиттарды зерттеу тарихын сипаттау |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Оқушыларға материктер мен мұхиттардың зерттелуін, ашылған жаңалықтар мен заңдылықатары жөнінде түсіндіру. дүниежүзілік мұхит, материк, арал, түбек, теңіз, шығанақ, бұғаз, ұғымардарын түсіндіру. |
||||||||||||||||||||||
|
Жетістік критерийлері |
Дүниежүзілік мұхит және оның бөліктері туралы біледі, картамен жұмыс жасай алады. Бір-бірінің пікірін тыңдап, өз ойларын еркін жеткізе алады Оқушылар материктер мен мұхиттар туралы , мақсаттары, міндеттері, мазмұны жөнінде білетін болады |
||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәндік лексика және терминология: - материктер,аралдар, мұхитарр; Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: - Материктер картада берілген жүйемен орналасқан ... оң жағына қарай орналасады; - Мұхитар картада ... сол жағына қарай орналасады; - орындауды і тиімді тәсілмен орындау; |
||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. |
||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Өнер,дүние тану сабағы |
||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Аудиожазба , таныстырылым. |
||||||||||||||||||||||
|
Тілдік құзыреттілік |
карта |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі. Амандасу. Психологиялық ахуал туғызу. Мұғалім оқушылардан, олардың көңіл күйдеріне сәйкес келетін смайликті таңдауды ұсынады Миға шабуыл әдісі арқылы сұрақтар қою 1. Ауызша үйге берілген
тапсырмаларды қорғау |
Шаттық шебері Бір-бірлеріне тілектер айтады |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 8 минут |
- Әр оқушы әр топтағы хұрбысымен кездесу үшін жұптарын іздейді, Картамен жмыс жасайды. Мұхит-айналасын материктер қоршап жатқан үлкен су қоймасы. Шұңғыма -мұхиттардың ең терең жері.
Құрлықтар мен аралдар Дүниежүзілік мұхит 149 млн км² 361 млн км²(70% немесе
. Жер шары бетінің жалпы ауданы 510,2 млн.км-ге
тең. Ол материктер
мен мұхиттарға бөлінген. Құрлықты құрайтын материктер мен аралдар
үлесіне шамамен 149,1 млн км немесе бүкіл Жер бетінің 29,2%-ы
келеді. Топтық тапсырма
Өзара оқыту сабағында алған білімдерін тексеру: 1.Материктер мен аралдар мұхиттарды қандай бөліктерге бөледі? 2.Жер бетінде қандай мұхиттар бар? 3.Жер шарындағы ең ұлкен мұхиттың көлемі қанша және оның көлемін немен салыстыруға болады? 4.Не себепті бұл мұхитқа «Тынық мұхит» деген ат берілді? 5.Тынық мұхиты қай материктер аралығындағы аумақты алып жатыр? 6.Бүкіл дүниежүзілік мұхиттың ең терең жері қайсы? 7.Тынық мұхиттан екі есе кіші мұхит және оның көлемі қанша? 8.Қай бағытта созылып жатыр, жағалауында қандай материктер бар? 9.Дүниежүзіндегі ең жылы мұхитты ата. 10.Жағалауында қандай материктер бар? 11.Дүниежүзіндегі ең кішкентай мұхитты ата? 12.Қандай материк жағалауларымен шектеседі? 13.Солтүстік Мұзды Мұхитының қандай ерекшеліктері бар? Өзара бағалау ( дескриптор бойынша) Бағалау СГ 3. Есептердің шығару нәтижелерін көрсету Оқытудың мақсаты бойынша.
|
Таныстырылым, оқулықпен жұмыс |
|||||||||||||||||||||
|
Сергіту сәті 1 минут |
|
Сергіту сәтіне арналған жинақ |
|||||||||||||||||||||
|
Аяқталуы 16 минут
Қызықты тапсырма 8 минут |
Сабақты қорытындылау 1. Дүниежүзілік мұхит -не?
2. Қанша мұхит
бар? 4. Не себепті теңіздер ішкі және шеткі теңіздер болып бөлінеді? Сұрақ-жауап. 1.Қанша материктер пен мұхит бар? 2. Құрлық пен дүние бөлігінің айырмашылығы? 3. Д.ж. қанша құрлық, дүние бөлігі, мұхит бар? 4. Қандай материктерді білемізр?
Жаңа сабақты бекіту. 1. Б.Ү.Ү. кестесі.
|
Оқулық, дәптерлер. |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 2 минут
|
1.Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, бүгінгі сабақтың негізгі түйінді идеясын айтады. 1топ Материктер туралы не білеміз? 2топ Мұхиттар туралы не білеміз? 3 топ Жаратылыстану пәнінін адамзат үшін маңызы тақырыптары бойынша постер жасап,картадан көрсете отырып қорғайды Рефлексия Бүгінгі сабақта болған көңіл – күйді бас бармақ саалынған суреттер арқылы бағалау. Кері байланыс. «Бағдаршам» арқылы оқушылардың психологиялық жағдайын, тақырыпты меңгеру барысындағы өзін-өзі бағалауын анықтау. |
Бас бармақтар |
|||||||||||||||||||||
|
Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз?
|
Пәнаралық байланыс
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||||||||||||||||||||
|
Қолдау көрсету. Қабілеті жоғары оқушылар берілген тапсырмаларды орындай алавды |
Оқушылар өздері жасаған бет-бейнелеріне қарап бір-біріне көңіл- күйлерін айтады. (қуанышты, көңілді, көңілсіз, ашулы)
|
Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. |
|||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Дүниежүзілік мұхиттың табиғаты
|
Күні: Сынып: 6 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Дүниежүзілік мұхиттың табиғаты |
||||||||||||||||||||||
|
6.2.6.2 жоспар бойынша мұхиттар табиғатының ерекшеліктерін анықтау 6.2.6.3 мұхиттарды зерттеу тарихын сипаттау |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Оқушыларға материктер мен мұхиттардың зерттелуін, ашылған жаңалықтар мен заңдылықатары жөнінде түсіндіру. дүниежүзілік мұхит, материк, арал, түбек, теңіз, шығанақ, бұғаз, ұғымардарын түсіндіру. |
||||||||||||||||||||||
|
Жетістік критерийлері |
Дүниежүзілік мұхит және оның бөліктері туралы біледі, картамен жұмыс жасай алады. Бір-бірінің пікірін тыңдап, өз ойларын еркін жеткізе алады Оқушылар материктер мен мұхиттар туралы , мақсаттары, міндеттері, мазмұны жөнінде білетін болады |
||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәндік лексика және терминология: - материктер,аралдар, мұхитарр; Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: - Материктер картада берілген жүйемен орналасқан ... оң жағына қарай орналасады; - Мұхитар картада ... сол жағына қарай орналасады; - орындауды і тиімді тәсілмен орындау; |
||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. |
||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Өнер,дүние тану сабағы |
||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Аудиожазба , таныстырылым. |
||||||||||||||||||||||
|
Тілдік құзыреттілік |
карта |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі. Амандасу. Психологиялық ахуал туғызу. Мұғалім оқушылардан, олардың көңіл күйдеріне сәйкес келетін смайликті таңдауды ұсынады Миға шабуыл әдісі арқылы сұрақтар қою 1. Ауызша үйге берілген
тапсырмаларды қорғау |
Шаттық шебері Бір-бірлеріне тілектер айтады |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 8 минут |
- Әр оқушы әр топтағы хұрбысымен кездесу үшін жұптарын іздейді, Картамен жмыс жасайды. Мұхит-айналасын материктер қоршап жатқан үлкен су қоймасы. Шұңғыма -мұхиттардың ең терең жері.
Құрлықтар мен аралдар Дүниежүзілік мұхит 149 млн км² 361 млн км²(70% немесе
. Жер шары бетінің жалпы ауданы 510,2 млн.км-ге
тең. Ол материктер
мен мұхиттарға бөлінген. Құрлықты құрайтын материктер мен аралдар
үлесіне шамамен 149,1 млн км немесе бүкіл Жер бетінің 29,2%-ы
келеді. Топтық тапсырма
Өзара оқыту сабағында алған білімдерін тексеру: 1.Материктер мен аралдар мұхиттарды қандай бөліктерге бөледі? 2.Жер бетінде қандай мұхиттар бар? 3.Жер шарындағы ең ұлкен мұхиттың көлемі қанша және оның көлемін немен салыстыруға болады? 4.Не себепті бұл мұхитқа «Тынық мұхит» деген ат берілді? 5.Тынық мұхиты қай материктер аралығындағы аумақты алып жатыр? 6.Бүкіл дүниежүзілік мұхиттың ең терең жері қайсы? 7.Тынық мұхиттан екі есе кіші мұхит және оның көлемі қанша? 8.Қай бағытта созылып жатыр, жағалауында қандай материктер бар? 9.Дүниежүзіндегі ең жылы мұхитты ата. 10.Жағалауында қандай материктер бар? 11.Дүниежүзіндегі ең кішкентай мұхитты ата? 12.Қандай материк жағалауларымен шектеседі? 13.Солтүстік Мұзды Мұхитының қандай ерекшеліктері бар? Өзара бағалау ( дескриптор бойынша) Бағалау СГ 3. Есептердің шығару нәтижелерін көрсету Оқытудың мақсаты бойынша.
|
Таныстырылым, оқулықпен жұмыс |
|||||||||||||||||||||
|
Сергіту сәті 1 минут |
|
Сергіту сәтіне арналған жинақ |
|||||||||||||||||||||
|
Аяқталуы 16 минут
Қызықты тапсырма 8 минут |
Сабақты қорытындылау 1. Дүниежүзілік мұхит -не?
2. Қанша мұхит
бар? 4. Не себепті теңіздер ішкі және шеткі теңіздер болып бөлінеді? Сұрақ-жауап. 1.Қанша материктер пен мұхит бар? 2. Құрлық пен дүние бөлігінің айырмашылығы? 3. Д.ж. қанша құрлық, дүние бөлігі, мұхит бар? 4. Қандай материктерді білемізр?
Жаңа сабақты бекіту. 1. Б.Ү.Ү. кестесі.
|
Оқулық, дәптерлер. |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 2 минут
|
1.Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, бүгінгі сабақтың негізгі түйінді идеясын айтады. 1топ Материктер туралы не білеміз? 2топ Мұхиттар туралы не білеміз? 3 топ Жаратылыстану пәнінін адамзат үшін маңызы тақырыптары бойынша постер жасап,картадан көрсете отырып қорғайды Рефлексия Бүгінгі сабақта болған көңіл – күйді бас бармақ саалынған суреттер арқылы бағалау. Кері байланыс. «Бағдаршам» арқылы оқушылардың психологиялық жағдайын, тақырыпты меңгеру барысындағы өзін-өзі бағалауын анықтау. |
Бас бармақтар |
|||||||||||||||||||||
|
Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз?
|
Пәнаралық байланыс
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||||||||||||||||||||
|
Қолдау көрсету. Қабілеті жоғары оқушылар берілген тапсырмаларды орындай алавды |
Оқушылар өздері жасаған бет-бейнелеріне қарап бір-біріне көңіл- күйлерін айтады. (қуанышты, көңілді, көңілсіз, ашулы)
|
Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. |
|||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз


