Дүниетану 23-25 сабақтар ҚМЖ

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Дүниетану 23-25 сабақтар ҚМЖ

Материал туралы қысқаша түсінік
Дүниетану 23-25 сабақтар ҚМЖ
Материалдың қысқаша нұсқасы

Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Дүниетану

Бөлім:

Атақты тұлғалар

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып:

3


Сабақтың тақырыбы:

23 сабақ. Қазақ хандығы қалай құрылды?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

3.3.3.1 Қазақ хандығының құрылу себептерін түсіндіру.

Сабақтың мақсаты

Қазақ хандығының құрылуы жайлы білетін болады. Оқиға желісімен дайындауды үйренеді.

Құндылықтар:

Қаңтар айы: Жасампаздық және жаңашылдық

Сабақ құндылығы: Табиғи және әлеуметтік объектілер, тірі және жансыз табиғаттың байланысы, ғылым және ғылыми білім туралы алғашқы түсініктің болуы

Апта дәйексөзі: Жасампаздық- бәрімізге өнеге


Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

5 минут







Өткенді пысықтау

5 минут









Сабақ

тың ортасы

20 минут


Сергіту сәті

2 минут


Сабақты қорыту

8 минут


Кері байланыс

5 минут


? Психологиялық ахуал қалыптастыру

"Алтын тақ" ойыны

Мұғалім оқушыларды шеңберге тұрғызып, сұрақтар қояды: "Егер сен хан болсаң, ең бірінші қандай шешім қабылдар едің?". Оқушылар өз ойларын білдіреді.

Өткенді пысықтау




Құндылық мақсаты: Өз елінің тарихы, мәдениеті туралы алғашқы түсінікті

қалыптастыру



Жаңа тақырып

? Жаңа сабаққа кіріспе

"Жұмбақ суреттер" әдісі

  • Оқушыларға Қазақ хандығының құрылуына байланысты суреттер көрсетіледі (Керей мен Жәнібек, көшу, хандықтың туы және т.б.).

? Топқа бөлу:
Оқушыларды үш топқа бөлу үшін "Хан", "Сардар", "Батыр" сөздері жазылған қағаздар таратылады. Оқушылар осы атаулар бойынша топтарға бөлінеді.


1-тапсырма. ? Мәтінмен жұмыс

  • Мұғалім "Қазақ хандығының құрылуы" мәтінін оқиды.

  • Оқушылар мәтінді оқып, негізгі оқиғаларды тізбектейді.


2-тапсырма. Кроссворд "Қазақ хандығы" Қосымша №1.

  • Онлайн платформада (Wordwall, LearningApps) жасалған кроссвордты шешеді.


3-тапсырма. ? Тарихи рөлдік ойын

  • Әр топқа Керей, Жәнібек және халық рөлдері беріледі.

  • Оқушылар өз рөлдерін ойнап, Қазақ хандығының құрылу процесін сахналайды.

? Сергіту сәті. "Жорыққа дайындық"

Оқушылар хан әскерлері секілді жаттығулар жасап, сергіту сәтін өткізеді. (Қолды көтеру қылыш көтеру, секіру атты айдау, т.б.)


? ЕҚБ тапсырма

  • Қазақ хандығы туралы қарапайым сөйлемдер беріледі, оқушылар оларды оқып, сурет салады.


? Бекіту тапсырмасы

Викторина "Қазақ хандығы" (Kahoot немесе Quizizz)

  • Оқушылар викторина сұрақтарына жауап береді. Қосымша №1.


? Үй тапсырмасы

  • "Егер мен хан болсам..." тақырыбында шағын әңгіме жазу.


Кері байланыс. "Бес саусақ" әдісі

  • ? Бас бармақ – бүгінгі сабақтағы ең маңызды нәрсе.

  • ? Балан үйрек – жаңа не білдің?

  • Ортаңғы саусақ – қандай қиындықтар кездесті?

  • ? Аты жоқ саусақ – тағы не білгің келеді?

  • ? Шынашақ – сабақ саған ұнады ма?











Өткенді пысықтайды









Оқушылар суреттерді қарап, бүгінгі сабақтың тақырыбын анықтайды.





?Әр топтың жинаған жұлдызшаларын санау арқылы жеңімпазды анықтау.

Жеңімпаз топқа "Ең білімді хандық" медалі беріледі.


























Дескриптор:
Мәтінді түсінеді.
Негізгі оқиғаларды анықтайды.
Оқиға желісін құрастырады.

Дескриптор:
Кроссворд сұрақтарына дұрыс жауап береді.
Қазақ хандығына қатысты негізгі ұғымдарды біледі.

Дескриптор:
Тарихи оқиғаны сахналайды.
Өз рөлін түсініп, дұрыс жеткізеді.





Дескриптор:
Сөйлемдерді оқиды.
Мәтін бойынша сурет салады.
Қазақ хандығы туралы негізгі ұғымдарды түсінеді.



Дескриптор:
Сұрақтарға дұрыс жауап береді.
Қазақ хандығының құрылу тарихын меңгереді.

? Оқулық

? Интернет платформалар (Kahoot! немесе LearningApps)

презентация















































Қосымша №1

23 сабақ. Қазақ хандығы қалай құрылды?

Викторина: "Қазақ хандығы"

(Тестті онлайн платформаға енгізуге болады – Kahoot, Quizizz, Wordwall)

1️ Қазақ хандығының негізін қалаған хандар кімдер?
A) Абылай хан мен Кенесары хан
B) Тәуке хан мен Есім хан
C) Керей хан мен Жәнібек хан
D) Әбілқайыр хан мен Бөкей хан

2️ Қазақ хандығы қай ғасырда құрылды?
A) XIV ғасырда
B) XV ғасырда
C) XVI ғасырда
D) XVII ғасырда

3️ Қазақ хандығы қай жерде құрылды?
A) Шу мен Талас өзендерінің бойында
B) Жетісу аймағында
C) Сырдарияның бойында
D) Алтай тауларында

4️ Қазақ хандығының алғашқы ханы кім болды?
A) Керей хан
B) Жәнібек хан
C) Тәуке хан
D) Абылай хан

5️ Қазақ хандығының құрылу себебі неде болды?
A) Әбілқайыр хандығының әділетсіздігі мен қысымы
B) Ресей империясының қолдауымен
C) Қытай мемлекетінің көмегімен
D) Моңғол шапқыншылығынан кейінгі жағдай

6️ Қазақ хандығының негізгі мақсаты қандай болды?
A) Жерді кеңейту
B) Басқа елдерді жаулап алу
C) Қазақ халқының тәуелсіз мемлекетін құру
D) Сауда-саттықты дамыту

7️ Қазақ хандығының алғашқы кездегі көрші мемлекеттері қайсы?
A) Ресей, Франция, Германия
B) Моғолстан, Әбілқайыр хандығы, Ноғай Ордасы
C) Осман империясы, Қытай, Жапония
D) Үндістан, Иран, Англия

8️ Қазақ хандығы туралы жазған тарихи тұлғалардың бірі кім?
A) Абай Құнанбайұлы
B) Ыбырай Алтынсарин
C) Мұхаммед Хайдар Дулати
D) Сәкен Сейфуллин

Дескриптор:
Викторина сұрақтарына дұрыс жауап береді.
Қазақ хандығы туралы негізгі тарихи фактілерді біледі.
Оқиға желісін дұрыс талдайды.

«Қазақ хандығы» кроссворды

?Көлденең:
2. Қазақ хандығының құрылуына себепші болған хан (
Әбілқайыр).
4. Қазақ хандығы алғаш құрылған жер (
Шу).
6. Қазақ хандығының құрылуына көмектескен мемлекет (
Моғолстан).
7. Қазақ хандығының негізгі әскери күші (
Сарбаз).
8. Қазақ хандығында билік жүргізген тұлға (
Хан).

?Тігінен:

  1. Қазақ хандығының алғашқы хандарының бірі (Керей).

  2. Қазақ хандығының негізін қалаған екінші хан (Жәнібек).

  3. Қазақ хандығы туралы алғаш жазған ғалым (Дулати).

Дескриптор:
Кроссвордтағы сұрақтарға дұрыс жауап береді.
Қазақ хандығының негізгі тұлғалары мен ұғымдарын біледі.
Тарихи терминдерді дұрыс қолданады.

? Бұл кроссвордты онлайн форматта жасау үшін:

  • Wordwall – «Кроссворд» функциясын таңдау.

  • LearningApps – «Кроссворд» опциясын қолдану.

  • Crossword Labs – дайын кроссворд жасау.

Оқушылар кроссвордты шешіп, Қазақ хандығы туралы білімдерін бекіте алады! ?



















Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Дүниетану

Бөлім:

Атақты тұлғалар

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып:

3


Сабақтың тақырыбы:

24 сабақ. Қазақ жерінің даңқты хандары

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

3.3.4.1 тарихи мысалдар негізінде хандар, батырлар мен билердің рөлін түсіндіру

Сабақтың мақсаты

Қазақ хандарының немен айналысқанын; оларды не себепті құрмет тұтанымызды білетін болады.

Ел билеген хандар туралы өлең құрастырып, олардың тарихи таңбаларын салуды үйренеді.

Құндылықтар:

Қаңтар айы: Жасампаздық және жаңашылдық

Сабақ құндылығы: Табиғи және әлеуметтік объектілер, тірі және жансыз табиғаттың байланысы, ғылым және ғылыми білім туралы алғашқы түсініктің болуы

Апта дәйексөзі: Жасампаздық- бәрімізге өнеге


Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

5 минут








Өткенді пысықтау

5 минут









Сабақ

тың ортасы

20 минут


Сергіту сәті

2 минут


Сабақты қорыту

8 минут


Кері байланыс

5 минут


? Психологиялық ахуал қалыптастыру

"Хан тағы" ойыны

  • Мұғалім оқушыларды шеңберге тұрғызып, "Егер сен хан болсаң, қандай әділ заңдар енгізер едің?" деп сұрайды.



Өткенді пысықтау

"Егер мен хан болсам..." тақырыбында шағын әңгімелерін тексеру.


Құндылық мақсаты: Өз елінің тарихы, мәдениеті туралы алғашқы түсінікті қалыптастыру



Жаңа тақырып

? Жаңа сабаққа кіріспе

"Кім бұл?" әдісі

  • Оқушыларға қазақ хандарының суреттері көрсетіледі (мысалы, Абылай хан, Тәуке хан, Керей хан, Жәнібек хан).

  • Олар кім екенін анықтап, сабақ тақырыбын болжайды.

? Топқа бөлу:
Оқушыларды "Батырлар", "Билер", "Сарбаздар" деп үш топқа бөлу.

1-тапсырма. ? "Тарихи деректер"

  • Қазақтың даңқты хандары туралы қысқаша мәтін беріледі.

  • Оқушылар мәтінді оқып, негізгі ақпараттарды анықтайды.


2-тапсырма. ? "Хан кеңесі" рөлдік ойыны

  • Әр топқа белгілі бір ханның рөлі беріледі.

  • Олар халық алдында өздерін таныстырып, қандай шешімдер қабылдайтынын айтады.


3-тапсырма. ? "Таңбалар сыры"

  • Әр топқа белгілі бір ханның таңбасы көрсетіледі.

  • Олар осы таңбаның мағынасын талдап, өз таңбаларын салады.



? Сергіту сәті. "Хан жорығы"

Оқушылар хан әскерлері сияқты жаттығулар жасайды (жылқы мініп шабу, қалқан ұстау, найза лақтыру қимылдары).


ЕҚБ арналған тапсырма

  • Оқушыларға қысқаша жеңілдетілген мәтін беріледі.

  • Олар мәтіннен хандардың есімдерін тауып, суреттерін бояйды.


? Бекіту тапсырмасы

"Кім жылдам?" онлайн-викторина (Kahoot, Quizizz)

  • Оқушылар хандық дәуірге байланысты сұрақтарға жауап береді.


Тест тапсырмалары:

Қазақ хандығын құрған хандар кімдер?

А) Абылай хан мен Әбілқайыр хан

В) Керей мен Жәнібек

С) Тәуке хан мен Қасым хан

Қасым ханның атақты заңдар жинағы қалай аталды?

А) "Жеті жарғы"

В) "Қасым ханның қасқа жолы"

С) "Алтын орда заңы"

Абылай хан қай ғасырда өмір сүрді?

А) XV ғасыр

В) XVIII ғасыр

С) XIX ғасыр

Тәуке ханның билігі кезінде қандай заң жүйесі қолданылды?

А) "Төрт тұғыры"

В) "Жеті жарғы"

С) "Ел билеу ережесі"

Қазақ хандығының алғашқы астанасы қай қала болған?

А) Түркістан

В) Сығанақ

С) Отырар


? Үй тапсырмасы

"Мен құрметтейтін хан" тақырыбында қысқаша шығарма жазу.


Кері байланыс

"Ханның мөрі" әдісі

  • Оқушылар сабақтан алған әсерлерін ханның мөрі түрінде стикерге жазады.

  • Олар "Қандай хан болғым келеді?" сұрағына жауап береді.




Оқушылар өз ойларын бөлісіп, сабаққа дайындалады.




Өткенді пысықтайды




? Топтардың жинаған жұлдызшалары саналып, ең көп жұлдызша жинаған топ "Қазақ тарихын білгірі" медалімен марапатталады.

























Дескриптор:
Мәтінді түсінеді.
Қазақ хандары туралы негізгі деректерді анықтайды.
Маңызды оқиғаларды ажырата алады.


Дескриптор:
Тарихи тұлғалардың рөлін сомдайды.
Өз ойын нақты әрі дұрыс жеткізеді.
Қазақ хандарының шешімдерін түсіндіре алады.


Дескриптор:
Хандық таңбаларды зерттейді.
Өз таңбасын салады және мағынасын түсіндіреді.
Қазақ тарихындағы рәміздерді біледі.




Дескриптор:
Мәтінді оқиды және түсінеді.
Қазақ хандарының есімдерін анықтайды.
Суреттерді бояйды.


Дескриптор:
Викторина сұрақтарына дұрыс жауап береді.
Қазақ хандығы туралы білімдерін бекітеді.


Дескриптор:

Сұрақтарға дұрыс жауап береді.

Қазақ хандары туралы білімін бекітеді.





? Оқулық

? Интернет платформалар (Kahoot! немесе LearningApps)

презентация





















Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Дүниетану

Бөлім:

Атақты тұлғалар

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып:

3


Сабақтың тақырыбы:

25 сабақ. Батырлар – Отанымыздың қорғаны. Билер – Ұлы Даланың даналары.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

3.3.4.1 тарихи мысалдар негізінде хандар, батырлар мен билердің рөлін түсіндіру

Сабақтың мақсаты

Қазақ батырлары мен билері туралы білетін болады.

Батырлардың қару-жарағын сипаттауды, батырлардың өміріндегі оқиғаларды салыстыруды, жалпы батырлардың бойындағы ерекше қасиеттерді таба білуді үйренеді.

Құндылықтар:

Қаңтар айы: Жасампаздық және жаңашылдық

Сабақ құндылығы: Табиғи және әлеуметтік объектілер, тірі және жансыз табиғаттың байланысы, ғылым және ғылыми білім туралы алғашқы түсініктің болуы

Апта дәйексөзі: Жасампаздық- бәрімізге өнеге


Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

5 минут







Өткенді пысықтау

5 минут








Сабақ

тың ортасы

20 минут
























Сергіту сәті

2 минут


Сабақты қорыту

8 минут


Кері байланыс

5 минут


? Психологиялық ахуал қалыптастыру

Оқушылар шеңбер құрып, мұғалімнің сұрағына жауап береді: "Батыр деген кім? Ол қандай болу керек?"




Өткенді пысықтау

"Мен құрметтейтін хан" тақырыбында қысқаша шығармаларды тексеру.


Құндылық мақсаты: Өз елінің тарихы, мәдениеті туралы алғашқы түсінікті қалыптастыру



Жаңа тақырып

? Жаңа сабаққа кіріспе

"Суреттер сөйлейді" әдісі

  • Қазақ батырлары мен билерінің суреттері көрсетіледі.

  • Оқушылар олардың есімдерін атап, қай ғасырда өмір сүргенін болжайды.

  • Бүгінгі сабақтың тақырыбын анықтайды.

? Топқа бөлу:
Оқушыларды үш топқа бөлу үшін "Батыр", "Би", "Шешен" сөздері жазылған қағаздар таратылады. Оқушылар осы атаулар бойынша топтарға бөлінеді.


1-тапсырма. ? Мәтінмен жұмыс

  • Мұғалім "Қазақ батырлары мен билері" туралы мәтінді оқиды.

  • Оқушылар мәтінді оқып, батырлар мен билердің рөлін анықтайды.


2-тапсырма. ? Батырлардың қару-жарағы

  • Әр топқа батырлардың қару-жарағы туралы мәліметтер беріледі.

  • Оқушылар әр қаруды сипаттап, оның қандай мақсатта қолданылғанын айтады.


3-тапсырма. ? Рөлдік ойын "Батырлар кеңесі"

  • Әр топ белгілі бір тарихи кейіпкердің рөлін ойнап, шағын сахналық көрініс көрсетеді.


? Сергіту сәті. "Батырдың жекпе-жегі"

Оқушылар жұпқа бөлініп, батырлардың қимылдарын бейнелейтін жаттығулар жасайды (қылыш сермеу, найза ұстау, қалқанмен қорғану).


? ЕБҚ арналған тапсырма

  • Батырлар мен билер туралы қарапайым сөйлемдер беріледі, оқушылар оларды оқып, сурет салады.



? Бекіту тапсырмасы

Викторина "Батырлар мен билер" (Kahoot немесе Quizizz)


? Үй тапсырмасы

  • "Мен батыр болсам..." тақырыбында әңгіме жазу.



? Кері байланыс

"Бес жұлдыз" әдісі

  • Бүгінгі сабақтағы ең маңызды нәрсе қандай?

  • Батырлар мен билер туралы не білдің?

  • Қандай қиындықтар кездесті?

  • Бүгінгі сабақтан алған әсерің қандай?

  • Сабақ саған ұнады ма?


Оқушылар батырдың қасиеттерін айтып, өз ойларын ортаға салады.



Өткенді пысықтайды






































































Оқушылар викторина сұрақтарына жауап береді




? Әр топтың жинаған жұлдызшаларын санау арқылы жеңімпазды анықтау.

Жеңімпаз топқа "Ең білгір топ" медалі беріледі.



























Дескриптор:
Мәтінді түсінеді.
Батырлар мен билердің ерекшелігін анықтайды.
Маңызды оқиғаларды белгілейді.


Дескриптор:
Батырлардың қару-жарағын сипаттайды.
Қару-жарақтың қолдану мақсатын анықтайды.
Қарулардың ерекшелігін түсіндіреді.



Дескриптор:
Тарихи оқиғаны сахналайды.
Өз кейіпкерінің мінезін дұрыс жеткізеді.
Топпен жұмыс жасайды.



Дескриптор:
Сөйлемдерді оқиды.
Батырлар мен билерге қатысты сурет салады.
Тарихи кейіпкерлерді ажыратады.

Дескриптор:
Сұрақтарға дұрыс жауап береді.
Қазақ батырлары мен билерінің тарихын меңгереді.


? Оқулық

? Интернет платформалар (Kahoot! немесе LearningApps)

презентация



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
03.02.2025
353
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Жариялаған:
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі