Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
«------------------------- орта мектебі» КММ
Қысқа мерзімді жоспар
Дүниетану 4-сабақ
|
Бөлім: |
Уақыт |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 3 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Көшпелілер мен отырықшылардың өмір салты |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
3.3.1.1 көшпелі және отырықшы өмір салтының ерекшеліктерін түсіндіру 3.1.3.1 елдімекендерді түрлі белгілері бойынша (типі, көлемі, қызметі) ажырату |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: көшпелі және отырықшы өмір салтының ерекшеліктерін түсіндіріп, елдімекендерді түрлі белгілері бойынша (типі, көлемі, қызметі) ажырата алады. Көптеген оқушылар: сызбаға қарап, маусымдық жаайылым атауларын талқылайды. Кейбір оқушылар: ғалымның көшпелі ел тұрмысы жайындағы пікірінің мағынасын нақты мысалмен дәлелдейді. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру, өзін – өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру 8 мин |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығуларымен өтеді. Дөңгеленіп тұрайық, Шеңберді біз құрайық. Кереге болып керіліп, Уықтар болып иіліп, Шаңыраққа киіліп, Киіз үй біз құрайық!
Өткен тақырыпқа шолу «Сұрақ-жауап» әдісімен өтеді: - Өткен сабақта қандай тақырыпты өттік? - Спорт жарысына қатысушы оқушылардан, мұғалімдерден сұқбат алыңдар дегенбіз, кімнен сұқбат алдыңдар? Топқа бөліну және жаңа тақырыпты ашу «Пазл» және «Миға шабуыл» әдісімен өтеді: Сурет бөліктерін алып, топқа бірігіңдер, суретті құрастырыңдар. -Қандай сурет құрастырдыңдар? - Үй жануарлары не үшін қажет? - Одан басқа үйде қандай істермен айналысады? - Бақшаны не үшін өсіреді? -Ерте замандарда ата-бабаларымыз осы істермен қалай айналысқан деп ойлайсыңдар? - Олай болса, бүгінгі сабағымыздың тақырыбы не туралы болады деп ойлайсыңдар? Сабақ мақсаты жария етіледі. |
Жаттығу жасайды. Сұрақтарға жауап береді. Топқа бірігеді. Сурет құрастырады. Тақырып атауын табады. |
Оқу тапсырмасын орындаған оқушыны «Ауызша мадақтау» әдісімен бағалау. Жауабын толықтыру, тиімді кері байланыс жасау.
|
Пазл бөліктеріне бөлінген жайлау, қыстау, егістік суреттері |
|
Жаңа білім 15 мин 2 мин Бекіту 15 мин |
(Ұ) 1- тапсырма «Еркін әңгіме» әдісімен орындалады.дәптермен жұмыс болады. А) Сөздік жұмысы. Көшпелі-кочевник-nomad Егінші-земледелец-farmer Ә) Ойлан. Ерте замандардан бері адамдар көшпелі-малшылар мен отырықшы-егіншілер болып бөлінді. Олардың өмір салты мен тұрмысы қандай кәсіппен айналысуға негізделгенін естеріңе түсіріп, әңгімелеңдер. Ә) Сызбамен, мәтінмен жұмыс. Маусымдық жайылымдар қалай аталады? Ол қай жыл мезгіліне сай келеді?
Сергіту сәтінде «Қаражорға» әнінен билейді.
(Т, Д) 2-тапсырмада «Ойлан, жұптас, талқыла» әдісімен жүзеге асырылады. А) Суретпен жұмыс. Малшылардың маусымдық жайылымдары қалай аталады? Ол қай жыл мезгіліне сай келеді? Жайлау мен қыстау қай жерде орналасқан? Ә) 1-топ: «Егіншілер не өсіреді?» не «Малшылар не бағады?» тақырыбына сурет сал. 2-топ: Малшы мен егінші кездесе қалса, не жайлы әңгімелесер еді? Малшы мен егінші арасындағы сұхбатты құрастырыңдар. 3-топ: Малшы мен егінші арасындағы тауар алмасу ойынын ойнаңдар.Өз тауарыңды мақтап, мадақтап, жетістігін айтып, саудалауға тырыс. Саралаудың «Тапсырма» тәсілі жүзеге асады. Кейбір оқушыға: -Көрнекті қазақ ғалымы Ш.Уәлиханов: «Көшпелі елдің тұрмысында азығы да, сусыны да, киімі де малдан...», -деп жазды. Ғалымның сөзін мысалдармен дәлелде. |
Билеп сергиді.
Сұрақтарға жауап беріп, қорытынды жасайды. |
Дескриптор:
Дескриптор:
Малшы мен егінші арасындағы сұхбатты құрастырады-2балл. Малшы мен егінші арасындағы тауар алмасу ойынын ойнайды,өз тауарын мақтап, мадақтап, жетістігін айтып, саудаласады- -2балл. |
Оқулық, дәптер |
|
Кері байланыс 5 мин |
Кері байланысты «Шеринг» әдісі арқылы береді. Оқушылар шеңберге тұрып бүгінгі тақырыптан алған білімі туралы талдайды.
Оқу тапсырмасы: Көшпелілер мен отырықшылардың өмір салтын әңгімелеу. |
Кері байланыс жасайды. Оқу тапсырмасын жазып алады. |
ҚБ қойылады. |
|
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
«------------------------- орта мектебі» КММ
Қысқа мерзімді жоспар
Дүниетану 5-сабақ
|
Бөлім: |
Сәулет өнері |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 3 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Елді мекендер қандай болады? Қала мен ауыл арасында қандай байланыс бар? |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
3.1.3.1 елдімекендерді түрлі белгілері бойынша (типі, көлемі, қызметі) ажырату 3.1.3.2 қала мен ауыл арасындағы байланысты зерттеу, мысалдар келтіру |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: қала мен ауыл арасындағы байланысты зерттеп, мысалдар келтіреді, елдімекендерді түрлі белгілері бойынша (типі, көлемі, қызметі) ажырата алады. Көптеген оқушылар: елдімекендердің айырмашылығын талқылайды. Кейбір оқушылар: жағдаятты шешеді. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру, өзін – өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру 8 мин |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығуларымен өтеді. Дөңгеленіп тұрайық, Шеңберді біз құрайық. Кереге болып керіліп, Уықтар болып иіліп, Шаңыраққа киіліп, Киіз үй біз құрайық!
Өткен тақырыпқа шолу «Сұрақ-жауап» әдісімен өтеді: - Өткен сабақта қандай тақырыпты өттік? - Көшпелі-малшылар мен отырықшы-егіншілер өмірі қандай болған? - Малшылардың маусымдық жайылымдары қалай аталады? - Көрнекті қазақ ғалымы Ш.Уәлиханов көшпелі тұрмыс жағдайы туралы не деген? Топқа бөліну «Санау» әдісі арқылы жүреді. Жаңа тақырыпты ашу «Миға шабуыл» әдісімен өтеді: - Қазіргі кезде елді мекендер қандай? - Қала мен ауыл арасында қандай байланыс бар? -Адамдар неліктен қалалар салады? - Олай болса, бүгінгі сабағымыздың тақырыбы не туралы болады деп ойлайсыңдар? Сабақ мақсаты жария етіледі. |
Жаттығу жасайды. Сұрақтарға жауап береді. Топқа бірігеді. Тақырып ашады. |
Оқу тапсырмасын орындаған оқушыны «Ауызша мадақтау» әдісімен бағалау. Жауабын толықтыру, тиімді кері байланыс жасау.
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа білім 15 мин
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Алимбекова Мөлдір МэлсқызыШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз дүниетану 3 сынып 13 апта
Тақырып бойынша 11 материал табылды
дүниетану 3 сынып 13 аптаМатериал туралы қысқаша түсінік
дүниетану 3 сынып 13 апта
Материалдың қысқаша нұсқасы Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі «------------------------- орта мектебі» КММ Қысқа мерзімді жоспар Дүниетану 4-сабақ
Сабақтың барысы
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі «------------------------- орта мектебі» КММ Қысқа мерзімді жоспар Дүниетану 5-сабақ
Сабақтың барысы
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||














