Қысқа мерзімді жоспар
kairshanz@mail.ru
|
Бөлім: |
Саяхат |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні |
||
|
Сынып: 2 а |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Ежелгі қала-Отырар |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
2.3.1.2 түрлі дереккөздерді зерделеу арқылы көне қалалар мен ескерткіштерді сипаттау |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: көне қалалар мен ескерткіштерді сипаттай алады. Көптеген оқушылар: шеберлердің жұмысы жайлы әңгімелей алады. Кейбір оқушылар: ашық аспан астындағы мұражайды таныстыра алады. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығулары арқылы жүреді. Оқу материалын жариялау «4 сурет, 1 сөз» әдісі арқылы жүреді: Берілген суреттерге қарап, ортақ мағыналы сөз тіркесін тауып, жаңа тақырыпты ашыңдар. - Қандай сөз шықты? - Көне заттар дегенді қалай түсінесің? Олар неліктен көнерген? - Оларды қайдан көрдің? - Бұндай көне заттар ежелгі қалалардың орынан табылған. Қандай ежелгі қалаларды білесіңдер? - Ендеше бүгінгі сабағымызда Қазақстан жеріндегі ежелгі қала - Отырар туралы оқып білетін боламыз. |
Мағыналы сөздерді тауып, тақырыпты шығарады. Сұрақтарға жауап береді. |
«Бағдаршам» тб |
|
|
Сабақтың ортасы 10 мин 1 мин 13 мин |
(Д) 1- тапсырма «Еркін әңгіме» әдісі арқылы жүзеге асады. А) Мәтінді оқып таныс. Археолог деген кім? Есіңе түсір. Суретте көзешілердің жасаған ыдыстары бейнеленген. ондай ыдыстарды қазіргі кезде кездестіруге бола ма? Ә) Суретпен жұмыс. Темір ұстасы мен көзешінің қалай жұмыс істеп жатқанын сипатта. Суреттегі әшекей бұйымдардың өрнектерін сипатта. -Отырар қаласында ұста, шебер, зергерлердің көп болғаны нені білдіреді? -Өскенде қолөнер шебері болғың келе ме? Неге? Б) Картамен жұмыс. 60-беттегі «Ұлы Жібек жолы» картасынан Отырар қаласының қайда орналасқанын тап. Дескриптор: - Мәтінді оқиды. -Сұрақтарға жауап береді. -Археолог туралы әңгімелейді. - Темір ұстасы мен көзешінің жұмысын сипаттайды. - Әшекей бұйымдардың өрнектерін сипаттайды. -«Ұлы Жібек жолы» картасынан Отырар қаласын көрсетеді. Саралау тәсілі: «Тапсырма» әдісі арқылы жүргізіледі. Кейбір оқушыға: -Отырар қаласының орны ашық аспан астындағы мұражай. Сен оны достарыңа қалай таныстырар едің? Сергіту сәтінде «Қаражорға» биін билеу. (Д) 2- тапсырма «Тест» әдісі арқылы жүреді. А) Тест тапсырмалары: 1) Асқар бірінші сабақтан кешігіп қалды. Не істегені дұрыс? Ә) Сыныпқа кіріп кешірім сұрау 2) Дәрі-дәрмекке ұқыпсыз қарасаң не болуы мүмкін? Б) улану 3) Бөгде адам сені басқа жаққа алып кеткісі келсе не істер едің? Ә) «Құтқарыңдар, мен оны танымаймын!» деп айқайлау. 4) Жергілікті жерді бағдарлауды білесің бе? Бетіңді солтүстікке қаратып тұрсаң, арқаң қай тұсқа қарап тұрады? А) Оңтүстік 5) Жергілікті жерді бағдарлайтын құрал қалай аталады? Б) тұсбағар тсс Дескриптор: - Тест сұрақтарына жауап береді. |
- Мәтінді оқиды. -Сұрақтарға жауап береді. -Археолог туралы әңгімелейді. - Темір ұстасы мен көзешінің жұмысын сипаттайды. - Әшекей бұйымдардың өрнектерін сипаттайды. -«Ұлы Жібек жолы» картасынан Отырар қаласын көрсетеді. Билеп сергиді. - Қазақстандағы туристік орындар жайлы әңгімелейді. |
ҚБ: 1-10 балдық жүйе. ҚБ: 1-10 балдық жүйе. |
Оқулық Оқулық, дәптер |
|
Сабақтың соңы 1 мин |
Рефлексия: «Қол белгісі» әдісі бойынша өтеді. Бас бармақ- өзімді қалай сезіндім? Балан үйрек- басқаларға көмегім тиді ме? Ортан терек- бүгінгі көңіл күйім қандай болды? Шылдыр шүмек- бүгінгі сабақ ұнады ма? Кішкентай бөбек- бүгін не үйрендім?
|
Тапсырма бойынша ой қорытып, сабаққа рефлексия жасайды. |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Дүниетану "Ежелгі қала-Отырар"
Дүниетану "Ежелгі қала-Отырар"
Қысқа мерзімді жоспар
kairshanz@mail.ru
|
Бөлім: |
Саяхат |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні |
||
|
Сынып: 2 а |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Ежелгі қала-Отырар |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
2.3.1.2 түрлі дереккөздерді зерделеу арқылы көне қалалар мен ескерткіштерді сипаттау |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: көне қалалар мен ескерткіштерді сипаттай алады. Көптеген оқушылар: шеберлердің жұмысы жайлы әңгімелей алады. Кейбір оқушылар: ашық аспан астындағы мұражайды таныстыра алады. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығулары арқылы жүреді. Оқу материалын жариялау «4 сурет, 1 сөз» әдісі арқылы жүреді: Берілген суреттерге қарап, ортақ мағыналы сөз тіркесін тауып, жаңа тақырыпты ашыңдар. - Қандай сөз шықты? - Көне заттар дегенді қалай түсінесің? Олар неліктен көнерген? - Оларды қайдан көрдің? - Бұндай көне заттар ежелгі қалалардың орынан табылған. Қандай ежелгі қалаларды білесіңдер? - Ендеше бүгінгі сабағымызда Қазақстан жеріндегі ежелгі қала - Отырар туралы оқып білетін боламыз. |
Мағыналы сөздерді тауып, тақырыпты шығарады. Сұрақтарға жауап береді. |
«Бағдаршам» тб |
|
|
Сабақтың ортасы 10 мин 1 мин 13 мин |
(Д) 1- тапсырма «Еркін әңгіме» әдісі арқылы жүзеге асады. А) Мәтінді оқып таныс. Археолог деген кім? Есіңе түсір. Суретте көзешілердің жасаған ыдыстары бейнеленген. ондай ыдыстарды қазіргі кезде кездестіруге бола ма? Ә) Суретпен жұмыс. Темір ұстасы мен көзешінің қалай жұмыс істеп жатқанын сипатта. Суреттегі әшекей бұйымдардың өрнектерін сипатта. -Отырар қаласында ұста, шебер, зергерлердің көп болғаны нені білдіреді? -Өскенде қолөнер шебері болғың келе ме? Неге? Б) Картамен жұмыс. 60-беттегі «Ұлы Жібек жолы» картасынан Отырар қаласының қайда орналасқанын тап. Дескриптор: - Мәтінді оқиды. -Сұрақтарға жауап береді. -Археолог туралы әңгімелейді. - Темір ұстасы мен көзешінің жұмысын сипаттайды. - Әшекей бұйымдардың өрнектерін сипаттайды. -«Ұлы Жібек жолы» картасынан Отырар қаласын көрсетеді. Саралау тәсілі: «Тапсырма» әдісі арқылы жүргізіледі. Кейбір оқушыға: -Отырар қаласының орны ашық аспан астындағы мұражай. Сен оны достарыңа қалай таныстырар едің? Сергіту сәтінде «Қаражорға» биін билеу. (Д) 2- тапсырма «Тест» әдісі арқылы жүреді. А) Тест тапсырмалары: 1) Асқар бірінші сабақтан кешігіп қалды. Не істегені дұрыс? Ә) Сыныпқа кіріп кешірім сұрау 2) Дәрі-дәрмекке ұқыпсыз қарасаң не болуы мүмкін? Б) улану 3) Бөгде адам сені басқа жаққа алып кеткісі келсе не істер едің? Ә) «Құтқарыңдар, мен оны танымаймын!» деп айқайлау. 4) Жергілікті жерді бағдарлауды білесің бе? Бетіңді солтүстікке қаратып тұрсаң, арқаң қай тұсқа қарап тұрады? А) Оңтүстік 5) Жергілікті жерді бағдарлайтын құрал қалай аталады? Б) тұсбағар тсс Дескриптор: - Тест сұрақтарына жауап береді. |
- Мәтінді оқиды. -Сұрақтарға жауап береді. -Археолог туралы әңгімелейді. - Темір ұстасы мен көзешінің жұмысын сипаттайды. - Әшекей бұйымдардың өрнектерін сипаттайды. -«Ұлы Жібек жолы» картасынан Отырар қаласын көрсетеді. Билеп сергиді. - Қазақстандағы туристік орындар жайлы әңгімелейді. |
ҚБ: 1-10 балдық жүйе. ҚБ: 1-10 балдық жүйе. |
Оқулық Оқулық, дәптер |
|
Сабақтың соңы 1 мин |
Рефлексия: «Қол белгісі» әдісі бойынша өтеді. Бас бармақ- өзімді қалай сезіндім? Балан үйрек- басқаларға көмегім тиді ме? Ортан терек- бүгінгі көңіл күйім қандай болды? Шылдыр шүмек- бүгінгі сабақ ұнады ма? Кішкентай бөбек- бүгін не үйрендім?
|
Тапсырма бойынша ой қорытып, сабаққа рефлексия жасайды. |
|
|
шағым қалдыра аласыз

















