|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Дүниетану |
|||||
|
Бөлім: |
Өнер |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
3 сынып. |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№20 сабақ. Түркілер және олардың өмір сүру салты |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.3.2.1 түрлі материалдарды зерделеу арқылы түркілердің өмір сүру салтын анықтау 3.3.1.2 тарих пен мәдениет ескерткіштерін сақтау маңыздылығын түсіндіру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Тарих пен мәдениет ескерткіштерін сақтау маңыздылығын түсіндіру |
|||||
|
Құндылықтар: Қаңтар айы: Заң және тәртіп |
Сабақ құндылығы: ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ Апта дәйексөзі: Тәртіпсіз ел болмайды
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 22 минут Сабақты қорыту 6минут Қосымша тапсырма 2минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал
Өткенді пысықтау 1.Астана қаласындағы елдіктің айшықты белгі-лерінің бірі «Мәңгілік ел» қақпасы.Оның қабырғасындағы текшеде қандай мүсіндер бейнеленген? 2.Есік қорғанынан табылған сақ ханзадасы жайлы не білесің? Құндылық мақсаты: Өз елінің тарихы, мәдениеті туралы алғашқы түсінікті қалыптастыру ФС тапсырмасы Жаңа тақырып Түркілер және олардың өмір сүру салты. -Түркілердің өмір сүру салты туралы білетін боласың. -Түркі әлемінің жетістіктері мен өнертабысын оқып-үйренесің. Түркілер ғұндардың ұрпақтары.4-ғасырда Қазақ жері Түрік қағанаты мемле-кетінің құрамына кірді. Түркілер көшпелі және Отырықшы өмір салтын ұстанды.
ЕБҚ Картадан Түрік қағанатының жерлерін көрсет.Ауыр қаруланған түркі жауынгерлерінің жеңісінің себептерін айтуға тырыс. 2-тапсырма Түрік қағанатының негізін салған Бумын қаған болды. Ол темірден жасалған қарумен, сауытпен қаруланып, темір құрсанған, Қуатты атты әскер құрды. Түркілердің әскерлері Шығысында Ұлы Қытай қорғанынан батысында Қара Теңізге дейінгі ұлан-байтақ Өлкені басып алып, билік жүргізді. ЕҚБ Суретпен жұмыс. Түркілердің жетістіктері туралы хабарлама жаз. 3-тапсырма Түркілердің қолөнері жақсы дамыды.Олар ағаштан, теріден,темріден түрлі қолөнер бұйымдарын жасаған. Суреттегі түркілердің өнертабысын анықта. Бұл жаңалықтар адам өмірін қалай жеңілдетті? Сұрақтарға жауап беру үшін суреттерді салыстыр 4-тапсырма «Иә-жоқ» ойыны Бүгінгі сабақтың негізгі ойын айт. Қорытынды жаса. Қазақтардың бабалары:сақтар,ғұндар,түркілер.Олар туралы не білетініңді баяндап бер. ҚЖ: Түрік қағанатының жер аумағын жобалап сызып көр. Олардың шекарасын белгіле. Үй тапсырмасы Түркілер жәнеолардың өмір сүру салты. Оқу. Кері байланыс
|
Амандасады Жақсы тілектер айтады Қысқаша өз ойын айтады Жаңа тақырыпты меңгереді Тапсырманы орындайды Суретпен жұмыс Жеке жұмыс жасайды Тапсырманы орындайды Жеке жұмыс жасайды Тапсырманы орындайды Ойын ойнайды Қосымша жұмыс атқарады Үй тапсырмасын алады Кері байланыс жассайды |
Дескриптор: Есік қорғанынан табылған сақ ханзадасы жайлы айтады-1б Сұрақтарға жауап береді-1б
Дескриптор: Түркілер және олардың өмір сүру салты туралы айтады -1б Түркілер көшпелі және отырықшы өмір салтын ұстанатынын біледі-1б
Тамаша жұмыс жасадың! Дескриптор: Түрік қағанатының негізін салған Бумын қаған екенін айтады-1б Түркілердің жетістіктерін айтады-1б Тамаша жауаптар!
Дескриптор: Суреттегі түркілердің өнертабысын анықтап айтады-1б
«Көңіл күй таразысы» әдісі |
Суреттер Пайдалы тағамдар түрлері
оқулық суреттер
Таратпа парақтар
Оқулық Суреттер
суреттер
Суреттер Жұмыс парақтары Оқулық Кері байланыс тақтасы |
||



|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Дүниетану |
|||||
|
Бөлім: |
Өнер |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
3 сынып. |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№21 сабақ. Тарихи және мәдени ескерткіштерді қорғаудың маңызы не? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.3.1.2 тарих пен мәдениет ескерткіштерін сақтау маңыздылығын түсіндіру. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
тарих пен мәдениет ескерткіштерін сақтау маңыздылығын түсіндіру. |
|||||
|
Құндылықтар: Қаңтар айы: Заң және тәртіп |
Сабақ құндылығы: ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ Апта дәйексөзі: Тәртіпсіз ел болмайды
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 22 минут Сабақты қорыту 6минут Қосымша тапсырма 2минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал
Өткенді пысықтау «Серпілген сауал» әдісі арқылы өтілген тақырыпты пысықтау Түркілер және олардың өмір сүру салты. *Қазақтардың бабалары: сақтар,ғұндар,түркілер. *Олар туралы не білетініңді баяндап бер. *Түркілердің қол өнері туралы айт. Топқа бөлу Қалалары мен облыстарындағы тарихи-мәдени ескерткіштер бейнеленген осы қалалардың аттарымен топқа бөлу. 1-топ. Түркістан 2-топ.Алматы 3-топ.Семей Құндылық мақсаты: Өз елінің тарихы, мәдениеті туралы алғашқы түсінікті қалыптастыру Жаңа тақырып Ұжымдық жұмыс «Топтастыру» әдісі Оқулықпен жұмыс Ескерткіштер не үшін керек? Суреттерге қара. Тарихи- мәдени ескерткіштердің түрлерін ата. Суретте Түркістан, Алматы, Орал, Семей қалалары мен облыстарындағы тарихи-мәдени ескерткіштер бейнеленген. Топтастыру жаса Өткенге құрмет- бұл өлкеде өмір сүріп, өз Отанын, жерін, елін сүйген адамдарды есте сақтау. ФС тапсырмасы Жұптық жұмыс «Тик-ток» әдісі Өзіңді экскурсия жүргізушісімін деп ойлап көр. Сыныптастарыңа өз қалаң, ауылың жайлы экскурсия жүргіз. Төмендегі сұрақтарға әңгіме құрастыр: -Қаланың (ауылыңның) құрылғанына қанша жыл болды? -Қалаңда (ауылыңда) қандай тарихи-мәдени ескерткіштер бар? -Ол ненің құрметіне немесе қандай оқиғаға байланысты қойылған? Топтық жұмыс ФС тапсырмасы «Жағдаят» әдісі 1-топ. Тақырыбы: «Менің сүйікті ескерткішім» Кез келген ескерткіші (еліміздегі, қаладағы, ауылдағы) таңдап, ол ескерткіштің саған неге ұнайтындығы туралы 7-8 сөйлем жаз. 2-топ. Даналардың айтқан сөзі бар: «Болашағын ойлаған адам ескерткіш орнатады». Сен осы пікірмен келісесің бе? Мысал келтір. 3-топ. «Жер бетінде мәдени және тарихи ескерткіштер сақталу үшін не жасай аламын?» деген тақырыпта жадынама жаз. ЕБҚ және ЕҚБ ПІКІР АЛМАСАЙЫҚ. -Отбасындағы береке-бірлікті қалай арттыруға болады? -Елдің ресми емес нышандары деген не? -Ескерткіштерді не үшін сақтау керек? -Тұрмыстық заттарды қалай дұрыс қолдану керек? -Түркілер қалай өмір сүрді және немен айналысты? Үй тапсырмасы Тарихи және мәдени ескерткіштерді қорғаудың маңызы не? Кері байланыс
|
Амандасады Жақсы тілектер айтады Сұрақтарға жауап береді Топқа бөлінеді Жаңа тақырыпты меңгереді Тапсырманы орындайды Суретпен жұмыс Тапсырманы орындайды Топтық жұмыс жасайды Тапсырманы орындайды Жағдаяттан шығып көреді Жеке жұмыс жасайды Тапсырманы орындайды Үй тапсырмасын алады Кері байланыс жассайды |
Дескриптор: Түркілер туралы сұрақтарға жауап береді-1б Тамаша!
Керемет! Дескриптор: Тарихи- мәдени ескерткіштердің түрлерін атайды -1б Өз Отанын, жерін, елін сүйген адамдарды есте сақтайды-1б
Дескриптор: Өз қалаң, ауылың жайлы экскурсия жүргізеді-1б Қалаңда (ауылыңда) қандай тарихи-мәдени ескерт-кіштер бар екенін айтады-1б Тамаша жауаптар! Дескриптор: Кез келген ескерткішті (еліміздегі, қаладағы, ауылдағы) таңдап, ол ескерткіштің неге ұнайтындығы туралы жазады -1б «Жер бетінде мәдени және тарихи ескерткіштер сақталу үшін не жасай аламын?» деген тақырыпта жадынама жазады-1б
Тамаша жауаптар! «Данышпан үкі» әдісі |
Суреттер
оқулық суреттер
Таратпа парақтар
Оқулық Суреттер
суреттер Суреттер
Кері байланыс тақтасы |
||
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Дүниетану |
|||||
|
Бөлім: |
Атақты тұлғалар |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
3 сынып. |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№22 сабақ. Менің бабаларым – қыпшақтар |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.3.1.2 тарих пен мәдениет ескерткіштерін сақтау маңыздылығын түсіндіру. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қыпшақтар туралы мәліметтер білетін болады |
|||||
|
|
Сабақ құндылығы: ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ Апта дәйексөзі: Тәртіпсіз ел болмайды
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру
Өткенді пысықтау «Менің білерім...» әдісі Тарихи және мәдени ескерткіштерді қорғаудың маңызы не? Құндылық мақсаты: Өз елінің тарихы, мәдениеті туралы алғашқы түсінікті қалыптастыру Жаңа тақырып 1-тапсырма Мұғалім Қыпшақтар қазақ халқының , басқа да түркі халықтарының негізін құраған ежелгі тайпа . Ұлы дала осы халықтың атымен Дешті қыпшақ Қыпшақ даласы деп аталды . Қыпшақ даласын картадан табайық . Ол Алтай тауларынан Дунайға дейін созылып жатыр. Қазіргі таңда осы аумақта көптеген халықтар: қазақтар, татарлар, башқұрттар,құмықтар, балқарлар,қарашайлар және т б өмір сүріп жатыр. Олардың барлығы өздерінің арғы бабалары ретінде қыпшақтарды санайды ФС тапсырмасы Топтық жұмыс 2-тапсырма 1-топ Қыпшақтар мен қазақтардың ұлттық киімдерінің арасында қандай ортақ ұқсастық белгілер бар ? 2-топ Қыпшақ жылқыларының қымбат бағалауының сыры неде ? 3- топ Саяхатшылар қыпшақтардың тарыны тағамға көп қолданатынын жазды.Қазіргі кезде тарыны біз тағамға қолданамыз ба? Топтық жұмыс 3-тапсырма «Венн диаграммасы» стратегиясы(топта) Мұғалім оқушыларға қазақтар мен қыпшақтарды салыстыруға тапсырма береді. Олар киімдерін, тілдерін, жазуларын, жалпы өмір сүрулері, немен айналысатындықтарын салыстырады. Әр топ салыстырған диаграммаларын келесі топқа жылжытады да, ол топ стикерге пікір жазу арқылы бағалайды. Бірлескен жұмыс ЕҚБ және ЕБҚ Талқылауға арналған сұрақ: «Қыпшақтар немен айналысқан, қалай өмір сүрген?» Сергіту сәті О.Сүлейменовтың «Арғымақ» өлеңінен үзінді тыңдайды Жұптық жұмыс 5-тапсырма «Ара ұясы» стратегиясы. 1)Елестетіңдер. Сендер қыпшақ отбасында қонақта отырсыңдар. Үйдің қожайындары сендерге қандай тағамдар ұсынады? Сендер олардан не жайында сұрайсыңдар? Қыпшақтардың сөйлегенін түсінесіңдер ме? Егер қыпшақ жылқыларына жоғарғы құн төленсе, оның бойында қызығатын қандай қасиеттер болуы мүмкін? 2)Сен қыпшақтар туралы фильмнің сценарийін құрастырып жатырсың. Қыпшақтардың өміріндегі қандай маңызды сәттерді кадрға енгізер едің? (суретін сал немесе жаз). Үй тапсырмасы «Диалог» әдісі Ақын О. Сүлейменовтың «Арғымақ» өлеңінен үзінді оқы. Қыпшақтардың ой-хой құба жондары-ай, Жер тарпыған тұлпарын айт, тұлпарын! Шарайнадай сауырына қомдап ай, Арғымақ жүр Көк шалғынға-көк кілемге Сүртіп мүйіз ұлтанын. Берші менің тақымыма біреуін, Жеті қиян жер түбіне асайын. Арғымақтай аласұрған жүрегім Оны қалай басамын. Талқылау (ұжымда) Осы үзіндіні мұғалім өзі немесе бір оқушы оқиды. Оқушылар өлеңді тыңдап, соңынан талқылау жүргізіледі. Талқылауға арналған сұрақтар: Өлеңдегі дала қалай аталады? Қандай түсініксіз мәліметтер кездесті? Арғымақ өлеңі мен қыпшақтардың арасында қандай байланыс бар деп ойлайсың? Кері байланыс
|
Өлең жолдарын хормен оқиды Өткенді пысықтайды Тапсырманы орындайды Топтық жұмыс жасайды Салыстыру жасайды Тапсырманы орындайды Жеке жұмыс жүргізеді Тапсырманы орындайды Үй тапсырмасын алады Өлеңнен үзіндіні жазып алады Кері байланыс жасайды |
Дескриптор: Тарихи және мәдени ескерткіштерді қорғаудың маңызын түсінеді-1б
Дескриптор: Қыпшақтар қазақ халқының , басқа да түркі халықтарының негізін құраған ежелгі тайпа екенін біледі-1б Дешті қыпшақ Қыпшақ даласы өзінің Отаны екенін түсінеді-1б Тамаша жұмыс!
Дескриптор: Қыпшақтар мен қазақтардың ұлттық киімдерінің арасында қандай ортақ ұқсастық бар екенін табады-1б Қыпшақ жылқыларының қымбат бағалауының сырын біледі-1б Қыпшақтардың тағамдары туралы айтады-1б Жарайсыңдар! Дескриптор: Қыпшақтардың өмір сүру салтын ,немен айналысқанын біледі -1б Қазақтар мен қыпшақтардың сыртқы келбетін салыстыра алады-1б
Дескриптор: Қыпшақтар мен қазақтардың өмір салтын салыстырады-1б Қыпшақтардың өміріндегі қандай маңызды сәттер болғанын айта алады-1б Тамаша жұмыс орындадыңдар!
Тамаша сабақ болды! «Нысана» әдісі |
Суреттер Оқулық
Оқулық
Жұмыс дәптері Суреттер
Оқулық Арғымақ https://www.youtube.com/watch?v=P5kZ2iM-%D0%BE Оқулық
Оқулық Суреттер Оқулық
Оқулық Кері байланыс тақтасы |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Дүниетанудан 20-22 сабақтар 3 сынып
Дүниетанудан 20-22 сабақтар 3 сынып
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Дүниетану |
|||||
|
Бөлім: |
Өнер |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
3 сынып. |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№20 сабақ. Түркілер және олардың өмір сүру салты |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.3.2.1 түрлі материалдарды зерделеу арқылы түркілердің өмір сүру салтын анықтау 3.3.1.2 тарих пен мәдениет ескерткіштерін сақтау маңыздылығын түсіндіру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Тарих пен мәдениет ескерткіштерін сақтау маңыздылығын түсіндіру |
|||||
|
Құндылықтар: Қаңтар айы: Заң және тәртіп |
Сабақ құндылығы: ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ Апта дәйексөзі: Тәртіпсіз ел болмайды
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 22 минут Сабақты қорыту 6минут Қосымша тапсырма 2минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал
Өткенді пысықтау 1.Астана қаласындағы елдіктің айшықты белгі-лерінің бірі «Мәңгілік ел» қақпасы.Оның қабырғасындағы текшеде қандай мүсіндер бейнеленген? 2.Есік қорғанынан табылған сақ ханзадасы жайлы не білесің? Құндылық мақсаты: Өз елінің тарихы, мәдениеті туралы алғашқы түсінікті қалыптастыру ФС тапсырмасы Жаңа тақырып Түркілер және олардың өмір сүру салты. -Түркілердің өмір сүру салты туралы білетін боласың. -Түркі әлемінің жетістіктері мен өнертабысын оқып-үйренесің. Түркілер ғұндардың ұрпақтары.4-ғасырда Қазақ жері Түрік қағанаты мемле-кетінің құрамына кірді. Түркілер көшпелі және Отырықшы өмір салтын ұстанды.
ЕБҚ Картадан Түрік қағанатының жерлерін көрсет.Ауыр қаруланған түркі жауынгерлерінің жеңісінің себептерін айтуға тырыс. 2-тапсырма Түрік қағанатының негізін салған Бумын қаған болды. Ол темірден жасалған қарумен, сауытпен қаруланып, темір құрсанған, Қуатты атты әскер құрды. Түркілердің әскерлері Шығысында Ұлы Қытай қорғанынан батысында Қара Теңізге дейінгі ұлан-байтақ Өлкені басып алып, билік жүргізді. ЕҚБ Суретпен жұмыс. Түркілердің жетістіктері туралы хабарлама жаз. 3-тапсырма Түркілердің қолөнері жақсы дамыды.Олар ағаштан, теріден,темріден түрлі қолөнер бұйымдарын жасаған. Суреттегі түркілердің өнертабысын анықта. Бұл жаңалықтар адам өмірін қалай жеңілдетті? Сұрақтарға жауап беру үшін суреттерді салыстыр 4-тапсырма «Иә-жоқ» ойыны Бүгінгі сабақтың негізгі ойын айт. Қорытынды жаса. Қазақтардың бабалары:сақтар,ғұндар,түркілер.Олар туралы не білетініңді баяндап бер. ҚЖ: Түрік қағанатының жер аумағын жобалап сызып көр. Олардың шекарасын белгіле. Үй тапсырмасы Түркілер жәнеолардың өмір сүру салты. Оқу. Кері байланыс
|
Амандасады Жақсы тілектер айтады Қысқаша өз ойын айтады Жаңа тақырыпты меңгереді Тапсырманы орындайды Суретпен жұмыс Жеке жұмыс жасайды Тапсырманы орындайды Жеке жұмыс жасайды Тапсырманы орындайды Ойын ойнайды Қосымша жұмыс атқарады Үй тапсырмасын алады Кері байланыс жассайды |
Дескриптор: Есік қорғанынан табылған сақ ханзадасы жайлы айтады-1б Сұрақтарға жауап береді-1б
Дескриптор: Түркілер және олардың өмір сүру салты туралы айтады -1б Түркілер көшпелі және отырықшы өмір салтын ұстанатынын біледі-1б
Тамаша жұмыс жасадың! Дескриптор: Түрік қағанатының негізін салған Бумын қаған екенін айтады-1б Түркілердің жетістіктерін айтады-1б Тамаша жауаптар!
Дескриптор: Суреттегі түркілердің өнертабысын анықтап айтады-1б
«Көңіл күй таразысы» әдісі |
Суреттер Пайдалы тағамдар түрлері
оқулық суреттер
Таратпа парақтар
Оқулық Суреттер
суреттер
Суреттер Жұмыс парақтары Оқулық Кері байланыс тақтасы |
||



|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Дүниетану |
|||||
|
Бөлім: |
Өнер |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
3 сынып. |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№21 сабақ. Тарихи және мәдени ескерткіштерді қорғаудың маңызы не? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.3.1.2 тарих пен мәдениет ескерткіштерін сақтау маңыздылығын түсіндіру. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
тарих пен мәдениет ескерткіштерін сақтау маңыздылығын түсіндіру. |
|||||
|
Құндылықтар: Қаңтар айы: Заң және тәртіп |
Сабақ құндылығы: ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ Апта дәйексөзі: Тәртіпсіз ел болмайды
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 22 минут Сабақты қорыту 6минут Қосымша тапсырма 2минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал
Өткенді пысықтау «Серпілген сауал» әдісі арқылы өтілген тақырыпты пысықтау Түркілер және олардың өмір сүру салты. *Қазақтардың бабалары: сақтар,ғұндар,түркілер. *Олар туралы не білетініңді баяндап бер. *Түркілердің қол өнері туралы айт. Топқа бөлу Қалалары мен облыстарындағы тарихи-мәдени ескерткіштер бейнеленген осы қалалардың аттарымен топқа бөлу. 1-топ. Түркістан 2-топ.Алматы 3-топ.Семей Құндылық мақсаты: Өз елінің тарихы, мәдениеті туралы алғашқы түсінікті қалыптастыру Жаңа тақырып Ұжымдық жұмыс «Топтастыру» әдісі Оқулықпен жұмыс Ескерткіштер не үшін керек? Суреттерге қара. Тарихи- мәдени ескерткіштердің түрлерін ата. Суретте Түркістан, Алматы, Орал, Семей қалалары мен облыстарындағы тарихи-мәдени ескерткіштер бейнеленген. Топтастыру жаса Өткенге құрмет- бұл өлкеде өмір сүріп, өз Отанын, жерін, елін сүйген адамдарды есте сақтау. ФС тапсырмасы Жұптық жұмыс «Тик-ток» әдісі Өзіңді экскурсия жүргізушісімін деп ойлап көр. Сыныптастарыңа өз қалаң, ауылың жайлы экскурсия жүргіз. Төмендегі сұрақтарға әңгіме құрастыр: -Қаланың (ауылыңның) құрылғанына қанша жыл болды? -Қалаңда (ауылыңда) қандай тарихи-мәдени ескерткіштер бар? -Ол ненің құрметіне немесе қандай оқиғаға байланысты қойылған? Топтық жұмыс ФС тапсырмасы «Жағдаят» әдісі 1-топ. Тақырыбы: «Менің сүйікті ескерткішім» Кез келген ескерткіші (еліміздегі, қаладағы, ауылдағы) таңдап, ол ескерткіштің саған неге ұнайтындығы туралы 7-8 сөйлем жаз. 2-топ. Даналардың айтқан сөзі бар: «Болашағын ойлаған адам ескерткіш орнатады». Сен осы пікірмен келісесің бе? Мысал келтір. 3-топ. «Жер бетінде мәдени және тарихи ескерткіштер сақталу үшін не жасай аламын?» деген тақырыпта жадынама жаз. ЕБҚ және ЕҚБ ПІКІР АЛМАСАЙЫҚ. -Отбасындағы береке-бірлікті қалай арттыруға болады? -Елдің ресми емес нышандары деген не? -Ескерткіштерді не үшін сақтау керек? -Тұрмыстық заттарды қалай дұрыс қолдану керек? -Түркілер қалай өмір сүрді және немен айналысты? Үй тапсырмасы Тарихи және мәдени ескерткіштерді қорғаудың маңызы не? Кері байланыс
|
Амандасады Жақсы тілектер айтады Сұрақтарға жауап береді Топқа бөлінеді Жаңа тақырыпты меңгереді Тапсырманы орындайды Суретпен жұмыс Тапсырманы орындайды Топтық жұмыс жасайды Тапсырманы орындайды Жағдаяттан шығып көреді Жеке жұмыс жасайды Тапсырманы орындайды Үй тапсырмасын алады Кері байланыс жассайды |
Дескриптор: Түркілер туралы сұрақтарға жауап береді-1б Тамаша!
Керемет! Дескриптор: Тарихи- мәдени ескерткіштердің түрлерін атайды -1б Өз Отанын, жерін, елін сүйген адамдарды есте сақтайды-1б
Дескриптор: Өз қалаң, ауылың жайлы экскурсия жүргізеді-1б Қалаңда (ауылыңда) қандай тарихи-мәдени ескерт-кіштер бар екенін айтады-1б Тамаша жауаптар! Дескриптор: Кез келген ескерткішті (еліміздегі, қаладағы, ауылдағы) таңдап, ол ескерткіштің неге ұнайтындығы туралы жазады -1б «Жер бетінде мәдени және тарихи ескерткіштер сақталу үшін не жасай аламын?» деген тақырыпта жадынама жазады-1б
Тамаша жауаптар! «Данышпан үкі» әдісі |
Суреттер
оқулық суреттер
Таратпа парақтар
Оқулық Суреттер
суреттер Суреттер
Кері байланыс тақтасы |
||
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Дүниетану |
|||||
|
Бөлім: |
Атақты тұлғалар |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
3 сынып. |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№22 сабақ. Менің бабаларым – қыпшақтар |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.3.1.2 тарих пен мәдениет ескерткіштерін сақтау маңыздылығын түсіндіру. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қыпшақтар туралы мәліметтер білетін болады |
|||||
|
|
Сабақ құндылығы: ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ Апта дәйексөзі: Тәртіпсіз ел болмайды
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру
Өткенді пысықтау «Менің білерім...» әдісі Тарихи және мәдени ескерткіштерді қорғаудың маңызы не? Құндылық мақсаты: Өз елінің тарихы, мәдениеті туралы алғашқы түсінікті қалыптастыру Жаңа тақырып 1-тапсырма Мұғалім Қыпшақтар қазақ халқының , басқа да түркі халықтарының негізін құраған ежелгі тайпа . Ұлы дала осы халықтың атымен Дешті қыпшақ Қыпшақ даласы деп аталды . Қыпшақ даласын картадан табайық . Ол Алтай тауларынан Дунайға дейін созылып жатыр. Қазіргі таңда осы аумақта көптеген халықтар: қазақтар, татарлар, башқұрттар,құмықтар, балқарлар,қарашайлар және т б өмір сүріп жатыр. Олардың барлығы өздерінің арғы бабалары ретінде қыпшақтарды санайды ФС тапсырмасы Топтық жұмыс 2-тапсырма 1-топ Қыпшақтар мен қазақтардың ұлттық киімдерінің арасында қандай ортақ ұқсастық белгілер бар ? 2-топ Қыпшақ жылқыларының қымбат бағалауының сыры неде ? 3- топ Саяхатшылар қыпшақтардың тарыны тағамға көп қолданатынын жазды.Қазіргі кезде тарыны біз тағамға қолданамыз ба? Топтық жұмыс 3-тапсырма «Венн диаграммасы» стратегиясы(топта) Мұғалім оқушыларға қазақтар мен қыпшақтарды салыстыруға тапсырма береді. Олар киімдерін, тілдерін, жазуларын, жалпы өмір сүрулері, немен айналысатындықтарын салыстырады. Әр топ салыстырған диаграммаларын келесі топқа жылжытады да, ол топ стикерге пікір жазу арқылы бағалайды. Бірлескен жұмыс ЕҚБ және ЕБҚ Талқылауға арналған сұрақ: «Қыпшақтар немен айналысқан, қалай өмір сүрген?» Сергіту сәті О.Сүлейменовтың «Арғымақ» өлеңінен үзінді тыңдайды Жұптық жұмыс 5-тапсырма «Ара ұясы» стратегиясы. 1)Елестетіңдер. Сендер қыпшақ отбасында қонақта отырсыңдар. Үйдің қожайындары сендерге қандай тағамдар ұсынады? Сендер олардан не жайында сұрайсыңдар? Қыпшақтардың сөйлегенін түсінесіңдер ме? Егер қыпшақ жылқыларына жоғарғы құн төленсе, оның бойында қызығатын қандай қасиеттер болуы мүмкін? 2)Сен қыпшақтар туралы фильмнің сценарийін құрастырып жатырсың. Қыпшақтардың өміріндегі қандай маңызды сәттерді кадрға енгізер едің? (суретін сал немесе жаз). Үй тапсырмасы «Диалог» әдісі Ақын О. Сүлейменовтың «Арғымақ» өлеңінен үзінді оқы. Қыпшақтардың ой-хой құба жондары-ай, Жер тарпыған тұлпарын айт, тұлпарын! Шарайнадай сауырына қомдап ай, Арғымақ жүр Көк шалғынға-көк кілемге Сүртіп мүйіз ұлтанын. Берші менің тақымыма біреуін, Жеті қиян жер түбіне асайын. Арғымақтай аласұрған жүрегім Оны қалай басамын. Талқылау (ұжымда) Осы үзіндіні мұғалім өзі немесе бір оқушы оқиды. Оқушылар өлеңді тыңдап, соңынан талқылау жүргізіледі. Талқылауға арналған сұрақтар: Өлеңдегі дала қалай аталады? Қандай түсініксіз мәліметтер кездесті? Арғымақ өлеңі мен қыпшақтардың арасында қандай байланыс бар деп ойлайсың? Кері байланыс
|
Өлең жолдарын хормен оқиды Өткенді пысықтайды Тапсырманы орындайды Топтық жұмыс жасайды Салыстыру жасайды Тапсырманы орындайды Жеке жұмыс жүргізеді Тапсырманы орындайды Үй тапсырмасын алады Өлеңнен үзіндіні жазып алады Кері байланыс жасайды |
Дескриптор: Тарихи және мәдени ескерткіштерді қорғаудың маңызын түсінеді-1б
Дескриптор: Қыпшақтар қазақ халқының , басқа да түркі халықтарының негізін құраған ежелгі тайпа екенін біледі-1б Дешті қыпшақ Қыпшақ даласы өзінің Отаны екенін түсінеді-1б Тамаша жұмыс!
Дескриптор: Қыпшақтар мен қазақтардың ұлттық киімдерінің арасында қандай ортақ ұқсастық бар екенін табады-1б Қыпшақ жылқыларының қымбат бағалауының сырын біледі-1б Қыпшақтардың тағамдары туралы айтады-1б Жарайсыңдар! Дескриптор: Қыпшақтардың өмір сүру салтын ,немен айналысқанын біледі -1б Қазақтар мен қыпшақтардың сыртқы келбетін салыстыра алады-1б
Дескриптор: Қыпшақтар мен қазақтардың өмір салтын салыстырады-1б Қыпшақтардың өміріндегі қандай маңызды сәттер болғанын айта алады-1б Тамаша жұмыс орындадыңдар!
Тамаша сабақ болды! «Нысана» әдісі |
Суреттер Оқулық
Оқулық
Жұмыс дәптері Суреттер
Оқулық Арғымақ https://www.youtube.com/watch?v=P5kZ2iM-%D0%BE Оқулық
Оқулық Суреттер Оқулық
Оқулық Кері байланыс тақтасы |
||
шағым қалдыра аласыз













































