Материалдар / Дұрыс көпбұрыштар олардың қасиеттері және симметриялары
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Дұрыс көпбұрыштар олардың қасиеттері және симметриялары

Материал туралы қысқаша түсінік
Материал мұғалімдерге керек, Өз тәжірбиемді басқа әріптестермен бөліскім керек
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
23 Мамыр 2019
3859
18 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

9.3.А. Шеңбер. Көпбұрыштар

Мектеп: С. Меңдешев атындағы жалпы орта білім беретін мектебі КММ

Күні:22.04.2019

Мұғалімнің аты-жөні: Беккалиева Сауле Умиткалиевна

Сынып: 9

Қатысқандар саны:13

Қатыспағандар саны:0

Сабақ тақырыбы

Дұрыс көпбұрыштар олардың қасиеттері және симметриялары

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

9.1.2.5 Дұрыс көпбұрыштың қабырғаларын, периметрін, ауданын және оған іштей және сырттай сызылған шеңберлердің радиустарын байланыстыратын формулалар білу және қолдану;

Сабақ мақсаттары

-Дұрыс көпбұрышқа іштей және сырттай сызылған шеңберлердің радиустарын элементтерін біледі.

- Дұрыс көпбұрышқа іштей және сырттай сызылған шеңберлердің радиустарына байланысты формулаларды есептер шығаруда қолдана алады.

- Дұрыс көпбұрышқа іштей және сырттай сызылған шеңберлердің радиустарына байланысты сызбаларды сала алады.


Бағалау критерийлері

- Дұрыс көпбұрыштардың іштей сызылған шеңбердің радиусынтары мен элементтерін анықтайды

-Дұрыс көпбұрыштардың сыртай сызылған шеңбердің радиустары мен аудандарын табады.

-Дұрыс көпбұрышқа іштей және сырттай сызылған шеңберлердің радиустарына байланысты сызбаларды салады.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар тақырыпқа қатысты сөздер мен сөз тіркестерін түсінеді. Сөйлем құрап айта алады.

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

Көпбұрыш, көпбұрышқа іштей сызылған шеңбер, көпбұрышқа сырттай сызылған шеңбер, шеңбердің радиусы, бұрыш.

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

Дұрыс көпбұрыштар деп........

Көпбұрыш шеңберге іштей сызылған.....

Шеңберге көпбұрышқа іштей сызылған .......

Құндылықтарды дарыту

Оқушылар сыныптастарымен бірлесіп жауап беру, ұқыптылыққа, тәрбиелілікке, алған білімдерін тиянақтай білу, жеке, өз бетімен тест тапсырмаларына жауап бере алу.

Пәнаралық байланыстар

Сызу. Математика

Бастапқы білім


көпбұрыштың ауданы ұғымы мен оның қасиеттерін біледі;төртбұрыштар аудандарының формулаларын қорытып шығарады және оларды қолданады;

Ұқсас көпбұрыштардың ауданының формуласын қорытып шығарады және оны қолданады;

Дұрыс көпбұрыштың қасиеттерін біледі, қолдана алады.



Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері



Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

3 мин

І.Ұйымдастыру:

Оқушылардың сабаққа дайындығын қадағалау (оқу құралдары, оқушылардың сабаққа қатысуы, сыныптың сабаққа әзірлігі)

ІІ.Топқа бөлу

Саралау тәсілі: «Жіктеу» ұйымшыл топ

Белсенді оқу әдісі: « Стикер»

Нұсқау беру және айту: Оқушылар дұрыс көпбұрыштардың қасиеттері бойынша топтарға бөлу.

І топ –кез-келген дөңес n- бұрышты көпбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы

ІІ топ Дұрыс n-бұрышты көпбұрыш ішкі бұрышы

ІІІ-топ Дұрыс n-бұрышты көпбұрыштың әр сыртқы ,бұрышы -

ҚБ: Шапалақ





















Сабақтың ортасы



ІІІ. Жаңа сабақ

Саралау тәсілі: «Дереккөздер» Бұл материалды пайдалану дың анағұрлым ауқымды көлемін көрсетеді.

Белсенді оқу әдісі: « Сәлемдеме жіберіңіз»

Нұсқау беру және айту: оқушыларға сәлемдеме арқылы тапсырма беру.

Бағалау критерийі Білім алушы

- Дұрыс көпбұрыштардың іштей сызылған шеңбердің радиустары мен элементтерін ажыратады;

- Дұрыс көпбұрыштардың сыртай сызылған шеңбердің радиустарымен аудандарын табады;

--Дұрыс көпбұрышқа іштей және сырттай сызылған шеңберлердің радиустарын байланысты сызбаларды салады.

Ойлау дағдыларын деңгейі: білу және түсіну,қолдану


Анықтама:Егер дөңес көпбұрыштың барлық қабырғалары тең және барлық бұрыштары тең болсағ онда оны дұрыс көпбұрыш деп атайды

1. Теорема

Кез келген дұрыс көпбұрышты сырттай шеңбер сызуға болады және ол тек біреу ғана болады.


Дұрыс көпбұрыштарға іштей сызылған шеңбер

Егер көпбұрыштың барлық қабырғалары шеңберге жанасатын болса, онда бұл шеңбер көпбұрышқа іштей сызылған деп атайды.

Теорема.Кез келген дұрыс көпбұрышқа іштей шеңберді іштей сызуға болады және ол тек біреу ғана болады.

1 – салдар. Дұрыс көпбұрышқа іштей сызылған шеңбер көпбұрыштың қабырғаларын ортасынан жанайды.

2 – салдар. Дұрыс көпбұрышты сырттай сызылған шеңбер центрі осы көпбұрышқа іштей сызылған шеңбердің центрімен дәл келеді.

Бұл нүкте дұрыс көпбұрыштың центрі деп аталады.

Оқушылар радиустың формулаларын қорытып шығарады.

Қабырғасы , ал қабырғалар саны болатын дұрыс көпбұрыш үшін оған сырттай сызылатын шеңбердің радиусын табамыз. Сонда:



Дұрыс (тең қабырғалы) үшбұрыш үшін , ,


Дұрыс төртбұрыш (квадрат) үшін


Дұрыс алтыбұрыш үшін


Оқушылар өздері дәлелдеп, дәптерлеріне жазып алады.

Теорема:

1 топ. Дұрыс көпбұрышқа іштей сызылған шеңбердің радиустары арасындағы байланысты анықтау.

2 топ. Дұрыс көпбұрышқа сырттай сызылған шеңбердің радиустары арасындағы байланысты анықтау.

3топ. Дұрыс көпбұрышқа іштей және сырттай сызылған шеңбердің суретін салу.

Дескриптор: Білім алушы

- Дұрыс көпбұрышқа іштей және сырттай сызылған шеңберлердің радиустарына байланысты формуласын қолданады;

-Дұрыс көпбұрышқа іштей сызылған шеңбердің радиусын табады.

-Дұрыс көпбұрышқа сырттай сызылған шеңбердің ауданын табады;

-Дұрыс көпбұрышқа іштей және сырттай сызылған шеңберлердің суретін сала алады.

ҚБ «БББ» Жаңа тақырып бастар алдында оқушылар үш бағаннан тұратын сурет салады - Олар нені біледі?

Олар нені білгісі келеді?

Олар нені білді?

Саралау тәсілі: «Тапсырма»

Белсенді оқу әдіс «Қарқын» Қосымша тапсырмаларды көп күш жұмсауды талап ететін оқушылар үшін қолдануға болады.

Нұсқау беру және айту: bilimland. Тапсырмаларын орындайды

Бағалау критерий: білім алушы

- Дұрыс көпбұрыштардың іштей сызылған шеңбердің радиусынтары мен элементтерін анықтайды

-Дұрыс көпбұрыштардың сыртай сызылған шеңбердің радиустары мен аудандарын табады.

Ойлау дағдыларын деңгейі: білу және түсіну, қолдану


Дескриптор: Білім алушы

- Дұрыс көпбұрышқа іштей және сырттай сызылған шеңберлердің радиустарына байланысты формуласын қолданады.

- Дұрыс көпбұрышқа іштей және сырттай сызылған шеңбердің радиустары арасындағы байланысты ажырата алады.


ҚБ: «Жапондық бағалау» Дұрыс келісемін, Толықтырамын, басқа көзқарасым бар, Менің сурағым бар


Саралау тәсілі: «Тапсырма» оқушылар қажеттіліктеріне қарай (көмек керек пе, әлде күрделі тапсырмалар беру керек пе) турлі кестелерді немесе жаттығулар мен тапсырмаларды жасау

Белсенді оқу әдіс « Семантикалық карта »

Нұсқау беру және айту: Сурет бойынша семантикалық картадағы бос орынға формуланы қолданып,есептерді топпен орындайды.

Бағалау критерий: білім алушы

-Дұрыс көпбұрышқа сыртай сызылған шеңбердің радиустарымен аудандарын табады.

-Дұрыс көпбұрышқа іштей және сырттай сызылған шеңберлердің радиустарын байланысты сызбаларды салады.


Ойлау дағдыларын деңгейі: Қолдану



R

r

A4

P

S

1

1


8



2


3




3





20

4




28


5





16

Дискриптор: Білім алушы

Дұрыс көпбұрышқа сыртай сызылған шеңбердің радиустарымен аудандарын табады

-Дұрыс көпбұрышқа іштей және сырттай сызылған шеңберлердің радиустарын байланысты сызбаларды анықтайды

ҚБ:Формативті бағалау


Саралау тәсілі: «Жіктеу» мүдделері ұқсас оқушылар (мысалы, қиындық деңгейі немесе қолдану деңгейі)

Нұсқау беру және айту: Топтағы оқушылар деңгйлеріне байланысты есептер шығару.

Бағалау критерий: білім алушы

- Дұрыс көпбұрыштардың іштей сызылған шеңбердің радиустары мен элементтерін анықтайды.

Ойлау дағдыларын деңгейі: Қолдану

І-топ

А деңгейі: Екі ұқсас көпбұрыштардың кіші қабырғалары 35 см және 21 см, ал периметрлерінің айырмасы 40см. Кіші көпбұрыш периметрін табыңыз.

Шешуі: Бірінші көпбұрыштың кіші қабырғасы см, екінші көпбұрыштың кіші қабырғасы см. Бірінші көпбұрыштың периметрі Р1, екінші көпбұрыштың периметрі Р2 десек, есеп шарттарынан шарттрынан см.

Жауабы: 60см

ІІ-топ

В деңгейі: Ұқсас екі бесбұрыштың аудандарының қатынасы 4:9. Олардың периметрлерінің қатынасын табыңыз.

Шешуі:Ұқсас көпбұрыштардың аудандары мен сәйкес сызықтық элементтерінің арасындағы байланысты қолданамыз:


ІІІ-топ.

С деңгейі: Ұқсас екі көпбұрыштың қабырғарының қатынасы 2:1 , ал үлкен көпбұрыштың ауданы 36-ға тең. Кіші көпбұрыштың ауданын табыңыз.

Шешуі:Ұқсас көпбұрыштардың адандары мен сәйкес сызықтық элементтерінің арасындағы байланысты қолданамыз.


Жауабы:9.

Дескриптор: Білім алушы

-Ұқсас көпбұрыштың периметрін анықтайды

-Ұқсас көпбұрыштардың периметрлерінің қатынасын есептейді

- Ұқсас көпбұрыштардың аудандары мен сәйкес сызықтық элементтерінің арасындағы байланысты қолданады

ҚБ: От шашу



Оқулықпен жұмыс С. Шәкілікова.

Ж. Нұрпейіс

Ғ. Қалдыбаева.9 сынып геометрия 2013

Г.Н.Солтан, А.Е. Солтан, А.Ж.Жумадилова

Геометрия 2019


Постер арқылы қорғайды




























































































bilimland.kz/kk/courses/math-kz/geometriya/planimetriya/tortburyshtar/lesson/synyq-syzyq-kopburysh-zhane-onyng-turleri































Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!