6
,-
Тәрбие сағаты бойынша қысқа мерзімді жоспар
|
Тәрбие сағаты |
Дұрыс тамақтану денсаулық кепілі |
|
|
Күні |
||
|
Сынып жетекші: |
|
|
|
Сынып: 6 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: Эпиграфтар (тақырып мазмұнын ашатын) |
Тамақ ішу үшін емес, өмір сүру үшін тамақ ішу керек |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушыларды дұрыс тамақтану мәдениетімен таныстырып,денсаулық құндылығы, дұрыс тамақтану туралы түсініктерін кеңейту . Қазақтың ұлттық тағамдары мен салт-дәстүрлерін жаңғырту. |
|
|
Құндылықтарды дарыту |
Ұлттық құндылық |
|
|
Ресімдеу |
Слайд,презентация |
|
|
Музыкалық және бейне көркемдеу |
интерактивті тақта, слайд |
|
|
Үлестірмелі материалдар |
мақал – мәтелдер жазылған плакаттар |
|
|
Тақырыптық көрмелер мен ақпараттық стендтер |
Презентация |
|
|
Дайындыққа арналған әдебиет |
Интернет материалдары |
|
|
Сабақтың барысы |
||
Сабақтың барысы:
|
+ |
Сабақ кезеңі |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс- әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен амандасу, өзін таныстыру: Балалар – менің есімім – Асел Жасқадырқызы. Мен бүгін сендермен бірге күнделікті тағамдардың біздің ағзамызға пайдасы мен басқа да тұстарын талдап, өзімізге қажетті ақпараттарды алуға тырысамыз; Мен бірінші рет сабақ беріп отырғандықтан,таныстыра алайық; Таныстырғымыз ерекше болуы үшін әркім өз атының бас әрпіне қызықты адам қасиетін айтсын – Асел – адалдық (парта бойынша әрқайсысы өз атын таныстырады) Топқа бөлу (платформалық жұмыс арқылы) 1 – топ «Дәрумендер» 2 – топ «Жемістер» 3 – топ «Көкөністер» |
Амандасады Мұғаліммен танысады Өз есімдерінің бірінші әріптерімен адамның жақсы қасиеттерімен байланыстырады Топтарға бөлінеді |
Мұғалім ұйымдас тыру кезеңінде белсенділік таныт қан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісі арқылы баға лайды: «Тамаша! Керемет! Өте жақсы! |
Слайд Топ аттары |
|
|
|
1 – тапсырма (топтық жұмыс) 1 – топ «Он екі мүшең сау болса, Қара басың ханмен тең» 2 – топ «Ауырып ем іздегенше, Ауырмайтын жол ізде» 3 – топ «Тазалық – саулық негізі, Саулық – байлық негізі» |
Берілген қанатты сөздерді топта талдайды |
Дәрумендермен бағалау |
|
|
|
Сабақтың ортасы 20 минут Сергіту сәті 5 минут Сабақты қорыту 8 минут |
-Сонымен, балалар, бүгінгі тәрбие сағатымыздың тақырыбы «Денсаулық және дұрыс тамақтану» 2 - тапсырма Сендердің алдыларыңа берліген тағамдарды талдап зиянды немесе пайдалы екенін анықтаңдар: (екі себетке салынған заттарды оқушылар салыстырады)
Балалар, мен сендермен тәжірбие жасағым келіп тұр; Біздің күнделікті тұтынатын зиянды заттар ағзамызға қалай әсер етеді екен,соны өз көзімізбен бақылайық; (коланы жұмытрқаға құйып көрсету,түрлі түсті конфеттерге су құю, краскасының шығуын бақылау) Әр жұп кетеде көрсетілген зиянды заттардың үлесім пайызын салыстырады; «Біздің тұжырым» (жұптық жұмыс)
Адамның денсаулығының мықты болуына тағы да пайдасын тигізер спорт; Қазақ халқы әр ойын түрінің адам денсаулығына тигізер пайдасының ұшан – теңіз екенін білген; Мысалы: асық – жылдам ойлау,шапшаңдық т.б. Қане, қазақтың ұлттық ойындары туралы не біледі екенбіз, өз біімімізді тексеріп көрейік: 3 - тапсырма «Арқан тартыс» әдісі 1) Балаларға арналған ұлттық ойындар? (асық, тақия тастамақ, жаяу жүгіру,ақ серек көк серек) 2) Қыз бен жігіт ойнайтын ұлттық ойындар? (ақсүйек, қыз қуу) 3) Жігіттің мықтылығын сынайтын жарыс (мергендер сайысы,күрес) 4) Сәйгүліктер қатысатын сайыстар? (Бәйге, көкпар т.б.) 5) Жерден теңгені іліп алу ойыны қалай аталады? (теңге алу) 6) «Қыз қуу» ойынының шарты неде? (жігіт қызды қуып жетіп бетінен сүюі керек,жете алмаған жағдайда қыз жігітті қамшымен қуалап сабайды) 7) «Соқыртеке» ойыны туралы естуің бар ма? Ойын шарты қандай? Сергіту сәті «Үстел үсті асықтар» ойыны 4 – тапсырма Тағам туралы мақалдардың жалғасын тауып көр: «Әжемнің бауырсағы» әдісі (ауызша тест)
Жарайсыңдар!! |
Себетте берілген заттарды талдап,өзіне зиянды және пайдалы тағамдар түрін ажыратады Мұғаліммен бірге тәжірбие жасайды. Тәжірбиеде күнделікті жейтін тағамдарының адам ағзасына түскен кезде беретін әсерлері туралы болады Кестені пайдалана отырып, қытырлақ картоп пен тәтті кәмтиттердің құрамындағы адам ағзасында болуы керек қалыпты бояулар мен қауіпті элементтердің үлесін анықтайды Қазақ ұлттық ойындары туралы білетіндерін ортаға салады Үстел үсті асықтарын ойнау арқылы сергіту сәтіне қатысады Тағамдар туралы білетін ақпараттарымен бөліседі |
«Жарайсың!» «Керемет!» «Жақсы!» |
Слайд Пайдалы және зиянды тағамдар суреті Ұлттық ойын Үстел үсті асықтары Патформалық ойын |
|
Рефлексия 8 минут |
Рефлексия «Тағамдар» әдісі |
Оқушылар өздеріне пайдалы болған ақпарттары туралы бір сөйлеммен қортады |
|
Асықтар |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Дұрыс тамақтану денсаулық кепілі ашық тәрбие сағаты
Дұрыс тамақтану денсаулық кепілі ашық тәрбие сағаты
6
,-
Тәрбие сағаты бойынша қысқа мерзімді жоспар
|
Тәрбие сағаты |
Дұрыс тамақтану денсаулық кепілі |
|
|
Күні |
||
|
Сынып жетекші: |
|
|
|
Сынып: 6 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: Эпиграфтар (тақырып мазмұнын ашатын) |
Тамақ ішу үшін емес, өмір сүру үшін тамақ ішу керек |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушыларды дұрыс тамақтану мәдениетімен таныстырып,денсаулық құндылығы, дұрыс тамақтану туралы түсініктерін кеңейту . Қазақтың ұлттық тағамдары мен салт-дәстүрлерін жаңғырту. |
|
|
Құндылықтарды дарыту |
Ұлттық құндылық |
|
|
Ресімдеу |
Слайд,презентация |
|
|
Музыкалық және бейне көркемдеу |
интерактивті тақта, слайд |
|
|
Үлестірмелі материалдар |
мақал – мәтелдер жазылған плакаттар |
|
|
Тақырыптық көрмелер мен ақпараттық стендтер |
Презентация |
|
|
Дайындыққа арналған әдебиет |
Интернет материалдары |
|
|
Сабақтың барысы |
||
Сабақтың барысы:
|
+ |
Сабақ кезеңі |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс- әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен амандасу, өзін таныстыру: Балалар – менің есімім – Асел Жасқадырқызы. Мен бүгін сендермен бірге күнделікті тағамдардың біздің ағзамызға пайдасы мен басқа да тұстарын талдап, өзімізге қажетті ақпараттарды алуға тырысамыз; Мен бірінші рет сабақ беріп отырғандықтан,таныстыра алайық; Таныстырғымыз ерекше болуы үшін әркім өз атының бас әрпіне қызықты адам қасиетін айтсын – Асел – адалдық (парта бойынша әрқайсысы өз атын таныстырады) Топқа бөлу (платформалық жұмыс арқылы) 1 – топ «Дәрумендер» 2 – топ «Жемістер» 3 – топ «Көкөністер» |
Амандасады Мұғаліммен танысады Өз есімдерінің бірінші әріптерімен адамның жақсы қасиеттерімен байланыстырады Топтарға бөлінеді |
Мұғалім ұйымдас тыру кезеңінде белсенділік таныт қан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісі арқылы баға лайды: «Тамаша! Керемет! Өте жақсы! |
Слайд Топ аттары |
|
|
|
1 – тапсырма (топтық жұмыс) 1 – топ «Он екі мүшең сау болса, Қара басың ханмен тең» 2 – топ «Ауырып ем іздегенше, Ауырмайтын жол ізде» 3 – топ «Тазалық – саулық негізі, Саулық – байлық негізі» |
Берілген қанатты сөздерді топта талдайды |
Дәрумендермен бағалау |
|
|
|
Сабақтың ортасы 20 минут Сергіту сәті 5 минут Сабақты қорыту 8 минут |
-Сонымен, балалар, бүгінгі тәрбие сағатымыздың тақырыбы «Денсаулық және дұрыс тамақтану» 2 - тапсырма Сендердің алдыларыңа берліген тағамдарды талдап зиянды немесе пайдалы екенін анықтаңдар: (екі себетке салынған заттарды оқушылар салыстырады)
Балалар, мен сендермен тәжірбие жасағым келіп тұр; Біздің күнделікті тұтынатын зиянды заттар ағзамызға қалай әсер етеді екен,соны өз көзімізбен бақылайық; (коланы жұмытрқаға құйып көрсету,түрлі түсті конфеттерге су құю, краскасының шығуын бақылау) Әр жұп кетеде көрсетілген зиянды заттардың үлесім пайызын салыстырады; «Біздің тұжырым» (жұптық жұмыс)
Адамның денсаулығының мықты болуына тағы да пайдасын тигізер спорт; Қазақ халқы әр ойын түрінің адам денсаулығына тигізер пайдасының ұшан – теңіз екенін білген; Мысалы: асық – жылдам ойлау,шапшаңдық т.б. Қане, қазақтың ұлттық ойындары туралы не біледі екенбіз, өз біімімізді тексеріп көрейік: 3 - тапсырма «Арқан тартыс» әдісі 1) Балаларға арналған ұлттық ойындар? (асық, тақия тастамақ, жаяу жүгіру,ақ серек көк серек) 2) Қыз бен жігіт ойнайтын ұлттық ойындар? (ақсүйек, қыз қуу) 3) Жігіттің мықтылығын сынайтын жарыс (мергендер сайысы,күрес) 4) Сәйгүліктер қатысатын сайыстар? (Бәйге, көкпар т.б.) 5) Жерден теңгені іліп алу ойыны қалай аталады? (теңге алу) 6) «Қыз қуу» ойынының шарты неде? (жігіт қызды қуып жетіп бетінен сүюі керек,жете алмаған жағдайда қыз жігітті қамшымен қуалап сабайды) 7) «Соқыртеке» ойыны туралы естуің бар ма? Ойын шарты қандай? Сергіту сәті «Үстел үсті асықтар» ойыны 4 – тапсырма Тағам туралы мақалдардың жалғасын тауып көр: «Әжемнің бауырсағы» әдісі (ауызша тест)
Жарайсыңдар!! |
Себетте берілген заттарды талдап,өзіне зиянды және пайдалы тағамдар түрін ажыратады Мұғаліммен бірге тәжірбие жасайды. Тәжірбиеде күнделікті жейтін тағамдарының адам ағзасына түскен кезде беретін әсерлері туралы болады Кестені пайдалана отырып, қытырлақ картоп пен тәтті кәмтиттердің құрамындағы адам ағзасында болуы керек қалыпты бояулар мен қауіпті элементтердің үлесін анықтайды Қазақ ұлттық ойындары туралы білетіндерін ортаға салады Үстел үсті асықтарын ойнау арқылы сергіту сәтіне қатысады Тағамдар туралы білетін ақпараттарымен бөліседі |
«Жарайсың!» «Керемет!» «Жақсы!» |
Слайд Пайдалы және зиянды тағамдар суреті Ұлттық ойын Үстел үсті асықтары Патформалық ойын |
|
Рефлексия 8 минут |
Рефлексия «Тағамдар» әдісі |
Оқушылар өздеріне пайдалы болған ақпарттары туралы бір сөйлеммен қортады |
|
Асықтар |
шағым қалдыра аласыз















