|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Денелердің өзара әрекеттесуі |
Мектеп: «№14 орта мектеп» КММ |
||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Джумадиева Ш |
||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Инерция құбылысы |
||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.2.2.1- инерция құбылысын түсіндіру және мысалдар келтіру |
||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Физикалық шамалар мен құбылыстарды ,инерция заңын оқып, үйрене алады. Оқушылардың басым бөлігі: Терминдерді түсіну,физикалық шамалардың ұқсастығы мен айырмашылығын ажыратады, инерция құбылысын күнделікті өмірмен байланыстыра біледі Кейбір оқушылар: Физикалық терминдер мен шамаларды байланыстырып ,заңдылықтарды қолданып,есеп шығара алады, практикалық маңызын ашады. |
||
|
Бағалау критерийі |
1. Физикалық шамалар мен құбылыстарды ,инерция заңын оқып, үйрене алады. 2. Терминдерді түсіну,физикалық шамалардың ұқсастығы мен айырмашылығын ажыратады, инерция құбылысын күнделікті өмірмен байланыстыра біледі 3. Физикалық терминдер мен шамаларды байланыстырып, заңдылықтарды қолданып,есеп шығара алады, практикалық маңызын ашады. |
||
|
Тілдік мақсаттар
|
Инерция құбылысына келтірілген мысалдарды ауызша және жазбаша түрде сипаттай және жүйелей алады. Жаңа терминдер және лексикология : Инерция, қозғалыс, әрекетсіздік Инерция құбылысын қай ...... Жылдамдықпен сәйкестігі....... |
||
|
Құндылықтарға баулу
|
Жалпыға бірдей еңбек қоғамы (жаттығулар жасағанда); Индустрияландыру және инновация (жаңа тақырыпта). |
||
|
Пәнаралық байланыс |
Дене шынықтыру (жаттығулар жасағанда), тарих (деректер іздегенде). |
||
|
Алдыңғы білім |
Тығыздықты есептеу. |
||
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы 10 минут |
Ұйымдастыру: -оқушылармен амандасу, түгендеу. Топқа бөлу: Оқушыларды «Мозайка» әдісі арқылы үш топқа бөлу: 1-топ Спорт 2-топ Көлік 3-топ Табиғат Үй тапсырмасы: «Веер» әдісі арқылы үйге берілген тапсырманы тексеру. Қағазды орай отырып, ондағы сұрақтарға жауап береді. ҚБ: «Басбармақ»
«Суреттер: Не болды?» әдісі арқылы сабақтың тақырыбын және мақсатын анықтаймыз.
«Джигсо» әдісі бойынша тақырыптық сұрақтарға жауап алу. Денелердің инерттілігінің өлшемі? Массаны қандай әріппен белгілейді? Массаның өлшем бірлігі? 1тоннада неше килограмм бар? Заттың тығыздығын қандай әріппен белгілейді? Заттың тығыздығының өлшем бірлігі?
ҚБ: «Бағдаршам»
|
Суреттер, қиынды қағаз
|
||||||
|
Сабақтың ортасы 25 минут |
Ойлау дағдыларының деңгейлері: Білу және түсіну Бағалау критерийі: Білім алушы • Инерция құбылысына сипаттама береді. 1 – тапсырма a) Неліктен, жүргізуші тежеген кезде автомобильдің артқы қызыл жарығын жағады? Түсіндіріңіз. b) Қозғалып бара жатқан пойыздың вагонының еденінде тыныштықта тұрған доп, пойыздың қозғалысына қарсы бағытта домалап кетті. Пойыздың жылдамдығы қалай өзгерді? Жауабыңызды дәлелдеңіз Дескриптор Білім алушы: инерция құбылысымен байланыстырып түсіндіреді. 2 – тапсырма Берілген мысалдардың ішінен инерция арқылы қозғалысты таңдаңыз. А) Кілемді ұрғышпен қаққанда, шаңның ұшып шығуы. В) Сүрінген адамның алға қарай құлауы. С) Автомобильдің қозғалысы. Д) Жердің өз осінен айналуы. Дескриптор Білім алушы: инерция құбылысын белгілейді. 3 – тапсырма Массалары 1 кг және 3 кг екі арбаша өзара әсерлескен кезде, үлкен арбаша 15 см/с жылдамдыққа ие болды. Кіші арбаша қандай жылдамдыққа ие болады? Арбашалар жылдамдықтарын салыстырып, олардың мәнінің массаға тәуелділігін анықтаңыз. Дескриптор Білім алушы: екінші арбаша жылдамдығын анықтайды; - дене жылдамдығы мен массасы арасындағы байланысты анықтайды. ҚБ: «Егер 5 минутыңыз болса» әдісі Балалардан қосымша 5 минут берілсе, жұмысты қалай жақсартатындарын сұраңыз. Бұл мұғалімге оқушылардың берілген уақыт ішінде тиісті нәтижеге жетпесе де, неге ұмтылатынын түсінуге көмектеседі. |
|
||||||
|
Сабақтың соңы 10 минут |
Рефлексия: «5-5-1» әдісі Оқушылар сабақ кезінде нені меңгергендері жайлы 5 сөйлем жазады. Одан кейін сол 5 сөйлемді 5 сөзге дейін қысқартады. Соңында 5 сөзді 1 сөзге қысқартады. Оқушылар өздерінің түйінді сөзін бүкіл сыныппен бөліседі. |
|
||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
||||||
|
«Суреттер: Не болды?» әдісі арқылы сабақтың тақырыбын және мақсатын анықтаймыз. «Джигсо» әдісі бойынша тақырыптық сұрақтарға жауап алу. Денелердің инерттілігінің өлшемі? Массаны қандай әріппен белгілейді? Массаның өлшем бірлігі? 1тоннада неше килограмм бар? Заттың тығыздығын қандай әріппен белгілейді? Заттың тығыздығының өлшем бірлігі? 1 – тапсырма a) Неліктен, жүргізуші тежеген кезде автомобильдің артқы қызыл жарығын жағады? Түсіндіріңіз. b) Қозғалып бара жатқан пойыздың вагонының еденінде тыныштықта тұрған доп, пойыздың қозғалысына қарсы бағытта домалап кетті. Пойыздың жылдамдығы қалай өзгерді? Жауабыңызды дәлелдеңіз 2 – тапсырма Берілген мысалдардың ішінен инерция арқылы қозғалысты таңдаңыз. А) Кілемді ұрғышпен қаққанда, шаңның ұшып шығуы. В) Сүрінген адамның алға қарай құлауы. С) Автомобильдің қозғалысы. Д) Жердің өз осінен айналуы. 3 – тапсырма Массалары 1 кг және 3 кг екі арбаша өзара әсерлескен кезде, үлкен арбаша 15 см/с жылдамдыққа ие болды. Кіші арбаша қандай жылдамдыққа ие болады? Арбашалар жылдамдықтарын салыстырып, олардың мәнінің массаға тәуелділігін анықтаңыз. «5-5-1» әдісі |
ҚБ: «Басбармақ»
ҚБ: «Бағдаршам» ҚБ: «Егер 5 минутыңыз болса» әдісі |
Тәжірибелік жұмыс жасағанда қауіпсіздік ережелерін сақтау; Сергіту жаттығуларын орындау; |
||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсатына жетті. сыныптағы оқушылардың көбі сабақты түсініп, қолдана білді. Сабақта саралау жүргізілді, сабақ жоспарынан ауытқулар болған жоқ, уақытты тиімді пайдаландым. |
«5-5-1» әдісі |
|||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Дұрысжәнедұрысемеспішіндіденелердіңкөлемінөлшеу
Дұрысжәнедұрысемеспішіндіденелердіңкөлемінөлшеу
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Денелердің өзара әрекеттесуі |
Мектеп: «№14 орта мектеп» КММ |
||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Джумадиева Ш |
||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Инерция құбылысы |
||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.2.2.1- инерция құбылысын түсіндіру және мысалдар келтіру |
||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Физикалық шамалар мен құбылыстарды ,инерция заңын оқып, үйрене алады. Оқушылардың басым бөлігі: Терминдерді түсіну,физикалық шамалардың ұқсастығы мен айырмашылығын ажыратады, инерция құбылысын күнделікті өмірмен байланыстыра біледі Кейбір оқушылар: Физикалық терминдер мен шамаларды байланыстырып ,заңдылықтарды қолданып,есеп шығара алады, практикалық маңызын ашады. |
||
|
Бағалау критерийі |
1. Физикалық шамалар мен құбылыстарды ,инерция заңын оқып, үйрене алады. 2. Терминдерді түсіну,физикалық шамалардың ұқсастығы мен айырмашылығын ажыратады, инерция құбылысын күнделікті өмірмен байланыстыра біледі 3. Физикалық терминдер мен шамаларды байланыстырып, заңдылықтарды қолданып,есеп шығара алады, практикалық маңызын ашады. |
||
|
Тілдік мақсаттар
|
Инерция құбылысына келтірілген мысалдарды ауызша және жазбаша түрде сипаттай және жүйелей алады. Жаңа терминдер және лексикология : Инерция, қозғалыс, әрекетсіздік Инерция құбылысын қай ...... Жылдамдықпен сәйкестігі....... |
||
|
Құндылықтарға баулу
|
Жалпыға бірдей еңбек қоғамы (жаттығулар жасағанда); Индустрияландыру және инновация (жаңа тақырыпта). |
||
|
Пәнаралық байланыс |
Дене шынықтыру (жаттығулар жасағанда), тарих (деректер іздегенде). |
||
|
Алдыңғы білім |
Тығыздықты есептеу. |
||
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы 10 минут |
Ұйымдастыру: -оқушылармен амандасу, түгендеу. Топқа бөлу: Оқушыларды «Мозайка» әдісі арқылы үш топқа бөлу: 1-топ Спорт 2-топ Көлік 3-топ Табиғат Үй тапсырмасы: «Веер» әдісі арқылы үйге берілген тапсырманы тексеру. Қағазды орай отырып, ондағы сұрақтарға жауап береді. ҚБ: «Басбармақ»
«Суреттер: Не болды?» әдісі арқылы сабақтың тақырыбын және мақсатын анықтаймыз.
«Джигсо» әдісі бойынша тақырыптық сұрақтарға жауап алу. Денелердің инерттілігінің өлшемі? Массаны қандай әріппен белгілейді? Массаның өлшем бірлігі? 1тоннада неше килограмм бар? Заттың тығыздығын қандай әріппен белгілейді? Заттың тығыздығының өлшем бірлігі?
ҚБ: «Бағдаршам»
|
Суреттер, қиынды қағаз
|
||||||
|
Сабақтың ортасы 25 минут |
Ойлау дағдыларының деңгейлері: Білу және түсіну Бағалау критерийі: Білім алушы • Инерция құбылысына сипаттама береді. 1 – тапсырма a) Неліктен, жүргізуші тежеген кезде автомобильдің артқы қызыл жарығын жағады? Түсіндіріңіз. b) Қозғалып бара жатқан пойыздың вагонының еденінде тыныштықта тұрған доп, пойыздың қозғалысына қарсы бағытта домалап кетті. Пойыздың жылдамдығы қалай өзгерді? Жауабыңызды дәлелдеңіз Дескриптор Білім алушы: инерция құбылысымен байланыстырып түсіндіреді. 2 – тапсырма Берілген мысалдардың ішінен инерция арқылы қозғалысты таңдаңыз. А) Кілемді ұрғышпен қаққанда, шаңның ұшып шығуы. В) Сүрінген адамның алға қарай құлауы. С) Автомобильдің қозғалысы. Д) Жердің өз осінен айналуы. Дескриптор Білім алушы: инерция құбылысын белгілейді. 3 – тапсырма Массалары 1 кг және 3 кг екі арбаша өзара әсерлескен кезде, үлкен арбаша 15 см/с жылдамдыққа ие болды. Кіші арбаша қандай жылдамдыққа ие болады? Арбашалар жылдамдықтарын салыстырып, олардың мәнінің массаға тәуелділігін анықтаңыз. Дескриптор Білім алушы: екінші арбаша жылдамдығын анықтайды; - дене жылдамдығы мен массасы арасындағы байланысты анықтайды. ҚБ: «Егер 5 минутыңыз болса» әдісі Балалардан қосымша 5 минут берілсе, жұмысты қалай жақсартатындарын сұраңыз. Бұл мұғалімге оқушылардың берілген уақыт ішінде тиісті нәтижеге жетпесе де, неге ұмтылатынын түсінуге көмектеседі. |
|
||||||
|
Сабақтың соңы 10 минут |
Рефлексия: «5-5-1» әдісі Оқушылар сабақ кезінде нені меңгергендері жайлы 5 сөйлем жазады. Одан кейін сол 5 сөйлемді 5 сөзге дейін қысқартады. Соңында 5 сөзді 1 сөзге қысқартады. Оқушылар өздерінің түйінді сөзін бүкіл сыныппен бөліседі. |
|
||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
||||||
|
«Суреттер: Не болды?» әдісі арқылы сабақтың тақырыбын және мақсатын анықтаймыз. «Джигсо» әдісі бойынша тақырыптық сұрақтарға жауап алу. Денелердің инерттілігінің өлшемі? Массаны қандай әріппен белгілейді? Массаның өлшем бірлігі? 1тоннада неше килограмм бар? Заттың тығыздығын қандай әріппен белгілейді? Заттың тығыздығының өлшем бірлігі? 1 – тапсырма a) Неліктен, жүргізуші тежеген кезде автомобильдің артқы қызыл жарығын жағады? Түсіндіріңіз. b) Қозғалып бара жатқан пойыздың вагонының еденінде тыныштықта тұрған доп, пойыздың қозғалысына қарсы бағытта домалап кетті. Пойыздың жылдамдығы қалай өзгерді? Жауабыңызды дәлелдеңіз 2 – тапсырма Берілген мысалдардың ішінен инерция арқылы қозғалысты таңдаңыз. А) Кілемді ұрғышпен қаққанда, шаңның ұшып шығуы. В) Сүрінген адамның алға қарай құлауы. С) Автомобильдің қозғалысы. Д) Жердің өз осінен айналуы. 3 – тапсырма Массалары 1 кг және 3 кг екі арбаша өзара әсерлескен кезде, үлкен арбаша 15 см/с жылдамдыққа ие болды. Кіші арбаша қандай жылдамдыққа ие болады? Арбашалар жылдамдықтарын салыстырып, олардың мәнінің массаға тәуелділігін анықтаңыз. «5-5-1» әдісі |
ҚБ: «Басбармақ»
ҚБ: «Бағдаршам» ҚБ: «Егер 5 минутыңыз болса» әдісі |
Тәжірибелік жұмыс жасағанда қауіпсіздік ережелерін сақтау; Сергіту жаттығуларын орындау; |
||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсатына жетті. сыныптағы оқушылардың көбі сабақты түсініп, қолдана білді. Сабақта саралау жүргізілді, сабақ жоспарынан ауытқулар болған жоқ, уақытты тиімді пайдаландым. |
«5-5-1» әдісі |
|||||||
шағым қалдыра аласыз















