Материалдар / Дыбысты өңдеу, дыбыстық әсерлер 5 сынып
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Дыбысты өңдеу, дыбыстық әсерлер 5 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Сабақ жоспарына пайдалануға болады
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
18 Қаңтар 2023
171
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

3.Компьютер және дыбыстар (ортақ тақырып: «Уақыт»)

Мектеп: №242

Күні: 19.01.2023ж

Мұғалімнің аты-жөні: Ержігітов Таңатар

Сынып: 2

Қатысқандар: 18

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

§12. Дыбыстық әсерлер

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

3.2.4.1-арнайы программаны пайдалана отырып дыбысты жазу, өңдеу және шығару.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушыларарнайы программаны пайдалана отырып дыбысты жазу, өңдеуге болатынын біледі және шығару құрылғыларымен танысады. Енгізу, шығару құрылғыларын ажырата алады.

Көпшілік оқушылардыбыс файлдарын тыңдауға арналған программалармен танысып, жазылған дыбысты прграммалардың көмегімен тыңдай алуға дағдыланады. Компьютерлік программаларда мәзір командаларын қолдана алады.

Кейбір оқушыларарнайы программалардың көмегімен дыбысты жазу, сақтау, өңдеу командаларын практикада қолданады.

Бағалау критерийі

Дыбысты өңдейтін құрал компьютер құрылғыларының атауын, анықтамасын біледі. Практика жүзінде арнайы программалармен жұмыс жасай алады, дыбысты өңдеу құрылғысын жүзінде қолдана алады.

Тілдік мақсаттар

Лексика мен терминология: дыбысты өңдеу-обравотка звука-sound processing т.б

Диалог және жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер. Дыбысты жазу, дыбысты өңдеу ұғымдарына қатысты тіркестер мен сөйлемдерді пайдалану.

Құндылықтарға баулу

Сабақта жауапкершілік, айқындық, құрмет, ынтымақтастық. Бір-бірімен қатынасқа түсе отырып, басқалардың пікірін тыңдауға, өз пікірін ашық айтуға дағдылану.

Пәнаралық байланыс

Музыка, ағылшын тілі

Алдыңғы білім

Өткен тақырып бойынша сұрақтар беріп, осы сабақпен логикалық көпір құру. Дыбысты жазу үшін қандай құрылғылар қажет? Дыбыстың қандай түрлері болады?

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы











Білу

Оқушылармен амандасу. Зейінін шоғырландыруға арналған жаттығуды орындау. «Өзіме тілек» әдісі (түрлі түсті стикерлерге оқушы өзіне тілек жазып, ұшақ жасап, басқа оқушыға ұшыру арқылы сол оқушыға тілегін жеткізеді).

Сурет қиындыларын құұрастыру арқылы топтастыру.

1-топ. Колонка

2-топ. Микрофон

Топ басшысына оқушыларды бағалау үшін бағалау парағы таратылады.

Бағалау критерийлері таныстырылып өтеді.

Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады.

Әрқайсысы әрқайсысын оқытады (сондай-ақ «Біреуін аласың – біреуін бересің») /топттық жұмыс/.

  • Қандай программалар дыбыс файлдарын тыңдауға арналған?

  • Жазылған дыбысты қалай өңдейміз?

  • Дыбыстық әсер деген не?

Сұрақтары талқыланып сұұралады /бірлескен жұмыс/

Топтар бірін-бірі өзара бағалайды.

Суреттер











Оқулық

(46-47-беттер)


Диск. 20-слайд

Сабақтың ортасы

Түсіну



Қолдану



Сергіту жаттығуы

Сұрақтарды «Бір минут» әдісі арқылы сұрау. Оқушылар сұрақтарға бір минуттың ішінде қысқа әрі нақты жауап береді/жеке жұмыс/

  • Жазылған дыбысты өңдеу не үшін қажет?

  • Дыбысты неліктен компьютердің көмегімен жазамыз?

Оқушылар өздерін «Бес бармақ» әдісі бойынша бағалайды.

Оқушылар дискідегі тапсырмаларды орындайды. /жеке жұмыс/

«Желкенді кеме» әдісі арқылы оқушылар өздерін бағалайды.

«Мен таптым» әдісі арқылы ойын ұйымдастыру

Қатысушылар дөңгелене отырып, кезекпен бірден жетіге дейін санайды. Жеті санын айтатын адам «Жеті» деудің ронына, орнынан тұрып, «Мен таптым!» деп айтуы керек. Кім жаңылысса, сол ойыннан шығады.

Диск. 21-22-слайд

Талдау



Сабақтың соңы



Жинақтау


Бағалау


Кері байланыс

«Қар кесегі» әдісі бойынша талдайды. /топтық жұмыс/

Программада жазылған дыбыс пен табиғи дыбысты салыстыр.

Топтар бірін-бірі «Шапалақ»әдісі арқылы бағалайды.

Оқушылар бірін-бірі «Екі жұлдыз, бір тілек» арқылы бағалайды.

«Бір айналым сұхбат» стратегиясы арқылы ой бөлісу /топтық жұмыс/

Қалай ойлайсың, дыбыс файлдарына дыбыс әсерлерін қосу қаншалықты маңызды?

Оқушылар топтарды смайликтер арқылы бағалайды. Әр оқушының білімін топ сарапшысы бағалау парағына смайлик жапсыру арқылы ашық түрде бағалап, белсенді оқушыдарды мадақтап отырады.

Үйге тапсырма: Оқулық (46-47 беттер)

§12. Дыбысты өңдеу, дыбыстық әсерлер Оқулықтағы «Үйде орындайық» тапсырмасын орындау.




Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!