Материалдар / Дыбыстық эфектілер 3 сынып Ст.Шамалған ҚОМ

Дыбыстық эфектілер 3 сынып Ст.Шамалған ҚОМ

Материал туралы қысқаша түсінік
мұғалімге көмек
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады


3.2А Компьютер және дыбыстар

Мұғалімнің аты-жөні: Алиева Жансулу

Күні: 10.12.13.14.15.11.2018ж

Қатысқан оқушылар саны:


СЫНЫП: 3

Қатыспағандар:


Сабақтың тақырыбы

Дыбыстық эффектілер

Осы сабақ арқылы жүзеге асатың оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

3.1.1.1. енгізу (тінтуір мен пернетақта) және шығару құрылғыларын «монитор мен принтер) ажырату

3.2.4.1.программаны пайдалана отырып дыбысты жазу, өңдеу және шығару;

        1. компьютерлік программаларда меню командаларын қолдану;


Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар: енгізу және шығару құрылғыларын ажыратады

Көптеген оқушылар: программаны пайдалана отырып дыбысты жазуды, өңдеуді және шығаруды ажырата алады;

Кейбір оқушылар: компьютерлік программаларда меню командаларын қолдана алады.


Бағалау критерийлері

Оқушылар...

Енгізу (тінтуір мен пернетақта) және шығару құрылғыларын «монитор мен принтер) ажыратады.

Программаны пайдалана отырып дыбысты жазуды, өңдеуді және шығаруды орындай алады

Компьютерлік программа арқылы дыбыстарды жазуды , өңдеуді және ойнатуды орындай алады

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

  • дыбыстарды жазу, өңдеу және ойнату программалардың жұмыс қағидаларын түсіндіреді;

  • дыбысық редактордың батырмаларын сипаттап береді.

Пәндік лексика және терминалогия:

Дыбысты жазу, дыбысты өңдеу, дыбысты ойнату, .

Диалог/жазуға арналған пайдалы сөз тіркестер:

  • Дыбысты өңдеу үшін...

  • Дыбысты ойнату үшін ... қажет

Құндылықтарды дарыту

Ынтымақтастық: Топтық / жұптық жұмыс кезінде жылы қарым-қатынасты дамыту.

Академиялық адалдық: академиялық адалдық қағидаларын құрметтеуден тұратын басқа адамдардың идеялары мен ойларын құрметтеу.

Өмір бойы оқу, оқушылар компьютерлік программамен жұмыс істеудің стандартты тәсілдерін қолданады

Пәнаралық байланыс

Оқушылар «Дүниетану» сабағында алған білімін пайдаланады. Оқушылар музыкалық әлемді «Музыка» пәннің дағдылары арқылы үйренеді.

АКТ қолдану дағдылары

Интерактивті тақта

Осыған дейін меңгерілген білім

Оқушылар программамен жұмыс істеу принциптерін түсінеді, программа мәзірін пайдалана алады. Программаны іске қосып жаба алады. Файл және бума туралы түсінігі бар.

Жоспар

Сабақ кезеңдері мен жоспарланатын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер

Дереккөздер

Сабақтың басы


1-2 мин


3-7 мин









8-10 мин









11-12 мин

  1. Ұйымдастыру кезені

Оқушылармен амандасып олардың назарын сабаққа аудару. Психологиялық ахуал қалыптастыру.

«Сәлемдесу»

Жай әуен қосып қою. Оқушылар бір-бірімен қазақша қол алып, әр елдің амандасуы арқылы амандасады. (CLIL технологиясы).

  1. Білімді жүйелеу

Кеспе қағазында белгіленген дыбыстық редактордың батырмаларын атаңыз. (Қосымша 1)


Бір- бірін бағалау


Мәселе тудыру:

Тақтада сурет бейнеленген.

  • Көрсетілген суреттер ішінен дыбысты жазу, өңдеу және ойнатуға арналған программаны атаңыз?

(Қосымша1)


Оқушылар бейнеленген суреттерді талқылайды, талқылап болғаннан кейін өз пікірлерімен бөліседі.

Мұғалім дұрыс жауапты сызып тастау әдісімен көрсетеді


  1. Мақсатты тұжырымдау

  • Оқушыларға сабақтын тақырыбын, оқу мақсатын және бағалау критерийлерін тұжырымдауын ұсынады.

  • Дыбыстарды жазатың және өңдейтін арнайы программаны оқып үйренетіңіне назар аударады.


Презентация

1 слайд









Қосымша 1

Сабақтың ортасы


13-16 минут











17-20 минут







21-24 минут











25-27 минут






28-35 минут













  1. Жаңа тақырыпты алғашқы меңгеру.

«Талқылау»

Келесі сұрақтарға жауап беріңіз:

  • Дыбыстық файлды өңдеу дегеніміз не?

  • Қалай ойлайсыз «Windows Media Player» программасыңда дыбысты өңдеуге болама?


Дыбыс эффектілерін пайдалану

AUDACITY дыбыстық редакторындағы аудио файлға түрлі қызықты әсерлерді қолдануға болады.

Барлық әсерлер «Әсерлер» (эффекты) мәзірінде көрсетілген.

Кез-келген әсерді қолдану үшін дыбыстық файлдың фрагментін (немесе бүкіл файлды) бөліп алып, «Әсерлер» мәзірінен қажетті команданы таңдаңыз.

  • «Тегіс әлсіреу» әсері.

Дыбыс деңгейін біртіндеп нөлге дейін азайтуға мүмкіндік береді. Дыбыс файлының соңында қолданылады.

  • «Тегіс өсу» әсері.

Көлемді біртіндеп арттыруға мүмкіндік береді. Көбінесе дыбыстық файлдың басында қолданылады.

  • Бір әннен екіншісіне біркелкі өту.

Екі әнді біріктіру өнері «Тегіс қабаттау» деп аталады. Басқаша айтқанда, бір әннің соңы екінші әннің басымен біріктіріледі.

  • «Нормалдау» әсері.

Бұл сүзгі жазылған сигнал деңгейін теңестіру үшін пайдаланылады.

  • «Айналым» әсері.

Фильтр сигналдың таңдалған бөлігін кері тәртіпте жазады.


Сергіту сәті

Мұғалім оқушылармен бірге орындайды.

https://www.youtube.com/watch?v=Vwa5zBMF_WU

Практикалық тапсырмаларды орындамас бұрын мұғалім оқушыларға дыбысты жазу, өңдеу және ойнату үшін негізгі қауіпсіздік ережелерін естеріне салады.

Практикалық жұмыс

Практикалық жұмысты орындамас бұрын, мұғалім оқушылармен бірге бағалау критерилерін есіне түсіріде. Тапсырма беру үшін мұғалім дескриптор тұжырымдау ұсынады.

Дескрипторлар:

1. дыбысты өңдеуге арналған компьютерлік программаны іске қосады;

2. дыбысты ойнату үшін белгілі бір файлды ашады;

3. арнайы әсерлер арқылы дыбысты өңдейді;

4. Файлды жаңа атаумен сақтайды.


1-тапсырма:

«Атамекен» атты файлды ашыңыз. Ең жуан дауыс жиілігін күшейту әсерін қолданыңыз. Бастапқы 15 секундта дыбыстың әсерін тегіс күшеюге (наростание), ал соңғы 15 секундта әлсіреуге (затухание) қойыңыз. Жаңа атаумен сақтаңыз. Аудио жолды мұғалімге ойнатыңыз. Әннің соңындағы дыбыссыз кеуектікті алып тастаңыз.

Оқушылар дифференциация ретінде өз дауысымен авторды әнге қосады.

2*-тапсырма: әннің авторы мен музыкасын жазған композиторды әннің соңында қосыңыз. Әсер(эффект) мәзір қолданып (удаление шума) шуды жою қолданыңыз


Оқушылар бір-бірінің жұмысын тыңдайды.

Бір-бірінің жұмысын бағалайды.






































https://www.youtube.com/watch?v=Vwa5zBMF_WU

Сабақтың соңы

36-40 минут

Рефлексия

«Табыс ағашы»

Сабақтан алған әсерлерін табыс ағашына стикерлер арқылы жабыстырып қояды

Қызыл түс – 3 тен көп қателестім

Сары түс – 1-2 қатем бар

Жасыл түс – Барлығы оп-онай



Қосымша ақпарат

Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері

АКТ-мен байланыс
Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)

Қалыптастырушы бағалау екі түрді қамтиды (кесте түрінде және суреттер түрінде). Бірінші нұсқасы күрделі және қабілеті жоғары оқушыға ұсынылуы мүмкін. Бұл білімнің сапасын арттыруға көмектеседі.

Сұрақтарға жауап алу арқылы.

Басты тапсырманы орындаған кезде сұрақтар қолдану. Интербелсенді тақта. Оқушылардың нәтижесін/қабілетін тексеру үшін сұрақтар қолдану

Оқушылардың сабақта шаршағаның басу үшін сергіту сәтін ортағаға шақырып орындау.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да

ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың

жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу

қажет?





















































1 Қосымша

Тапсырма:

КShape1

6111

5111

4 111

3111

2111

111

еспе қағазында белгіленген дыбыстық редактордың батырмаларын атаңыз





1..........................................................................................

2........................................................................................

3........................................................................................

4........................................................................................

5........................................................................................

6........................................................................................


ЖShape2

6111

5111

4 111

3111

2111

111

ауабы





1 Жолдын басына өту

2 Ойнату

3 Дыбыс жазу

4.Тоқтата тұру (Үзінді)

5 Тоқтату

6 Жолдын соңына өту












2 Қосымша

Тапсырма:

Көрсетілген суреттердің ішінен дыбысты жазу, өңдеу және ойнатуға арналған программаны атаңыз?

Жауабы




04 Ақпан 2019
1043
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі