Бөлімнің
атауы:
Тәрбиенің қайнар
бұлағы
|
Мектеп:
|
Күні:
|
Мұғалімнің
аты-жөні:
|
Сынып:5
Пәні:қазақ
әдебиеті
|
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Дулат Бабатайұлы «О,Ақтан жас, Ақтан
жас»
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу
мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
|
5.А/И4. Көркем шығармадын алған әсерін сипаттап
авторға хат,өлең жазу
|
Сабақ
мақсаттары
|
Барлық оқушылар орындай
алады:ақынның жастарға қандай үміт артқанын
анықтайды,қандай қасиеттерді көргісі келетінін
айтады
|
Оқушылардың көпшілігі орындай
алады:оқу
мақсаты бойынша ой- толғау жаза
алады.
|
Кейбір оқушылар орындай
алады:шығармадан автор бейнесін анықтайды,болашақты
болжауын ажырата алады,өлең жаза
алады.
|
Бағалау
критерийі
|
- Өлеңнің құрылымын
сипаттайды
-Риторикалық сұрақтарды
анықтайды
-солқоғамының әлеуметтік құрылымын
атайды
|
Тілдік
мақсат
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен
терминдер:білтелі-білте, бадана
көз,сауыт,сұғыну,керсен.
|
Диалог және жазылымға пайдалы
тіркестер:
Мен мынадай дәлелдер келтіремін... Оның
себебін... деп түсіндіремін. Біздің пікірімізше.... Олай ойлауға
..... себептер бар.Бұл сабақта оқушылар сын тұрғысынан ойлау арқылы
өзіндік пікірін білдіреді және дәлелдемелер
келтіреді.
Неге? Қалай? Қашан?
сұрақтарын пайдалану арқылы айтылым алды дайындық сөйлесуін
жүргізеді.
Мен осы көзқараспен
келісемін/келіспеймін. Өйткені
...
|
Құндылықтарға
баулу
|
-
Қарым-қатынас жасау
қабілеті: проблемаларды шешу
қабілеті
-
Жауапкершілік:жұптық және топтық жұмыстар орындау барысында
өзіне және айналадағы адамдарға деген құрмет;
-
өз пікірін білдіру
барысындағы ашықтық;АКТ
саласындағы дағдылар
|
Пәнаралық
байланыс
|
Қазақстан
тарихы
|
АКТ –ны қолдану
дағдылары
|
Бейнеролик,терминдерді
жазу
|
Алдыңғы
білім
|
Шығармадағы бейнелеу,суреттеу
құралдарының мағынасын анықтайды
Шығармадағы көркем ауыстыруларды
анықтайды,талдайды.
|
Жоспар
|
Жоспарланған
уақыт
|
Жоспарланған жаттығу
түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
5 минут
|
Қызығушылықты
ояту
Ұйымдастыру шаралары:
«Тілек
айту»сергіту сәті.Жастарды, балаларды жігерлендіретін
тілек сөздер «арманына жету, атқа мініп елін қорғау, тең құрбының
алды болу». Бүгінгі сабақтың тақырыбы не туралы болуы мүмкін?-
деген сұрақ қойылады
Мақсаты:Ынтымақтастықты нығайтады,көңіл
күйді көтереді.
Оқу
мақсаты, сабақ мақсаты,бағалау критерийлері
анықталады.
|
|
Сабақтың
ортасы
35 минут
|
Мағынаны
тану
Тапсырма
1.Оқушылардың
сабақ бойы алға ілгерілеуін бақылау үшін «БББ кестесін»
қолданады
БББ
кестесі
Білемін
|
Білгім
келеді
|
Білдім
|
|
|
|
Т.l топ
«Ақтан жастың
болашағы ақын көзімен»өлең жазу
(саралау)
Бағалау
критерийлері:
-өлең құрылысын
біледі
-«Ақтан жастың
болашағы ақын көзімен» тақырыбы бойынша ой
толғайды.
- көркемдегіш құралдарды пайдалана
алады.
Бағдаршам
Көңіл-күйлерін бағдаршам арқылы
көрсету.
Жасыл
Қызыл
Сары
Кері
байланыс
Екі жұлдыз бір
тілек
ll топ.
Маған сыры мәлім болған бір
құпия
«Автор өмір сүрген ғасырдамын» деп
елестетіп ой толғайды.
Бағалаукритерийлері:
-өз
әсерін сипаттай алады
-хат жазып, өз ойын анық жеткізе
алады.
Кері
байланыс
Мұғалімнің
бағалауы
lll
топ.СуреттердегіДулатБабатайұлысипаттағанбақыттыөмір,жігіттіңжастықшағынқазіргікездегіөмірменсалыстырып,ақын
аталарынахат жазыңдар.
Бағалаукритерийлері
- жігіттің жастық шағын қазіргі кездегі өмірмен
салыстыра алады.
-өз ойымен бөлісіп,хат
жазады.
-көркем сөздерді
қолданады.
Баланыңөзін
–өзібағалауы
|
Т оппен
жұмыс
|
Сабақтың
соңы
5
минут
|
Рефлексия
БББ білдім кестесін толтырып өз
ойларын айттып жазады
Кері
байланыс
3 Қ-қызық
-қиын
-қажет
Үйге тапсырма: Өлеңді
жаттау
|
|
Қосымша
мәлімет
|
Саралау – сіз қандай тәсілмен
көбірек қолдау көрсетпексіз?
-ой
-толғау
Сіз басқаларға қарағанда қабілетті
оқушыларға қандай тапсырмалар
бересіз?
-өлең жазу
Топта түсіндіру,дәлел келтіру
тәсілдерін проблемаларды шешу жолдары
жоспарланды.
|
Бағалау – сіз оқушылардың материалды
игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап
отырысыз?
Бағдаршам, «Өмір ағашы», қалыптастырушы
бағалау парағы
|
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау
«Тілек
айту» сергіту сәтін
өткізу
Мақсаты: Ынтымақтастықты
нығайтады,көңіл күйді көтереді
Топқа бөлінген кезде қауіпсіздік
ережелерін сақтау туралы
ескертіледі.
|
Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақ мақсаты мен оқу міндеттері
орындалды қолжетімді болды
Оқудың ынталандыру деңгейі артады.
«Мұғалім-оқушы» жүйесінен «субьект-субьект»қарым-қатынасына көшу
үшін қолайлы жағдай туады.Оқу мазмұнын Блум таксономиясы төменнен
ойлау деңгейінен жоғары ойлау деңгейді қамтитын оқушылар тобына
«БББ»әдісін жоспарладым.Барлық оқушылар бір тапсырманы орындаса да
нәтижеге әртүрлі жететінін көрсетемін.Барлық оқушыларға бағытталған
нұсқау бере отырып,олардың әрқайсысының өздерінен не күтетіндігін
түсінгендеріне қол жеткіземін.
|
|
|
Жалпы
бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі
нәрсе (оқыту мен оқуға
қатысты):
1.
2.
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң
ықпал етер еді (оқыту мен оқуға
қатысты)?
1.
Осы сабақтың барысында мен сынып
туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары
туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару
қажет?
|