|
Бөлім: Махаббат және абырой Мектеп: Уақыты: Мұғалімнің аты-жөні: Сыныбы: 8 қатысқаны: қатыспағаны: |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Дулат Исабеков «Әпке» драмасындағы материалдық және рухани құндылықтар. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.1.4.1 көркем шығармалардан алған үзінділерді өз көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолдану; 8.3.2.1 шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру; |
|
Сабақ мақсаты |
Өзіндік ой-пікірін дәлелдеу үшін драма мәтінінен алынған үзінділерді тиімді қолдануға дағдыландыру; Шығарма мазмұнындағы құндылықтардың заманауилығы мен жаңашылдығын бағалау. |
|
Бағалау критерийі |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Сабақтың басы |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Оқушыларға жағымды психологиялық ахуал туғызу. ІІ. Қызығушылықты ояту. Өткен тақырыпты қайталап, еске түсіру мақсатында «жуан/жіңішке» сұрақтарға жауап береді.
2. Сабақ тақырыбы мен мақсаты, бағалау критерийі таныстырылады. |
Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
Оқушылар өткен тақырыпты қайталап, еске түсіру мақсатында «жуан/жіңішке» сұрақтарға жауап береді.
Сабақ тақырыбы мен мақсаты, бағалау критерийі таныстырылады. |
Фигуралар арқылы бағалау. ҚБ
|
8-сынып қазақ әдебиеті.
«жуан/жіңішке» сұрақтар кестесі |
||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 30 мин.
|
ІІІ. Мағынаны тану. Тапсырма. Драмадағы басты оқиғаларға назар аудара отырып оқушылар «Үзінділер мен комментарийлер» кестесімен жұмыс жасайды.
Белгіленген уақыт аяқталған соң, топ спикері оқиға желісіне сай таңдалған үзінділер мен оларға берілген комментарийлерді таныстырады. Қабілеті жоғары оқушылар драма үзінділері бойынша талдауға негізделген комментарийлер ұсынса, қабілеті төмендеу оқушылар басты оқиғаларға қатысты үзінділерді түсінеді. Дескриптор
ҚБ Тапсырма. «Талқылау сатылары» әдісі Оқушылар екі топқа бөлініп, бір-біріне қарама-қарсы, сосын бұрылып арқаларын беріп отырады. Топқа берілетін сұрақ: «Әпке» драмасындағы кейіпкердің жалғыз қалмауына мүмкіндігі бар ма еді? Оқушылардың ойлануына уақыт бөлінеді, олар айтылған тұжырыммен келісетін/келіспейтінін және оның себебін көрсетуі керек. Содан кейін оқушылар бұрылып бір-біріне қарап отырады. Осыдан кейін әр бағыттың жауабын жоққа шығару мақсатында талқылау/дебат ұйымдастыруға болады. Бірінші талқылаудан кейін оқушыларға 5 секунд беріп, пікірін, көзқарасын өзгерткен оқушы болса, өз шешімін түсіндіруі сұралады.
Қабілеті жоғары оқушылар сұраққа жан-жақты, шығарма мәтінін өмірмен байланыстыра отырып жауап бере алады, ал қабілеті төмендеу оқушылар кейіпкер сөзіне ғана сүйенуі мүмкін. Дескриптор
ҚБ |
Оқушылар драмадағы басты оқиғаларға назар аудара отырып оқушылар «Үзінділер мен комментарийлер» кестесімен жұмыс жасайды.
Белгіленген уақыт аяқталған соң, топ спикері оқиға желісіне сай таңдалған үзінділер мен оларға берілген комментарийлерді таныстырады. Қабілеті жоғары оқушылар драма үзінділері бойынша талдауға негізделген комментарийлер ұсынса, қабілеті төмендеу оқушылар басты оқиғаларға қатысты үзінділерді түсінеді.
Оқушылар екі топқа бөлініп, бір-біріне қарама-қарсы, сосын бұрылып арқаларын беріп отырады. Топтарға сұрақ беріледі.
Қабілеті жоғары оқушылар сұраққа жан-жақты, шығарма мәтінін өмірмен байланыстыра отырып жауап бере алады, ал қабілеті төмендеу оқушылар кейіпкер сөзіне ғана сүйенуі мүмкін. |
ҚБ
ҚБ
|
2-таратпа «Үзінділер мен комментарийлер» кестесі |
||||||||||||
|
Сабақтың аяғы
|
Ж. Оқушылар драма бойынша өздері тақырып тауып, 70-80 сөзден тұратын эссе жазады. Өз көзқарасын нақтылау үшін үзінділер (цитаталар) мен аналитикалық пікірді қолданады. Рефлексия. 1. Бүгінгі сабақтан алған әсерің қандай? 2. Топта жұмыс істеу саған ұнады ма? |
3-таратпа |
||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Дулат Исабеков «Әпке» драмасындағы материалдық және рухани құндылықтар.
Дулат Исабеков «Әпке» драмасындағы материалдық және рухани құндылықтар.
|
Бөлім: Махаббат және абырой Мектеп: Уақыты: Мұғалімнің аты-жөні: Сыныбы: 8 қатысқаны: қатыспағаны: |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Дулат Исабеков «Әпке» драмасындағы материалдық және рухани құндылықтар. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.1.4.1 көркем шығармалардан алған үзінділерді өз көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолдану; 8.3.2.1 шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру; |
|
Сабақ мақсаты |
Өзіндік ой-пікірін дәлелдеу үшін драма мәтінінен алынған үзінділерді тиімді қолдануға дағдыландыру; Шығарма мазмұнындағы құндылықтардың заманауилығы мен жаңашылдығын бағалау. |
|
Бағалау критерийі |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Сабақтың басы |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Оқушыларға жағымды психологиялық ахуал туғызу. ІІ. Қызығушылықты ояту. Өткен тақырыпты қайталап, еске түсіру мақсатында «жуан/жіңішке» сұрақтарға жауап береді.
2. Сабақ тақырыбы мен мақсаты, бағалау критерийі таныстырылады. |
Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
Оқушылар өткен тақырыпты қайталап, еске түсіру мақсатында «жуан/жіңішке» сұрақтарға жауап береді.
Сабақ тақырыбы мен мақсаты, бағалау критерийі таныстырылады. |
Фигуралар арқылы бағалау. ҚБ
|
8-сынып қазақ әдебиеті.
«жуан/жіңішке» сұрақтар кестесі |
||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 30 мин.
|
ІІІ. Мағынаны тану. Тапсырма. Драмадағы басты оқиғаларға назар аудара отырып оқушылар «Үзінділер мен комментарийлер» кестесімен жұмыс жасайды.
Белгіленген уақыт аяқталған соң, топ спикері оқиға желісіне сай таңдалған үзінділер мен оларға берілген комментарийлерді таныстырады. Қабілеті жоғары оқушылар драма үзінділері бойынша талдауға негізделген комментарийлер ұсынса, қабілеті төмендеу оқушылар басты оқиғаларға қатысты үзінділерді түсінеді. Дескриптор
ҚБ Тапсырма. «Талқылау сатылары» әдісі Оқушылар екі топқа бөлініп, бір-біріне қарама-қарсы, сосын бұрылып арқаларын беріп отырады. Топқа берілетін сұрақ: «Әпке» драмасындағы кейіпкердің жалғыз қалмауына мүмкіндігі бар ма еді? Оқушылардың ойлануына уақыт бөлінеді, олар айтылған тұжырыммен келісетін/келіспейтінін және оның себебін көрсетуі керек. Содан кейін оқушылар бұрылып бір-біріне қарап отырады. Осыдан кейін әр бағыттың жауабын жоққа шығару мақсатында талқылау/дебат ұйымдастыруға болады. Бірінші талқылаудан кейін оқушыларға 5 секунд беріп, пікірін, көзқарасын өзгерткен оқушы болса, өз шешімін түсіндіруі сұралады.
Қабілеті жоғары оқушылар сұраққа жан-жақты, шығарма мәтінін өмірмен байланыстыра отырып жауап бере алады, ал қабілеті төмендеу оқушылар кейіпкер сөзіне ғана сүйенуі мүмкін. Дескриптор
ҚБ |
Оқушылар драмадағы басты оқиғаларға назар аудара отырып оқушылар «Үзінділер мен комментарийлер» кестесімен жұмыс жасайды.
Белгіленген уақыт аяқталған соң, топ спикері оқиға желісіне сай таңдалған үзінділер мен оларға берілген комментарийлерді таныстырады. Қабілеті жоғары оқушылар драма үзінділері бойынша талдауға негізделген комментарийлер ұсынса, қабілеті төмендеу оқушылар басты оқиғаларға қатысты үзінділерді түсінеді.
Оқушылар екі топқа бөлініп, бір-біріне қарама-қарсы, сосын бұрылып арқаларын беріп отырады. Топтарға сұрақ беріледі.
Қабілеті жоғары оқушылар сұраққа жан-жақты, шығарма мәтінін өмірмен байланыстыра отырып жауап бере алады, ал қабілеті төмендеу оқушылар кейіпкер сөзіне ғана сүйенуі мүмкін. |
ҚБ
ҚБ
|
2-таратпа «Үзінділер мен комментарийлер» кестесі |
||||||||||||
|
Сабақтың аяғы
|
Ж. Оқушылар драма бойынша өздері тақырып тауып, 70-80 сөзден тұратын эссе жазады. Өз көзқарасын нақтылау үшін үзінділер (цитаталар) мен аналитикалық пікірді қолданады. Рефлексия. 1. Бүгінгі сабақтан алған әсерің қандай? 2. Топта жұмыс істеу саған ұнады ма? |
3-таратпа |
||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз














