|
Сабақ |
Мектеп |
||||||
|
Сынып:11 ЖМБ |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||
|
Пәні: қазақ әдебиеті |
Қатысқаны: Қатыспағаны: |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Е.Әбікенұлының «Пәтер іздеп жүр едік» әңгімесіндегі авторлық идея мен өмір шындығы |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
11.2.2.1 шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын анықтау; 11.2.4.1 - әдеби туындыдағы көтерілген мәселелерге өзіндік көзқарас тұрғысынан шығармашылық жұмыс (әңгіме, өлең ) жазу; |
||||||
|
Сабақтың мақсаты |
«Пәтер іздеп жүр едік» әңгімесіндегі авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын анықтау; әдеби туындыдағы көтерілген мәселелерге өзіндік көзқарас тұрғысынан шығармашылық жұмыс (әңгіме, өлең ) жазу. |
||||||
|
Бағалау критерийлері |
тілдік ерекшеліктерді орынды қолдана алады. |
||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Түсіну, талдау |
||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Зайырлы қоғам және жоғары руханият (3-құндылық) |
||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге тән лексика және терминология: Ойын жүйелі жеткізуге, кез келген тақырыпқа жазуға дағдыландыру. |
||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақстан тарихы,өнер |
||||||
|
АКТ-ны қолдану дағдылары |
Осы сабақ барысында оқушылар Power Point бағдарламасынан тақырыпқа қатысты көрнекі құралдарды пайдаланып, интербелсенді тақтаны қолданады |
||||||
|
Алдыңғы білім |
Е.Әбікенұлының «Пәтер іздеп жүр едік» әңгімесінің сюжеттік-композициялық құрылымы. |
||||||
|
Сабақ барысы |
|
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы |
І. Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу. Назарын сабаққа аудару. Қызығушылықты ояту кезеңі І. Тренинг https://massaget.kz/layfstayl/debiet/satira/30268/ Топқа бөлу. «Жүректен-жүрекке» .Сыныпты 3 топқа бөлу. Қарама-қарсы отырып, «Шығармаға пікір» тақырыбына 1 минуттан сөйлейді. Орындарын ауыстырады. Маған ұнағаны, есімде қалғаны ... Берілген деректер бойынша өз пікірін өмірмен байланыстырып айтады. |
Оқушылар берілген деректер бойынша өз пікірін өмірмен байланыстырып айтады. |
ҚБ |
||||
|
Сабақтың ортасы |
Мағынаны тану. Миға шабуыл. 1-тапсырма.
Дескриптор:
ҚБ 2-тапсырма. FILA кестесі . Автор идеясын анықтау мақсатында ФИЛА кестесін орындайды.
F (facts) – мәтінде айтылған фактілерді (мәтіндегі негізгі ақпаратты) теріп жазады. I (ideas) – мәтінде көтерілген мәселеге, бірінші бағандағы фактілердің орындалуына себеп болған мәселелерді болжап жазады. L (learning issues) – туындаған мәселелерді (идеяларды) жүзеге асыруға көмектесетін сұрақтар құрастырады. A (аction plan) – мәселені шешетін нақты жоспар құрады. Бағалау Дескриптор
Бекіту. 3-тапсырма. Роман желісін шынайы өмірмен байланыстырып, сұрақтар құрастырып өзара жұпта талқылау жасаңыздар.. «Ашық сұраққа жауап»
Дескриптор:
|
Оқушылар шығарма мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді. Автор идеясын анықтау мақсатында ФИЛА кестесін орындайды. Оқушылар оқылған шығарманы шынайы өмірмен байланыстыра сұрақтар құрастырып, бір-біріне қояды, шығармашылық жұмыс орындайды, мәселенің шешу жолын ұсынады. |
ҚБ
ҚБ
ҚБ |
Ерболат Әбікен «Пәтер іздеп жүр едік» әңгімесі слайд Ерболат Әбікен «Пәтер іздеп жүр едік» әңгімесі |
|||
|
Сабақтың соңы Рефлексия 2 минут |
Кері байланыс Бүгінгі сабақ сізге қандай әсер қалдырды? Не білдім? Неге үйрендім? Не түсініксіз болды? Нені жақсартуым керек? |
|
|||||
|
Үйге тапсырма: |
https://kitap.kz сайтынан Ә.Несиннің «Майшабақ пен танакөз» деген туындысын оқып, «Пәтер іздеп жүр едік» әңгімесімен салыстыр. Екі шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жаса. Шығармалардың жанрлық ерекшелігін түсіндіре отырып, ортақ құндылықтар үндестігін және сатираның қоғамдағы маңызы туралы жаз. |
|
|||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
|||||||
|
1. Оқушылардың барлығы оқу мақсатына жетті ме? Жетпесе, неліктен? 2. Қолданылған дифференциация сабақтың мақсатына жетуге қалай ықпал етті? 3. Сабақ кезеңдері уақытқа сай жүзеге асты ма? 4. Сабақ жоспарында қандай ауытқулар болды? Неліктен? 5. Сабақты жақсартуда не ықпал етер еді (оқыту мен оқу туралы ойланыңыз)? |
|
||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Е.Әбікенұлы Пәтер іздеп жүр едік әңгімесіндегі авторлық идея мен өмір шындығы
Е.Әбікенұлы Пәтер іздеп жүр едік әңгімесіндегі авторлық идея мен өмір шындығы
|
Сабақ |
Мектеп |
||||||
|
Сынып:11 ЖМБ |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||
|
Пәні: қазақ әдебиеті |
Қатысқаны: Қатыспағаны: |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Е.Әбікенұлының «Пәтер іздеп жүр едік» әңгімесіндегі авторлық идея мен өмір шындығы |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
11.2.2.1 шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын анықтау; 11.2.4.1 - әдеби туындыдағы көтерілген мәселелерге өзіндік көзқарас тұрғысынан шығармашылық жұмыс (әңгіме, өлең ) жазу; |
||||||
|
Сабақтың мақсаты |
«Пәтер іздеп жүр едік» әңгімесіндегі авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын анықтау; әдеби туындыдағы көтерілген мәселелерге өзіндік көзқарас тұрғысынан шығармашылық жұмыс (әңгіме, өлең ) жазу. |
||||||
|
Бағалау критерийлері |
тілдік ерекшеліктерді орынды қолдана алады. |
||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Түсіну, талдау |
||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Зайырлы қоғам және жоғары руханият (3-құндылық) |
||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге тән лексика және терминология: Ойын жүйелі жеткізуге, кез келген тақырыпқа жазуға дағдыландыру. |
||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақстан тарихы,өнер |
||||||
|
АКТ-ны қолдану дағдылары |
Осы сабақ барысында оқушылар Power Point бағдарламасынан тақырыпқа қатысты көрнекі құралдарды пайдаланып, интербелсенді тақтаны қолданады |
||||||
|
Алдыңғы білім |
Е.Әбікенұлының «Пәтер іздеп жүр едік» әңгімесінің сюжеттік-композициялық құрылымы. |
||||||
|
Сабақ барысы |
|
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы |
І. Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу. Назарын сабаққа аудару. Қызығушылықты ояту кезеңі І. Тренинг https://massaget.kz/layfstayl/debiet/satira/30268/ Топқа бөлу. «Жүректен-жүрекке» .Сыныпты 3 топқа бөлу. Қарама-қарсы отырып, «Шығармаға пікір» тақырыбына 1 минуттан сөйлейді. Орындарын ауыстырады. Маған ұнағаны, есімде қалғаны ... Берілген деректер бойынша өз пікірін өмірмен байланыстырып айтады. |
Оқушылар берілген деректер бойынша өз пікірін өмірмен байланыстырып айтады. |
ҚБ |
||||
|
Сабақтың ортасы |
Мағынаны тану. Миға шабуыл. 1-тапсырма.
Дескриптор:
ҚБ 2-тапсырма. FILA кестесі . Автор идеясын анықтау мақсатында ФИЛА кестесін орындайды.
F (facts) – мәтінде айтылған фактілерді (мәтіндегі негізгі ақпаратты) теріп жазады. I (ideas) – мәтінде көтерілген мәселеге, бірінші бағандағы фактілердің орындалуына себеп болған мәселелерді болжап жазады. L (learning issues) – туындаған мәселелерді (идеяларды) жүзеге асыруға көмектесетін сұрақтар құрастырады. A (аction plan) – мәселені шешетін нақты жоспар құрады. Бағалау Дескриптор
Бекіту. 3-тапсырма. Роман желісін шынайы өмірмен байланыстырып, сұрақтар құрастырып өзара жұпта талқылау жасаңыздар.. «Ашық сұраққа жауап»
Дескриптор:
|
Оқушылар шығарма мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді. Автор идеясын анықтау мақсатында ФИЛА кестесін орындайды. Оқушылар оқылған шығарманы шынайы өмірмен байланыстыра сұрақтар құрастырып, бір-біріне қояды, шығармашылық жұмыс орындайды, мәселенің шешу жолын ұсынады. |
ҚБ
ҚБ
ҚБ |
Ерболат Әбікен «Пәтер іздеп жүр едік» әңгімесі слайд Ерболат Әбікен «Пәтер іздеп жүр едік» әңгімесі |
|||
|
Сабақтың соңы Рефлексия 2 минут |
Кері байланыс Бүгінгі сабақ сізге қандай әсер қалдырды? Не білдім? Неге үйрендім? Не түсініксіз болды? Нені жақсартуым керек? |
|
|||||
|
Үйге тапсырма: |
https://kitap.kz сайтынан Ә.Несиннің «Майшабақ пен танакөз» деген туындысын оқып, «Пәтер іздеп жүр едік» әңгімесімен салыстыр. Екі шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жаса. Шығармалардың жанрлық ерекшелігін түсіндіре отырып, ортақ құндылықтар үндестігін және сатираның қоғамдағы маңызы туралы жаз. |
|
|||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
|||||||
|
1. Оқушылардың барлығы оқу мақсатына жетті ме? Жетпесе, неліктен? 2. Қолданылған дифференциация сабақтың мақсатына жетуге қалай ықпал етті? 3. Сабақ кезеңдері уақытқа сай жүзеге асты ма? 4. Сабақ жоспарында қандай ауытқулар болды? Неліктен? 5. Сабақты жақсартуда не ықпал етер еді (оқыту мен оқу туралы ойланыңыз)? |
|
||||||
шағым қалдыра аласыз




















