|
Бекітемін: |
|
|||
|
Тақырыбы: Құстар әлемі. Көп мағыналы сөздер |
Мектеп: №98ЖББМ |
|||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Кайкина А.К. |
|||
|
Сынып: 5 «А,Ә.Б,В,Г.Ғ |
|
|||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: |
5.3.6.1 – мәтіндегі орфографиялық қателерді сөздіктерге сүйене отырып түзету және редакциялау 5.4.3.1- тура және ауыспалы мағыналы сөздерді, көп мағыналы сөздерді көркемдік ерекшеліктеріне байланысты қолдану. |
|||
|
Сабақтың мақсаттары: |
Барлығы: берілген ақпарат бойынша сұрақтарға жауап бере алады. Көбісі: ауыспалы мағыналы сөздерден көп мағыналы сөздерді ажырата алады. Кейбірі: көп мағыналы сөздер арқылы ойларын қазақ тілінде еркін жеткізе алады. |
|||
|
Жетістік критерийлері: |
Көп мағыналы сөздермен танысады. Ерекшелігін меңгереді. Сын тұрғысынан ойлау қабілеттері артады. |
|||
|
Тілдік мақсаты: |
Оқушылар: құстардың түрлері жайлы ақпарат алады, сөздің тура және ауыспалы мағынада қолданылуына байланысты тапсырмалар орындайды. Негізгі сөздер мен тіркестер:саятшылық, желбесін құстар, қыр құстары, көп мағыналы сөздер Талқылауға арналған сұрақтар:
|
|||
|
Пәнаралық байланыс: |
Әдеби шығармадан үзінді берілгендіктен әдебиет пәнімен байланысты өтеді. |
|||
|
Алдыңғы тақырып: |
Егін алқабы және сөздердің тура және ауыспалы мағыналары |
|||
|
Уақыты Басы |
Ұйымдастыру кезеңі А. Амандасу Ә. Кезекшімен сұхбат Б. Психологиялық ахуал тудыру «Алтын балық» әдісі В.Түрлі фигуралар арқылы топқа бөлу Үй тапсырмасын сұрау. 8,9-тапсырма. «Жылқышылар мен шабандоздар» әдісі арқылы өткен тақырыптарды пысықтау. Дескриптор: Тапсырманы дұрыс, әрі шапшаң орындайды. |
Бағалау |
Ресурстар
А4 парағы
Үлестірмелі қағаздар
|
|
|
Ортасы |
Қызығушылықты ояту Құстар жайлы бейнежазба көрсету. Топпен тірек сызба толтырады. Дескрипторлар:
Оқылым. 1-тапсырма. «ДЖИГСО» әдісі арқылы мәтінді оқып, талдайды. 1А тапсырмасын ауызша орындайды. Мәтін мазмұнына сәйкес келмейтін ақпаратты тауып айтады. Дескрипторлар:
Сергіту сәті Оқушыларға көп мағынасы бар сөздер жасырылады. Ол сөздер оқушылардың арқасында жабысып тұрады. Қалған сынып оқушыларының көмегімен жасырылған сөзді табады.
Ереже түсіндіріледі. Көп мағыналы сөз дегеніміз – екі немесе одан да көп мағынаға ие сөздер. Топпен жұмыс: 1-топ: 2-тапсырма. Түсіндірме сөздікті пайдаланып, берілген сөздердің ауыспалы мағыналарын тауып жазыңдар. 2-топ:. Берілген сөздердің тура мағынасын анықтаңдар. 3-топ: Мағынасы бөлек тіркесті табыңдар, себебін түсіндіріңдер. Дескрипторлар.
Тыңдалым. № 19 аудионы тыңдайды. 5 А тапсырмасы. Мәтін мазмұнына сәйкес келетін жауапты ауызша көрсетеді. Жазылым. 6-тапсырма. Мәтіндегі қате жазылған сөздерді тауып, орфографиялық нормаға сай түзетіңдер. Дескрипторлар:
|
|
Бейнежазба |
|
|
|
Бір-бірінеқол шапалақтау арқылы |
|
||
|
Ортасы |
Смайликтер арқылы |
Үлестірмелі қағаздар, маркерлер, А4 парағ |
||
|
Қол шапалақтау арқылы |
қағаз, қалам |
|||
|
Аяқталуы |
Бағалау. Смайликтер жабыстыру арқылы Үйге тапсырма. 6Ә тапсырмасы Рефлекторлық экран Менде бәрі сәтті шықты ... Мен үйрендім ... Сабақта мен орындай алдым ... Бәрінен маған ұнағаны ... Бәрінен маған қиын болғаны ... |
|
|
|
|
|
|
|||
Көп мағыналы сөздерді теріп жаз.
1.Қанат құстардың ұшып, қонатын дене мүшесі. Алты қанат ақ орданы тігуге кірісті.
2.Көзім ауырып дәрігерге көрініп жүрмін. Иненің көзіне жіп өткізе алмадым.
3.Сөздің басын арыдан бастады. Адамның басы- Алланың добы.+
Көп мағыналы сөздерді теріп жаз.
1.Қанат құстардың ұшып, қонатын дене мүшесі. Алты қанат ақ орданы тігуге кірісті.
2.Көзім ауырып дәрігерге көрініп жүрмін. Иненің көзіне жіп өткізе алмадым.
3.Сөздің басын арыдан бастады. Адамның басы- Алланың добы.
Көп мағыналы сөздерді теріп жаз.
1.Қанат құстардың ұшып, қонатын дене мүшесі. Алты қанат ақ орданы тігуге кірісті.
2.Көзім ауырып дәрігерге көрініп жүрмін. Иненің көзіне жіп өткізе алмадым.
3.Сөздің басын арыдан бастады. Адамның басы- Алланың добы.
Көп мағыналы сөздерді теріп жаз.
1.Қанат құстардың ұшып, қонатын дене мүшесі. Алты қанат ақ орданы тігуге кірісті.
2.Көзім ауырып дәрігерге көрініп жүрмін. Иненің көзіне жіп өткізе алмадым.
3.Сөздің басын арыдан бастады. Адамның басы- Алланың добы.
Көп мағыналы сөздерді теріп жаз.
1.Қанат құстардың ұшып, қонатын дене мүшесі. Алты қанат ақ орданы тігуге кірісті.
2.Көзім ауырып дәрігерге көрініп жүрмін. Иненің көзіне жіп өткізе алмадым.
3.Сөздің басын арыдан бастады. Адамның басы- Алланың добы.
Көп мағыналы сөздерді теріп жаз.
1.Қанат құстардың ұшып, қонатын дене мүшесі. Алты қанат ақ орданы тігуге кірісті.2.Көзім ауырып дәрігерге көрініп жүрмін. Иненің көзіне жіп өткізе алмадым.
3.Сөздің басын арыдан бастады. Адамның басы- Алланың добы.
1-топ тапсырмасы
Түсіндірме сөздікті пайдаланып, берілген сөздердің ауыспалы мағыналарын тауып жазыңдар.
|
Түбір сөз |
Тура мағынасы |
Ауыспалы мағынасы
|
|
Бас |
дене мұшесінің атауы |
|
|
Бет |
адамның бет әлпеті, жүзі |
|
|
Тұяқ |
сүтқоректі жануардың аяғының басындағы жер басатын мүйіз тұқайы |
|
2-топ тапсырмасы
Берілген сөздердің тура мағынасын табыңдар.
-
Өзеннің аяғы, сабақтың аяғы.....
-
Таудың іші, орманның іші.............
-
Етіктің тұмсығы, қайықтың тұмсығы......
-
Жұмыстың көзі, иненің көзі......
-
3-топ тапсырмасы
Мағынасы бөлек тіркесті табыңдар.
-
Ата жолы, даңғыл жол, кең жол
-
Ботаның көзі, жұмыс көзі, күлім көз
-
Сөздің төркіні, істің төркіні, жеңгемнің төркіні
-
Қыр көрсету, пышақтың қыры, шалбардың қыры
-
Домбыраның құлағы, қазанның құлағы, қойдың құлағы
Жасырылған омоним сөздерді табыңдар.
|
№ |
|
|
|
1 |
Ағаш кесіп тынбаймын, кейде бал да сыйлаймын. |
а) жүз |
|
2 |
Айқастарда үздік шыққан өр жанмын, Ат үстінде кейде тағың болғанмын. |
ә)көк |
|
3 |
Өкінгенде оқыс айтып қаласың, Оған кейде асығыңды саласың. |
б) біз |
|
4 |
Түспін көзі жеткенге Жерге шығам көктемде. |
в) қап |
|
5 |
Әркімге тән өзіндік белгі Бірде мен санмын кәдімгі. |
г) ер |
|
6 |
Бірде мен етік тігемін Өзіміз деп те білемін. |
ғ) ара |
Жасырылған омоним сөздерді табыңдар.
|
№ |
|
|
|
1 |
Ағаш кесіп тынбаймын, кейде бал да сыйлаймын. |
а) жүз |
|
2 |
Айқастарда үздік шыққан өр жанмын, Ат үстінде кейде тағың болғанмын. |
ә)көк |
|
3 |
Өкінгенде оқыс айтып қаласың, Оған кейде асығыңды саласың. |
б) біз |
|
4 |
Түспін көзі жеткенге Жерге шығам көктемде. |
в) қап |
|
5 |
Әркімге тән өзіндік белгі Бірде мен санмын кәдімгі. |
г) ер |
|
6 |
Бірде мен етік тігемін Өзіміз деп те білемін. |
ғ) ара |
Жасырылған омоним сөздерді табыңдар.
|
№ |
|
|
|
1 |
Ағаш кесіп тынбаймын, кейде бал да сыйлаймын. |
а) жүз |
|
2 |
Айқастарда үздік шыққан өр жанмын, Ат үстінде кейде тағың болғанмын. |
ә)көк |
|
3 |
Өкінгенде оқыс айтып қаласың, Оған кейде асығыңды саласың. |
б) біз |
|
4 |
Түспін көзі жеткенге Жерге шығам көктемде. |
в) қап |
|
5 |
Әркімге тән өзіндік белгі Бірде мен санмын кәдімгі. |
г) ер |
|
6 |
Бірде мен етік тігемін Өзіміз деп те білемін. |
|
Бекітемін:
|
Тақырыбы: Егін алқабы. Сөздердің тура және ауыспалы мағынасы. |
Мектеп: №98ЖББМ |
|
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні:Мамыт Н |
|
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Осы сабақта қол жеткізетін оқу
мақсаттары |
5.1.3.1- тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, негізгі және қосымша ақпаратты анықтау.5.3.6.1- мәтіндегі орфографиялық қателерді сөздіктерге сүйене отырып, түзеу және редакциялау. |
|
|
Сабақтың мақсаттары: |
Барлығы: мұғалімнің көмегімен сұрақтарға жауап бере алады.Көбісі:сөздің тура және ауыспалы мағынасының айырмашылықтарын ажырата біледі .Кейбірі: өз бетінше ізденіп, мысалдар келтіріп,мәтін құрайды. |
|
|
Жетістік критерийлері |
Тура және ауыспалы мағыналы сөздердің ережесін біледі;Сөз мағаналарын ажырата алады. |
|
|
Тілдік мақсаты |
Оқушылар: егін алқабының түрлері туралы мәлімет алады,сөздің
тура және ауыспалы мағынасын ажыратуды
үйренеді.Негізгі сөздер мен
тіркестер: егін, егінші, егін алқабы, сөздің тура мағынасы,
сөздің ауыспалы мағынасы.Жазылым бойынша
ұсыныстар: жеке, топтық, ұжымдық жұмыс арқылы білім алмасып,
оқушылар бір-бірінен үйренеді, тыңдау және сөйлеу мәдениетін
қалыптастырады. Әріптерді дұрыс дыбыстауға
бейімделеді. |
|
|
Пәнаралық байланыс |
Биология пәнімен байланыста өткізіледі. |
|
|
Алдыңғы тақырып |
Фонетикадан алған білімдерін пысықтау |
|
|
Жоспар |
|
|
|
Жоспарланған уақыт |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушылардың іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
|
|
Үй жұмысын тексеру, топқа бөлу, жаңа тақырыпты ашу
мақсатында «Пазл» әдісін пайдаланамын. Барлық оқушыны ортаға
шығарып, шеңбер құрғызамын. Ортаға келген оқушылар қима суреттен
бір-бір тал алады. Қима суреттердің астыңғы бетінде үй
тапсырмасының сұрақтары жазылып тұрады, соған жауап береді.
Сұрақтар әр түрлі түспен жазылған. Әр түс бір топ болып отырады.
Сұрақтарға жауап беріп болған соң, қиманың екінші бетін аударып,
суретті жинақтағанда егін алқабына байланысты төрт түрлі сурет
шығады.Тақырыпқа байланысты білетіндерін және білгісі келетін
ақпаратты БББ кестесіне жазады. |
Оқушылар ортаға шығып, қима қағаздарының бірін таңдайды. Қима суреттерде жазылған сұрақтарға жауап береді.Сұрақтарға жауап беріп болған соң, қиманың екінші бетін аударып, суретті жинақтағанда егін алқабына байланысты төрт түрлі сурет шығады.Тақырыпқа байланысты білетіндерін және білгісі келетін ақпаратты БББ кестесіне жазады |
«Бас бармақ» |
«Пазл» әдісі |
|
|
7-тапсырма. Үнтаспадан №18 аудионы тыңдату.Мәтін
бойынша тапсырмаларды орындату.8-9- тапсырмаларды дәптерлеріне
орындату. |
7-тапсырма. Үнтаспадан №18 аудионы тыңдайды.Мәтін бойынша тапсырмаларды орындайды.8-9-тапсырмаларды дәптерлеріне орындайды |
Оқушылар орындаған тапсырмаларды топ
болып «От шашу» арқылы бағалайды. |
«От шашу» |
|
|
5-тапсырма. Қарамен жазылған тіркестің мағынасын ашатын қатарды анықтату. 11-тапсырмадағы қызықты мәліметті оқыту.Үйге:10- тапсырма |
5-тапсырма. Қарамен жазылған тіркестің мағынасын ашатын қатарды анықтайды. 11-тапсырмадағы қызықты мәліметті оқиды.Үйге: 10-тапсырма. Асты сызылған сөздердің ауыспалы мағынада қолданылуын |
«Шығу билеті» арқылы рефлексия
жасатамын. Сіз бүгін не үйрендіңіз? Сіз
тағы не білгіңіз келеді? |
«Шығу билеті» |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Егін алқабы
Егін алқабы
|
Бекітемін: |
|
|||
|
Тақырыбы: Құстар әлемі. Көп мағыналы сөздер |
Мектеп: №98ЖББМ |
|||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Кайкина А.К. |
|||
|
Сынып: 5 «А,Ә.Б,В,Г.Ғ |
|
|||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: |
5.3.6.1 – мәтіндегі орфографиялық қателерді сөздіктерге сүйене отырып түзету және редакциялау 5.4.3.1- тура және ауыспалы мағыналы сөздерді, көп мағыналы сөздерді көркемдік ерекшеліктеріне байланысты қолдану. |
|||
|
Сабақтың мақсаттары: |
Барлығы: берілген ақпарат бойынша сұрақтарға жауап бере алады. Көбісі: ауыспалы мағыналы сөздерден көп мағыналы сөздерді ажырата алады. Кейбірі: көп мағыналы сөздер арқылы ойларын қазақ тілінде еркін жеткізе алады. |
|||
|
Жетістік критерийлері: |
Көп мағыналы сөздермен танысады. Ерекшелігін меңгереді. Сын тұрғысынан ойлау қабілеттері артады. |
|||
|
Тілдік мақсаты: |
Оқушылар: құстардың түрлері жайлы ақпарат алады, сөздің тура және ауыспалы мағынада қолданылуына байланысты тапсырмалар орындайды. Негізгі сөздер мен тіркестер:саятшылық, желбесін құстар, қыр құстары, көп мағыналы сөздер Талқылауға арналған сұрақтар:
|
|||
|
Пәнаралық байланыс: |
Әдеби шығармадан үзінді берілгендіктен әдебиет пәнімен байланысты өтеді. |
|||
|
Алдыңғы тақырып: |
Егін алқабы және сөздердің тура және ауыспалы мағыналары |
|||
|
Уақыты Басы |
Ұйымдастыру кезеңі А. Амандасу Ә. Кезекшімен сұхбат Б. Психологиялық ахуал тудыру «Алтын балық» әдісі В.Түрлі фигуралар арқылы топқа бөлу Үй тапсырмасын сұрау. 8,9-тапсырма. «Жылқышылар мен шабандоздар» әдісі арқылы өткен тақырыптарды пысықтау. Дескриптор: Тапсырманы дұрыс, әрі шапшаң орындайды. |
Бағалау |
Ресурстар
А4 парағы
Үлестірмелі қағаздар
|
|
|
Ортасы |
Қызығушылықты ояту Құстар жайлы бейнежазба көрсету. Топпен тірек сызба толтырады. Дескрипторлар:
Оқылым. 1-тапсырма. «ДЖИГСО» әдісі арқылы мәтінді оқып, талдайды. 1А тапсырмасын ауызша орындайды. Мәтін мазмұнына сәйкес келмейтін ақпаратты тауып айтады. Дескрипторлар:
Сергіту сәті Оқушыларға көп мағынасы бар сөздер жасырылады. Ол сөздер оқушылардың арқасында жабысып тұрады. Қалған сынып оқушыларының көмегімен жасырылған сөзді табады.
Ереже түсіндіріледі. Көп мағыналы сөз дегеніміз – екі немесе одан да көп мағынаға ие сөздер. Топпен жұмыс: 1-топ: 2-тапсырма. Түсіндірме сөздікті пайдаланып, берілген сөздердің ауыспалы мағыналарын тауып жазыңдар. 2-топ:. Берілген сөздердің тура мағынасын анықтаңдар. 3-топ: Мағынасы бөлек тіркесті табыңдар, себебін түсіндіріңдер. Дескрипторлар.
Тыңдалым. № 19 аудионы тыңдайды. 5 А тапсырмасы. Мәтін мазмұнына сәйкес келетін жауапты ауызша көрсетеді. Жазылым. 6-тапсырма. Мәтіндегі қате жазылған сөздерді тауып, орфографиялық нормаға сай түзетіңдер. Дескрипторлар:
|
|
Бейнежазба |
|
|
|
Бір-бірінеқол шапалақтау арқылы |
|
||
|
Ортасы |
Смайликтер арқылы |
Үлестірмелі қағаздар, маркерлер, А4 парағ |
||
|
Қол шапалақтау арқылы |
қағаз, қалам |
|||
|
Аяқталуы |
Бағалау. Смайликтер жабыстыру арқылы Үйге тапсырма. 6Ә тапсырмасы Рефлекторлық экран Менде бәрі сәтті шықты ... Мен үйрендім ... Сабақта мен орындай алдым ... Бәрінен маған ұнағаны ... Бәрінен маған қиын болғаны ... |
|
|
|
|
|
|
|||
Көп мағыналы сөздерді теріп жаз.
1.Қанат құстардың ұшып, қонатын дене мүшесі. Алты қанат ақ орданы тігуге кірісті.
2.Көзім ауырып дәрігерге көрініп жүрмін. Иненің көзіне жіп өткізе алмадым.
3.Сөздің басын арыдан бастады. Адамның басы- Алланың добы.+
Көп мағыналы сөздерді теріп жаз.
1.Қанат құстардың ұшып, қонатын дене мүшесі. Алты қанат ақ орданы тігуге кірісті.
2.Көзім ауырып дәрігерге көрініп жүрмін. Иненің көзіне жіп өткізе алмадым.
3.Сөздің басын арыдан бастады. Адамның басы- Алланың добы.
Көп мағыналы сөздерді теріп жаз.
1.Қанат құстардың ұшып, қонатын дене мүшесі. Алты қанат ақ орданы тігуге кірісті.
2.Көзім ауырып дәрігерге көрініп жүрмін. Иненің көзіне жіп өткізе алмадым.
3.Сөздің басын арыдан бастады. Адамның басы- Алланың добы.
Көп мағыналы сөздерді теріп жаз.
1.Қанат құстардың ұшып, қонатын дене мүшесі. Алты қанат ақ орданы тігуге кірісті.
2.Көзім ауырып дәрігерге көрініп жүрмін. Иненің көзіне жіп өткізе алмадым.
3.Сөздің басын арыдан бастады. Адамның басы- Алланың добы.
Көп мағыналы сөздерді теріп жаз.
1.Қанат құстардың ұшып, қонатын дене мүшесі. Алты қанат ақ орданы тігуге кірісті.
2.Көзім ауырып дәрігерге көрініп жүрмін. Иненің көзіне жіп өткізе алмадым.
3.Сөздің басын арыдан бастады. Адамның басы- Алланың добы.
Көп мағыналы сөздерді теріп жаз.
1.Қанат құстардың ұшып, қонатын дене мүшесі. Алты қанат ақ орданы тігуге кірісті.2.Көзім ауырып дәрігерге көрініп жүрмін. Иненің көзіне жіп өткізе алмадым.
3.Сөздің басын арыдан бастады. Адамның басы- Алланың добы.
1-топ тапсырмасы
Түсіндірме сөздікті пайдаланып, берілген сөздердің ауыспалы мағыналарын тауып жазыңдар.
|
Түбір сөз |
Тура мағынасы |
Ауыспалы мағынасы
|
|
Бас |
дене мұшесінің атауы |
|
|
Бет |
адамның бет әлпеті, жүзі |
|
|
Тұяқ |
сүтқоректі жануардың аяғының басындағы жер басатын мүйіз тұқайы |
|
2-топ тапсырмасы
Берілген сөздердің тура мағынасын табыңдар.
-
Өзеннің аяғы, сабақтың аяғы.....
-
Таудың іші, орманның іші.............
-
Етіктің тұмсығы, қайықтың тұмсығы......
-
Жұмыстың көзі, иненің көзі......
-
3-топ тапсырмасы
Мағынасы бөлек тіркесті табыңдар.
-
Ата жолы, даңғыл жол, кең жол
-
Ботаның көзі, жұмыс көзі, күлім көз
-
Сөздің төркіні, істің төркіні, жеңгемнің төркіні
-
Қыр көрсету, пышақтың қыры, шалбардың қыры
-
Домбыраның құлағы, қазанның құлағы, қойдың құлағы
Жасырылған омоним сөздерді табыңдар.
|
№ |
|
|
|
1 |
Ағаш кесіп тынбаймын, кейде бал да сыйлаймын. |
а) жүз |
|
2 |
Айқастарда үздік шыққан өр жанмын, Ат үстінде кейде тағың болғанмын. |
ә)көк |
|
3 |
Өкінгенде оқыс айтып қаласың, Оған кейде асығыңды саласың. |
б) біз |
|
4 |
Түспін көзі жеткенге Жерге шығам көктемде. |
в) қап |
|
5 |
Әркімге тән өзіндік белгі Бірде мен санмын кәдімгі. |
г) ер |
|
6 |
Бірде мен етік тігемін Өзіміз деп те білемін. |
ғ) ара |
Жасырылған омоним сөздерді табыңдар.
|
№ |
|
|
|
1 |
Ағаш кесіп тынбаймын, кейде бал да сыйлаймын. |
а) жүз |
|
2 |
Айқастарда үздік шыққан өр жанмын, Ат үстінде кейде тағың болғанмын. |
ә)көк |
|
3 |
Өкінгенде оқыс айтып қаласың, Оған кейде асығыңды саласың. |
б) біз |
|
4 |
Түспін көзі жеткенге Жерге шығам көктемде. |
в) қап |
|
5 |
Әркімге тән өзіндік белгі Бірде мен санмын кәдімгі. |
г) ер |
|
6 |
Бірде мен етік тігемін Өзіміз деп те білемін. |
ғ) ара |
Жасырылған омоним сөздерді табыңдар.
|
№ |
|
|
|
1 |
Ағаш кесіп тынбаймын, кейде бал да сыйлаймын. |
а) жүз |
|
2 |
Айқастарда үздік шыққан өр жанмын, Ат үстінде кейде тағың болғанмын. |
ә)көк |
|
3 |
Өкінгенде оқыс айтып қаласың, Оған кейде асығыңды саласың. |
б) біз |
|
4 |
Түспін көзі жеткенге Жерге шығам көктемде. |
в) қап |
|
5 |
Әркімге тән өзіндік белгі Бірде мен санмын кәдімгі. |
г) ер |
|
6 |
Бірде мен етік тігемін Өзіміз деп те білемін. |
|
Бекітемін:
|
Тақырыбы: Егін алқабы. Сөздердің тура және ауыспалы мағынасы. |
Мектеп: №98ЖББМ |
|
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні:Мамыт Н |
|
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Осы сабақта қол жеткізетін оқу
мақсаттары |
5.1.3.1- тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, негізгі және қосымша ақпаратты анықтау.5.3.6.1- мәтіндегі орфографиялық қателерді сөздіктерге сүйене отырып, түзеу және редакциялау. |
|
|
Сабақтың мақсаттары: |
Барлығы: мұғалімнің көмегімен сұрақтарға жауап бере алады.Көбісі:сөздің тура және ауыспалы мағынасының айырмашылықтарын ажырата біледі .Кейбірі: өз бетінше ізденіп, мысалдар келтіріп,мәтін құрайды. |
|
|
Жетістік критерийлері |
Тура және ауыспалы мағыналы сөздердің ережесін біледі;Сөз мағаналарын ажырата алады. |
|
|
Тілдік мақсаты |
Оқушылар: егін алқабының түрлері туралы мәлімет алады,сөздің
тура және ауыспалы мағынасын ажыратуды
үйренеді.Негізгі сөздер мен
тіркестер: егін, егінші, егін алқабы, сөздің тура мағынасы,
сөздің ауыспалы мағынасы.Жазылым бойынша
ұсыныстар: жеке, топтық, ұжымдық жұмыс арқылы білім алмасып,
оқушылар бір-бірінен үйренеді, тыңдау және сөйлеу мәдениетін
қалыптастырады. Әріптерді дұрыс дыбыстауға
бейімделеді. |
|
|
Пәнаралық байланыс |
Биология пәнімен байланыста өткізіледі. |
|
|
Алдыңғы тақырып |
Фонетикадан алған білімдерін пысықтау |
|
|
Жоспар |
|
|
|
Жоспарланған уақыт |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушылардың іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
|
|
Үй жұмысын тексеру, топқа бөлу, жаңа тақырыпты ашу
мақсатында «Пазл» әдісін пайдаланамын. Барлық оқушыны ортаға
шығарып, шеңбер құрғызамын. Ортаға келген оқушылар қима суреттен
бір-бір тал алады. Қима суреттердің астыңғы бетінде үй
тапсырмасының сұрақтары жазылып тұрады, соған жауап береді.
Сұрақтар әр түрлі түспен жазылған. Әр түс бір топ болып отырады.
Сұрақтарға жауап беріп болған соң, қиманың екінші бетін аударып,
суретті жинақтағанда егін алқабына байланысты төрт түрлі сурет
шығады.Тақырыпқа байланысты білетіндерін және білгісі келетін
ақпаратты БББ кестесіне жазады. |
Оқушылар ортаға шығып, қима қағаздарының бірін таңдайды. Қима суреттерде жазылған сұрақтарға жауап береді.Сұрақтарға жауап беріп болған соң, қиманың екінші бетін аударып, суретті жинақтағанда егін алқабына байланысты төрт түрлі сурет шығады.Тақырыпқа байланысты білетіндерін және білгісі келетін ақпаратты БББ кестесіне жазады |
«Бас бармақ» |
«Пазл» әдісі |
|
|
7-тапсырма. Үнтаспадан №18 аудионы тыңдату.Мәтін
бойынша тапсырмаларды орындату.8-9- тапсырмаларды дәптерлеріне
орындату. |
7-тапсырма. Үнтаспадан №18 аудионы тыңдайды.Мәтін бойынша тапсырмаларды орындайды.8-9-тапсырмаларды дәптерлеріне орындайды |
Оқушылар орындаған тапсырмаларды топ
болып «От шашу» арқылы бағалайды. |
«От шашу» |
|
|
5-тапсырма. Қарамен жазылған тіркестің мағынасын ашатын қатарды анықтату. 11-тапсырмадағы қызықты мәліметті оқыту.Үйге:10- тапсырма |
5-тапсырма. Қарамен жазылған тіркестің мағынасын ашатын қатарды анықтайды. 11-тапсырмадағы қызықты мәліметті оқиды.Үйге: 10-тапсырма. Асты сызылған сөздердің ауыспалы мағынада қолданылуын |
«Шығу билеті» арқылы рефлексия
жасатамын. Сіз бүгін не үйрендіңіз? Сіз
тағы не білгіңіз келеді? |
«Шығу билеті» |
шағым қалдыра аласыз













