Қысқа мерзімді(сабақ) жоспар
|
Бөлім: |
Адамгершілік - асыл қасиет |
|
|
Білім беру ұйымы |
Ақсеңгір ОМ |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Өркен С. |
|
|
Күні |
24.01.2025 жыл |
|
|
Сыныбы: 5 «Б» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны |
|
Сабақтың тақырыбы |
А.Байтұрсынұлы «Егіннің бастары» |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
5.1.2.1. Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
«Егіннің бастары» мысалының тақырыбы мен идеясын анықтайды |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі / Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут |
Ұйымдастыру Амандасу. Үй тапсырмасы Оқыту түрі: жеке жұмыс Әдісі: Сұрақ-жауап Тапсырма: оқушылар берілген сұрақтарға жауап береді
Тақырыпты болжау.
Ахмет Байтұрсынұлы. «Егіннің бастары» мысалы |
Мұғаліммен амандасады. Оқушылар сұрақтарға жауап береді. Берілген сурет арқылы тақырыпқа шығады |
Дескриптор: Сұрақтарға жауап береді; ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады |
Қазақ әдебиеті оқулығы. «Атамұра» баспасы, 2017 жыл |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 5 мин |
Жаңа тақырып «Егіннің бастары» мысалын тыңдап, видеоны көреді Топқа бөлу: 3 топқа топтасады. 1-тапсырма. Оқыту түрі: Топтық жұмыс Оқушылар топпен бірге мозайкадан өлең шумақтарын құрастырады, шыққан шумақтар бойынша сұрақтарға жауап береді.
1-топ сұрақтары
2-топ сұрақтары
3-топ сұрақтары
|
Оқушылар әңгімені көріп танысады. Әр топ мозайка арқылы суреттер құрастырып тақырып бойынша талдау жасайды. |
Дескриптор: Бейефильмді толық көріп тыңдайды. Мозайкадан сурет құрастырады. Берілген сұрақтарға жауап береді ҚБ бағалау |
«https://youtu.be/kEg2hI_TIZU |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
5 минут |
2-тапсырма: Оқыту түрі: жұптық жұмыс Әдісі: Ақиқат немесе жалған Шарты: Оқушылар мәтіннен көп нүктенің орнына тиісті сөздерді тауып сәйкестендіреді
ЕБҚ: диологтық оқыту арқылы бағыт-бағдар беріп отыру |
Оқушылар жұптасып. Мәтін мазмұны негізінде деректердің ақиқат немесе жалған екендігін анықтайды. |
Дескриптор: Мәтін мазмұны негізінде деректердің ақиқат немесе жалған екендігін анықтайды. |
Кесте
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 20 мин
|
Оқыту түрі: жеке жұмыс «Әдеби диктант» көп нүктенің орнына тиісті сөздерді тап. «Leorning app» платформасы
Керекті сөздер: Тәкаппар , тәкаппарлық, халық , жамандықты, әке, дәнсіз,бидайдай, қарапайымдылық, Құдайым, бидай, жақсылық, қайран, Тәкаппарлық , мысалының, тәкаппарлық, қасиет |
Оқушылар
|
8-10 балл 7-9 балл 6-8 балл 5-7 балл 4-6 балл 3- 5 балл 1-2—4 балл
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут
|
Рефлексия: «ҚҚҚ» әдісі
Үй тапсырмасы: «Қарапайымдылық-асыл қасиет тақырыбында эссе жазу
|
Оқушылар бүгінгі сабақта «Қызық, Қиын, Құнды» болған деректерді және өз ой-пікірлерімен бөліседі.
|
Оқушы нәтиже балдарын талдайды 8-10 балл 7-9 балл 6-8 балл 5-7 балл 4-6 балл 3- 5 балл 1-2—4 балл Мұғалімнің қорытынды бағалауы жүзеге асырылады |
|
-
Егіннің бастары» мысалы негізгі тақырыбы тәкаппарлық
-
Идеясы жамандықты болдырмау тәкаппар болмауға тәрбиелену.
-
«Елде көп бұл бидайдай адам, - дейді,
Тәкаппар, оны,
халық
жаман, -
дейді.
-
Құдайым өзгесіне дән бергенде,
Бұл бидай
дәнсіз
қапты
арасында.
Керекті сөздер: мысалының, жамандықты, тәкаппарлық, Құдайым, халық, тәкаппар, дәнсіз, бидайдай,
-
Бір бидай арқылы барлық жанды ешқашан тәкаппар болмай, тек жақсылық жасап жүруге шақырады
-
Әй, әке, мұның мәнін түсіндірші,
Бір іске тұрмын
өзім қайран
қалып.
-
Тәкаппарлық - қуыс кеудеден пайда болады.
тәкаппарлық - бұл жаман қасиет!
-
Мен үшiн адам бойында кездесетiн ең керемет қасиет - қарапайымдылық!
Керекті сөздер:тәкаппарлық, әке, қарапайымдылық, бидай, қайран, тәкаппарлық, қасиет, жақсылық
«Егіннің бастары» мысалының тақырыбы мен идеясын анықтайды
8-10 балл
7-9 балл
6-8 балл
5-7 балл
4-6 балл
3- 5 балл
1-2—4 балл
|
№ |
Деректер |
А |
Ж |
|
1 |
« Егіннің бастары» жанры мысал |
|
|
|
2 |
«Егіннің бастары» мысалының идеясы тәкаппар болу |
|
|
|
3 |
«Егіннің бастары» өлеңінің негізгі тақырыбы- тәкаппарлық |
|
|
|
4 |
Идеясы-жамандықты болдырмау,тәкаппар болмауға тәрбиелену. |
|
|
|
5 |
Бидай басы дәнге толы болған соң мақтанып көкке қарап тұр |
|
|
|
6 |
Дәні жоқ бидай төмен қарап, басы салбырап тұр |
|
|
|
7 |
Көкке қараған бидай арқылы тәкаппар адамды бейнелеген |
|
|
|
8 |
Тәкаппарлыққа қарама қарсы ұғым қарапайымдылық |
|
|
|
№ |
Деректер |
А |
Ж |
|
1 |
« Егіннің бастары» жанры мысал |
|
|
|
2 |
«Егіннің бастары» мысалының идеясы тәкаппар болу |
|
|
|
3 |
«Егіннің бастары» өлеңінің негізгі тақырыбы- тәкаппарлық |
|
|
|
4 |
Идеясы-жамандықты болдырмау,тәкаппар болмауға тәрбиелену. |
|
|
|
5 |
Бидай басы дәнге толы болған соң мақтанып көкке қарап тұр |
|
|
|
6 |
Дәні жоқ бидай төмен қарап, басы салбырап тұр |
|
|
|
7 |
Көкке қараған бидай арқылы тәкаппар адамды бейнелеген |
|
|
|
8 |
Тәкаппарлыққа қарама қарсы ұғым қарапайымдылық |
|
|
1-топ сұрақтары
1.Мысалда не туралы айтылған?
-
Бір адам баласын ертіп қайда барды?
3.Бидайлар неге бастарын төмен салып тұр?
4.Баланың көзі қандай бидайға түсті ?
2-топ сұрақтары
-
Балаға әкесі қандай ақыл айтты ?
2.Көкке қарап шікірейген бидайға қандай мінез тән?
3."Егіннің бастары" мысал өлеңіндегі аспанға қарап тұрған жалғыз бидайды автор неге теңейді?
4.«Тәкаппар» сөзінің синонимі қандай?
3-топ сұрақтары
1.Бидайдың иілуінің себебін қалай түсіндіреді?
2.Баласына неге «Сұқтанба құр сорайған қарасына» деді?
3.Мысалдан қандай ой түйдіңдер?
4.Тәкаппарлық жақсы қасиет пе?
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Егіннің бастары презентациясымен бірге
Егіннің бастары презентациясымен бірге
Қысқа мерзімді(сабақ) жоспар
|
Бөлім: |
Адамгершілік - асыл қасиет |
|
|
Білім беру ұйымы |
Ақсеңгір ОМ |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Өркен С. |
|
|
Күні |
24.01.2025 жыл |
|
|
Сыныбы: 5 «Б» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны |
|
Сабақтың тақырыбы |
А.Байтұрсынұлы «Егіннің бастары» |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
5.1.2.1. Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
«Егіннің бастары» мысалының тақырыбы мен идеясын анықтайды |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі / Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут |
Ұйымдастыру Амандасу. Үй тапсырмасы Оқыту түрі: жеке жұмыс Әдісі: Сұрақ-жауап Тапсырма: оқушылар берілген сұрақтарға жауап береді
Тақырыпты болжау.
Ахмет Байтұрсынұлы. «Егіннің бастары» мысалы |
Мұғаліммен амандасады. Оқушылар сұрақтарға жауап береді. Берілген сурет арқылы тақырыпқа шығады |
Дескриптор: Сұрақтарға жауап береді; ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады |
Қазақ әдебиеті оқулығы. «Атамұра» баспасы, 2017 жыл |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 5 мин |
Жаңа тақырып «Егіннің бастары» мысалын тыңдап, видеоны көреді Топқа бөлу: 3 топқа топтасады. 1-тапсырма. Оқыту түрі: Топтық жұмыс Оқушылар топпен бірге мозайкадан өлең шумақтарын құрастырады, шыққан шумақтар бойынша сұрақтарға жауап береді.
1-топ сұрақтары
2-топ сұрақтары
3-топ сұрақтары
|
Оқушылар әңгімені көріп танысады. Әр топ мозайка арқылы суреттер құрастырып тақырып бойынша талдау жасайды. |
Дескриптор: Бейефильмді толық көріп тыңдайды. Мозайкадан сурет құрастырады. Берілген сұрақтарға жауап береді ҚБ бағалау |
«https://youtu.be/kEg2hI_TIZU |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
5 минут |
2-тапсырма: Оқыту түрі: жұптық жұмыс Әдісі: Ақиқат немесе жалған Шарты: Оқушылар мәтіннен көп нүктенің орнына тиісті сөздерді тауып сәйкестендіреді
ЕБҚ: диологтық оқыту арқылы бағыт-бағдар беріп отыру |
Оқушылар жұптасып. Мәтін мазмұны негізінде деректердің ақиқат немесе жалған екендігін анықтайды. |
Дескриптор: Мәтін мазмұны негізінде деректердің ақиқат немесе жалған екендігін анықтайды. |
Кесте
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 20 мин
|
Оқыту түрі: жеке жұмыс «Әдеби диктант» көп нүктенің орнына тиісті сөздерді тап. «Leorning app» платформасы
Керекті сөздер: Тәкаппар , тәкаппарлық, халық , жамандықты, әке, дәнсіз,бидайдай, қарапайымдылық, Құдайым, бидай, жақсылық, қайран, Тәкаппарлық , мысалының, тәкаппарлық, қасиет |
Оқушылар
|
8-10 балл 7-9 балл 6-8 балл 5-7 балл 4-6 балл 3- 5 балл 1-2—4 балл
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут
|
Рефлексия: «ҚҚҚ» әдісі
Үй тапсырмасы: «Қарапайымдылық-асыл қасиет тақырыбында эссе жазу
|
Оқушылар бүгінгі сабақта «Қызық, Қиын, Құнды» болған деректерді және өз ой-пікірлерімен бөліседі.
|
Оқушы нәтиже балдарын талдайды 8-10 балл 7-9 балл 6-8 балл 5-7 балл 4-6 балл 3- 5 балл 1-2—4 балл Мұғалімнің қорытынды бағалауы жүзеге асырылады |
|
-
Егіннің бастары» мысалы негізгі тақырыбы тәкаппарлық
-
Идеясы жамандықты болдырмау тәкаппар болмауға тәрбиелену.
-
«Елде көп бұл бидайдай адам, - дейді,
Тәкаппар, оны,
халық
жаман, -
дейді.
-
Құдайым өзгесіне дән бергенде,
Бұл бидай
дәнсіз
қапты
арасында.
Керекті сөздер: мысалының, жамандықты, тәкаппарлық, Құдайым, халық, тәкаппар, дәнсіз, бидайдай,
-
Бір бидай арқылы барлық жанды ешқашан тәкаппар болмай, тек жақсылық жасап жүруге шақырады
-
Әй, әке, мұның мәнін түсіндірші,
Бір іске тұрмын
өзім қайран
қалып.
-
Тәкаппарлық - қуыс кеудеден пайда болады.
тәкаппарлық - бұл жаман қасиет!
-
Мен үшiн адам бойында кездесетiн ең керемет қасиет - қарапайымдылық!
Керекті сөздер:тәкаппарлық, әке, қарапайымдылық, бидай, қайран, тәкаппарлық, қасиет, жақсылық
«Егіннің бастары» мысалының тақырыбы мен идеясын анықтайды
8-10 балл
7-9 балл
6-8 балл
5-7 балл
4-6 балл
3- 5 балл
1-2—4 балл
|
№ |
Деректер |
А |
Ж |
|
1 |
« Егіннің бастары» жанры мысал |
|
|
|
2 |
«Егіннің бастары» мысалының идеясы тәкаппар болу |
|
|
|
3 |
«Егіннің бастары» өлеңінің негізгі тақырыбы- тәкаппарлық |
|
|
|
4 |
Идеясы-жамандықты болдырмау,тәкаппар болмауға тәрбиелену. |
|
|
|
5 |
Бидай басы дәнге толы болған соң мақтанып көкке қарап тұр |
|
|
|
6 |
Дәні жоқ бидай төмен қарап, басы салбырап тұр |
|
|
|
7 |
Көкке қараған бидай арқылы тәкаппар адамды бейнелеген |
|
|
|
8 |
Тәкаппарлыққа қарама қарсы ұғым қарапайымдылық |
|
|
|
№ |
Деректер |
А |
Ж |
|
1 |
« Егіннің бастары» жанры мысал |
|
|
|
2 |
«Егіннің бастары» мысалының идеясы тәкаппар болу |
|
|
|
3 |
«Егіннің бастары» өлеңінің негізгі тақырыбы- тәкаппарлық |
|
|
|
4 |
Идеясы-жамандықты болдырмау,тәкаппар болмауға тәрбиелену. |
|
|
|
5 |
Бидай басы дәнге толы болған соң мақтанып көкке қарап тұр |
|
|
|
6 |
Дәні жоқ бидай төмен қарап, басы салбырап тұр |
|
|
|
7 |
Көкке қараған бидай арқылы тәкаппар адамды бейнелеген |
|
|
|
8 |
Тәкаппарлыққа қарама қарсы ұғым қарапайымдылық |
|
|
1-топ сұрақтары
1.Мысалда не туралы айтылған?
-
Бір адам баласын ертіп қайда барды?
3.Бидайлар неге бастарын төмен салып тұр?
4.Баланың көзі қандай бидайға түсті ?
2-топ сұрақтары
-
Балаға әкесі қандай ақыл айтты ?
2.Көкке қарап шікірейген бидайға қандай мінез тән?
3."Егіннің бастары" мысал өлеңіндегі аспанға қарап тұрған жалғыз бидайды автор неге теңейді?
4.«Тәкаппар» сөзінің синонимі қандай?
3-топ сұрақтары
1.Бидайдың иілуінің себебін қалай түсіндіреді?
2.Баласына неге «Сұқтанба құр сорайған қарасына» деді?
3.Мысалдан қандай ой түйдіңдер?
4.Тәкаппарлық жақсы қасиет пе?
шағым қалдыра аласыз















