|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 2 В Күні: Мектеп: 84 мектеп-лицей Мұғалімнің аты-жөні: Унербаева М.А. Сынып: 5 Қатысқындар: Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ежелгі Мохенджо-Даро қаласы қалай жойылып кетті. |
||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.4.1.3. Ежелгі өркениеттің шаруашылық жүйесін сипаттау. 5.2.2.3. Ежелгі дүниенің өнеріне сипаттама беру. |
||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы: Ежелгі үнді өркениетімен танысу және Мохенджо-Даро қаласының жойылу себептерін түсіндіреді. Көпшілігі: Ежелгі Үнді өркениетінің ерекшеліктерін талдайды және бүгінгі күнмен салыстырады. Жекелеген:Арий тайпаларының өркениетке тигізген әсерін анықтайды. |
||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Тарихи деректерге сүйене отырып, ежелгі Үнді өркениетінің ерекшеліктерін түсіндіреді. Мохенджо-Даро қаласының жойылу себептерін анықтайды. Арий тайпаларының өркениеттің дамуына тигізген әсерін сипаттайды. |
||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты глосарий «арии, санскрит, веды» ұғымдарын оқып, сабақта қолданады. |
||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Ежелгі Үндістанның шаруашылығымен таныса отырып, еңбексүйгіштік қабілеті қалыптасады. Ежелгі Үнді мәдениетінің ерекшелігін білу арқылы, мәдениет орындарына бару, оларды құрметтеу дағдылары қалыптасады. |
||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
География, математика, технология |
||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Оқушылардың білімдерін кеңейту үшін видео-слайдтар, интербелсенді тақтаны пайдалану. |
||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Орта Азия империялары Таяу және орта шығыс империялары сияқты қуатты болды ма тақырыбындағы ежелгі өркениеттердің шаруашылық жүйесімен байланыстырдым. |
||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
1.Сыныпты ұйымдастыру 2.Сыныпты «пазл» әдісімен топқа бөлу 3.Миға шабуыл. Жаңа сабаққа байланысты суреттер. Осы суреттербойынша қандай ойдасыңдар?
4. «Инсерт» әдісі бойынша топтарға тапсырма беру (+ ˅ - ? ) Әр топқа мәтінді толық қарап шығып, өз ойларын ортаға салу.5. Тақырып бойынша кездескен сұрақтарға тоқталып, толық түсінік беру. Жетістіктерді бағалау: Мадақтау.Ынталандыру. |
Түрлі-түсті парақтар А 4 форматтаға парақтар Карта |
|||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
1.Топтарға тапсырма: Постер жасау I-топ: Ежелгі Үндістан II-топ: Ежелгі Үнді өркениетінде болған жағдай III-топ: Үнді тайпалары. 2.Топтар жасаған жұмыстарын қорғайды Жетістіктерді бағалау: Топтар бірін-бірі бағалайды. 3. Мохенджо-Даро қаласының жойылу себептері
4.Венн диаграммасы. Ежелгі өркениеттің жойылу себептерін анықтау
5.Уақыт сызығын пайдалана отырып, Мохенджо-Даро қаласының қай кезеңде өмір сүргенін анықтау.
Жетістіктерді бағалау: Көңіл-күйді білдіретін смайликтер арқылы бағалайды. 6.Дәптермен жұмыс: Ежелгі Үндістандағы Мохенджо-Даро қаласының қай ғасырларға тән қала екенін жазу. |
Флипчарттар, түрлі-түсті маркерлер, стикерлер. |
|||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
1. Бүгінгі тақырыптан алған білімдері бойынша әр топ үш сұрақ жазады. «Карусель» әдісін қолдану. 2. Бекіту сұрақтары «Ия немесе жоқ» әдісін қолдану.
Формативті бағалу:Тілек-ұсыныс. Рефлексия. «Карусель»әдісі бойынша жүргізу. Әр топ бір параққа үш сұрақтан жазады, келесі топ жауап жазады ірі қарай келесі топ өз ойын жазады, осылайша тақырып толық қамтылады. |
Түрлі-түсті стикерлер |
|||||||||||||||
|
Саралау –Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпекшісіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау- Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||||||||
|
«Миға шабуыл» «Инсерт» Жоба қорғау Уақыт сызығы картасын қолдану «Карусель» әдісі «Ия немесе жоқ» әдісін қолдану арқылы уақытты тиімді пайдаланып, тапсырмаларды тиянақты орындайды |
Мадақтау. Ынталандыру сөздері. Сурет арқылы ойларын бүкіл сыныппен бөліседі. Топтар бірін-бірі бағалайды. Топтар жасаған жұмыстарын қорғау барысында, бірін-бірі «Екі ұсыныс, бір тілек» әдісімен бағалайды Тілек-ұсыныс. Жалпы топтың және жекелеген оқушылардың жұмысын бағалау. |
Сергіту сәті: «Көңіл күй» орындарымыздан турып, қарама –қарсы оқушының көңіл-күйін сипаттау |
|||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ежелгі Мохенджо-Даро қаласы қалай жойылып кетті. 5 сынып
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 2 В Күні: Мектеп: 84 мектеп-лицей Мұғалімнің аты-жөні: Унербаева М.А. Сынып: 5 Қатысқындар: Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ежелгі Мохенджо-Даро қаласы қалай жойылып кетті. |
||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.4.1.3. Ежелгі өркениеттің шаруашылық жүйесін сипаттау. 5.2.2.3. Ежелгі дүниенің өнеріне сипаттама беру. |
||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы: Ежелгі үнді өркениетімен танысу және Мохенджо-Даро қаласының жойылу себептерін түсіндіреді. Көпшілігі: Ежелгі Үнді өркениетінің ерекшеліктерін талдайды және бүгінгі күнмен салыстырады. Жекелеген:Арий тайпаларының өркениетке тигізген әсерін анықтайды. |
||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Тарихи деректерге сүйене отырып, ежелгі Үнді өркениетінің ерекшеліктерін түсіндіреді. Мохенджо-Даро қаласының жойылу себептерін анықтайды. Арий тайпаларының өркениеттің дамуына тигізген әсерін сипаттайды. |
||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты глосарий «арии, санскрит, веды» ұғымдарын оқып, сабақта қолданады. |
||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Ежелгі Үндістанның шаруашылығымен таныса отырып, еңбексүйгіштік қабілеті қалыптасады. Ежелгі Үнді мәдениетінің ерекшелігін білу арқылы, мәдениет орындарына бару, оларды құрметтеу дағдылары қалыптасады. |
||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
География, математика, технология |
||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Оқушылардың білімдерін кеңейту үшін видео-слайдтар, интербелсенді тақтаны пайдалану. |
||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Орта Азия империялары Таяу және орта шығыс империялары сияқты қуатты болды ма тақырыбындағы ежелгі өркениеттердің шаруашылық жүйесімен байланыстырдым. |
||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
1.Сыныпты ұйымдастыру 2.Сыныпты «пазл» әдісімен топқа бөлу 3.Миға шабуыл. Жаңа сабаққа байланысты суреттер. Осы суреттербойынша қандай ойдасыңдар?
4. «Инсерт» әдісі бойынша топтарға тапсырма беру (+ ˅ - ? ) Әр топқа мәтінді толық қарап шығып, өз ойларын ортаға салу.5. Тақырып бойынша кездескен сұрақтарға тоқталып, толық түсінік беру. Жетістіктерді бағалау: Мадақтау.Ынталандыру. |
Түрлі-түсті парақтар А 4 форматтаға парақтар Карта |
|||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
1.Топтарға тапсырма: Постер жасау I-топ: Ежелгі Үндістан II-топ: Ежелгі Үнді өркениетінде болған жағдай III-топ: Үнді тайпалары. 2.Топтар жасаған жұмыстарын қорғайды Жетістіктерді бағалау: Топтар бірін-бірі бағалайды. 3. Мохенджо-Даро қаласының жойылу себептері
4.Венн диаграммасы. Ежелгі өркениеттің жойылу себептерін анықтау
5.Уақыт сызығын пайдалана отырып, Мохенджо-Даро қаласының қай кезеңде өмір сүргенін анықтау.
Жетістіктерді бағалау: Көңіл-күйді білдіретін смайликтер арқылы бағалайды. 6.Дәптермен жұмыс: Ежелгі Үндістандағы Мохенджо-Даро қаласының қай ғасырларға тән қала екенін жазу. |
Флипчарттар, түрлі-түсті маркерлер, стикерлер. |
|||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
1. Бүгінгі тақырыптан алған білімдері бойынша әр топ үш сұрақ жазады. «Карусель» әдісін қолдану. 2. Бекіту сұрақтары «Ия немесе жоқ» әдісін қолдану.
Формативті бағалу:Тілек-ұсыныс. Рефлексия. «Карусель»әдісі бойынша жүргізу. Әр топ бір параққа үш сұрақтан жазады, келесі топ жауап жазады ірі қарай келесі топ өз ойын жазады, осылайша тақырып толық қамтылады. |
Түрлі-түсті стикерлер |
|||||||||||||||
|
Саралау –Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпекшісіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау- Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||||||||
|
«Миға шабуыл» «Инсерт» Жоба қорғау Уақыт сызығы картасын қолдану «Карусель» әдісі «Ия немесе жоқ» әдісін қолдану арқылы уақытты тиімді пайдаланып, тапсырмаларды тиянақты орындайды |
Мадақтау. Ынталандыру сөздері. Сурет арқылы ойларын бүкіл сыныппен бөліседі. Топтар бірін-бірі бағалайды. Топтар жасаған жұмыстарын қорғау барысында, бірін-бірі «Екі ұсыныс, бір тілек» әдісімен бағалайды Тілек-ұсыныс. Жалпы топтың және жекелеген оқушылардың жұмысын бағалау. |
Сергіту сәті: «Көңіл күй» орындарымыздан турып, қарама –қарсы оқушының көңіл-күйін сипаттау |
|||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз

















