ҚМЖ тарауы: 6. Ежелгі Қытай.
|
Ұзынағаш орта мектебі КММ
|
Күні
|
Мұғалімнің аты-жөні:
Нұрсейітова Жұмағайша Оразбекқызы
|
Сынып. 5
|
Қатысқандар - 25
|
Қатыспағандар -1
|
Сабақтың тақырыбы
|
Ежелгі Қытай ойшылдары нені
үйретті
|
Осы
сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
|
5.1.2.2. Ежелгі Қытай ойшылдарының еңбектерімен
танысады
|
Сабақ мақсаты
|
Барлық
оқушылар: конфуциандық пен даосизмді
ажыратуды үйренеді.
Оқушылардың басым
бөлігі: легизм ұғымына түсіндірме
береді
Кейбір
оқушылар: діннің қоғам өміріне тигізетін
ықпалын сипаттайды
|
Ойлау деңгейі
|
Білу, түсіну
|
Бағалау критерийі
|
Ежелгі Қытайдағы ойшылдардың еңбектерін
атайды.
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылардың оқылым,
айтылым және
тыңдалым дағдыларын дамытуды қамтамасыз
ету үшін аядама
әдісі арқылы мәтіндерді (қосымша
деректер) жекелей оқытып, шағын топта талқылату, басқа топтарға
түсіндірту.
Оқулықтан тірек сөздерді анықтайды, дәптерге
жазады (жазылым дағдысы).
|
Пәнге қатысты лексика мен
терминология.
Конфуциандық, даосизм, легизм.
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік
бірліктер
Талқылауға арналған
тармақтар:
Конфуандық ілім кейіннен дінге айналды, өйткені
....
Сіз неліктен екенін айта аласыз
ба?
Ежелгі Қытайда ғылым неліктен жақсы
дамыды
.......
Жазылым бойынша
ұсыныстар:
Конфуциандық іліміне сәйкес, мемлекет
....
|
Құндылықтарға баулу
|
Ежелгі дүниенің жетістіктері адамзат өркениетінің
дамуына үлкен әсер еткенін түсінуге баулу
|
Пәнаралық байланыс
|
Көркем еңбек (Өнер)
Дүние жүзі тарихы.
Осы пәндердегі
алған білімдерімен пәнаралық байланыс
жасаймын
|
Алдыңғы білім
|
Дүниетанудан ежелгі
заманның танымал елдерінің
ескерткіштері туралы түсінік бар.
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған жаттығу
түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы (12
минут)
1
минут
1
минут
7
минут
(жұптық жұмыс)
3
минут
|
Ұйымдастыру шаралары (сәлемдесу, оқушыларды
түгендеу)
|
|
Жаңа сабақты бастамас бұрын
оқушылардың көңіл-күйін « басбармақ
әдісі» арқылы
көрсету.
|
Бас
бармақ арқылы
|
Тапсырма
1. «Қандай дереккөздер Римдіктер
туралы мәлімет береді» тақырыбы бойынша
«Конверт» әдісі арқылы үй жұмысына арналған
сұрақтар дайындалады, бағасы жоқ оқушылар кезек-кезек келіп
конвертте жасырынған сұраққа жауап береді.
Тапсырма 2. «Допты лақтыру»
әдісі Ежелгі Қытайдың ғылымы мен
мәдениетінің дамуын сипатта.
Конфуции қай әулеттің тұсында өмір
сүрді.
Жақсы көрсеткен балаларға «смайлик»
беру.
|
Сұрақ жауап арқылы жауап
береді.
|
Тапсырма
3. (М).
Миға
шабуыл. Оқушылар
Ежелгі Қытай ойшылдарының
қандай артықшылықтарын білесіңдер?
Сонымен бүгін біздің сабағымыздың тақырыбы не
туралы деп болжайсындар?
Сабақта ол туралы қандай мәлімет білгілерін
келеді?
|
Қытай ойшылдарынның суреті көрсетілген
слайд
|
Сабақтың ортасы
(25
минут)
1 минут
10 минут
(жекелей, топтық, жұптық жұмыс)
4 минут
(жұптық жұмыс)
4 минут
(Топтық жұмыс)
|
Оқушыларды 6 топқа топтастыру.
1-топ: Конфуции
2-топ: Лао Цзы
3-топ: Даосизм
4-топ: Легизм
Тапсырма 4. (Ж
.Т) Оқулықтағы мәтінмен жұмыс
жасату.
1-әрекет. Аялдама
әдісі арқылы мәтінді шағын топта
талқылап, басқа топтарға барып өз жоспарларын түсіндіреді. Бастапқы
топқа қайта оралып, қорытынды жасайды.
1-топ: Ежелгі Қытайдағы ойшылдардың
жағдайы.
2-топ: Лао Цзы жайлы не
білесіңдер
3-топ: Даосизм ілімі не жайлы
4-топ: Легизм деген не
(ҚБ) Түсінгендерін «Ыстық және
суық» әдісі арқылы
бағалайды. Бұл әдіс бойынша әр топтан
екі адам шығып, ыстық-түсінікті, суық күмән келтіретін сұрақтар
арқылы басқа топтарға өз ойларын
білдіреді.
2- әрекет Тапсырма 5. «
Пікір алмасу» әдісі Әрбір топ тақырыпқа
қатысты 5 сұрақ дайындайды. Әрбір сұрақты стикердің бірінші жағына
, ал жауабын екінші жағына жазып , келесі топпен стикерлерін
ауыстырады. Топ басшысы стикердегі сұрақтарды оқиды, топ мүшелері
жауаптарын жазып дайындайды. Көсбасшы белгі бергенде ,барлығы өз
жауабын ашады және жауаптарды талқылап, дұрыс жауаппен
салыстырады.
Аялдама әдісі бойынша дұрыс
түсіндірген оқушыларға смайлингтер
беріледі.
|
Топ
аты жазылған үлестірме қағаздар, оқулық, мәтін жазылған
қағаздар
|
Сабақтың соңы
(8
минут)
|
Тапсырма 5. «Қызыл
лента» әдісі арқылы оқушылар кері
байланыс жасайды, мұғалім кері байланыс алады. Осы тақырыпты
қорытындылап, сабақтың мақсатына жеткен жетпегенін, неге көңіл бөлу
керек, келешекте не істеу керек деген сұрақтарға жауап
аламын.
Үйге
тапсырма: Ежелгі Қытай
ойшылдары.
А.
Оқулықтың соңында берілген
сұрақтарға толық жауап жазып, тақырыпқа негізделген 150 сөзден
тұратын Эссе жазып
келу.
В.
Тақырыпты
мазмұндау.
|
Қызыл лента
әдісі
|
Сабақтың соңы
|
Тапсырма 7. Қызыл лента
әдісі арқылы оқушылар рефлексия жасайды, мұғалім кері байланыс
алады Осы тақырыпты қорытындылап,
сабақтың мақсатына жеткен жетпегенін, неге көңіл бөлу керек,
келешекте не істеу керек деген сұрақтарға жауап
аламын.
Үйге тапсырма беру
А. Оқулықтың соңында берілген тест тапсырмаларын
орындау.
В.
Каратадан көтеріліс болған жерлерді көрсетеді.
|
Қызыл лента
|
|
Саралау – сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау
көрсетпексіз?
Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға
қандай тапсырмалар бересіз?
|
Бағалау – сіз оқушылардың материалды игеру
деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырысыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын
сақтау
|
Топтағы жұмыс барысында «диалог және қолдау
көрсету», «жіктеу» тәсілдерін қолдану жоспарланды. Қабілетті
оқушылардың басқалардың табысқа жетуіне ықпал етуіне
көмектесу.
Визуал оқушылар қажеттіліктерін қанағаттандыру
үшін суреттер, слайдтар көрсетемін. Барлық оқушылардың қатысуын
қадағалау
|
Бағдаршам,
смайликтер, «Сұхбаттасатын жұп», бағалау
сызбалары, формативті бағалау парағы, қызыл
лента
|
Денсаулық сақтау педагогикасын, СЭС талаптарын
сақтау.
Ақ тілек сергізу сәтін өткізу. Егер зейіндері
шашырап кетсе қажеттіліктеріне сәйкес ой сергек
өткізу.
Топқа бөлінген кезде қауіпсіздік ережелерін
сақтау туралы ескертіледі.
|
Сабақ бойынша рефлексия
|
|
Жалпы бағалау
|
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқу мен оқытуға
қатысты)
1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер
еді (оқытуды да оқуға қатысты)
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекеленген
оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетінін
білдім?
|