Материалдар / Ежелгі түріктердің жазуы

Ежелгі түріктердің жазуы

Материал туралы қысқаша түсінік
VI-IX ғасырлардағы мемлекеттердің даму ерекшеліктерін түсіндіріп, олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтауға арналған қысқа мерзімді жоспар
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
09 Маусым 2021
279
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

БҚО, Орал қаласы, Облыстық көру қабілеті бұзылған балаларға арналған арнаулы мектеп-интернатының тарих пәнінің жоғары санатты мұғалімі Ғұбаш Арыстанбек Нұқхалиұлы.



ҰМЖ бөлімі: - ҮІ-ІХ ғғ Қазақстан

Мектеп: Облыстық көру қабілеті бұзылған балаларға арналған арнаулы мектеп-интернаты

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Ежелгі түріктердің жазуы (2-сабақ)

Зерттеу сұрағы: Білге қаған мен Күлтегіннің мемлекетті нығайту- дағы саясаты бізге қандай деректерден белгілі?

Сабақ негізделген

оқу мақсаты

6.3.1.2 VI-IX ғасырлардағы мемлекеттердің даму ерекшеліктерін

түсіндіріп, олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау;

Сабақтың мақсаттары

Барлығы: Түргештердің қытай, араб, шығыс түркілерімен күрестері туралы біледі;

Көпшілігі: Батыс Түрік және Түргеш қағанаттарының тарихына салыстырмалы талдау жасай алады

Кейбірі: Түргештердің мемлекет құру себептерін тарихи деректерге сүйене отырып, пайымдайды

Ойлау дағдылары

Түсіну, қолдану

Бағалау критерийлері

Алғашқы мемлекеттік бірлестіктер мен Түрік қағанаты арасындағы

байланысты анықтау

Тілдік мақсат

Оқушылар: Батыс Түрік және Түргеш қағанаттарының тарихына салыстырмалы талдау жасайды

Негізгі сөздер мен тіркестер (пәнге арналған сөздік және термино- логия): қара түргеш, сары түргеш

Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер Талқылауға арналған сұрақтар:

Түргештердің өз мемлекетін құруға не түрткі болғанын айта аласың ба?

Түргеш мемлекетінің жағдайы құрылған кезден бастап, ауыр болды дегенді қалай түсіндіруге болады?

Соғдылардың Жетісуға қоныс аудару себеитері неде?

Жазылымға арналған тапсырмалар: «Ашық тест»

Пәнаралық байланыс

Дүние жүзі тарихы, География

Құндылықтарға

баулу

Азаматтық жауапкершілік, құрмет, ынтымақтастық

Тарихи концепт

Ұқсастық пен айырмашылық

Алдыңғы оқу

Қазақстан территориясындағы алғашқы тайпалық бірлестіктер мен

мемлекеттердің пайда болуы, құлдырауы туралы біледі

Жоспар

Жоспарлан-

ған уақыт

Жоспарланған жаттығулар

Ресурстар

Басталуы

2 мин


8 мин

Ұйымдастыру кезеңі Топтастыру «Жер-су аттары»

1-топ «Жетісу», 2-топ «Талас», 3-топ «Іле», 4-топ «Шу»

(Т) Үй тапсырмасын сұрау:

Әр топ шаршыларға бөлінген қағазға өз сөзжұмбақтарын салып, көрші топқа ұсынады

ҚБ «Екі жұлдыз, бір тілек»


Жер-су фото карточкалар ы

Тор-кесте (А2)

Ортасы

5 мин









15 мин









5 мин

(Ж) «Креативті матрица»

Кестені толтырыңыз








ҚБ «Өзін-өзі бағалау» (2 елдің 3 мәліметін толтырады)

(Ж/Жт/Т) «Джигсо»

1-қадам: жеке мәтінмен танысу 2-қадам: жұпта талқылау

  1. қадам: топтық тұжырым дайындау

  2. қадам: «Тұжырымдамалық карта» қорғау

Зерттеу сұрақтары:

  1. Түргештердің өз мемлекетін құру себептері;

  2. Түргеш мемлекетінің жағдайы құрылған кезден бастап, ауыр болды дегенді түсіндіру;

  3. Соғдылардың Жетісуға қоныс аудару себептері неде?

(Ж) «Ашық тест»

ҚБ «Өзіңді-өзің тексер»



ҚБ парағы





Дескриптор Оқулық, 17-

19 бб

А1 ватман, маркерлер





Оқулық

Аяқталуы

3 мин



1 мин

1 мин

(Т) Кері байланыс «Маған үш зат айт»

- Біз бүгін оқып-үйрендік.....

  • Біз жақсы жасай алдық .....

  • Топ өте жақсы жасай алды.....

Үй тапсырмасы: Сабақты қорыту


Қағанат

Қағанат хроно логиясы

Билік еткен қағандар

Саясаты- ның ба- сым тұс тары

Батыс түрік

қағанаты




Шығыс түрік

қағанаты



















Қалыптастырушы бағалау парағы

Тақырып

Ежелгі түріктердің жазуы

Оқу мақсаты

6.3.1.2 - VI-IX ғасырлардағы мемлекеттердің даму ерекшеліктерін

түсіндіріп, олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау

Бағалау критериі

Шығыс Түрік қағанаты мен Батыс Түрік қағанаттарындағы саяси

процестерді түсіндіреді

Ойлау дағдылары

Білу және түсіну

Қағанат

Қағанат хронологиясы

Билік еткен қағандар

Саясатының басым тұстары

Батыс түрік

қағанаты




Шығыс түрік

қағанаты




Тапсырма. Кестені толтырыңыз

Бағалау критериі

Дескриптор

Шығыс Түрік қағанаты

мен Батыс Түрік қағанаттарындағы

Қағанаттардың хронологиясын белгілейді;

Қағанаттардағы билік еткен қағандар туралы жазады;

Қағандардың жүргізген саясатының басым тұстарын

саяси процестерді

түсіндіреді

анықтайды.



Қосымша ақпарат

Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді

қалай жопарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыстар, қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері, АКТ-мен байланыс.

Құндылықтардағы байланыс




Рефлексия

  • Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?

  • Бүгін оқушылар не білді?

  • Сыныптағы ахуал қандай болды?

  • Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

  • Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?

  • Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?


Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)? 1.


2.


Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)? 1.


2.


Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?






Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ