Тақырып бойынша 16 материал табылды

Е.Жүністің "Менің атым- Тәуелсіздік" ашық сабақ.

Материал туралы қысқаша түсінік
Е.Жүністің "Менің атым - Тәуелсіздік" өлеңі бойынша ашық сабақ.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Сабақ: қазақ тілі

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 6

Қатысқандар:

Қатыспағандар:


Сабақтың тақырыбы:

Е.Жүністің "Менің атым-Тәуелсіздік" өлеңінің тақырыбы мен идеясы.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

6.1.2.1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру;

Сабақтың мақсаты


Барлық оқушылар орындай алады: Ерлан Жүністің “ Менің- атым Тәуелсіздік “өлеңін мәнерлеп оқып, сұрақтарға жауап береді.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Ерлан Жүністің “ Менің атым-Тәуелсіздік “өлеңінде көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені біледі

Кейбір оқушылар орындай алады: Ерлан Жүністің “ Менің атым -Тәуелсіздік “ әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіреді

Сабақ барысы


Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар


Сабақтың басы

І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу.

Психологиялық жағымды атмосфера орнату. “Майшам” әдісі. Оқушылар шеңбер бойында тұрып,жағылып тұрған майшамды кезекпен біріне –бірі бере отырып, жағымды қасиеттерін айту.

Қызығушылықты ояту. «Сөздер тізбегі» әдісімен берілген тірек сөздерді «Қазақстан» сөзімен байланыстырып, сөйлем құрайды.

Тірек сөздер: қазақ тілі, 9-орын, көп ұлтты, зайырлы

Мысалы:

Қазақстан-зайырлы мемлекет.

Қазақстан Республикасының мемлекеттік тілі - қазақ тілі.

Қазақстан – көп ұлтты мемлекет.

Қазақстан жер көлемі бойынша әлемде 9– орында.


Тапсырма. «Құпия сөз» әдісі бойынша 4 топқа 4 түрлі сұрақ беріледі. Сұрақтың шешуін анықтау керек.

1.Ата-бабамыз сан ғасырлар бойы армандаған нәрсе

2. Жақсы өмір сүруге алған құқық осының арқасында келді

3. «Еркіндік» сөзінің синонимі

4. Төрт буынды сөз.


ТӘУЕЛСІЗДІК

Оқушылармен сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу. Психологиялық жағымды атмосфера орнату


«Сөздер тізбегі» әдісімен берілген тірек сөздерді «Қазақстан» сөзімен байланыстырып, сөйлем құрайды.



«Құпия сөз» әдісі бойынша сабақ тақырыбын анықтайды.






ҚБ






ҚБ




6-сынып

қазақ әдебиеті


Сабақтың ортасы

ІІ. Мағынаны тану. Жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсаттары таныстырылады.

«Кім, қашан, қайда?» стратегиясы арқылы тұлғаны таниды.

1-тапсырма

Ерлан Жүніс кім?

Дескриптор

  • Мәтінді түсініп оқиды

  • Қажетті мәліметтерді жинақтайды.

  • Жинақталған деректерді кестеге түсіреді.

Кесте

Кім?

Қашан?

Қайда?













Аудиожазбадан Ерлан Жүністің «Менің атым-Тәуелсіздік» өлеңі тыңдатылады.

https://www.youtube.com/watch?v=5b2U_ntbl-0

2- тапсырма. «Галереяда ой шарлау» әдісі

Ақын өлеңіндегі тәуелсіздік тарихы қандай?

Дескриптор

  • Суретті мұқият қарайды.

  • Ақын өлеңіндегі шумақтардан суретпен сәйкестікті табады.

  • Шумақты оқу арқылы суретпен байланысын айтады.

ҚБ 

3- тапсырма. «Пазл» әдісі

«Менің атым-Тәуелсіздік» өлеңінің түйінді ойы қандай?

Дескриптор

  • Бөлшектегі тапсырманы оқиды.

  • Шығарма мазмұнымен байланыстырады.

  • Өз көзқарасын ортаға салады.

  • Тұжырымды пікірді айтады.

  • Бөлшектен бүтін жасайды.

1-бөлшек Алтын ғасыр

2-бөлшек Тәуелсіздік- мен

3-бөлшек Алтын ұрпақ

4-бөлшек Жарық күн

«Кім, қашан, қайда?» стратегиясы арқылы тұлғаны таниды.








Кестені толтырады.




Аудиожазбадан Ерлан Жүністің «Менің атым-Тәуелсіздік» өлеңі тыңдатылады.




Суретті мұқият қарайды.

Ақын өлеңіндегі шумақтардан суретпен сәйкестікті табады.

Шумақты оқу арқылы суретпен байланысын айтады.









Бөлшектегі тапсырманы оқиды.

Шығарма мазмұнымен байланыстырады.

Өз көзқарасын ортаға салады.

Тұжырымды пікірді айтады.

Бөлшектен бүтін жасайды.



ҚБ





















ҚБ










ҚБ







Е.Жүністің

"Менің атым-

Тәуелсіздік"

өлеңі













Сабақтың соңы

Кері байланыс

Рухани жаңғыру

Сары- мен үшін қызықты \

Көк- көп нәрсе үйрендім

Қызыл- маған кейбірі қиындау болды.

Жасыл-түсіндім

Күлгін –мен үшін қиын болды.

Қара- түсінбедім

Үйге тапсырма

«Еркін жазу» әдісі бойынша тақырыпты қорытындылап, өлең мазмұнынан алған әсеріңді жазады.













Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
14.04.2026
0
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курс саны 11