Сабақтың
мақсаты
|
- «Менің атым-Тәуелсіздік»
өлеңіндегі автор бейнесін анықтау, , шығармадағы кейіпкер
қасиеттерін ашып жазу;
- «Менің атым-Тәуелсіздік»
өлеңіндегі автор бейнесін анықтау, шығармадағы кейіпкерді өзіндік
құндылығы тұрғысынан талдап, әдеби эссе
жазу;
-«Менің атым-Тәуелсіздік»
өлеңіндегі автор бейнесін анықтау, шығармадағы кейіпкерді өзіндік
құндылығы тұрғысынан талдап, әдеби эссе
жазу.
|
Сабақтың басы
3
минут
|
І. Ұйымдастыру
кезеңі. Жағымды психологиялық ахуал
қалыптастыру: Тренинг «Менің досымның асыл
қасиеті....»

Қызығушылықты
ояту.
«Герб», «Әнұран», «Көк
байрақ» тірек сөздері беріледі. Оқушылар осы сөздерді бүгінгі
сабақпен байланыстырып
айтады.
Ықтимал
жауап: Әр мемлекетттің ұлттық рәміздері болады. Рәміздер сол елдің
мемлекеттік белгісі. Тәуелсіз елдің нышандары осы –
рәміздер.
Ендеше ,балалар бүгінгі
сабағымыздың тақырыбы да ақын Е.Жүністің «Менің атым –Тәуелсіздік»
өлеңіне арналады.
Сабақтың тақырыбы мен
мақсаты
айқындалады.
|
Оқушылар назарын сабаққа
аудару. Өз сыныптасының жақсы қасиетін
айтып, мадақтайды.
Оқушылар осы сөздерді бүгінгі
сабақпен байланыстырып
айтады.
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты
айқындалады.
|
ҚБ
ҚБ
|
6-сынып
Қазақ әдебиеті
оқулығы
|
Сабақтың
ортасы
|
Мағынаны тану.
1-тапсырма.
Ерлан Жүніс «Менің атым
-Тәуелсіздік» өлеңі
тыңдалады.

1.Өлең қалай әсер
етті?
2.Өлеңнен алған әсеріңді
екі сөйлеммен жаз.
Дескриптор:
ҚБ
2-тапсырма. Автор өлеңінде қайталанып келетін
сөздердің мәні қандай? Автор неліктен қайталайды? Ақынның айтары
не?
Алып
қорғанның құлағанын көрдім,
Небары алты жасымда, Алып
тұлғалар жылағанын көрдім,
Бастарын сүйеп ғасырға.
Алып
таулардың шайқалғанын көрдім,
Алты жасымда соны ұқтым:
Алып
сөздерді айта алғанын көрдім,
Ат төбеліндей халықтың.
Алып
кітаптар торыққанын көрдім,
Сол сәтте-ақ одан безінгем,
Алып
ойлардың қорыққанын көрдім,
Ең бір нәзік сезімнен. Алып
сағаттар тоқтағанын көрдім,
Өлшенді уақыт жаңадан, Алып
жүректер ақталарын көрдім,
Алты-ақ жасар баладан. Алып
құрлықтар теңселгенін көрдім,
Темір бұғаулар тозғасын,
Алып
заңдардың кемсеңдеуін көрдім –
Империяның көз жасын! Алып
мұхиттар толқығанын көрдім,
Бір тамшы суға байланып,
Алып
тәждердің балқығанын көрдім,
Елтаңбаларға айналып. Алып
мүсіндер қирағанын көрдім,
Сұлаған жаудай жебеден,
Алып
саналар жиналарын көрдім,
Тұрғызу үшін жаңа
әлем!
Көтерілген
мәселе
|
Болашағы
|
Төнген
қауіп
|
Менің
түйгенім
|
|
|
|
|
Дескриптор:
ҚБ
3-тапсырма. Оқушылар өлең жолдарындағы
негізгі ойды, ақынның айтқысы келген ойын анықтаңдар, қазіргі
заманмен
салыстырыңдар.
Жылаған
жоқпын,
Сұраған жоқпын
анамнан,
Сол күні жаңа әнұран айтып
оралған,
Сол түні неге ұйықтамай маған
бір аңыз айтып
шыққанын,
Ұл жайлы күннен жаралған,
-деген жолдарда автордың айтқысы келген ойын
жазыңдар.
Ақынның айтқысы келген
ойы
|
Өз
ойым
|
|
|
Дескриптор:
ҚБ
Автор бойындағы
қасиеттерді негізге ала отырып, эссе жазыңыз (80-100
сөз).
Дескриптор:
-
кіріспе бөлімде
автор туралы өзіндік пікір
білдіреді;
-
негізі бөлімде
автордың бойындағы адамгершілік қасиеттерін
жинақтайды;
-
әр қасиетіне дәлел
келтіреді;
-
қорытынды бөлімде
автордың бойынан өзіне үлгі алатын қасиеттерін айтып, ойын
тұжырымдайды.
ҚБ
«Автор орындығы».
Үздік жұмыстар оқылады.

|
Ерлан Жүніс «Менің
атым -Тәуелсіздік» өлеңі
тыңдалады.
Оқушылар өлеңнен
алған әсерін екі сөйлеммен
жазады.
Сұрақтарға жауап
береді. Автор бейнесін
анықтайды.
Өлең мазмұнын
біледі;
Сұрақтарға жауап
беру арқылы кестені
толтырады.
Оқушылар өлең
жолдарындағы негізгі ойды, ақынның айтқысы келген ойын анықтаңдар,
қазіргі заманмен
салыстырыңдар.
Жеке
жұмыс
Үздік жұмыстар
оқылады.
|
ҚБ
ҚБ

ҚБ
ҚБ
|
6-сынып
Қазақ әдебиеті
оқулығы
https://bilim-all.kz/olen/145
|