|
Бөлім: Тәуелсіздік-қасиет тұнған ұлы ұғым |
Мектеп: |
||||||||
|
Күні : |
Мұғалім: |
||||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Е.Жүністің "Менің атым- Тәуелсіздік" өлеңінің көркемдік ерекшелігі. |
||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.2.3.1 шығармадағы көркем ауыстыруларды(троптарды: метафора, кейіптеу, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация, арнау) анықтау; |
||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлығы: өлеңді мәнерлеп оқу, көркемдік ерекшелігіне талдау. Көпшілігі: өлеңнен көркемдеуіш тәсілдерді анықтау. Кейбіреулері: өлеңнен көркемдеуіш тәсілдерді анықтау,өлеңді сатылай кешенді талдау |
||||||||
|
Бағалау критерийлері: |
|
||||||||
|
Жоспар |
|||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа деген дайындығын қадағалау.
7.Өлеңнің «Менің атым – Тәуелсіздік» деп аталу себебін түсіндіріңдер. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады. |
Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа деген дайындығын қадағалау. «Ыстық орындық» әдісі арқылы өткен тақырыпты пысықтау сұрақтарын қою. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады. |
ҚБ «Түстер»
|
6-сынып қазақ әдебиеті |
|||||
|
Сабақтың ортасы |
Мағынаны тану. 1-тапсырма. «Алтын микрофон» ойынын ойнату арқылы шығармадан алған әсерін сұрау(интервью алу арқылы жүргізіледі).
Интервью сұрақтары: 1.Ақын неліктен алты жасар бала, алты жасымда деген сөздерді қайталап қолданады? 2.Автордың алты жасында Қазақстан өмірінде қандай тарихи оқиғалар болуы мүмкін? 3. Темір шымылдық түрлерін көрдім, Сахнаға шықты жас өмір!- деген өлең жолдарын қалай түсінеміз ? Дескриптор:
ҚБ 2- тапсырма. «Фишбоун» әдісі арқылы өлеңнен көркемдегіш құралдарды тауып, мағынасын анықтайды: символ, синекдоха, қайталау түрлері: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторикалық сұрақ,т.б. Орындалу барысы: басы – шығарманың тақырыбын, үстіңгі сүйектеріне мәтіннің ішіндегі көркемдегіш құралдардың түрлерін, астыңғы сүйектеріне үзінділер арқылы дәлелін, құйрығына- шығарманың тілі жайлы оқушының ойы жазылады. Қаңқадағы жазулар қысқа болу керек. Олар тірек сөздерден немесе тақырыптың негізгі ойын ашатын фразалық сөздерден болуы мүмкін.
Дескриптор: * мәтіннен көркемдегіш құралдарды табады; * мағынасын анықтайды; *себебі мен дәлелін анықтайды; *қорытындысын шығарады. ҚБ Бекіту. Тәуелсіздік, кіп-кішкентай, тарих, халық сөздерін байланыстырып, өлең мазмұнынан алған әсерін сипаттап жазу. «Менің түсінгенім...» |
«Алтын микрофон» ойынын ойнату арқылы шығармадан алған әсерін сұрау(интервью алу арқылы жүргізіледі). Өлеңнің ерекшелігін анықтайды; өлеңдегі әсерге бөлеген жолдарды табады; ойын дәлелдейді, қорғайды; сұхбат береді.
«Фишбоун» әдісі арқылы өлеңнен көркемдегіш құралдарды тауып, мағынасын анықтайды. Мәтіннен көркемдегіш құралдарды табады; мағынасын анықтайды; себебі мен дәлелін анықтайды; қорытындысын шығарады.
Тәуелсіздік, кіп-кішкентай, тарих, халық сөздерін байланыстырып, өлең мазмұнынан алған әсерін сипаттап жазады. |
ҚБ «Түстер»
ҚБ «Түстер»
ҚБ «Түстер»
|
Е.Жүністің "Менің атым- Тәуелсіздік" өлеңі |
|||||
|
Сабақтың соңы |
Үйге тапсырма. Өлеңді жаттау. «Тәуелсіздік» туралы мақал жаттау. Кері байланыс «3-2-1» Бүгінгі сабақтан алған 3 маңызды ақпарат; Бүгінгі сабақта қиындық тудырған 2 аспекті; Бүгінгі сабақта ұнаған 1 іс-әрекет. |
|
|
|
|||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||||
|
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? |
Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-мен байланыс |
|||||||
|
|
|
|
|||||||
|
Ойлан Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланған уақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
|
||||||||
|
Жалпы баға Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?
2. Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1. Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым? |
|||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Е.Жүністің Менің атым-Тәуелсіздік өлеңінің көркемдік ерекшелігі
Е.Жүністің Менің атым-Тәуелсіздік өлеңінің көркемдік ерекшелігі
|
Бөлім: Тәуелсіздік-қасиет тұнған ұлы ұғым |
Мектеп: |
||||||||
|
Күні : |
Мұғалім: |
||||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Е.Жүністің "Менің атым- Тәуелсіздік" өлеңінің көркемдік ерекшелігі. |
||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.2.3.1 шығармадағы көркем ауыстыруларды(троптарды: метафора, кейіптеу, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация, арнау) анықтау; |
||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлығы: өлеңді мәнерлеп оқу, көркемдік ерекшелігіне талдау. Көпшілігі: өлеңнен көркемдеуіш тәсілдерді анықтау. Кейбіреулері: өлеңнен көркемдеуіш тәсілдерді анықтау,өлеңді сатылай кешенді талдау |
||||||||
|
Бағалау критерийлері: |
|
||||||||
|
Жоспар |
|||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа деген дайындығын қадағалау.
7.Өлеңнің «Менің атым – Тәуелсіздік» деп аталу себебін түсіндіріңдер. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады. |
Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа деген дайындығын қадағалау. «Ыстық орындық» әдісі арқылы өткен тақырыпты пысықтау сұрақтарын қою. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады. |
ҚБ «Түстер»
|
6-сынып қазақ әдебиеті |
|||||
|
Сабақтың ортасы |
Мағынаны тану. 1-тапсырма. «Алтын микрофон» ойынын ойнату арқылы шығармадан алған әсерін сұрау(интервью алу арқылы жүргізіледі).
Интервью сұрақтары: 1.Ақын неліктен алты жасар бала, алты жасымда деген сөздерді қайталап қолданады? 2.Автордың алты жасында Қазақстан өмірінде қандай тарихи оқиғалар болуы мүмкін? 3. Темір шымылдық түрлерін көрдім, Сахнаға шықты жас өмір!- деген өлең жолдарын қалай түсінеміз ? Дескриптор:
ҚБ 2- тапсырма. «Фишбоун» әдісі арқылы өлеңнен көркемдегіш құралдарды тауып, мағынасын анықтайды: символ, синекдоха, қайталау түрлері: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторикалық сұрақ,т.б. Орындалу барысы: басы – шығарманың тақырыбын, үстіңгі сүйектеріне мәтіннің ішіндегі көркемдегіш құралдардың түрлерін, астыңғы сүйектеріне үзінділер арқылы дәлелін, құйрығына- шығарманың тілі жайлы оқушының ойы жазылады. Қаңқадағы жазулар қысқа болу керек. Олар тірек сөздерден немесе тақырыптың негізгі ойын ашатын фразалық сөздерден болуы мүмкін.
Дескриптор: * мәтіннен көркемдегіш құралдарды табады; * мағынасын анықтайды; *себебі мен дәлелін анықтайды; *қорытындысын шығарады. ҚБ Бекіту. Тәуелсіздік, кіп-кішкентай, тарих, халық сөздерін байланыстырып, өлең мазмұнынан алған әсерін сипаттап жазу. «Менің түсінгенім...» |
«Алтын микрофон» ойынын ойнату арқылы шығармадан алған әсерін сұрау(интервью алу арқылы жүргізіледі). Өлеңнің ерекшелігін анықтайды; өлеңдегі әсерге бөлеген жолдарды табады; ойын дәлелдейді, қорғайды; сұхбат береді.
«Фишбоун» әдісі арқылы өлеңнен көркемдегіш құралдарды тауып, мағынасын анықтайды. Мәтіннен көркемдегіш құралдарды табады; мағынасын анықтайды; себебі мен дәлелін анықтайды; қорытындысын шығарады.
Тәуелсіздік, кіп-кішкентай, тарих, халық сөздерін байланыстырып, өлең мазмұнынан алған әсерін сипаттап жазады. |
ҚБ «Түстер»
ҚБ «Түстер»
ҚБ «Түстер»
|
Е.Жүністің "Менің атым- Тәуелсіздік" өлеңі |
|||||
|
Сабақтың соңы |
Үйге тапсырма. Өлеңді жаттау. «Тәуелсіздік» туралы мақал жаттау. Кері байланыс «3-2-1» Бүгінгі сабақтан алған 3 маңызды ақпарат; Бүгінгі сабақта қиындық тудырған 2 аспекті; Бүгінгі сабақта ұнаған 1 іс-әрекет. |
|
|
|
|||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||||
|
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? |
Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-мен байланыс |
|||||||
|
|
|
|
|||||||
|
Ойлан Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланған уақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
|
||||||||
|
Жалпы баға Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?
2. Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1. Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым? |
|||||||||
шағым қалдыра аласыз

















