Материалдар / Е.Жүністің Меніңатым -Тәуелсіздік өлеңінің тақырыбы мен идеясы
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Е.Жүністің Меніңатым -Тәуелсіздік өлеңінің тақырыбы мен идеясы

Материал туралы қысқаша түсінік
ҚМЖ
Авторы:
.
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
31 Наурыз 2024
229
5 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
450 тг 338 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Сабақ: қазақ тілі

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 6

Қатысқандар:

Қатыспағандар:


Сабақтың тақырыбы:

Е.Жүністің "Менің атым-Тәуелсіздік" өлеңінің тақырыбы мен идеясы.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

6.1.2.1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру;

Сабақтың мақсаты


Барлық оқушылар орындай алады: Ерлан Жүністің “ Менің- атым Тәуелсіздік “өлеңін мәнерлеп оқып, сұрақтарға жауап береді.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Ерлан Жүністің “ Менің атым-Тәуелсіздік “өлеңінде көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені біледі

Кейбір оқушылар орындай алады: Ерлан Жүністің “ Менің атым -Тәуелсіздік “ әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіреді

Бағалау критерийі

  • Әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіреді

Тілдік мақсат

Диалог құруға/шығарма жазуға пайдалы тіркестер: Алып тұлғалар жылағанын көрдім, Бастарын сүйеп ғасырға, алты жасар бала, тәуелсіздік, Жаралған Күннен Ұл жайлы.

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Бодандық-отаршылдық, жонарқаммен-қасқайып қарсы тұру, жебеден-садақтың оғынан, құрыштардың шіруі-темірдің шіруі, темір бұғау-отаршылдық сөзінің баламасы.

Талқылауға арналған сұрақтар:

Ақын неліктен алты жасар бала, алты жасымда деген сөздерді қайталап қолданады?

Автордың алты жасында Қазақстан өмірінде қандай тарихи оқиғалар болуы мүмкін?

Темір шымылдық түрлерін көрдім, Сахнаға шықты жас өмір!-деген жыр жолдарын қалай түсінеміз?

Ишара :мадақтау, қол соғу, қолдау.

Құндылықтарға баулу

Мәңгілік ел- ұлттық идеясы. Өмір бойы білім алу Отанға деген құрмет.

Пәнаралық байланыс

Қазақстан тарихы

Алдыңғы білім

Тәуелсіздік туралы білімдерін тереңдетеді.

Сабақ барысы


Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу.

Психологиялық жағымды атмосфера орнату. “Майшам” әдісі. Оқушылар шеңбер бойында тұрып,жағылып тұрған майшамды кезекпен біріне –бірі бере отырып, жағымды қасиеттерін айту.

Қызығушылықты ояту. «Сөздер тізбегі» әдісімен берілген тірек сөздерді «Қазақстан» сөзімен байланыстырып, сөйлем құрайды.

Тірек сөздер: қазақ тілі, 9-орын, көп ұлтты, зайырлы

Мысалы:

Қазақстан-зайырлы мемлекет.

Қазақстан Республикасының мемлекеттік тілі - қазақ тілі.

Қазақстан – көп ұлтты мемлекет.

Қазақстан жер көлемі бойынша әлемде 9– орында.


Тапсырма. «Құпия сөз» әдісі бойынша 4 топқа 4 түрлі сұрақ беріледі. Сұрақтың шешуін анықтау керек.

1.Ата-бабамыз сан ғасырлар бойы армандаған нәрсе

2. Жақсы өмір сүруге алған құқық осының арқасында келді

3. «Еркіндік» сөзінің синонимі

4. Төрт буынды сөз.


ТӘУЕЛСІЗДІК

Оқушылармен сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу. Психологиялық жағымды атмосфера орнату


«Сөздер тізбегі» әдісімен берілген тірек сөздерді «Қазақстан» сөзімен байланыстырып, сөйлем құрайды.



«Құпия сөз» әдісі бойынша сабақ тақырыбын анықтайды.






ҚБ





ҚБ



6-сынып қазақ әдебиеті

Сабақтың ортасы

ІІ. Мағынаны тану. Жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсаттары таныстырылады.

«Кім, қашан, қайда?» стратегиясы арқылы тұлғаны таниды.

1-тапсырма

Ерлан Жүніс кім?

Дескриптор

  • Мәтінді түсініп оқиды

  • Қажетті мәліметтерді жинақтайды.

  • Жинақталған деректерді кестеге түсіреді.

Кесте

Кім?

Қашан?

Қайда?













Аудиожазбадан Ерлан Жүністің «Менің атым-Тәуелсіздік» өлеңі тыңдатылады.

https://www.youtube.com/watch?v=5b2U_ntbl-0

2- тапсырма. «Галереяда ой шарлау» әдісі

Ақын өлеңіндегі тәуелсіздік тарихы қандай?

Дескриптор

  • Суретті мұқият қарайды.

  • Ақын өлеңіндегі шумақтардан суретпен сәйкестікті табады.

  • Шумақты оқу арқылы суретпен байланысын айтады.

ҚБ 

3- тапсырма. «Пазл» әдісі

«Менің атым-Тәуелсіздік» өлеңінің түйінді ойы қандай?

Дескриптор

  • Бөлшектегі тапсырманы оқиды.

  • Шығарма мазмұнымен байланыстырады.

  • Өз көзқарасын ортаға салады.

  • Тұжырымды пікірді айтады.

  • Бөлшектен бүтін жасайды.

1-бөлшек Алтын ғасыр

2-бөлшек Тәуелсіздік- мен

3-бөлшек Алтын ұрпақ

4-бөлшек Жарық күн

«Кім, қашан, қайда?» стратегиясы арқылы тұлғаны таниды.








Кестені толтырады.




Аудиожазбадан Ерлан Жүністің «Менің атым-Тәуелсіздік» өлеңі тыңдатылады.




Суретті мұқият қарайды.

Ақын өлеңіндегі шумақтардан суретпен сәйкестікті табады.

Шумақты оқу арқылы суретпен байланысын айтады.









Бөлшектегі тапсырманы оқиды.

Шығарма мазмұнымен байланыстырады.

Өз көзқарасын ортаға салады.

Тұжырымды пікірді айтады.

Бөлшектен бүтін жасайды.



ҚБ




















ҚБ









ҚБ






Е.Жүністің "Менің атым-Тәуелсіздік" өлеңі











https://www.youtube.com/

watch?v=5b2U_ntbl-0



Сабақтың соңы

Кері байланыс

Рухани жаңғыру

Сары- мен үшін қызықты \

Көк- көп нәрсе үйрендім

Қызыл- маған кейбірі қиындау болды.

Жасыл-түсіндім

Күлгін –мен үшін қиын болды.

Қара- түсінбедім

Үйге тапсырма

«Еркін жазу» әдісі бойынша тақырыпты қорытындылап, өлең мазмұнынан алған әсеріңді жазады.


338тг - Сатып алу
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!